Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

Japonizm w sztuce polskiej

mm so, 16 października 2021 12:39

Dr Seweryn Kuter przedstawił związki sztuki polskiej, a szerzej i europejskiej ze sztuką japońską podczas dwóch wykładów w Muzeum Północno-Mazowieckim. Były one powiązane z prezentowaną w muzeum wystawą czasową „Kierunek sztuka. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, na której można też oglądać dzieła, zafascynowanych orientalnym i oryginalnym podejściem do formy i kompozycji, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza czy Włodzimierza Tetmajera. Tym, który zainspirował ich do takich poszukiwań był malarz Feliks „Manggha” Jasieński, miłośnik japońskiej sztuki i pierwszych odmian mangi, wywodzącej się z drzeworytów ukiyo-e, bardzo popularnych od XVII do końca XIX wieku.

„Obywatel Jazz” w Łomży

mm wt, 12 października 2021 10:51

Duet Radosław Bolewski i Maciej Tubis zaprezentował w MDK-DŚT kompozycje Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku minie 20 lat od przedwczesnej śmierci lidera zespołu Republika i jednego z najwybitniejszych polskich muzyków. Jego młodsi koledzy wykonują te ponadczasowe utwory w jazzowych, pełnych improwizacji wersjach, a w Łomży zostali świetnie przyjęci przez liczną publiczność. – Dzieje się dzisiaj magia, naprawdę jest to wyjątkowy koncert! – podkreślał między bisami pianista Maciej Tubis i trudno nie zgodzić się z tymi słowami.

Jak zrobić grę planszową?

mm pon, 11 października 2021 18:35

Pomóc w tym mają warsztaty on-line, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. Uczestnicy warsztatów maja poznać podstawowe informacje o tym, jak zacząć pracę nad pomysłem i projektem gry planszowej, jakie są etapy projektowania gier i jak właściwie testować nowo projektowane tytuły.

Kontrowersyjny film „Powrót do Jedwabnego” w Łomży

mm pon, 11 października 2021 15:42

Spotkanie z pisarzem i dziennikarzem śledczym Wojciechem Sumlińskim odbędzie się w najbliższy wtorek w Łomży. W jego trakcie zostanie też wyświetlony, budzący wiele kontrowersji, dokumentalny film „Powrót do Jedwabnego”, krótko po premierze usunięty z YouTube jako szerzący nienawiść. Są też głosy sprzeciwu przeciwko łomżyńskiemu spotkaniu, wyrażane m.in. przez reżysera Borysa Lankosza. – „W opinii prawników, tysięcy widzów, którzy wysyłali do nas maile i z którymi rozmawialiśmy, a także w opinii wielu Żydów – także tych, którzy w filmie uczestniczyli i pomagali w jego realizacji, jak m.in. wspomniany Jerzy Zelnik – film absolutnie nie jest antysemicki, a po prostu boleśnie prawdziwy” – napisał Wojciech Sumliński na swoim profilu społecznościowym.

Siła muzyki Novum Jazz Festival

mm pon, 11 października 2021 08:58

Pianista Bartłomiej Leśniak zwyciężył w konkursie na Nową nadzieję jazzu XIV Novum Jazz Festival. Student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie okazał się najlepszy w bardzo silnej stawce konkursowych rywali, wyprzedzając saksofonistę Adama Adriana Bławickiego i pianistę Mateusza Roberta Kaszubę. – Nic tu nie było oczywiste, bo poziom konkursu był bardzo wysoki i nie spodziewałem się, że wygram! – mówi Bartłomiej Leśniak, dodając, że jest zaskoczony i jest mu bardzo miło. Festiwal zakończył porywający koncert Piotr Damasiewicz Into the Roots, łączący muzykę świata z pełnym improwizacji, natchnionym jazzem.

„Pasja” łomżyńskiego teatru w Toruniu

mm nie, 10 października 2021 11:01

"Pasję, czyli Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa" autorstwa Michela de Ghelderode, które Teatr Lalki i Aktora z Łomży zaprezentuje toruńskiej publiczności podczas XXVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” organizowanym przez Teatr Baj Pomorski.

Łomżyńska Noc Bibliotek

mm nie, 10 października 2021 10:15

Sporym zainteresowaniem cieszyła się łomżyńska odsłona ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W czterech placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej na sobotni wieczór przygotowano wiele atrakcji dla czytelników w różnym wieku, od propozycji typowo czytelniczych do związanych ze zdrowym trybem życia. – Mamy nadzieję, że wszyscy uczestniczący w tegorocznej Nocy Bibliotek, w myśl hasła „Czytanie wzmacnia”, poczuli moc książek i wzmocnili swoją Psyche, ale mieli też szansę zadbać o Fizis – podkreśla dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk.

Co na weekend

mm pt, 08 października 2021 19:47

W słoneczny, choć chłodny weekend można wybrać się na spacer, albo na bieganie do Pniewa. W kinie premiera Wesela 2 z łomżyniakiem Przemkiem Przestrzelskim, a w bibliotece 7. edycja Nocy Bibliotek.

Premiera debiutanckiego albumu MadBee

mm pt, 08 października 2021 10:23

Łomżyńsko-ostrołęcki zespół MadBee czwartkową premierę pierwszego albumu „Błąd miotacza” zaakcentował świetnym koncertem w Hali Kultury. Grupa wykonała nowy materiał w całości, dopełniając go kilkoma starszymi, przebojowymi kompozycjami oraz pasującym do nich coverem. – Nie spodziewałem się takiej frekwencji i takiej atmosfery! – mówi wokalista Tomasz Samsel. – Widać też było, że ludzie naprawdę słuchali, więc chociaż nie wszystko się udało, bo jednak ponad rok nie graliśmy na żywo, to następne koncerty będą już lepsze i pewniejsze.

Novum Jazz Festival już w ten weekend

mm cz, 07 października 2021 09:26

– To będą różne oblicza jazzu na najwyższym poziomie, ale nie tylko! – zapowiada Mirosław Dziewa, twórca i dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Novum Jazz Festival. Po ubiegłorocznej edycji, ograniczonej do odbywającego się online konkursu na Nową nadzieję jazzu, 14 odsłona NJF zabrzmi na żywo. W Centrum Katolickim zagrają: Marek Konarski Quartet, Marek Kądziela Jazz Ensamble, Mike Parker's „Meta” Trio oraz jazzowo/folkowy Piotr Damasiewicz „Into The Roots”. Odbędzie się też konkurs z udziałem 12. młodych wykonawców.

Załomżyć się w mieście, co było mi rajem ...

mm śr, 06 października 2021 13:24

Jeszcze tylko do 15 października można nadsyłać prace do konkursu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Łomży na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”. Jest to już ósma edycja tego konkursu. Trochę więcej czasu mają ci, którzy zechcą wysłać swoje zdjęcia do konkursu fotograficznego Załomżenie 2021.

Debiutancki album i promocyjny koncert MadBee

mm śr, 06 października 2021 12:16

Rockowy zespół MadBee nagrał debiutancki, bardzo udany album. „Błąd miotacza” będzie mieć premierę już w najbliższy czwartek, 7 października, podczas specjalnego promocyjnego koncertu w Hali Kultury. – Założyliśmy kapelę w roku 2009 i niemal momentalnie pojawiła się EP-ka „Beegos” – mówi Cezary Borusiewicz. – Na debiutancki album MadBee trzeba było trochę poczekać, ale uważam, że było warto, bo „Błąd miotacza” to synteza tego wszystkiego, co na daną chwilę byliśmy w stanie wypracować.

Requiem na finał festiwalu Sacrum et Musica

mm pon, 04 października 2021 08:39

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego wykonaniem słynnego Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zakończyła XVII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Orkiestrze pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego towarzyszył Kowieński Chór Państwowy z Litwy, a partie solowe zaśpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz, mezzosopranistka Donata Zuliani, tenor Jacek Szymański i baryton Grzegorz Piotr Kołodziej. Koncert był dedykowany pamięci przyjaciół Filharmonii: jej dyrektora przed laty Henryka Szwedo, wiceprezydenta Łomży Krzysztofa Choińskiego, biskupa Stanisława Stefanka oraz poety Henryka Gały, jednego z założycieli orkiestry w roku 1977.

Soundtrack pandemicznego czasu

mm pon, 04 października 2021 08:29

Karolina Dawid z Ostrowi Mazowieckiej zwyciężyła w XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej Soundtrack 2021. Trzydniową imprezę, zorganizowaną przez MDK-DŚT, zakończył koncert galowy laureatów, jurorów i uczestników warsztatów. – Mamy teraz pandemiczny czas, ale nie dajemy się i śpiewamy! – podkreśla Magda Sinoff, inicjatorka i dobry duch festiwalu.

„Mały Książę” łomżyńskiego teatru

mm nie, 03 października 2021 16:56

Teatr Lalki i Aktora rozpoczął nowy sezon premierą „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupéry’ego. Autorem adaptacji i reżyserem robiącego wrażenie przedstawienia jest Jarosław Antoniuk, muzykę skomponował sam Grzegorz Turnau, scenografia to dzieło doskonale w Łomży znanej Evy Farkašovej ze Słowacji, a za ruch sceniczny odpowiada Marzena Biesiadecka. Główne role grają Michał Kucharski i Tomasz Bogdan Rynkowski, ale na wyrazy uznania zasługuje cały, siedmioosobowy zespół aktorski.

Bogdana Kierejszy powrót do Łomży

mm so, 02 października 2021 11:58

W latach 80. uczył się w łomżyńskiej szkole muzycznej. Po przeprowadzce do Warszawy studiował pod kierunkiem najwybitniejszych skrzypków, Jana Staniendy i Konstantego Andrzeja Kulki, po czym sam stał się wirtuozem. Nie zapomniał jednak o rodzinnym mieście i w piątkowy wieczór spełnił swe marzenie, grając owacyjnie przyjęty przez publiczność i nietypowo zakończony koncert w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. – Zagrałem wieleset czy tysięcy koncertów na całym świecie, ale ten dzisiejszy jest dla mnie szczególny i przyznam, że o nim marzyłem! – mówił Bogdan Kierejsza.

Co na weekend

mm pt, 01 października 2021 17:26

W miarę ciepły i pogodny weekend przed nami pozwoli wybrać się mieszkańcom na pulwy, gdzie odbywać się będą XXII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2021. W Hali Kultury ponownie zagości taniec, a w łomżyńskiej Katedrze zakończy się Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki SACRUM ET MUSICA.

Wirtuoz wiolonczeli zagrał w Łomży

mm pt, 01 października 2021 09:44

Jeden z najlepszych polskich wiolonczelistów, Marcin Zdunik, wystąpił w Łomży. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, pod batutą Rafała Jacka Delekty, świętującego w tym roku 40-lecie pracy artystycznej, zagrał nie tylko Koncert wiolonczelowy Camille Saint-Saënsa, ale też utwory Krzysztofa Komedy z partiami improwizowanymi. – Mogłem pokazać w Łomży dwa różne światy: zachodnioeuropejskiej muzyki klasycznej oraz muzyki jazzowej/filmowej, bo przecież Komeda był wybitnym twórcą muzyki do filmu, ale wyrósł z jazzu i jest w nim teraz takim punktem odniesienia, jak choćby Miles Davis – mówi Marcin Zdunik.

Czworo chętnych na dyrektora Muzeum w Drozdowie

mm pt, 01 października 2021 09:42

Cztery osoby złożyły swoje oferty na zwalniane stanowisko Dyrektora Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Powiat Łomżyński rozpisał konkurs na to stanowisko, po tym jak dotychczasowa dyrektor Anna Archacka zdecydowała się przejść na emeryturę.

Kultura w zasięgu ręki

mm śr, 29 września 2021 20:02

Zamek Królewski i Studio Buffo w zasięgu ręki uczestników międzypokoleniowej wyprawy do kultowych instytucji kultury.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę