Olimpijskie sukcesy humanistów z I LO
Miniony weekend był bardzo udany dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, biorących udział w etapach centralnych olimpiad historycznej oraz filozoficznej. Paulina Barwikowska została laureatką XL Olimpiady Historycznej w Gdańsku, a Grzegorz Pierczyński wrócił znad morza z tytułem finalisty. Podobnym sukcesem może pochwalić się Wojciech Szabuńko, który został finalistą XXVI Olimpiady Filozoficznej w Warszawie.
Najlepsi z zasad muzyki
64. uczniów z 29 szkół muzycznych II stopnia oraz liceów muzycznych z całego kraju brało udział w II Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki, odbywającym się w weekend w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce, a jego inicjatorką jest nauczycielka łomżyńskiej szkoły Małgorzata Wiśniewska. – Zasady muzyki to dla niewtajemniczonych w wielkim skrócie: umiejętność właściwego posługiwania się zapisem nutowym oraz jego poprawnej interpretacji, ale także znajomość gam, skal, budowy akordów, oznaczeń pochodzących z języka włoskiego – wyjaśnia Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Czyli dotyczy to umiejętności niezbędnych w przeważającej części każdemu muzykowi!
Twórczy humaniści z Polski w Łomży
Młodzi humaniści, uczniowie liceów z Białegostoku, Bolesławca, Łomży i Warszawy, spotkali się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży na dwudniowych Spotkaniach Humanistów Szkół Twórczych. Tematem wiodącym był problem ukazanej w różnych aspektach ojczyzny, zaś poza wykładami i prezentacją prac uczniów był też czas na rozmowy, towarzyskie spotkania oraz zaskakujący wieczór z niespodzianką. – W czasach, kiedy dyskredytuje się humanistów takie spotkania pokazują, że humanistyka ma przyszłość i należy w nią inwestować! – podkreśla Kinga Jabłońska, uczennica II klasy VIII Liceum Ogólnokształcącego im Władysława IV w Warszawie
Jedyne takie liceum dla sportowców
Akademickie Państwowe Liceum Ogólnokształcące przy PWSIiP w Łomży, to liceum inne niż wszystkie. To jedyna na terenie dawnego województwa łomżyńskiego szkoła dla sportowców. - Są szkoły z klasami sportowymi, ale my jesteśmy jedyną szkołą, która w ramach programu edukacyjnego tworzy warunki do efektywnego łączenia kształcenia ogólnego i szkolenia sportowego dla wszystkich uczniów, chcących sprawdzić się rywalizacji sportowej oraz uzyskać solidne przygotowanie do kontynuowania nauki w szkołach wyższych – mówi Iwona Puciłowska dyrektor liceum. Szkoła właśnie rozpoczyna nabór uczniów i już w najbliższy wtorek, 8 kwietnia, zaprasza gimnazjalistów o zacięciu sportowym na dzień otwarty do siedziby liceum przy ul. Wiejskiej 16 w Łomży.
Szóstoklasiści napiszą sprawdzian
Punktualnie o godzinie 9.00 szóstoklasiści rozpoczną pisanie sprawdzianu podsumowującego ich edukacje w podstawówkach. Sprawdzany będzie poziom opanowania wiadomości i umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Jego wynik co prawda nie ma wpływu na promocje, jednak każdy uczeń, który chce dostać się do gimnazjum musi mieć zaświadczenie, że sprawdzian pisał.
INFOTEST 2014 wystartował
Pobudzanie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu to jeden z celów konkursu informatycznego INFOTEST 2014. Konkurs organizowany jest przez Instytut Informatyki i Automatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a wystartować w nim mogą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z miasta i regionu. Na najlepszych czekają cenne nagrody.
Lekcja demokracji w „jedynce”
Polityków powinno się skutecznie rozliczać z realizacji obietnic wyborczych, głosować powinno się także za pośrednictwem internetu i nie ma sensu obniżać wieku osób uprawnionych do głosowania do 16 lat – to niektóre z wniosków jakie podały w debacie poświęconej problemowi niskiej aktywności wyborczej Polaków zorganizowanej w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży. Uczniowie tej szkoły Eryk Mroczko i Rafał Wierciszewski organizując m.in. debatę starają się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie w gmachu przy Wiejskiej w Warszawie zbierze się 1 czerwca.
„Tylko” błąd systemu, czy coś więcej?
Od dziś rodzice chcący po raz pierwszy posłać swoje dzieci do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach podstawowych mają niespełna dwa tygodnie na zgłoszenie dziecka. Nabór do łomżyńskich przedszkoli publicznych odbywa się teoretycznie za pośrednictwem systemu internetowego. Tyle tylko, że system zamiast pomagać dziś wprowadza zamieszanie. Nabór miał być prowadzony na wolne miejsca jakie w placówkach pozostały po złożeniu deklaracjach przez rodziców dzieci kontynuujących w nich naukę. I system podaje te dane, ale rzekomo z ubiegłego roku. Dyrektorzy placówek podkreślają, że wprowadzają one w błąd rodziców, ale z systemu nie mogą ich usunąć. A ratusz, który wprowadził internetowy system rekrutacji do przedszkoli, od czwartku nie odpowiada na pytania o „błąd systemu”.
Z ekologią za pan brat
– Dziewięć lat temu szukałyśmy pomysłu co zrobić, żeby w ten pierwszy dzień wiosny zatrzymać młodzież w szkole, żeby nie praktykowała dnia wagarowicza – mówi Irena Zwornicka, dyrektor Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. – I wymyśliłyśmy z Katarzyną Mieczkowską warsztaty ekologiczne. Zainteresowanie nimi rosło z roku na rok, aż doszliśmy do dwudniowej imprezy obejmującej całe województwo, z bardzo bogatą ofertą!
W „dziewiątce” nie zabraknie miejsc w „zerówkach”
Nie 12, a 50 wolnych miejsc jest w zerówkach w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży – zapewnia Bożena Dziekońska, dyrektor szkoły. - Informacja w systemie naboru o liczbie 12. wolnych miejsc dotyczy trwającego roku szkolnego 2013/2014, i ona faktycznie może wprowadzać rodziców w błąd, bo nie dotyczy naboru który teraz trwa. To jest wada tego systemu, ale my nie możemy tego zmienić – podkreśla dyrektor Dziekońska.
Sposób jak przedłużyć dzieciństwo sześciolatkom
Od 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej powinny obowiązkowo pójść dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Dotychczas rodzice sześciolatków z dużą niepewnością podchodzili do lansowanej przez władze polityki szybszej edukacji. W ubiegłym roku w Łomży zaledwie nieco ponad 30 sześciolatków rozpoczęło edukację w klasach pierwszych. W tym roku, jak się okazuje rodzice maluchów także woleliby aby ich pociechy były jeszcze przedszkolakami. Do poradni psychologiczno-pedagogicznej działającej w ramach Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji zgłosiło się już ponad 200 osób chcących opóźnić wejście 6-latka do szkoły. Jak mówi dyrektor ŁCRE Wojciech Kowalik wniosków jest trzy razy więcej niż w ubiegłym roku i ciągle wpływają nowe.
Zespół Szkół Specjalnych zdobył nowoczesną salę kinową
Już niedługo uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży będą korzystać z wyposażenia szkolnej sali kinowej, składającej się m.in. z projektora, ekranu, systemu nagłaśniającego oraz zestawu filmów edukacyjnych, dzięki którym lekcje mogą stać się ciekawsze i bardziej angażujące. Szkolny zespół „Siedem pomysłów” odebrał nagrodę w konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Łomżanie pokonali prawie 600 zespołów z całej Polski i wygrali wyposażenie mobilnej szkolnej sali kinowej dla swojej szkoły.
Indeks na wyciągnięcie ręki
Edyta Maliszewska, uczennica III klasy Liceum Plastycznego im. Juliusza Kossaka w Łomży, została jedną z ośmiu laureatek „9. Makroregionalnego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby”. W odbywającym się po raz pierwszy w Łomży konkursie rywalizowało 36. uczniów ze szkół plastycznych północno-wschodniej Polski, a łomżyńskie liceum zajęło pośród nich trzecie miejsce w klasyfikacji szkół.
Gdzie studiować - oto jest pytanie?
Kilkadziesiąt uczelni - przede wszystkim z północno-wschodniej Polski, ale także z Warszawy, a nawet Anglii - prezentuje się przed maturzystami w łomżyńskimi III Liceum Ogólnokształcącym. Już po raz 14. odbywa się tu „Giełda pomysłów na życie”. To impreza, której celem jest przedstawienie uczniom kończącym szkołę – nie tylko z „trójki” - możliwości dalszego kształcenia się. A że ostatnimi laty to uczelnie bardziej zabiegają o studentów jest na co popatrzeć i czego posłuchać.
Z wizytą na Międzynarodowych Targach ITB w Berlinie
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży, w której działa m.in. technikum hotelarstwa, przyglądali się jak prezentuje się baraż turystyczna na Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie. To największa i najbardziej prestiżowa tego typu impreza w Europie. W tym roku zaprezentowało się na niej ponad 10 tysięcy wystawców z 189 krajów, w tym z Polski.
Prymusi z „jedynki”
Średnia ocen, co najmniej 5,0 i wzorowe zachowanie to konieczne wymogi aby zostać prymusem w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży. W szkole od 2000 roku przyznawane tytuły „Prymusów”, a nazwiska kolejnych nagrodzonych dopisywane są do długiej już listy w szkolnej gablocie. W tym roku takich prymusów jest 25. Właśnie zostali uhonorowani nagrodami i dyplomami, a ich rodzicom wręczono listy gratulacyjne.
Olimpiada Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie
Marzena Kulawiak z Włoszczowej wygrała XL Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, który odbywał się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. O indeksy na Wydział Nauki o Żywności na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie rywalizowało 40 uczestników z: Łowicza, Lublina, Włoszczowa, Rypina, Kadzidła, Wysokiego Mazowieckiego, Kutna, Białegostoku, Bydgoszczy i Łomży. Jak podkreślił przewodniczący jury prof. Stefan Ziajka poziom tegorocznej olimpiady był wyjątkowo wysoki, dlatego przyznano aż 23 indeksy.
Mistrzowie ortografii z podstawówek
Maja Karwowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 zwyciężyła w drugiej edycji Miejskiego Konkursu Ortograficznego „Dyktando 2014 klas trzecich”. Oprócz niej na podium stanęły też Zuzanna Rostkowska z organizującej konkurs Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Marta Wygnał ze Szkoły Podstawowej nr 9. Nie zabrakło też dorosłych śmiałków, którzy zdecydowali się wziąć udział w dyktandzie – tu najlepszy okazał się Karol Przestrzelski, ojciec jednej z uczestniczek dyktanda. – Czytam dużo książek i bardzo łatwo przyswajam zasady ortograficzne, ale sądzę, że najbardziej pomogli mi nauczyciele z mojej szkoły i moja pani Lidia Obiedzińska – mówi Maja Karwowska – W moim przypadku to kwestia pamięci wzrokowej! – dodaje Karol Przestrzelski. – Jestem umysłem ścisłym, po matematyce i to też na pewno pomogło mi w napisaniu tego dyktanda!
Przedszkole Niepubliczne Nutka zaprasza!
Wybór właściwego przedszkola często spędza rodzicom sen z powiek. Jednak od 1 marca podjęcie odpowiedniej decyzji będzie już znacznie łatwiejsze, dzięki nowo powstałemu niepublicznemu przedszkolu Nutka. Prowadzona przez specjalistów placówka oferuje bowiem bardzo bogaty program zajęć dla maluchów, w tym wiele takich, które nie są prowadzone w innych łomżyńskich przedszkolach. Będą też prowadzone specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci dotkniętych autyzmem. Wszystkie zajęcia dodatkowe i terapeutyczne będą całkowicie bezpłatne, w ramach comiesięcznej – wyjątkowo konkurencyjnej – opłaty za przedszkole. Dlatego jeśli zależy ci na tym, by twoje dziecko rozwijało się w optymalnych warunkach i jak najbardziej efektywnie spędzało czas w przedszkolu – dzwoń już teraz, bo decyduje kolejność zgłoszeń!
Trzy miliony na staże z PWSIiP
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży otrzyma niemal równe 3 miliony złotych na zorganizowanie staży zawodowych dla swoich studentów. Łomżyńska uczelnia znalazła się w gronie 17 uczelni w całej Polsce, w których realizowany będzie program stażowy.