Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 10 grudnia 2023 napisz DONOS@

Bożonarodzeniowa szopka - nasza tradycja i współczesność

mm pt, 08 grudnia 2023 18:34

Ola Polakowska do dziś pamięta, jak z Tatą Jarosławem wykonała w domu szopkę z drewna i siana. Siostry Katarzyna i Agnieszka Pawłowskie wspominają, że na lekcjach w szkole szopki można było zrobić z kartonu i ulepić z plasteliny figurki Świętej Rodziny, pasterzy i królów. Dziewczęta stoją w jasnym holu Hali Kultury, dokąd przyszły na wernisaż szopek bożonarodzeniowych. Mają teraz po 16 i 17 lat, ale po raz pierwszy wspólnie stworzyły z pomocą wychowawczyń w Bursie Szkolnej nr 3 w Łomży okazałą szopkę na konkurs wojewódzki Towarzystwa Internatów i Burs w Białymstoku.

MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych

mm pt, 08 grudnia 2023 08:55

Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.

Mikołajki z legendarnym aktorem

mm pt, 08 grudnia 2023 08:33

Wiktor Zborowski ponownie wystąpił w Łomży. Wybitny aktor był narratorem mikołajkowego koncertu Filharmonii Kameralnej im Witolda Lutosławskiego. Bajka „Podróż królewny Melodii“ zaciekawiła nie tylko dzieci, z racji dopracowanej i bardzo różnorodnej warstwy muzycznej oraz świetnej gry orkiestry pod kierunkiem Jana Miłosza Zarzyckiego. Muzyce towarzyszyły barwne slajdy, a finałem koncertu było pojawienie się Świętego Mikołaja.

Zespół z Łomży zagrał w V Maratonie Bluesowym

mm pon, 04 grudnia 2023 13:14

Ponad 20 zespołów z Polski, Litwy, Hiszpanii i USA występowało na 2 scenach Pubu Sześcian w Białymstoku. W 5. edycji imprezy pobito nieoficjalny rekord Polski nieprzerwanego grania muzyki bluesowej na żywo: 32 godziny i 48 sekund. Maraton zaczął się w sobotę o godzinie 15. i zakończył w niedzielę o godz. 23. Od ósmej rano półtoragodzinny koncert grała łomżyńska formacja The BL Blues Band, która zaprezentowała kilkunastu miłośnikom bluesa aż 18 utworów z 2 autorskich płyt.

Konkurs na plakat festiwalu Walizka

mm pt, 01 grudnia 2023 14:55

3 tysiące złotych czekają na zwycięzcę konkursu, którego celem jest zaprojektowanie plakatu 37 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA. Do połowy stycznia przyszłego roku artyści profesjonalni i amatorzy mają czas na przesłanie swojej wyjątkowej propozycji.

Jakub Warchoł zdobył 2. miejsce w grze na perkusji w Opolu

mm śr, 29 listopada 2023 20:16

Sobota i niedziela były nadzwyczaj emocjonujące w rodzinie Państwa Warchołów. - Siedzieliśmy z mężem cały czas przed komputerem podczas transmisji z Opola, gdzie nasz wnuczek występował w XVII Międzynarodowym Konkursie Gry na Zestawie Perkusyjnym Young Drum Hero – opowiada z dumą babcia Wiesława Warchoł. Wnuczek nie zawiódł dziadków ani rodziców, przynosząc chlubę swojej rodzinie i miastu: 16-letni Jakub Warchoł z PSM I i II stopnia w Łomży zajął drugie miejsce.

Wieczorna ofensywa poetycka młodzieży w I LO

mm śr, 29 listopada 2023 17:27

Ponad 40 młodych wykonawców: poetów, recytatorów, muzyków, wokalistów solistów i zespołów przez 3 godziny w auli I LO w Łomży przedstawiało utwory poetyckie rówieśnikom, absolwentom i nauczycielom. VII Wieczorek Poetycki zgromadził - w ramach Tygodnia Kultury Uczniowskiej – pełną salę miłośników poezji. Czarny Teatr Maskarnia Magdaleny Szyszko wystawił 3 plastyczne etiudy do wierszy śp. Marcina Niemczury (1963 – 1983), tragicznie zmarłego Absolwenta Szkoły.

Łomżyńskie spotkanie z Mariuszem Nowikiem

mm śr, 29 listopada 2023 08:20

Pochodzący z Łomży dziennikarz, pisarz i historyk Mariusz Nowik promował w Hali Kultury swą najnowszą książkę „Krwawe dożynki 1943”. – To historia na niesamowity film – mówił Mariusz Nowik, przybliżając uczestnikom spotkania niewiarygodne losy Estery Rubinsztejn i Ludwiki Fiszer, które przeżyły własną śmierć. 42 tysiące więźniów niemieckich obozów nie miało tyle szczęścia, zostali zamordowani w zaledwie dwa dni. Była to jedna z największych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej, a jej szczegóły znamy również z relacji innych ocalałych, w tym mieszkańców Łomży i Łomżycy.

Pięknie tańczą mistrzowie Podlaskiego z Klubu Akat w Łomży

mm pon, 27 listopada 2023 16:06

Ponad 400 par tancerek i tancerzy przyjechało do Piątnicy rywalizować o medale i puchary Grand Prix Polski i Mistrzostwo Województwa Podlaskiego. Na parkiecie hali sportowej, która wyglądała bardziej teatralnie, zawirowały piękne suknie dziewcząt jak wielobarwne rajskie ptaki i eleganckie fraki chłopców. Na najwyższym podium 2-krotnie stawała para 17-latków z KTT Akat w Łomży: Gabriela Filipkowska i Kacper Tunkiewicz, klasa taneczna A. Zdobyli 2 mistrzostwa Podlaskiego młodzieży: w tańcach standardowych i latynoskich, zaś 3. miejsce Grand Prix Polski w standardzie i 4. w latinie. Akatowe pary zdobyły nominacje na Mistrzostwa Polski, w tym Joanna Horoszewska i Wiktor Cekała za mistrzostwo w latinie, zaś 9 par uzyskało awanse do wyższej klasy tanecznej.

Wokalne objawienie i gigant jazzu w Łomży

mm pon, 27 listopada 2023 12:14

Wokalistka Daria Kobierecka zwyciężyła w konkursie Nowa Nadzieja Jazzu 2023, odbywającym się w ramach XVI Novum Jazz Festival. Gwiazdą dwudniowej imprezy był legendarny gitarzysta Mike Stern, który zagrał z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką oraz doskonałymi polskimi muzykami. Nie brakowało też innych, niezwykle udanych koncertów, w tym zwyciężczyń konkursu ubiegłorocznego festiwalu, wokalistki Irki Zapolskiej i basistki Katarzyny Schmidt-Przeździeckiej.

Łomżyńskie i graficzne światy Konrada Srzednickiego

mm nie, 26 listopada 2023 10:09

Bardzo interesującą wystawę otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. „Liryczne światy Konrada Srzednickiego” to nie tylko prezentacja twórczości wybitnego artysty w roku 30-lecia jego śmierci i przed zbliżającym się stuleciem urodzin, ale też akcenty lokalne. Konrad Srzednicki urodził się bowiem w Wysokiem Mazowieckiem, kształcił się w Łomży, a prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów łomżyńskiego kolekcjonera Sławomira Zgrzywy. - Piękna jest ta wystawa! - zachwycała się żona artysty Danuta Srzednicka, akcentując fakt, że wiele eksponowanych prac wydrukował własnoręcznie jej mąż, część z jej pomocą, a niektórych w ogóle nie było w obiegu, powstały bowiem w znikomej ilości egzemplarzy.

Koncertowo-artystyczny weekend

mm pt, 24 listopada 2023 08:19

Spotkanie autorskie pisarza pochodzącego z Łomży. Dwudniowa gala taneczna. Otwarcie wystawy wybitnego artysty, urodzonego w Wysokiem Mazowieckiem. Koncert trzech punkowych zespołów, a do tego dwudniowy festiwal jazzowy, podczas którego zagra jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie oraz wielu innych znakomitych jazzmanów. Część imprez nakłada się na siebie, tak więc trzeba będzie wybierać, ale jest z czego.

Góra Królowej Bony promuje ochronę zabytków

mm pt, 24 listopada 2023 08:13

Grodzisko sprzed tysiąca lat, nazwane Górą Królowej Bony (choć nie wiadomo, z jakiego powodu), znalazło się na głównej stronie naboru programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Średniowieczne wały ziemne w Starej Łomży nad Narwią widać dobrze z lotu ptaka. Nie zasłaniają ich drzewa, krzaki ani zabudowania, więc zachęcają do „Ochrony zabytków archeologicznych”, na co na rok 2024 można uzyskać od 30 tysięcy zł do nawet 200 tys. zł. Zanim upłynie termin zgłoszeń wniosków do 30. listopada, poznajemy dzieje zdjęcia grodziska z X w. i autora Mirona Bogackiego.

Jubileusz 30 lecia Galerii N

mm śr, 22 listopada 2023 13:03

Galeria N w Klubie Wojskowym 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego świętuje 30-lecie. Jubileusz uczczono zbiorową wystawą bardzo różnorodnych prac 37. artystów, od lat współpracujących z galerią, nie zabrakło również podziękowań, tortu i muzycznej niespodzianki. – Pomysł wyszedł od Regionalnego Ośrodka Kultury i aż nie chce się wierzyć, że to już 30 lat, a wydaje się, że było to nie tak dawno! – mówi kierownik Klubu Wojskowego Ryszard Matuszewski. – Początki, jak to zwykle bywa, nie były łatwe, bo nowe najczęściej rodzi się w bólach i tak było i tutaj, ale przez lata doszliśmy do obecnej pozycji.

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów na świecie zagra w Łomży

mm śr, 22 listopada 2023 07:49

Wirtuoz gitary Mike Stern będzie główną gwiazdą XVI Novum Jazz Festival. Wystąpi na finał drugiego dnia imprezy z międzynarodowym składem polskich muzyków oraz z żoną Leni Stern, równie cenioną gitarzystką. Zagrają również zwyciężczynie konkursu ubiegłorocznego festiwalu, Irka Zapolska i Katarzyna Schmidt-Przeździecka z własnymi zespołami, kwartet Sławomira Pezdy oraz polsko-brazylijski Alec Orea Quintet – muzycy z Brazylii dotąd w festiwalu nie uczestniczyli.

Familijny dzień bursztynu w muzeum

mm nie, 19 listopada 2023 12:30

Premierowe wykonanie kurpiowskiej legendy „Bursztynowe jezioro” Longina Żbikowskiego było główną atrakcją sobotniego „Dnia bursztynu kurpiowskiego” w Muzeum Północno-Mazowieckim. Sporo słuchaczy przyciągnęła też prelekcja „Bursztyn, powstanie i właściwości” Jerzego Jastrzębskiego. Oblegano również stoiska twórców ludowych: bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza, wycinankarki Wiesławy Bogdańskiej oraz rzeźbiarza i muzyka Andrzeja Staśkiewicza, a wiele osób zwiedzało wystawy stałe i czasową „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. - To bardzo ciekawa inicjatywa! - ocenia jedna z uczestniczek, dodając, że takich imprez, kierowanych od odbiorców w różnym wieku, szczególnie do dzieci, powinno być więcej.

Bal dla Oleńki, dzień bursztynu, show i inne atrakcje na najbliższe dni

mm pt, 17 listopada 2023 08:54

Zbliżający się weekend będzie dobrą okazją do spędzenia wolnego czasu podczas różnych familijnych imprez, takich jak Giełda piosenki w Regionalnym Ośrodku Kultury czy Dzień bursztynu kurpiowskiego w Muzeum Północno-Mazowieckim. Odbędzie się też „Charytatywny bal kobiecy” w Jędrusiowej Dolinie, z którego wpływy zostaną przekazane na leczenie dwuletniej Oleńki. W sobotę show w filharmonii i wiele wydarzeń w przyszłym tygodniu, by wymienić tylko spotkanie z aktorem Andrzejem Beyą-Zaborskim czy wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Galerii N.

Muzyk legendarnych The Animals zagrał w Łomży

mm cz, 16 listopada 2023 15:26

John Steel, 82-letni perkusista najbardziej znanego składu The Animals, przypomniał łomżyńskiej publiczności ponadczasowe przeboje swej dawnej grupy. Wykonał je z młodszymi muzykami pod szyldem Animals And Friends, zaczynając koncert „Baby Let Me Take You Home”, pierwszym singlem klasycznego składu The Animals, a kończąc ponadczasowym evergreenem „The House Of The Rising Sun”.

Dr Frąckiewicz w finale ważnej nagrody

mm śr, 15 listopada 2023 17:09

Dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomży znalazła się w gonie sześciu finalistów Nagrody POLIN 2023. To przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżnienie honoruje osoby aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

Konkurs literacki ph. "List serdeczny" rozstrzygnięty

mm śr, 15 listopada 2023 08:14

37 prac wpłynęło do konkursu literackiego ph. "List serdeczny". Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego swoje listy pisali m.in. do przyjaciela, do nieżyjącego przyjaciela, do babci, dziadka, do pamiętnika, do Boga czy do ojczyzny.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę