Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 20 stycznia 2022 napisz DONOS@

Rodzinna wyprawa dookoła świata

mm wt, 18 stycznia 2022 09:34

Rodzina Łopacińskich z Torunia odbyła podróż dookoła świata. W XXI wieku nie jest to już nic nadzwyczajnego, ale Eliza i Wojciech Łopacińscy byli w drodze przez ponad rok wraz z 10-letnią córką i 13-letnim synem. Jak sami podkreślają są jedyną rodziną, która dokonała czegoś takiego. Przez 393 dni przebyli 114 tysięcy kilometrów, odwiedzając 38 państw i przekraczając 60 granic. Przez ten czas ani razu nie nocowali w hotelu, tylko w domach poznawanych podczas podróży ludzi, w parafiach, w namiocie, a nawet w nocnych autobusach podczas długich przejazdów. O swych przygodach na kilku kontynentach Eliza i Wojciech Łopacińscy opowiedzieli miłośnikom podróży podczas kolejnego spotkania z cyklu „Fotograficzne wędrówki” w Galerii Pod Arkadami. Łopacińscy rozpoczęli swą podróż życia w czerwcu 2014, a zakończyli ją w lipcu roku następnego, ale przygotowania do niej zaczęli już kilka lat wcześniej.

Koncert kolędowy łomżyńskich filharmoników i aktorów

mm pon, 17 stycznia 2022 11:08

Najpiękniejsze polskie kolędy oraz wiersze o tematyce świąteczno-bożonarodzeniowej autorstwa wybitnych poetów zabrzmiały w sobotni wieczór podczas wyjątkowego koncertu muzyczno-poetyckiego. Była to wspólna inicjatywa Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Teatru Lalki i Aktora. Śpiewali sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i tenor Tomasz Piluchowski, recytowali Beata Antoniuk, Marzanna Gawrych, Tomasz Bogdan Rynkowski i Rafał Swaczyna, całość zaś poprowadził maestro Jan Miłosz Zarzycki. Finał tego bardzo udanego i świetnie przyjętego przez licznych słuchaczy koncertu był zaskakujący, bowiem podczas bisów śpiewali soliści, publiczność oraz aktorzy.

Muzyczny poranek w MDK

mm nie, 16 stycznia 2022 10:57

Trzecia edycja sobotniego cyklu „Poranek z Kulturą” Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych stała pod znakiem muzyki i zajęć plastycznych. Dla najmłodszych i tych nieco starszych zaśpiewała Anna Broda, akompaniując sobie na cymbałach, lirze korbowej czy kantele. Były to jednocześnie umuzykalniające zajęcia dla dzieci, które nie wiadomo kiedy znalazły się pod sceną, tańcząc i śpiewając. Równie ciekawie było podczas zajęć plastycznych prowadzonych przez Annę Bureś, dlatego okrzyki dzieci „jeszcze nie chcę iść!” nikogo nie dziwiły.

Wyśniona historia kina z Hanką Bielicką

mm nie, 16 stycznia 2022 09:56

Wystawę fotografii „Wyśniona historia kina na Podlasiu” otwarto w Galerii Pod Arkadami. To projekt Andrzeja Górskiego i kolektywu Kaufman Bros & Sista, którzy na zdjęciach wykonanych za pomocą XIX-wiecznej techniki mokrego kolodionu pokazują gwiazdy polskiego i światowego kina wywodzące się z Białegostoku, jego okolic czy szerzej województwa podlaskiego. W artystów sprzed lat wcielili się aktorzy i ludzie kultury, a najsłynniejszą łomżyniankę Hankę Bielicką odegrała Julia Sacharczuk z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. – Bardzo się cieszę, że ta wystawa trafiła do Łomży i w mieście, w którym obecnie pracuję i mieszkam, jest prezentowane moje zdjęcie, na którym jestem Hanką Bielicką! – mówi Julia Sacharczuk.

Kurpiowskie wycinanki na muzealnej wystawie

mm cz, 13 stycznia 2022 18:02

Wystawę czasową „Wycinanka kurpiowska z Puszczy Zielonej” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim. To efekt współpracy łomżyńskiej placówki z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, które przygotowało wystawę w ramach programu „EtnoPolska 2020” dzięki unikalnym zbiorom obu muzeów. – Są właściwie w kraju dwie porównywalne kolekcje, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie są najstarsze wycinanki kurpiowskie, a druga najstarsza kolekcja to ta zgromadzona w Muzeum Północno-Mazowieckim, również dzięki przedwojennej pracy i zasługom profesora Adama Chętnika – podkreślał etnograf Robert Andrzej Dul, współautor scenariusza wystawy.

EMDeK znowu zaśpiewał dla Promyczków

mm cz, 13 stycznia 2022 08:41

Ponad 1300 złotych zebrano podczas charytatywnego koncertu „Gwiazdka z nieba” trzypokoleniowego Studia Wokalnego eMDeK w kościele ojców kapucynów. Pieniądze, jak co roku już od ponad 20 lat, są przeznaczane na potrzeby prowadzonej przez zakonników świetlicy „Promyczki”. – W tamtym roku nie udało nam się zrobić koncertu z wiadomych względów, ale powstał teledysk, bo nagrałyśmy z Gabrysią Dziedzic kolędę – mówiła Magda Sinoff. – Tym razem udało się nam zaśpiewać i znowu pomagamy, a mamy w składzie ponad 90% nowych osób, więc nie było to proste, żeby te wszystkie głosy zestroić.

Badanie: muzykę poważną w Polsce najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla, a disco-polo – rolnicy

mm pon, 10 stycznia 2022 14:11

Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużej mierze od pozycji klasowej. W Polsce muzykę klasyczną najbardziej lubią kierownicy wyższego szczebla i specjaliści, a disco-polo rolnicy i pracownicy fizyczni - informują socjologowie z PAN, autorzy projektu badawczego dot. społeczeństwa i muzyki.

Nagrodzono wspomnienia o Łomży, co była rajem…

mm nie, 09 stycznia 2022 10:20

Dwie pierwsze i dwie drugie nagrody przyznało 7 stycznia 2022 r. jury w konkursie TPZŁ na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. To ósma edycja konkursu, który „zbiera wiele nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość Małej Ojczyzny”.

Noworoczny koncert młodych muzyków w Hali Kultury

mm nie, 09 stycznia 2022 09:45

Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego przy Łomżyńskim Towarzystwie Muzycznym powitali nowy rok specjalnym koncertem. Był to ich pierwszy występ po dwuletniej, pandemicznej przerwie, tak więc radość młodych wykonawców, pedagogów i ich rodziców była tym większa. Młodzi muzycy, z najliczniej reprezentowanymi skrzypkami, pianistami i gitarzystami, wykonali nie tylko kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, ale też repertuar rozrywkowy i klasyczny. – Nie graliśmy dwa lata! – podkreśla pedagog Jan Zugaj. – Nie mogli się tego doczekać wszyscy, łącznie z rodzicami, którzy bardzo kibicują swym pociechom. Miejsce mamy świetne, pracują tu bardzo sympatyczni ludzie – liczę na to, że nasze kolejne koncerty również odbędą się w Hali Kultury.

Podwójna sylwestrowa gala z filharmonikami

mm so, 01 stycznia 2022 12:42

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pożegnała rok 2021 aż dwoma koncertami sylwestrowymi. Coś takiego w historii orkiestry wydarzyło się pierwszy raz, z racji pandemii i dużego zainteresowania słuchaczy. Łącznie w obu koncertach uczestniczyło blisko 500 osób, oklaskujących nie tylko wyśmienitych śpiewaków, Martę Mazanek-Matuszewską i Krzysztofa Zimnego oraz samą orkiestrę pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego, ale też artystę-wirtuoza, który pojawił się na scenie jako niespodzianka. Nic więc dziwnego, że każdy koncert wieńczyły aż trzy bisy.

Łomżyńska kultura A.D. 2021

mm pt, 31 grudnia 2021 11:29

Pandemiczne zawirowania mijającego roku nie miały wielkiego wpływu na jakość i ilość wydarzeń kulturalnych w Łomży i w jej okolicach. Regularnie odbywały się liczne koncerty, projekcje filmowe, spotkania autorskie oraz spektakle, a galerie i muzea prezentowały kolejne wystawy. Nie brakowało też interesujących wydarzeń cyklicznych i festiwali w międzynarodowej obsadzie; poprawiła się również infrastruktura kulturalna miasta, dzięki oddaniu do użytku sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz Hali Kultury na Starym Rynku.

Zespół bluesowy z Łomży z innymi pobił rekord w Białymstoku

mm śr, 29 grudnia 2021 19:10

W stolicy województwa odbył się III Podlaski Maraton Bluesowy. Około 20 zespołów grało przez ponad 30 godzin w Sześcian Pubie przy Warszawskiej. - Pobiliśmy rekord Polski w nieprzerwanej grze na żywo - informuje szczęśliwy Mariusz Brzostowski, geodeta, poeta, kompozytor, wokalista i gitarzysta kwintetu The BL Blues Band. - Trzeci Maraton zaczął się w poniedziałek o godzinie 18.

10 lat z łomżyńskimi kolędami na Święta A.D. 2021

mm nie, 26 grudnia 2021 09:18

- Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w błyskawicznym stworzeniu łomżyńskiej kolędy na święta Bożego Narodzenia 2021 - mówi Eryk Mroczko, 23-latek z Łomży, zdolny gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej. - Melodia i konwencja muzyczna kompozytora Mariusza Brzostowskiego spodobała mi się tak bardzo, że rozwinąłem aranżację utworu o nowe instrumenty. To pierwsza z 11 kolęd, która na razie ma wersję instrumentalną, zatem Czytelnicy mogą do tekstu spróbować dośpiewać melodię, wspominając 10 minionych lat, które pokazujemy tu na nagraniach.

Witaj, Boża Dziecino!

mm so, 25 grudnia 2021 09:12

W grudniową, świętą noc, gwiazdkami niebo świeci. W blasku tych gwiazd, przychodzi na świat Boże Dziecię... - Błogosławieństwa Bożego - życzy Czytelnikom 4lomza.pl na całym świecie Autorka wiersza pod choinkę na Boże Narodzenie 2021. 91-letnia Halina Gerwat to nauczycielka z Łomży, która swoim dobrym słowem wierszowanym pragnie podzielić się z Czytelnikami jak śnieżnobiałym opłatkiem.

„Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu

mm pt, 24 grudnia 2021 12:31

Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wydało kolejną świąteczną płytę. Na program „Łomżyńskiego kolędowania” składają się trzy utwory tradycyjne i trzy kolędy łomżyńskie, wykonane przez solistów, w tym występujących gościnnie Julię Kuzykę i Łukasza Bojaczuka, studio eMDeK i wielopokoleniowy chór, liczący ponad 40 osób. – Mieliśmy mało czasu na przygotowanie i nagranie tej płyty, ale sprostaliśmy wyzwaniu i ukazała się jeszcze przed świętami! – mówi Magda Sinoff, zapowiadając styczniowe koncerty Studia Wokalnego eMDeK.

Pięknieje Dwór Lutosławskich z Muzeum Przyrody

mm wt, 21 grudnia 2021 19:41

Ponad 12 i pół tysiąca gości odwiedziło Muzeum Przyrody w Drozdowie w 2019 r. Stan pandemii w 2020 r. spowodował blisko 3-krotny spadek liczby do 4 693 widzów, ale w 2021 zacna placówka pokonała kryzys frekwencji, zaś liczba gości wzrosła do około 7 000. Na przekór Covidowi, żwawo biegną prace remontowe: w części willowej zabytkowego dworu wymieniono dach na miedziany, wyremontowano elewację wschodnią i zachodnią, zaczęto montaż windy. Dyrektor Ewa Sznejder potwierdza, że Muzeum Rodziny Lutosławskich i Romana Dmowskiego poszerzy ofertę placówki.

Łomżyńskie kolędowanie dla Filipka

mm pon, 20 grudnia 2021 11:30

Trzypokoleniowy chór i Studio Wokalne eMDeK pod kierunkiem Magdy Sinoff wykonały z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kameralnej specjalny program kolędowy. Była to nie tylko promocja płyty „Łomżyńskie kolędowanie” eMDeKu, ale koncert miał też wymiar charytatywny – zyski ze sprzedaży CD i z kiermaszu ozdób świątecznych przeznaczono na leczenie 16-miesięcznego Filipka Nowackiego, chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. – Nie mogło nas w czymś takim zabraknąć! – podkreśla Magda Sinoff. Ogłoszono też wyniki konkursu Urzędu Miejskiego na najpiękniejszą bombkę dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Kolędy bez napinki w MDK-DŚT

mm pon, 20 grudnia 2021 10:52

Oryginalny koncert kolędowy zorganizował Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Podkarpackie Czachur Trio jest bowiem bodaj jedynym zespołem w kraju, proponującym publiczności nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale również muzykowanie. Niestety w Łomży nie było zainteresowanych czymś takim; nieliczna publiczność miała za to czego posłuchać, bowiem w składzie zespołu był nie tylko jazzowy saksofonista Piotr Gunia, ale też grający gościnnie gitarzysta Paweł Szuszkiewicz, znany z białostockich zespołów bluesowych Blue Water czy Bracia i Siostry.

Siedmiu autorów nagrodzono w konkursie „Załomżenie 2021”

mm nie, 19 grudnia 2021 10:33

Zakończyła się ósma edycja konkursu fotograficznego „Załomżenie”. Tym razem jury postanowiło nie przyznawać głównej nagrody, a pulę nagród podzielono na siedmiu autorów.

Dyrygent Tadeusz Chachaj nie żyje

mm cz, 16 grudnia 2021 18:56

W wieku 92 lat zmarł dyrygent, kompozytor i aranżer Tadeusz Chachaj. Przez 11 lat był dyrektorem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Pod jego batutą orkiestra koncertowała nie tylko w Łomży, ale również w całym kraju i poza jego granicami, na przykład w Niemczech. Dzięki niemu ŁOK wydała też swoje dwie pierwsze płyty, w tym z przebojami światowymi i filmowymi. Był Honorowym Obywatelem Łomży i I Honorowym Dyrygentem Orkiestry, również w Łomży świętował przed 20 laty podczas uroczystego koncertu 45-lecie pracy artystycznej.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę