Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 czerwca 2020 napisz DONOS@

Filharmonia wkrótce zagra na żywo...

Foto: Filharmonia wkrótce zagra na żywo...
cz pt, 05 czerwca 2020 10:08

– Bardzo liczymy na to, że jeszcze w czerwcu uda nam się zagrać przynajmniej raz na żywo i czekamy na ten moment z utęsknieniem! – mówi dyrektor Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor Filharmonii Kameralnej w Łomży. Ostatni regularny koncert łomżyńskich filharmoników odbył się trzy miesiące temu. Od tej pory z powodu pandemii mogą grać tylko online, przygotowując dotąd cztery programy z premierowym i archiwalnym materiałem. Najnowszy internetowy koncert nagrywany jest w ramach obchodzonego Roku Beethovenowskiego.

Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”

Foto: Teatr startuje z „Rekwizytornią Online”
cz cz, 04 czerwca 2020 11:11

Teatr Lalki i Aktora w Łomży publikuje pierwsze nagranie zrealizowane w ramach projektu „Rekwizytornia Online”, w ramach którego scenę i widownię przekształcono w studio teatralno-telewizyjne. - Nie mogąc zaprosić Was do naszego teatru, mamy nadzieję, że zaprosicie nas do swoich domów – podaje Łukasz Boratyński. - Jako pierwsze udostępniamy czytanie performatywne w wykonaniu Elizy Mieleszkiewicz pt. „Calineczka” na podstawie baśni H. Ch. Andersena.

Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pandemii

Foto: Szlagier Dua Lipa o rozterkach miłosnych w pand...
cz cz, 04 czerwca 2020 07:31

Piosenka 25-letniej piosenkarki Dua Lipa trafiła na warsztat rozśpiewanych młodych łomżynianek i łomżyniaków. I choć wokalistka zatytułowała utwór „Don't start now”, śpiewający postąpili akurat odwrotnie i wystartowali z coverem – czyli piosenką wziętą z repertuaru innego wykonawcy. - Za nami ponad dwa miesiące ekstra pracy i przy okazji naprawdę dobrej zabawy na zajęciach online, co na pewno odczujecie w naszym kolażu – twierdzą Anna Kaptór i Przemysław Starachowski, twórcy Muzykolektywu, czyli autorskiej szkoły muzycznej dla wokalistów i perkusistów w Łomży.

Czas Jagiellonów na monetach

Foto: Czas Jagiellonów na monetach
cz śr, 03 czerwca 2020 14:09

Unikalne polskie monety z XV-XVI wieku można oglądać w Muzeum Północno-Mazowieckim na wystawie „Czas Jagiellonów” . – Wystawa obejmuje czasy panowania Jagiellonów, od Władysława Jagiełły do Zygmunta Augusta, a przedstawione na niej monety pochodzą z ostatniego wieku średniowiecza i pierwszego wieku Odrodzenia – mówi Mirosław Szczepański, autor koncepcji wystawy. Poza monetami nie brakuje też informacji, opracowanych przez Jolantę Deptułę. Siła nabywcza dawnego pieniądza była nieporównywalna z obecną: królewski obiad w roku 1389 kosztował 153 grosze, gdzie za 50 kur zapłacono raptem jeden grosz.

Miejski Dom Kultury wznawia działalność

Foto: Miejski Dom Kultury wznawia działalność
cz wt, 02 czerwca 2020 16:26

Po ponad dwóch miesiącach wymuszonej okolicznościami aktywności wyłącznie w sieci Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych znowu otwiera swe podwoje. Wracają zajęcia wokalne, teatralne i plastyczne, będzie też streching i pilates oraz od 8. czerwca warsztaty kreatywności. – Oczywiście wciąż obowiązuje nas reżim sanitarny, będą to więc głównie zajęcia indywidualne w grupach do 10 osób – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT. – Stopniowo chcemy wrócić do pełnej aktywności, a na razie sprawdzamy jakie będzie zainteresowanie. Planujemy też koncerty i inne wydarzenia, na przykład dwa weekendy Café Kultura w sierpniu.

Muzyczne podziękowanie dla pracowników służby zdrowia

Foto: Muzyczne podziękowanie dla pracowników służb...
cz pon, 25 maja 2020 14:39

Młodzi muzycy z Łomży, Ostrowi Mazowieckiej i Piastowa włączyli się do międzynarodowej akcji #musicdoesentstop. W hołdzie dla pracowników służby zdrowia nagrali utwór „Song For Health”. To zespołowa praca 60. instrumentalistów i chórzystów pod kierunkiem dyrygenta i trębacza Dawida Dąbrowskiego, absolwenta łomżyńskiej PSM i studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prowadzącego Orkiestrę Młodych MDK w Ostrowi Mazowieckiej. – Dowiedziałem się o tej akcji, rzuciłem w orkiestrze hasło, że może byśmy się przyłączyli i odzew był błyskawiczny – mówi Dawid Dąbrowski. – Pracownicy służby zdrowia zasługują na wsparcie i podziękowania, bo w czasie pandemii pracują bardzo ciężko, poświęcając się dla nas wszystkich.

Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów

Foto: Jubileusz 45-lecia łomżyńskich Wagów
cz pon, 25 maja 2020 07:25

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów świętuje 45-lecie. Powstało we wrześniu 1974 roku na fali niebywałego rozkwitu w Łomży różnych towarzystw naukowych, a formalną działalność rozpoczęło 25. maja 1975 roku. – ŁTN mogło powstać dzięki temu, że wcześniej istniały w Łomży regionalne oddziały towarzystw ogólnopolskich, które tworzyła pani Helena Czernek – wspomina prof. dr hab. Henryka Sędziak. – Rok 1975 okazał się przełomowy, bo kiedy pojawił się pomysł stworzenia ŁTN im. Wagów poparły go liczne autorytety naukowe, znani naukowcy, którzy chętnie podpisywali deklaracje współuczestniczenia w jego powstaniu – dodaje Stanisław Grodzki. – Udało się i Towarzystwo bardzo prężnie funkcjonuje do dziś!

Fotograficzny życiorys Henryka Gały

Foto: Fotograficzny życiorys Henryka Gały
mm so, 23 maja 2020 12:02

Zmarły 17. lutego Henryk Gała obchodziłby 23. maja 82 urodziny. To było długie i pracowite życie, z którego ponad połowę spędził w Łomży i w Drozdowie, które na początku lat 80. stało się jego małą, opiewaną w wielu wierszach, ojczyzną. Nie tylko tworzył tu poezję, prozę i dramaty, ale też krzewił na Ziemi Łomżyńskiej sztukę i kulturę najwyższych lotów, współuczestnicząc w powstaniu, bądź inicując działalność Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego, Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej, obecnie Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, Teatru Lalki i Aktora oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”.

Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta

Foto: Pierwsza płyta łomżyńskiego Vincenta
cz śr, 20 maja 2020 12:17

Pochodzący z Łomży wokalista Marcin Wincenciak, nagrywający pod pseudonimem Vincent, przygotowuje na lato debiutancki minialbum z pięcioma utworami. Zapowiadają go sukcesywnie publikowane w sieci single, z których najnowszy to „Mój dom”, zaśpiewany w duecie z Jagodą Kudlińską z folkowego zespołu Lor. 26-letni absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Wokalistyki Jazzowej zapowiada też na wiosnę przyszłego roku pierwszy album. – Mam już w zanadrzu pierwsze utwory, są też zarysy i szkice kolejnych, bo komponuję cały czas – mówi Marcin Wincenciak, zachęcając do głosowania na piosenkę „Mój dom”, jedną z propozycji na listę przebojów Polskiego Radia Białystok.

Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod Arkadami

Foto: Nowa wystawa i zapowiedź otwarcia Galerii Pod A...
mm nie, 17 maja 2020 09:12

Po ponad dwóch miesiącach przymusowej przerwy Galeria Pod Arkadami MDK-DŚT ponownie zostanie otwarta dla zwiedzających. W piątek odbył się w niej wernisaż wystawy malarstwa Filipa Popławskiego, młodego artysty od roku mieszkającego w Łomży, prezentującego wybrane obrazy z cykli przedstawiających ludzi, zwierzęta, rośliny oraz katedry. – Otwarcie było online, ale już od wtorku zapraszamy zwiedzających do naszej galerii! – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Cieszę się, że znowu prezentujemy młodą sztukę, w dodatku ciekawego twórcy mieszkającego w Łomży i liczymy, że już niedługo będziemy mogli organizować wernisaże z udziałem publiczności.

Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”

Foto: Dzień Teatru Publicznego 2020 „on-line”
cz pt, 15 maja 2020 16:21

Nie będzie jak w latach poprzednich „groszowych spektakli” na żywo, ale Teatr Lalki i Aktora w Łomży, tak jak i ponad 100 teatrów z całej Polski, przypomina o Dniu Teatru Publicznego. - Tegoroczna akcja została przeniesiona w całości do internetu – Chcemy, abyście zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na Was i na to, że będzie lepiej – zapowiada Łukasz Boratyński z TLiA.

Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść

Foto: Do muzeum, galerii i skansenu... znowu można wejść
cz wt, 12 maja 2020 08:15

Po bibliotekach do aktywności wracają inne instytucje kultury. Od wtorku 12. maja znowu są czynne Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Będą działać w ograniczonym zakresie, nie będzie wernisaży, zajęć warsztatowych i imprez, ale będzie można zwiedzać je indywidualnie – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i w maseczkach. – Brakowało nam kontaktu z publicznością i cieszymy się bardzo, że nasze instytucje znowu będą otwarte – mówi Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej, zastępująca czasowo dyrektora Muzeum Północno-Mazowieckiego. – Liczymy, że to taka pierwsza jaskółka tego, że w końcu wrócimy do pełnej normalności, do prezentowania sztuki i różnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych mieszkańcom miasta i naszego regionu.

Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci

Foto: Roztrzygnięcie konkursu im. Jana Kulki w sieci
mm nie, 10 maja 2020 09:50

Piotr Piątek z Kołobrzegu zwyciężył w XVIII Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, powtarzając w ten sposób swój sukces z roku 2015. – Nie spodziewałem się, że uda mi się tu znowu wygrać i jestem bardzo szczęśliwy! – mówi Piotr Piątek. – Ogromnie żałuję, że nie mogłem znowu przyjechać do Łomży, bo atmosfera tego poetyckiego spotkania była wtedy wspaniała i cieszyłem się, że znowu czegoś takiego doświadczę – może uda się za rok albo za kolejne pięć lat, zgodnie z moim nazwiskiem! Dalsze miejsca zajęli: Elżbieta Galoch, Rafał Baron, Marian Lech Bednarek i Katarzyna Caryńska, a autorką najciekawszego zestawu wierszy o tematyce łomżyńskiej okazała się Aleksandra Jokiel. Ogłoszenie wyników odbyło się w sieci, na stronie organizującego konkurs Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych.

Finał poetyckiego konkursu w sieci

Foto: Finał poetyckiego konkursu w sieci
cz wt, 05 maja 2020 12:04

Wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne zostały odwołane, ale XVIII Konkurs Poetycki im. Jana Kulki zostanie rozstrzygnięty. – 9. maja o godz. 19:00 zapraszamy na specjalnie przygotowaną relację online z finału naszego konkursu – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. – Został on ogłoszony jeszcze przed pandemią, autorzy nadsyłali wiersze – nie mogliśmy ich zawieść! – Jestem wzruszona i szczęśliwa, że konkurs nie został odwołany – dodaje Barbara Kulka. – Jan w żadnym konkursie nie miał tak licznej publiczności jak ta, która będzie w sobotę śledzić ogłoszenie wyników w internecie – cieszę się, że technologia przyszła nam w sukurs, że poezja zawsze przetrwa, jak sytuacja nie byłaby trudna!

Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników

Foto: Internetowy koncert łomżyńskich filharmoników
cz cz, 23 kwietnia 2020 17:27

Orkiestra Filharmonii Kameralnej zaprezentuje w sobotę swój pierwszy koncert online. Każdy z 16. muzyków nagrywał swoje partie oddzielnie, nie tylko w Łomży. Całość poprowadził Jan Miłosz Zarzycki, nagrania zmiksował Sławomir Dubowski, a solistą tego niecodziennego koncertu będzie tenor Jacek Szymański. – Cieszę się bardzo, że pierwszy koncert internetowy Filharmonii Kameralnej odbędzie się z moim udziałem – mówi Jacek Szymański. – Kosztowało nas to dużo pracy, bo przy połączeniu online były różnice w tempie i w rytmie, nie korzystaliśmy też z profesjonalnego sprzętu czy mikrofonów. Udało się jednak wszystko zgrać i w sobotę zapraszam wszystkich do słuchania i oglądania, bo w tych trudnych czasach muzyki nie może zabraknąć!

„NA FALI” ma podium!

Foto: „NA FALI” ma podium!
cz cz, 16 kwietnia 2020 13:40

Zdjęcie Magdaleny Duchnowskiej, uczennicy klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, zatytułowane „NA FALI”, zajęło trzecie miejsce w kategorii „zdjęcie młodego fotografa” do 15 lat, w VIII Konkursie Fotograficznym pn. „Ptaki w polskim krajobrazie jesienno - zimowym” zorganizowanym przez Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”.

Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane

Foto: Filmowe nagrody Doc.Camera rozdane
cz cz, 16 kwietnia 2020 10:01

Łomża ma swój festiwal filmowy – I Młodzieżowy Festiwal Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Doc.Camera. Może to zdanie jest jeszcze trochę na wyrost, bo trwająca pandemia nie pozwoliła twórcom tego festiwalu w pełni zrealizować projektu z nim związanego – zorganizować gali rozdania nagród festiwalowych i przeprowadzić warsztatów filmowych dla osób uczestniczących w festiwalu, ale filmy przesłane na Doc.Camera zostały właśnie ocenione przez profesjonalne jury i uhonorowane nagrodami.

Studencki KONCERT LIVE prosto z kuchni Funkasanki

Foto: Studencki KONCERT LIVE prosto z kuchni Funkasanki
cz wt, 14 kwietnia 2020 11:46

Kawkę? Herbatkę? A może koncert? Usiądźcie wygodnie i... spędźcie wtorkowy wieczór przy muzyce na żywo. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na KONCERT LIVE prosto z kuchni zespołu Funkasanki z Łomży.

30 teatralnych lat Marzanny Gawrych

Foto: 30 teatralnych lat Marzanny Gawrych
cz cz, 09 kwietnia 2020 09:54

Zagrała w ponad 50 spektaklach łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, kreując liczne postaci w spektaklach dla najmłodszych widzów. Grała też z sukcesami w „Balladynie”, „Kartotece”, „Pasji” czy w „Procesie”, ale jej ulubioną rolą jest tytułowa w baśni dla dzieci „Tymoteusz i Psiuńcio” Jana Wilkowskiego. Od lat zaszczepia też teatralną pasję wśród dzieci i młodzieży, prowadząc amatorskie grupy i teatry, uczestnicząc w licznych warsztatach w TLiA czy w szkołach. I mimo wielu osiągnięć czy odznaczeń zapowiada, że to jeszcze nie koniec, bo wciąż jest gotowa na nowe wyzwania. – Te 30 lat minęło jak jeden dzień! – mówi Marzanna Gawrych. – To był czas bardzo ekscytujący i ciekawy, taka wielka, teatralna przygoda, nie tylko wykonywany zawód – cieszę się, że nie tylko dla mnie, ale też dla kilku pokoleń naszych widzów.

Kultura w sieci na czas pandemii

Foto: Kultura w sieci na czas pandemii
cz cz, 02 kwietnia 2020 10:41

Nie ma koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, spotkań autorskich, zajęć dla młodszych i starszych, nie można wypożyczać książek w bibliotekach. Wszystkie łomżyńskie instytucje i placówki kulturalne są zamknięte z powodu pandemii wirusa COVID-19. Życie kulturalne przeniosło się więc do sieci. Zdalnie można oglądać rejestracje przedstawień Teatru Lalki i Aktora i koncertów orkiestry Filharmonii Kameralnej, wysłuchać bajek z biblioteki, a nawet uczestniczyć w zajęciach z instruktorami MDK-DŚT. To dopiero początek ekspansji łomżyńskiej kultury online. Jan Miłosz Zarzycki zapowiada wyjątkowy, zdalny koncert łomżyńskich filharmoników z Jackiem Szymańskim, a dom kultury ruszył z akcją „MDK-DŚT Pełna Kultura w domu”, w ramach której Magda Sinoff w najbliższą sobotę zaprasza na koncert „Czas nas uczy pogody”.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę