Sposób jak przedłużyć dzieciństwo sześciolatkom
Od 1 września do pierwszej klasy szkoły podstawowej powinny obowiązkowo pójść dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Dotychczas rodzice sześciolatków z dużą niepewnością podchodzili do lansowanej przez władze polityki szybszej edukacji. W ubiegłym roku w Łomży zaledwie nieco ponad 30 sześciolatków rozpoczęło edukację w klasach pierwszych. W tym roku, jak się okazuje rodzice maluchów także woleliby aby ich pociechy były jeszcze przedszkolakami. Do poradni psychologiczno-pedagogicznej działającej w ramach Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji zgłosiło się już ponad 200 osób chcących opóźnić wejście 6-latka do szkoły. Jak mówi dyrektor ŁCRE Wojciech Kowalik wniosków jest trzy razy więcej niż w ubiegłym roku i ciągle wpływają nowe.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o wysłaniu dzieci w wieku sześciu lat do szkoły. Przez kilka ostatnich lat rodzice mieli możliwość wyboru, ale w tym roku dla dzieci urodzonych w pierwszym półroczu 2008 roku to już obowiązek szkolny, który począwszy od przyszłego roku będzie obejmował już wszystkie sześciolatki. Wśród rodziców dzieci i specjalistów wciąż toczy się dyskusja na temat tego, czy ta decyzja jest korzystna, czy nie. Dotychczas zdecydowana większość rodziców pozostawiała maluchu w przedszkolu lub wysyłała je do szkolnej zerówki. Okazuje się, że i w tym roku większość gotowa była zrobić to samo. Niestety nie jest to już takie proste jak w poprzednich latach. Aby wnioskować o teraz o odroczenie rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego na kolejny rok rodzice sześciolatków muszą mieć ku temu stosowne dowody. Takim jest opinia specjalistycznej poradni dotycząca dojrzałości szkolnej dziecka. Na podstawie tej opinii – jeżeli jest taka potrzeba – rodzic ma prawo wnioskować o odroczenie rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego na kolejny rok, a szkoła powinna ten wniosek uwzględnić.
I w Łomży działająca w ramach Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji poradnia psychologiczno-pedagogiczna przeżywa niemalże oblężenie. Dotychczas zgłosiło się do niej już 201 osób chcących otrzymać opinię o dojrzałości szkolnej dziecka.
- To trzy razy więcej wniosków niż w poprzednim roku – mówi dyrektor ŁCRE Wojciech Kowalik zaznaczając, że poradnia obejmuje nie tylko miasto, ale i sąsiednie gminy i że ciągle wpływają nowe wnioski. - Dotychczas wydaliśmy sześć odroczeń, bo dzieci miały niepełnosprawności. Pozostałe wnioski są rozpatrywane.
Szkoły czekają...
Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży mówi, że łomżyńskie szkoły podstawowe są modernizowane dla potrzeb dzieci 6-letnich już od 2010 roku i ciągle - jak zaznacza - „przygotowują się na przyjęcie uczniów 6-letnich”.
- Po zakończeniu naboru nastąpi ostateczny przegląd przygotowania szkół podstawowych do rozpoczęcia roku szkolnego 2014/2015, w tym przystosowania placówek do przyjęcia uczniów 6-letnich (urodzonych od 01.01.2008r. do 30.06.2008r.), które rozpoczną naukę w klasach pierwszych – podaje Sobocińska zaznaczając, że "istotne w nowym roku szkolnym zadania zostaną określone po przyjęciu uczniów do klas pierwszych".
Z danych ratusza wynika, że sześciolatków objętych obowiązkiem szkolnym do 1 września 2014 roku w mieście jest 305.