Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Najlepsi z zasad muzyki

Główne zdjęcie
I miejsce ex aequo zdobyli: Małgorzata Namiot z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku i Michał Dawidziuk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie

64. uczniów z 29 szkół muzycznych II stopnia oraz liceów muzycznych z całego kraju brało udział w II Ogólnopolskim Konkursie z Zasad Muzyki, odbywającym się w weekend w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce, a jego inicjatorką jest nauczycielka łomżyńskiej szkoły Małgorzata Wiśniewska. – Zasady muzyki to dla niewtajemniczonych w wielkim skrócie: umiejętność właściwego posługiwania się zapisem nutowym oraz jego poprawnej interpretacji, ale także znajomość gam, skal, budowy akordów, oznaczeń pochodzących z języka włoskiego – wyjaśnia Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Czyli dotyczy to umiejętności niezbędnych w przeważającej części każdemu muzykowi!

Już pierwsza edycja konkursu dwa lata temu cieszyła się dużym powodzeniem, jednak zainteresowanie obecną przeszło wszelkie oczekiwania organizatorów. Zgłoszenia napływały bowiem z całej Polski i ostatecznie w piątek 4 kwietnia do Łomży zjechali młodzi adepci muzyki z Bielska-Białej, Bolesławca, Elbląga, Grudziądza, Krosna, Katowic, Krakowa, Opola, Rudy Śląskiej, Sanoka, Nowego Sącza, Szczecinka, Warszawy, Żagania i wielu innych miejscowości, nie zabrakło też reprezentacji gospodarzy konkursu. Konkurs składał się z dwóch etapów. Po piątkowym teście pisemnym do drugiego etapu rywalizacji zakwalifikowało się 21 uczestników. W sobotę pisali oni kolejny test, zaś o kolejności decydowała suma punktów z obu etapów konkursu. Ostatecznie jury w składzie: dr hab. Maria Pokrzywińska z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, dr Elżbieta Szczurko z Akademii Muzycznej z Bydgoszczy i dr Artur Zagajewski z Akademii Muzycznej w Łodzi, nagrodziło troje uczestników.
I miejsce ex aequo zdobyli: Małgorzata Namiot z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Białymstoku i Michał Dawidziuk z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie, zaś miejsce II Aleksandra Steczkowska z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie. 
– Mimo trudnych zadań laureaci nie mieli większych problemów z ich rozwiązaniem, wykazując się nie tylko wielką wiedzą, ale także refleksem i szybkością myślenia – zauważa  Mirosław Korona. – Wszyscy uczestnicy II etapu prezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom i tak naprawdę wszyscy zasłużyli na wyróżnienia.
Konkurs odbył się dzięki Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz firmie SONAROL z Jedwabnego, głównemu sponsorowi nagród i już wiadomo, że odbędzie się jego trzecia edycja. 
– Następna edycja konkursu, która odbędzie się za dwa lata, otrzyma imię guru zasad muzyki, autora podręczników, na których wychowało się kilka pokoleń uczniów szkół muzycznych oraz studentów i wybitnego pedagoga, profesora Franciszka Wesołowskiego – zapowiada dyrektor Korona.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: PSM Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę