Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Muzyczna majówka z filharmonikami

Foto: Muzyczna majówka z filharmonikami
mm pt, 07 maja 2021 10:06

Akcentem finałowym łomżyńskich obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był koncert online muzyki polskiej i włoskiej i Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Orkiestra pod batutą Maurizio Colasantiego wykonała instrumentalne arcydzieła takich mistrzów jak Antonio Vivaldi czy Tomaso Albinoni, do tego towarzyszyła sopranistce Katarzynie Jaracz w pieśniach, w tym autorstwa Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. W maju łomżyńscy filharmonicy zagrają jeszcze trzy koncerty transmitowane w sieci, w tym na finał festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne, ale liczą, że kolejne odbędą się już z udziałem publiczności.

75-lecie łomżyńskiej biblioteki

Foto: 75-lecie łomżyńskiej biblioteki
mm pon, 03 maja 2021 07:48

3. maja 1946 roku otwarto w Łomży pierwszą Bibliotekę Publiczną. Było to ogromne wydarzenie w zrujnowanym wojną mieście. Od tego czasu biblioteka pod różnymi nazwami funkcjonuje nieprzerwanie, będąc najstarszą instytucją kultury w Łomży. Ma za sobą trudne lata 50. i 60., odnotowała rozkwit za czasów województwa łomżyńskiego oraz przetrwała długi zastój na przełomie wieków, stając się obecnie placówką nowoczesną i proponującą nie tylko wypożyczanie książek. Do tego Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży wciąż się rozwija: regularnie aplikuje o dofinansowanie pozabudżetowe z różnych źródeł, poszerza biblioteczną infrastrukturę oraz wprowadza innowacyjne rozwiązania, a plany na kolejne lata są równie ciekawe.

Opus Dedicatum łomżyńskich filharmoników

Foto: Opus Dedicatum łomżyńskich filharmoników
mm pt, 30 kwietnia 2021 13:16

Dyskografia Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego powiększyła się o 16. płytę. Album „Opus Dedicatum” to wydawnictwo wyjątkowe, zawiera bowiem kompozycje dedykowane łomżyńskiej orkiestrze i powstałe w ostatnich latach, napisane przez Sławomira Czarneckiego, Romualda Twardowskiego, Rosellę Spinozę i Piotra Mossa. – Mamy zaszczyt zaprezentować płytę niezwykłą: znajdują się na niej wyłącznie dzieła dedykowane Filharmonii Kameralnej – mówi Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny orkiestry, dodając, że w ostatnim czasie wybitni twórcy, nie tylko polscy, doceniając kunszt łomżyńskich kameralistów, chętnie dla nich komponują.

Radiowy jubileusz Mirosława Dziewy

Foto: Radiowy jubileusz Mirosława Dziewy
mm cz, 29 kwietnia 2021 08:38

Dziś o godzinie 19:00 Mirosław Dziewa poprowadzi tysięczną audycję „Bliżej jazzu”. To jedna z najciekawszych autorskich audycji jazzowych w polskich stacjach radiowych, realizowana nieprzerwanie od 2002 roku i słuchana przez fanów muzyki synkopowanej na całym świecie. Jej autor przez wiele lat grał w Łomżyńskiej Orkiestrze Kameralnej, później Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, jest też inicjatorem powstania w Łomży Novum Jazz Festival. – Cieszę się bardzo, że ta jubileuszowa audycja odbywa się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Jazzu! – mówi Mirosław Dziewa, zachęcając do posłuchania wyjątkowej płyty, którą wybrał na tę okazję oraz zapowiadając już następne audycje.

Zrzutka na płytę Bioacoustic

Foto: Zrzutka na płytę Bioacoustic
mm wt, 27 kwietnia 2021 20:34

Łomżyński zespół Bioacoustic zbiera środki na nagranie i wydanie debiutanckiej płyty. – Niestety w związku z obostrzeniami nasze plany spaliły na panewce – mówi Mateusz Bakun. –Pieniądze, które mieliśmy na to przeznaczone, poszły na życie i opłaty z nim związane. – Odkładaliśmy na nagrania pieniądze z koncertów, ale ostatni raz graliśmy niemal rok temu, online na juwenaliach i nie wiadomo kiedy wrócimy do koncertowania – dodaje Żaklina Olchowik. – Stąd założenie zrzutki, bo marzy nam się ta płyta, mamy obszerny repertuar, w tym autorskie kompozycje, ale nie możemy tych planów zrealizować.

Tajemniczy ogród Teresy Adamowskiej

Foto: Tajemniczy ogród Teresy Adamowskiej
mm so, 24 kwietnia 2021 10:22

Teresa Adamowska to znana łomżynianka i malarka, która talentem, wiedzą, wrażliwością i sercem przez 25 lat dzieliła się niestrudzenie z uczniami Liceum Plastycznego imienia Wojciecha Kossaka w Łomży. Autorka ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestniczka ponad 60 wystaw zbiorowych i plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych zakończyła pracę pedagogiczną, lecz ze sztuką nie zamierza się rozstawać. - Prawdziwy artysta do końca życia pozostaje sobą, nie ma stanu spoczynku - uśmiecha się Teresa Adamowska. - Nadal jestem aktywna twórczo, nigdy nie zerwę z tworzeniem. Najwięcej szczęścia daje mi obmyślanie koncepcji i tworzenie obrazów oraz dobre relacje z ludźmi.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Foto: Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
mm pt, 23 kwietnia 2021 11:16

Dzień 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży postanowiła uhonorować swoich najaktywniejszych czytelników.

Pieniądze na kulturę rozdane

Foto: Pieniądze na kulturę rozdane
mm śr, 21 kwietnia 2021 08:08

15 zadań zdobyło dofinansowanie z Ratusza w ramach otwartego konkursu w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego w 2021 roku. W sumie 150 tys. złotych ma ubogacić lokalną społeczność.

Zdjęcia z filmu Lechowicza na Festiwalu w Auckland

Foto: Zdjęcia z filmu Lechowicza na Festiwalu w Auckland
mm nie, 18 kwietnia 2021 09:32

Film łomżyniaka Marka Lechowicza "Wygrać z przeznaczeniem" zyska nowe życie. Stanie się tak w czerwcu, lecz nie dzięki projekcjom w kinach i telewizji, jak dotychczas. Nowe odczytanie filmu nastąpi dzięki wystawie ok. 30 kadrów w The Polish Heritage Trust of New Zealand. Jedno zdjęcie wybrali organizatorzy Auckland Festival of Photography 2021 do 40-stronicowego katalogu cyklu imprez, wśród których znalazła się poruszająca ekspozycja w polskim muzeum. Opowieść o losach wojennych 733 dzieci polskich, jakie szły z Armią Andersa z Syberii i przybyły do Nowej Zelandii.

Renata Igielska Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020

Foto: Renata Igielska Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020
mm śr, 14 kwietnia 2021 13:42

Renata Igielska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży została Podlaskim Bibliotekarzem Roku 2020. Kapituły powołane przez zarządy okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonały wyboru 16 wojewódzkich laureatów, którzy wyróżnili się w roku ubiegłym swoimi dokonaniami i kreatywnością. Wśród nich jest nasza koleżanka – kierownik Oddziału dla Dzieci MBP, znana wśród najmłodszych czytelników placówki przy ul. 3 Maja 6A.

Dyplomowa wystawa młodych artystów

Foto: Dyplomowa wystawa młodych artystów
mm śr, 14 kwietnia 2021 08:18

Maturzyści z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży przygotowali wystawę prac dyplomowych. Potwierdzili nimi, że perfekcyjnie opanowali nie tylko projektowanie graficzne, techniki druku artystycznego oraz realizacje intermedialne, ale też rysunek i malarstwo, proponując efektowne aneksy do głównych prac. – Mamy powody do dumy – mówi dyrektor Małgorzata Wagner. – Nie tylko z racji poziomu artystycznego wystawy, ale też dlatego, że w tym trudnym czasie uczniom udało się zebrać tyle sił, żeby przekuć energię w tak piękne prace!

Dni Literatury Dziecięcej w bibliotece

Foto: Dni Literatury Dziecięcej w bibliotece
mm pon, 12 kwietnia 2021 08:44

Pandemia utrudniła pracę łomżyńskim bibliotekarzom, ale nie zdołała pokrzyżować im szyków. Dlatego jak co roku w kwietniu odbywają się „Dni Literatury Dziecięcej” Miejskiej Biblioteki Publicznej, ale przeniesione do sieci. To liczne konkursy, quizy, zajęcia online i aktywizowanie najmłodszych czytelników, odbywające się pod hasłem „Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady”. – Bardzo ubolewamy nad tym, że koronawirus uniemożliwia nam normalną pracę, że nie ma też spotkań autorskich, zajęć z dziećmi czy lekcji bibliotecznych – mówią bibliotekarki. – Jednak w tej sytuacji musimy starać się jeszcze bardziej, proponować czytelnikom, szczególnie tym najmłodszym, takie formy aktywności, żeby mieli regularny kontakt z książką, żeby było to dla nich ciekawe i wciągające – zapraszamy do udziału w „Dniach Literatury Dziecięcej”!

Walizka z pieniędzmi od ministra

Foto: Walizka z pieniędzmi od ministra
mm cz, 08 kwietnia 2021 20:45

Łomżyński Teatr Lalki i Aktora otrzymał 153 000,00 zł. dofinansowania z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w ramach tegorocznego programu z zakresu teatru. Ministerstwo opublikowało dziś wyniki naboru.

Daniela Frąckiewicza służba miastu

Foto: Daniela Frąckiewicza służba miastu
mm śr, 07 kwietnia 2021 19:23

Jeden z największych zbiorów publikacji regionalnych w północno-wschodniej Polsce znajduje się w dziale Informacyjno-Bibliograficznym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Od 2003 roku kieruje nim Daniel Frąckiewicz, bibliotekarz z 32-letnim stażem – człowiek, który nawet jeśli dziwnym trafem czegoś nie wie, to orientujący się doskonale, gdzie można znaleźć nawet najtrudniej dostępną informację.

Otwarta Scena w Opolu dla The BL Blues Band

Foto: Otwarta Scena w Opolu dla The BL Blues Band
mm wt, 06 kwietnia 2021 11:48

Łomżyńska grupa bluesowo-rockowa zagrała i nagrała koncert na scenie w stolicy polskiej piosenki Opolu. - Wybraliśmy scenę kameralną, bo w amfiteatrze festiwalowym było zbyt zimno - opowiada śpiewający poeta i kompozytor z gitarą Mariusz Brzostowski. - Nie mieliśmy dotąd okazji zagrać w całości materiału z nowej płyty "Na co dzień" na żywo, dlatego zdecydowaliśmy się zarejestrować 12 piosenek "na setkę” i w tej formie udostępnić publiczności naszą twórczość. Prezentujemy utwór "Flower fr" jako zapowiedź koncertu, na którym przedstawimy całą płytę nagraną pod koniec 2020 r.

Ojca Bońkowskiego ślady przedwojennej Łomży

Foto: Ojca Bońkowskiego ślady przedwojennej Łomży
mm pon, 05 kwietnia 2021 12:33

Ukazała się kolejna książka kapucyna Jana Bońkowskiego. Tym razem pasjonat lokalnej historii pochylił się nad przeszłością swego rodzinnego miasta, przygotowując publikację „Ślady przedwojennej Łomży”. – Chciałem pokazać, co z tej przedwojennej Łomży zostało, jej dawne piękno, obiekty ocalone z wojennych zniszczeń, z piękną katedrą na czele! – mówi Jan Bońkowski, zapowiadając już swe kolejne wydawnictwa wspomnieniowo-historyczne.

Cinema Boogie z Łukaszem Lipskim

Foto: Cinema Boogie z Łukaszem Lipskim
mm nie, 28 marca 2021 08:29

Łukasz Lipski wziął udział w nagraniu płyty „Cinema Boogie” Chopin University Big Band. Pochodzący z Łomży 26-letni wokalista perfekcyjnie zaśpiewał słynną kołysankę Krzysztofa Komedy z filmu „Rosemary’s Baby” Romana Polańskiego, potwierdzając, że jazzowe ballady to jego specjalność. Inne filmowe przeboje wykonują na tej płycie Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Myrczek czy Łukasz Zagrobelny, a Łukasz jest w ich towarzystwie najmłodszy. – To zaszczyt znaleźć się w takim towarzystwie – mówi Łukasz Lipski. – Big Band wykonywał wcześniej instrumentalną wersję tej kompozycji w aranżacji Wojciecha Kostrzewy. Kiedy pojawił się pomysł zrobienia kołysanki z wokalem oraz tekstem Wojciecha Młynarskiego, dostałem propozycję jej zaśpiewania i uznałem, że może to być ciekawe doświadczenie, bo ten utwór wykonują zwykle wokalistki.

Pisarz z duszą jazzmana

Foto: Pisarz z duszą jazzmana
mm pt, 26 marca 2021 09:27

Mariusz Czubaj zdobył sławę jako autor poczytnych powieści kryminalnych, których bohaterami są profiler Rudolf Heinz oraz Marcin Hłaska, ekspert od poszukiwań osób zaginionych. Na co dzień jest jednak profesorem antropologii kultury w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz muzykiem jazzowym, saksofonistą znanym ze współpracy z Marcinem Świetlickim w zespole Zgniłość. Ostatnio połączył te dwie pasje: wydał kryminał „Około północy”, osadzony w jazzowych realiach PRL-u lat 60., a do tego z Kornetem Olemana, zespołem z kart tej książki, płytę łączącą jej kryminalną fabułę z free jazzem. Opowie o tym wszystkim czytelnikom z Łomży już dzisiaj, dzięki spotkaniu autorskiemu online, zorganizowanemu przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Karkonosze Tomasza Olszewskiego

Foto: Karkonosze Tomasza Olszewskiego
mm nie, 21 marca 2021 14:12

Wystawę wybitnego fotografika Tomasza Olszewskiego pt .„Karkonosze - kraina wichrów i mgieł” można już oglądać w foyer Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. To jedno z najsłynniejszych dokonań zmarłego w roku ubiegłym w wieku 90 lat zasłużonego nestora polskiej fotografii, przez ponad 60 lat członka Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego wystawa trafiła do Łomży dzięki kontaktom i przyjaźni z jeleniogórskimi fotografikami Jerzego Chaberka, łomżyńskiego mistrza obiektywu i członka ZPAF.

Cudowny wieczór z wirtuozem

Foto: Cudowny wieczór z wirtuozem
mm pt, 19 marca 2021 10:55

Wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek oczarował łomżyńską publiczność podczas koncertów z orkiestrą Filharmonii Kameralnej. Artyści zaprezentowali program „Nie tylko Piazzolla”, wykonując nie tylko utwory argentyńskiego mistrza tanga, ale też Carlosa Gardela i Antonio Vivaldiego, a do tego autorskie kompozycje solisty, czerpiące z polskiego i bałkańskiego folkloru. Oba koncerty zakończyły bisy, ale ten drugi był znacznie dłuższy, ku radości kompletu publiczności, a Marcin Wyrostek podkreślał, że był to cudowny dzień i z takimi muzykami można pójść w tango.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę