Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Zwolnienia wśród nauczycieli

cz pt, 06 czerwca 2014 10:01

Nawet 40 nauczycieli z Łomży może stracić pracę. Tak wynika z danych zebranych przez kuratorium oświaty od dyrektorów szkół. W całym województwie pracy może zabraknąć nawet dla pół tysiąca nauczycieli. W zdecydowanej większości „zwalnianych”, zarówno w Łomży jak i w województwie, są nauczyciele, który planuje się nieprzedłużenie umowy zawartej na czas określony.

10-lecie PWSIiP w Łomży

cz cz, 05 czerwca 2014 15:58

W sumie już około 6500 studentów i blisko 3000 absolwentów – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży świętuje 10-lecie. Uczelnia powstała w 2004 roku „z inicjatywy i uporu” profesora Kazimierza Pieńkowskiego, pierwszego rektora PWSIiP w Łomży, który dziś wraz z podziękowaniami za „intelektualny fundament przedsięwzięcia” z rąk obecnego rektora dr hab. Roberta Charmasa odebrał medal „zasłużony dla PWSIiP w Łomży”. Podczas tej samej uroczystości, znajdującym się w nowych budynkach uczelni, auli i laboratorium nadano imiona nieżyjących już profesorów Antoniego Jakubczaka i Piotra Lewickiego, którzy „pracą i talentem tworzyli fundamenty rozwoju uczelni”.

„Wolność to diament do oszlifowania”

cz śr, 04 czerwca 2014 14:15

- Zdecydowanie nie chcielibyśmy żyć w Polsce ćwierć wieku temu, gdy nasi rodzice szli na wybory kontraktowe 4. czerwca 1989 roku – twierdzi zgodnie piątka uczennic i uczniów z III LO w Łomży, która z kilkunastoma rówieśnikami przygotowała apel „25 lat wolności”. Dlaczego nie chcieliby się przenieść w czasie...? Wymieniają podstawowe powody: niechęć do stawania o północy w kolejkę po pralkę wirnikową Frania czy meble Swarzędz, które „może przywiozą”. Niechęć do budzenia się o trzeciej, czwartej nad ranem, by stanąć w kolejce do sklepu mięsnego, bo „może coś rzucą”. Opór przeciw kartkom na cukier, mięso, wyroby „czekoladopodobne” czy... buty. Bunt przeciw cenzurze w mediach, ograniczeniom zebrań i wolności słowa czy zakaz wyjazdu za granicę... Wolą wolność.

Królowa piękności juwenaliów

cz wt, 03 czerwca 2014 08:09

Izabela Cimochowska zdobyła tytuł miss PWSIiP i Galerii Veneda podczas pierwszego dnia juwenaliów. Studentka II roku kierunku praca socjalna była jedną z faworytek konkursu, jednak konkurencję miała sporą, zwłaszcza ze strony studiującej rok wyżej koleżanki Eweliny Bzury, która zdobyła tytuły I vice miss, miss ŁKS 1926 i miss publiczności. – Nie uważałam się za faworytkę, ale nie ukrywam, że bardzo się cieszę z wygranej! – mówi Izabela Cimochowska. – Wystartowałam w konkursie, bo pewnego razu na imprezie, razem z koleżankami, postanowiłyśmy, że weźmiemy w nim udział – dla świetnej zabawy!

„Morski świat przyszłości” widziany z Łomży

cz pon, 02 czerwca 2014 16:44

Agnieszka Żyjewska, 15-letnia uczennica z kl. II c Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży, zajęła drugie miejsce wśród gimnazjalistów w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Morski świat przyszłości”. Za swoją pracę łomżanka dostała „cały plecak” nagród w tym tablet. Organizatorem konkurs było Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a laureatów nagrodzono w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie w trakcie spotkania w ramach krajowych obchodów Europejskiego dnia Morza 2014.

Studenci otrzymali dwa klucze do bram miejskich Łomży

cz pon, 02 czerwca 2014 13:14

Wprawdzie blisko 600-letnie miasto Łomża bram na rogatkach nie posiada, ale ma dwa duże, mosiężne klucze, które prezydent Mieczysław Czerniawski (lat 65) przekazał żakom na pięć najbliższych dni, kiedy to będą obywały się studenckie juwenalia. - Robimy tyle, ile możemy – stwierdził Sebastian Chrzanowski, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWSIiP i pięcioosobowego komitetu organizacyjnego Juwenaliów. - Na ile mamy czasu i pomysłów. Każdy z nas na co dzień zajęty jest studiowaniem. A juwenalia to święto!

Czas wybrać szkołę

cz pt, 30 maja 2014 09:06

Jeszcze tylko dziś do godziny 15. szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania od uczniów kończących w tym roku gimnazjum. Każdy może wybrać trzy szkoły i samodzielnie określić ich hierarchię – na pierwszym miejscu wskazując klasę w szkole, w której najbardziej chciałby się uczyć. I jak się okazuje na tę chwilę najwięcej chętnych jest w najlepszych miejskich liceach „pierwszym” i „drugim” które jako szkołę pierwszego wyboru wskazało więcej uczniów niż jest w nich miejsc. Ten sam „problem” jest jeszcze tylko w kilku klasach techników w „Mechaniku” i „Ekonomiku”, oraz dwóch oddziałach niepublicznego „akademickiego” ogólniaka przy „Agrobiznesie”. Reszta szkół w mieście ma jeszcze dużo wolnych miejsc.

Gimnazjaliści „z dwójki” zaprezentują się w Zamku Królewskim w Warszawie

cz cz, 29 maja 2014 08:42

Tomasz Dąbrowski, Katarzyna Prokopowicz, Agata Piaszczyńska i Aleks Kowalczyk czworo uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży im. Jana Pawła II podczas Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych na Zamku Królewskim w Warszawie przedstawi swój projekt „Idea SKP”. W jego ramach grupa gimnazjalistów przez kilka miesięcy prowadziła poczytajkowe spotkania dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży.

Komputer XXI wieku nie przytuli jak mama czy tata

cz wt, 27 maja 2014 08:04

Młodzi ludzie borykają się w okresie dojrzewania z wieloma trudnościami, ale różnie próbują sobie radzić z problemami w szkole, rodzinie czy środowisku koleżeńskim. Czasem wychodzi im ten „hormonalny ból głowy” na dobre, a czasem sprowadza na złą drogę, chyba że znajdą sobie własne remedium. Nie tylko o tym jest 20-minutowy spektakl „Tylko On” w reżyserii ambitnej i poszukującej polonistki Katarzyny Duchnowskiej, jakim uczniowie z Katolickiego Gimnazjum w Łomży zajęli drugie miejsce 12. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi” w Białymstoku. Oceniali ich aktorzy, nauczyciele i... policjanci.

Patron zobowiązuje...

cz pt, 23 maja 2014 10:35

Marcin Sokołowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży wygrał IV Edycję Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Generał Władysław Anders – Wielki Polak XX wieku”. W konkursie wiedzy wzięło udział blisko 30 uczniów klas IV – VI ze szkół podstawowych z Łomży, Białegostoku, Grajewa i Rakowo–Bogini.

Trzynasta „CYFERKA” dla Kacpra Mocarskiego

cz pt, 23 maja 2014 08:48

Kacper Mocarski ze Szkoły Podstawowej nr 7 wygrała XIII edycję Konkursu Matematycznego „CYFERKA”. W organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 2 konkursie rywalizowali uczniowie klas trzecich łomżyńskich szkół podstawowych. Młodzi matematycy – po pięciu najlepszych z każdej ze szkół – musieli rozwiązać 20 zadań w ciągu 60 minut.

Poezja od Karola Wojtyły i pamięć dla Jana Pawła II

cz pt, 23 maja 2014 08:20

- Gdybym był przewodniczącym jury, to Magdalena Zubrycka zajęłaby pierwsze miejsce – mówił po ogłoszeniu werdyktu Mikołaj Wszeborowski ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach, zwycięzca V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Pamięć”, w którego finale wystartowało 16 wyróżniających się recytatorów z Łomży i powiatu łomżyńskiego. - Magda mówiła dynamicznie, z odpowiednią powagą i zrozumieniem wiersza „Misterium meum mihi” Karola Wojtyły. Zasłużenie zdobyła drugie miejsce w oczach jury i nagrodę publiczności. Uczniowie także się na niej poznali.

Dumni z „400 lat tradycji”

cz cz, 22 maja 2014 16:08

Równo 400 lat temu Jezuici założyli w Łomży kolegium. Od tamtej pory pomimo zawieruchy dziejowej, zaraz, wojen, zaborów czy okupacji, lat rozkwitu miasta czy jego podupadania zachowano ciągłość działalności pedagogicznej, której spadkobiercą czuje się i jest I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. - Nasz szkoła należy do najstarszych szkół w Polsce – podkreśla z dumą dyrektor szkoły Jerzy Łuba dodając, że 400-lecie szkoły powinno być świętem całej Łomży. - Pragniemy, aby cała społeczność naszego miasta mogła odczuwać dumę przeżywając uroczystości jubileuszowe swojej szkoły, byśmy wspólnie oddali hołd profesorom i wychowankom szkoły, której historia tak silnie splata się z dziejami narodowymi. Dziś do szkoły dotarła informacja, że honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszu 400-lecia zechciał objąć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Brakuje prestiżu

cz śr, 21 maja 2014 13:47

Najwyżej za innowacyjność, najsłabiej na prestiż została oceniona Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. W najnowszym Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014” łomżyńska uczelnia tak jak i przed rokiem znalazła się na 14. miejscu wśród państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce.

W Łomży powstaną miejskie żłobki

cz pon, 19 maja 2014 10:39

Wniosek o utworzenie dwóch miejskich żłobków wysłał prezydent miasta do miejskich radnych. Decyzja o ich powołaniu miałaby zapaść podczas przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta. Żłobki mają powstać przy dwóch miejskich przedszkolach – przy Publicznym Przedszkolu Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Spółdzielczej 8 oraz przy Publicznym Przedszkolu Nr 8 przy ul. Studenckiej 13.

„Wojna” w uczelni

cz cz, 15 maja 2014 13:36

Źle się dzieje w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży? Tak wynika z pisma jakie związkowcy „Solidarności” uczelni wysłali do jej Konwentu. To ciało opiniodawcze i doradcze skupiające m.in. wicewojewodę, posłów, samorządowców, czy szefów dużych przedsiębiorstw czy organizacji współpracujących z PWSIiP. Związkowcy formułują kilka uwag dotyczący działalności rektora uczelni dr hab. Roberta Charmasa (prof. PWSIiP). - Jako organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” obawiamy się, czy rozwój sytuacji nie przyniesie zagrożenia dla rozwoju uczelni i kolejnych zagrożeń dla pracowników – czytamy w liście podpisanym przez szefową tymczasowej ZOZ Irenę Wiską, a adresowanym do przewodniczącego Konwentu prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. - W uczelni nie dzieje się nic złego. Ludzie, którzy list napisali bronią swoich interesów, a nie patrzą na dobro PWSIiP - odpowiada rektor prof. Robert Charmas, podkreślając że choć jest też członkiem Konwentu, ani on, ani jego najbliżsi współpracownicy listu związkowców nie otrzymali. - Zarzuty nie są prawdziwe. Czuję się oczerniany – mówi.

Gruzini uczą się od „Edukatora” wychowania przedszkolnego

cz śr, 14 maja 2014 08:15

W Łomży przez tydzień gości 12-osobowa delegacja z Gruzji, która realizuje wizytę studyjną w ramach projektu partnerskiego ,,Centra gotowości szkolnej w Gruzji”. Goście przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia „Edukator” i Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, aby poznawać programy i metody pracy z dziećmi w przedszkolach i w oddziałach przedszkolnych, funkcjonujących w szkołach. W skład grupy wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Oświaty Gruzji, Ministerstwa Edukacji uchodźczego rządu Abchazji, organizacji pozarządowej Civitas Georgica, oraz samorządowcy i dyrektorzy szkół z regionów: Mingrelia, Shida Kartli i Kachetia. Chcą skorzystać z polskich doświadczeń organizacji i prowadzenia edukacji przedszkolnej i wykorzystać te doświadczenia w swoim kraju.

Parlamentarny sukces uczniów „Jedynki”

cz śr, 14 maja 2014 08:12

- Eryk Mroczko i Rafał Wierciszewski, dwóch uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, pojedzie do Warszawy, aby 1. czerwca wziąć udział w obradach XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – informuje wicedyrektor PG nr 1 Anna Zakrzewska. - Jako jedyni gimnazjaliści znaleźli się w gronie 16 uczniów, głównie licealistów, z naszego województwa, którzy zostali posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Dęby pamięci Katynia i Smoleńska i nowy sztandar „Dwójki”

cz wt, 13 maja 2014 08:09

„Oby sztandar był dumą społeczności szkolnej na każdej uroczystości i reprezentował szkołę na zewnątrz...” - napisała szóstoklasistka Zuzanna Jurkiewicz w księdze pamiątkowej do ceremonii nabijania symbolicznych gwoździ na drzewcu nowego sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Władysława Broniewskiego w Łomży. Czterogodzinne uroczystości połączone były ze złożeniem kwiatów pod dwoma dębami pamięci przy szkole: jeden upamiętnia policjanta z Łomży Stanisława Jabłońskiego (1909 – 1940), zamordowanego przez NKWD w Twerze, drugi – ofiary katastrofy lotniczej w okolicach Smoleńska 10. kwietnia 2010 roku.

Stare pieśni Polaków i nowy sztandar „Siódemki”

cz pon, 12 maja 2014 08:07

- Podróżowaliśmy w wierszach i piosenkach po całej Polsce: byliśmy nad Bałtyckim Morzem i w górach Tatrach, zwiedzaliśmy nasze Mazowsze i odwiedzaliśmy stolice kraju: Kraków i Warszawę – opowiada z przejęciem gitarzysta Krzysztof Szałkowski, trzecioklasista ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, który zebrał gorące brawa po występie z mamą swego szkolnego kolegi Urszulą Wądołkowską podczas wieczoru pieśni patriotycznej. - Te wieczory to dobra tradycja, przypomina nam, że „Ojczyznę trzeba kochać i szanować”, jak śpiewał Muniek Staszczyk. Ja kocham i szanuję.

« · «« · 74 · 75 · 76 · 77 · 78 · 79 · 80 · 81 · 82 · 83 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę