Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Biskupi Diecezji Łomżyńskiej

Główne zdjęcie
okładka książki

„Biskupi Diecezji Łomżyńskiej. Działalność społeczna, polityczna i religijna” pod redakcją Tadeusza Kowalewskiego i ks. Józefa Łupińskiego to książka, która omawia życie i działalność biskupów na przestrzeni 80. lat jej istnienia. Analiza życia i działalności poszczególnych biskupów ukazuje posługę Kościołowi Łomżyńskiemu i Powszechnemu oraz ich szerokie zainteresowanie kwestiami nie tylko ściśle religijnymi, ale i społeczno-politycznymi. Pasterze Kościoła Łomżyńskiego w odrodzonej Polsce, w trudnych powojennych czasach totalitarnego ustroju komunistycznego wykazali się dalekowzroczną wizją kształtowania postaw religijnych i stosunków społeczno-politycznych.

Po przedstawieniu genezy powstania diecezji łomżyńskiej ukazano sylwetki biskupów oraz niektóre aspekty ich działalności. Pierwszy biskup łomżyński Romuald Jałbrzykowski dał się poznać jako dobry organizator, głęboko zatroskany o pogłębienie życia duchowieństwa i wiernych. Kolejny biskup Stanisław Kostka Łukomski realizował apostolstwo świeckich poprzez powołanie do życia licznych stowarzyszeń i organizacji. Trzeci biskup Czesław Falkowski prowadził Diecezję Łomżyńską w niezwykle trudnych czasach wojującego ateizmu. Jego działalność była inwigilowana przez ówczesne władze bezpieczeństwa. Biskup Łomżyński Mikołaj Sasinowski, niegdyś kapelan wojsk lotniczych w Anglii, dał się poznać jako duszpasterz głęboko zatroskany o życie wewnętrzne wiernych i duchowieństwa. Wiele uwagi poświęcał apostolstwu trzeźwości.
Ostatnia część publikacji omawia sylwetki biskupów pomocniczych diecezji łomżyńskiej. Dwaj pierwsi biskupi sufragani Bernard F. Dembek i Tadeusz P. Zakrzewski zaangażowali się w działalność Akcji Katolickiej. Ich następcy Paweł Czesław Rydzewski i Aleksander Mościcki dokonali niezwykle trafnej analizy totalitaryzmu marksistowskiego. Ostatnia z omawianych postaci, biskup Edward Samsel był postacią o głębokiej duchowości. Niezwykle wrażliwy na drugiego człowieka wiele uwagi poświęcał chorym oraz osobom życia konsekrowanego.
Społeczno-religijno-polityczna wizja biskupów diecezji łomżyńskiej odznacza się nie tylko przenikliwością analizy czasów, w jakich przyszło im posługiwać, ale posiada także głębokie odniesienie do teraźniejszości. Cenną inicjatywą autorów jest przybliżenie postaci Pasterzy, którzy wnieśli znaczący wkład w życie społeczno-religijne nie tylko Kościoła lokalnego, ale i Powszechnego. Publikacja ukazuje się w 80-rocznicę powstania diecezji łomżyńskiej.

Tadeusz Kowalewski
Ks. Józef Łupiński

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę