Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Zalety jazdy rowerem

mm śr, 22 marca 2023 12:39

Społeczeństwo coraz chętniej jeździ na rowerze, zarówno rekreacyjnie, jak i traktując rower jako środek komunikacji. I słusznie, bo korzyści zdrowotne płynące z jazdy na rowerze wyraźnie przewyższają ryzyko z nią związane. O ile bowiem zawodowi kolarze miewają problemy urologiczne (tzw. „choroba kolarzy”), to trudno odnosić je do amatorów uprawiających jazdę na rowerze hobbystycznie lub rekreacyjnie. O pewnych ryzykach lepiej jednak pamiętać.

Recepta na sprawny mózg na lata jest, choć nie daje gwarancji

mm wt, 14 marca 2023 17:44

Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych strat, a daje wiele korzyści,

Choroba alkoholowa - objawy i metody leczenia

JJS pt, 10 marca 2023 13:56

Alkoholizm wpływa zarówno na zdrowie, jak i życie osoby uzależnionej. Choroba ma także wpływ na osoby z najbliższego otoczenia. Istnieje jednak obecnie wiele metod, które pomogą walczyć z uzależnieniem, chociażby od alkoholu etylowego. Jakie są dostępne rodzaje pomocy i jak objawia się choroba alkoholowa?

Polskie Towarzystwo Neurologiczne: co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego

mm nie, 05 marca 2023 09:28

W ciągu swojego życia co trzeci Polak zachoruje na chorobę układu nerwowego. W Polsce 500 tys. osób ma chorobę Alzheimera, 300 tys. choruje na padaczkę, 90 tys. na chorobę Parkinsona, a 50 tys. ma stwardnienie rozsiane – poinformowało Polskie Towarzystwo Neurologiczne.

Pogotowie wyprowadzi się ze szpitala w Kolnie

mm cz, 02 marca 2023 14:32

2 mln zł z budżetu województwa otrzymało łomżyńskie pogotowie na budowę filii w Kolnie. Działkę bezpłatnie przekazało Miasto Kolno, a budynek już powstaje. Na przełomie roku 2023/24 planowane jest oficjalne otwarcie.

Czym grozi pleśń w jedzeniu i w domu?

mm śr, 01 marca 2023 19:21

Gdy w domu jest zbyt wilgotno - może pojawić się pleśń. To z kolei często nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Skutki mogą być różne, nawet groźna infekcja grzybicza. Warto wiedzieć, jak pleśń się zachowuje, czym grozi i jak się jej pozbyć. A jeśli jest na żywności - należy całość po prostu wyrzucić. Dowiedz się, dlaczego.

Rola magnezu w organizmie

JJS wt, 28 lutego 2023 07:57

Magnez – obok sodu, potasu, wapnia czy żelaza – należy do najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Bierze on udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, a jego niedobory mogą niekorzystnie odbić się zarówno na naszej kondycji i samopoczuciu, jak i ogólnym zdrowiu. Jaka dokładnie jest rola magnezu w organizmie człowieka? Czym objawiają się jego niedobory i w jaki sposób można im zapobiegać? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Walka z depresją zaczyna się od rozmowy

mm cz, 23 lutego 2023 16:32

Depresja to choroba globalna. Według WHO, 350 milionów osób choruje na świecie, zaś w Polsce oszacowano liczbę chorych w 2022 r. na 4 miliony. Oznacza to, że co 10. Polak ma depresję. Czy z 58 tysięcy mieszkańców Łomży blisko 6 tysięcy choruje na depresję? - Ta proporcja jest adekwatna, gdy uwzględniamy epizody depresyjne reaktywne, występujące w nagłych sytuacjach – wyjaśnia dr Irena Dworakowska, koordynator Oddziału Psychiatrycznego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - W 2022 r. 105 osób było hospitalizowanych, a 1025 osób przyjęliśmy w poradni z powodu depresji.

Chityna w jadalnych owadach uszkadza układ oddechowy?

mm pon, 20 lutego 2023 08:49

To MIT! Unia Europejska dopuściła ostatnio na rynek żywności produkty z dodatkiem sproszkowanych świerszczy. Na ciałach tych zwierzątek znajdują się pancerze, a ich składnikiem jest chityna.

Gemmoterapia przyszłością ziołolecznictwa

mm nie, 19 lutego 2023 07:44

– Najmniejsze elementy rozwijających się roślin są wyjątkowo bogate w substancje czynne i są dla nas błogosławieństwem! – podkreśla botanik Teresa Grużewska. Kustosz Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie od lat propaguje lecznicze właściwości ziół, szczególnie tych własnoręcznie zebranych i przygotowanych. Ich walory przedstawiła tym razem uczestnikom cyklicznych spotkań wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, mówiąc o leszczynie, kasztanowcu, pokrzywie czy topoli, czyli potędze gemmoterapii.

Mózg w przebudowie, czyli dlaczego trudno zrozumieć nastolatka

mm pt, 17 lutego 2023 14:22

"Mózg staje się dojrzały dopiero po 20-tce. Wcześniej trwa burzliwa przebudowa, szczególnie w obszarach, które odpowiadają za regulację emocji, ocenę ryzyka, hamowanie pobudzenia i agresji. To trudne nawet dla samego nastolatka, i choćby dlatego warto wykazać zrozumienie" - uważa neurobiolog dr Ilona Kotlewska.

E-recepta - sposób na ominięcie kolejek. Jak ją uzyskać?

JJS pon, 13 lutego 2023 13:38

Służba zdrowia w Polsce kojarzy się nierozłącznie z długim okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz kolejkami przed gabinetem lekarskim. Jest to szczególnie irytujące w sytuacji, gdy jedynym celem naszej wizyty jest zdobycie recepty na lek, który i tak regularnie przyjmujemy. Rozwiązaniem tego problemu jest e-recepta, którą możemy uzyskać online, bez konieczności czekania w kolejkach, a nawet wychodzenia z domu. Jak ją zdobyć?

Kiedy w szpitalu w Łomży będzie ortopeda dziecięcy?!

mm wt, 07 lutego 2023 07:45

Pod koniec stycznia 15-letni syn Czytelniczki portalu 4lomza.pl skręcił nogę w kostce. Na SOR-ze łomżyńskiego szpitala chłopca przebadał lekarz ortopeda, zrobiono prześwietlenie nogi i założono na nią szynę gipsową. - Była tam bardzo miła i fachowa obsługa SOR, przyjemny lekarz, nie mamy wcale zastrzeżeń... Ale jedna rzecz mnie zdenerwowała – opowiada mama 15-latka z nogą w gipsie.

Który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny?

JJS śr, 01 lutego 2023 13:23

Dostępne na rynku testy diagnostyczne do użytku domowego służą do podstawowej oceny stanu zdrowia. Samodzielne badanie szybko pozwala uzyskać wynik w ciągu kilku minut w pełni bezpieczny sposób. Potrzebujesz wykonać pomiar stężenia biała C-reaktywnego? Sprawdź, który z domowych testów CRP jest najbardziej dokładny.

Ewelina Potaś dyrektorem łomżyńskiego pogotowia ratunkowego

mm wt, 17 stycznia 2023 18:40

W poniedziałek 16 stycznia, pełniąca obowiązki dyrektora Ewelina Potaś otrzymała od zarządu województwa akt powołania i objęła stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży.

Opieka koordynowana w Łomży

mm cz, 05 stycznia 2023 09:39

Ma zapewnić szerszy pakiet badań w POZ i pomóc szybciej i skuteczniej diagnozować i leczyć choroby przewlekłe. Opieka koordynowana wystartowała w IV kwartale 2022 roku, w Łomży na razie umowy podpisało dwie przychodnie.

Na infekcję RSV najlepsza jest higiena

mm śr, 04 stycznia 2023 18:48

- Ciężko jest odróżnić objawy zakażenia koronawirusem od grypy czy objawów infekcji RSV tylko na podstawie występujących objawów – wyjaśnia Julia Olszewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. - Infekcje charakteryzują się objawami grypopodobnymi, szczególnie w początkowej fazie. Profilaktyka chorób wirusowych polega na szczepieniach ochronnych przeciw covidowi i grypie oraz na zwiększeniu higieny w sezonie zachorowań. W przypadku profilaktyki RSV higiena jest kluczowa, ponieważ obecnie nie ma szczepionki chroniącej przed tym wirusem.

Sklep podologiczny na miarę Twoich potrzeb

JJS wt, 03 stycznia 2023 11:42

Sklep podologiczny Leopard to miejsce, gdzie nie tylko uzupełnisz stany magazynowe. To przede wszystkim miejsce pełne inspiracji, ponieważ specjaliści dbają o to, by wszystkie warte uwagi nowości pojawiające się na rynku kosmetycznym znalazły się w jego asortymencie. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, czy produkty lub urządzenia, które oglądasz to coś, co będzie spełniało twoje oczekiwania wystarczy, że zgłosisz się do jednego z profesjonalnych doradców.

Jak poprawić pracę swojej wątroby?

JJS pt, 30 grudnia 2022 12:07

Zdrowa wątroba to podstawa do zachowania zdrowia. Odpowiada za wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Co warto wiedzieć w tym kontekście? Jak ochronić ten ważny organ i zainwestować w poprawę jego funkcjonowania? O tym poniżej!

Fala grypy przybiera

mm cz, 29 grudnia 2022 19:39

- Codziennie każdy z lekarzy przyjmuje po 80 i więcej osób, w tym i ja, w dużej większości dzieci i młodzież, chorych na grypę – mówi doktor Krystyna Kamińska-Nizik, ceniony lekarz rodzinny i pediatra z Przychodni Medycyny Rodzinnej NZOZ Lekarze Rodzinni 3 w Łomży. - Grypa stanowi duże zagrożenie dla ludzi najsłabszych: najmłodszych, najstarszych, przewlekle chorych. Zalecamy szczepionki. W Łomży szczepienia przeciw grypie realizuje 10 placówek zdrowia, w tym 5 aptek.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę