Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 marca 2024 napisz DONOS@

„InteGRAmy” Filharmonii Kameralnej

mm nie, 03 marca 2024 09:34

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży otrzymała kolejny grant. W ogólnopolskim konkursie PFRON „Kultura wrażliwa” łomżyńska orkiestra znalazła się w gronie zaledwie 10 wnioskodawców, którzy otrzymają środki na dofinansowanie działań, tworzonych z udziałem osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki pozyskaniu blisko 200 tysięcy złotych Filharmonia Kameralna przygotuje integracyjny projekt „inteGRAmy”, łączący muzykę i poezję.

Reprezentacja Łomży prawie gotowa na „Radość spod kapelusza”

mm nie, 03 marca 2024 09:11

13. młodych recytatorów i wokalistów z łomżyńskich szkół oraz placówek kulturalnych przeszło eliminacje do finału XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. Może być ich jeszcze więcej, ponieważ w środę zostaną przesłuchane jeszcze trzy, równie utalentowane, uczennice I LO. Już w sobotę 9 marca zwycięzcy eliminacji miejskich zmierzą się w finale konkursu z uczestnikami z całego kraju. Stawką są nie tylko laury i nagrody finansowe w kategoriach monolog/wiersz i piosenka, ale też Grand Prix.

Podcasty łomżyńskiego muzeum

mm so, 02 marca 2024 10:13

Muzeum Północno-Mazowieckie rozpoczęło publikację cyklu podcastów. „Tajemnice łomżyńskiego muzeum” przybliżają kulisy różnych historii z zabytkami w roli głównej oraz z udziałem mieszkańców Łomży i regionu. Pierwszy odcinek dotyczy sensacyjnej kradzieży w łomżyńskim muzeum w roku 1978, kiedy łupem złodziei padły bursztynowe wyroby, wycenione na ponad 100 tysięcy ówczesnych złotych i o jeszcze większej wartości artystycznej. Kolejne części będą publikowane co piątek w tygodniowych odstępach.

Weekendowe wydarzenia kulturalne i inauguracja rozgrywek piłkarskich

mm pt, 01 marca 2024 08:26

Najbliższy weekend będzie obfitować w szereg wydarzeń, z premierą spektaklu „Kino Mirage” na czele. Rozpoczną się również rozgrywki rundy wiosennej III ligi, a podczas inauguracyjnego meczu ŁKS Łomża podejmie lidera tabeli Pogoń Grodzisk Mazowiecki. Wiele atrakcji zaplanowano również na kolejne dni, z koncertem na Dzień Kobiet włącznie.

Kosmiczny jazz w MDK-DŚT

mm wt, 27 lutego 2024 10:48

Kwintet Kosmos zagrał w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Łódzka formacja zaprezentowała materiał ze swej debiutanckiej płyty, która już wkrótce zostanie nagrana i wydana, dopełniając go improwizacjami i zaskakującą przeróbką utworu Krzysztofa Komedy. Był to kolejny koncert w ramach cyklu „Scena na Piętrze”, a już wkrótce zaprezentuje się w nim bardzo znany wokalista w prawdziwie kultowym repertuarze i w nietypowej odsłonie.

Fotograficzne byty i przestrzenie Sylwestra Hawryła

mm pon, 26 lutego 2024 09:35

Wystawę „Geneza” Sylwestra Hawryła otwarto w Galerii Pod Arkadami. Zafascynowany fotografią analogową artysta zaprezentował cykl zdjęć, ukazujących piękno świata przyrody w bardzo oryginalnym ujęciu. - Mam zaszczyt zaprezentować człowieka nietypowego, nieokreślonego i w formie, i w treści - podkreślał kurator wystawy Adam Czarniewicz, dodając, że na wystawie można oglądać prace z nurtu fotograficznego, ale bardzo nieoczywiste i pełne emocji.

Życiowe labirynty wrażliwego outsidera

mm pon, 26 lutego 2024 08:17

„Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...” to najnowsza wystawa czasowa Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przypomina twórczość przedwcześnie zmarłego łomżyńskiego poety i fotografa, ukazując też w nietypowej formule szerszy kontekst, w jakim przyszło funkcjonować młodym, wrażliwym ludziom w PRL-u lat 70. i 80. ubiegłego wieku. - Ta wystawa jest wystawą filozoficzną, jest wystawą teatralną - mówiła Joanna Klama, jej pomysłodawczyni, autorka i kuratorka. - Nie ma tutaj podpisów, tu chodzi o pewne zjawisko, żeby przejść przez różne przestrzenie.

Nagroda Kurpik dla Doroty Przestrzelskiej z Łomży

mm so, 24 lutego 2024 09:52

Dorota Przestrzelska, nauczyciel bibliotekarz w I LO w Łomży, dostała Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów: Kurpika 2023, czyli kurpiowskiego Oscara. Gala wręczenia zaszczytnej nagrody odbyła się z udziałem Laureatki w czwartkowy wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury. Prezes Mirosław Grzyb z kapitułą nagrodzili Łomżyniankę w kategorii „edukacja regionalna” - za propagowanie od 2007 r. kultury kurpiowskiej wśród młodego pokolenia. Pani Dorota była przez Kurpika szczęśliwa.

Łomżyńska wystawa i inne weekendowe wydarzenia

mm pt, 23 lutego 2024 08:40

Twórczość i postać młodego łomżyńskiego fotografa i poety przypomni wystawą „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje…” Muzeum Północno-Mazowieckie. Na wystawę „Geneza” zaprasza również MDK-DŚT, przybliżając mieszkańcom Łomży dokonania pasjonata fotografii analogowej Sylwestra Hawryła. Odbędą się też koncerty i inne imprezy, również na początku przyszłego tygodnia, z występem grupy Kosmos na czele.

Czesław Niemen przez eMDeK przypomniany

mm pon, 19 lutego 2024 17:55

85 urodziny Czesława Niemena Studio Wokalne eMDeK uczciło wyjątkowym koncertem „Nim przyjdzie wiosna”. Młodsi i starsi wokaliści, wraz ze swoją instruktorką Magdą Sinoff, zaśpiewali ponadczasowe przeboje tego artysty wszech czasów. Koncert dopełniło spotkanie z Eugeniuszem Szpakowskim oraz pokaz jego filmów dokumentalnych o Niemenie, które powstały z udziałem Aleksandra Plagi i Szymona Sinoffa. - Minęło 20 lat od odejścia Czesława Niemena, a dwa dni temu wypadły jego urodziny, dlatego postanowiliśmy to zrobić i myślę, że spotkanie się udało, a do tego przyszła na nie publiczność, która słucha Niemena na co dzień - mówi Magda Sinoff, pomysłodawczyni imprezy.

Malarskie podróże Fanaberii

mm pon, 19 lutego 2024 09:52

Wystawę czasową „Fanaberia Podróże” Twórczej Grupy Fanaberia otwarto w Hali Kultury. To już trzecia wystawa dorosłych miłośników malarstwa, działających przy MDK-DŚT pod kierunkiem Anny Bureś. 24. twórców dzieli się z odbiorcami pięknem krajobrazu, zarówno lokalnego, jak i odległego. - Są to miejsca, które nas urzekły, zachwyciły - mówiła Anna Bureś, podkreślająca, że uczestników zajęć przybywa, tak więc można spodziewać się po nich kolejnych wystaw.

Cochise ponownie zagrali w Łomży

mm pon, 19 lutego 2024 08:04

Cochise wrócili do w pubu „Pod ratuszem”, ponownie grając dla pełnej sali. - Cieszymy się, że znowu możemy się zobaczyć! - podkreślał wokalista Paweł Małaszyński. Prace nad ósmym albumem grupy opóźniły się, dlatego zespół zaprezentował przekrojowy repertuar, w tym kilka premierowych utworów, które już na wiosnę ukażą się na „Cochise”. Niestety wszystko wskazuje na to, że ten bardzo udany koncert mógł być jednym z ostatnich w tym miejscu.

Łomżyński weekend z gwiazdami

mm pt, 16 lutego 2024 08:02

W najbliższy weekend Łomżę odwiedzą wybitni przedstawiciele muzyki i sportu. Jeszcze dzisiaj w pubie „Pod ratuszem” zagra rockowy zespół Cochise, którego wokalistą jest znany aktor Paweł Małaszyński. W sobotę coś dla siebie będą mieli fani sportu, dzięki spotkaniu z Karolem Bieleckim, jedynym na świecie i odnoszącym wielkie sukcesy jednookim piłkarzem ręcznym oraz otwarciu wystawy „Sportowe migawki” jednego z najwybitniejszych fotoreporterów sportowych, zmarłego w roku 2019 Tomasza Prażmowskiego. Zaplanowano też Niemenowski koncert w MDK-DŚT.

Malarskie fascynacje Marii Chojnowskiej

mm śr, 14 lutego 2024 08:50

W Galerii N Klubu Wojskowego zostało zaprezentowane malarstwo łomżynianki Marii Chojnowskiej. To debiutancka wystawa autorki, która wróciła do malowania dopiero na emeryturze, mając wystarczająco dużo czasu na artystyczną pasję. - Moją inspiracją jest przede wszystkim przyroda, której piękno i bogactwo barw nieustannie mnie zachwyca - podkreśla Maria Chojnowska, a dowodów potwierdzających prawdziwość tych słów na jej wystawie nie brakuje.

Łomżyńskie opowieści ojca Bońkowskiego

mm pon, 12 lutego 2024 07:25

- Jest jesień 1942 roku. Środkiem ulicy Dwornej w kierunku Obwodowej (teraz Sikorskiego) idą długie kolumny Żydów. Obok niemieccy żandarmi z pałkami w rękach, krzyczący i szczujący ich psami. Przyglądałem się temu przez okno, nie rozumiejąc co się dzieje, póki mama nie oderwała mnie od dalszego patrzenia na to, czego wtedy nie mogłem pojąć - wspominał o. Jan Bońkowski. Podczas piątkowego spotkania w Muzeum Północno-Mazowieckim nie zabrakło też wielu innych ciekawych tematów, związanych z II wojną światową, harcerstwem, któremu poświęcił aż 74 lata z pracowitego życia i 20-letnim pobytem kapłana-kapucyna na Białorusi.

Wydarzenia na weekend i na walentynki

mm pt, 09 lutego 2024 08:28

Historyczne spotkanie z o. Janem Bońkowskim. Komedia z udziałem Andrzeja Bei-Zaborskiego. Zajęcia plastyczne dla najmłodszych w Galerii Sztuki Współczesnej oraz interaktywny spektakl teatru tańca w MDK-DŚT. To tylko niektóre wydarzenia rozpoczynającego się weekendu.

Zakończenie karnawału z Wiesławem Ochmanem

mm pt, 09 lutego 2024 08:16

Wiesław Ochman po wielu latach przerwy ponownie zaśpiewał w Łomży. Legendarny śpiewak nie krył radości z kolejnego koncertu w grodzie nad Narwią, który miał miejsce dwa dni po jego 87 urodzinach. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadził jej dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki, a komplet publiczności oklaskiwał również jeszcze dwie solistki: Alejandrinę Vázquez z Meksyku i śpiewającą w Łomży po raz pierwszy Magdalenę Idzik.

Sześcioro łomżyniaków ze stypendiami od marszałka

mm pon, 05 lutego 2024 17:55

45 stypendiów: rocznych po 10 tysięcy złotych oraz półrocznych po 7 tysięcy zł przyznał marszałek podlaski Artur Kosicki w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami (dla osób dorosłych). Łącznie kwota wsparcia dla ludzi kultury wyniosła 423 tysiące zł, a wśród wyróżnionych stypendiami rocznymi marszałka jest szóstka znanych mieszkańców Łomży.

Drozdowski koncert w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu

mm pon, 05 lutego 2024 08:32

Wirtuoz skrzypiec Krzysztof Jakowicz i pianista Robert Morawski wykonali w drozdowskim muzeum „Recital mistrzowski w 30. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego”. Na jego program złożyły się utwory wywodzącego się z Drozdowa wybitnego kompozytora oraz dzieła twórców, których cenił. Nie zabrało też bezcennych wspomnień, ponieważ Krzysztof Jakowicz przez wiele lat współpracował z Lutosławskim i był z nim zaprzyjaźniony.

Konkursy dla poetów i wokalistów

mm pon, 05 lutego 2024 08:00

Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprasza do zgłaszania udziału w dwóch konkursach. Młodzi wokaliści mogą sprawdzić swe siły w XV Regionalnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Big Bit, śpiewając utwory Kory lub Czesława Niemena. Poeci z całego kraju mogą zmierzyć się w XXII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, gdzie specjalną nagrodą prezydenta Łomży zostanie uhonorowany wiersz o tematyce łomżyńskiej.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę