Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Koniec wojny: radość, wzruszenie i rozpacz

Foto: Koniec wojny: radość, wzruszenie i rozpacz
JJS nie, 09 maja 2021 09:42

W Polsce lat PRL-u dniem końca II wojny światowej był 9. maja 1945 r., jak w demokracji do 2015 r., kiedy Sejm zmienił zdanie i przyjął, że zwycięstwo nad Niemcami będzie świętowane nad Wisłą 8. maja. 76 lat temu Niemcy podpisali akt kapitulacji III Rzeszy z Amerykanami i Brytyjczykami, a dzień potem z Rosjanami. - Dla nas, łomżyniaków, wojna kończyła się z końcem stycznia 1945. Do 19. stycznia mróz tak silnie ścisnął Narew, że Rosjanie popędzili Niemców z Piątnicy w stronę Prus – mówi Zygmunt Zdanowicz, wtedy 7-latek. - Wracaliśmy z wygnania ze wzruszeniem i rozpaczą.

Dyplomata z Łomży w Ambasadzie RP w Chinach

Foto: Dyplomata z Łomży w Ambasadzie RP w Chinach
JJS so, 08 maja 2021 13:03

Co piąty mieszkaniec kuli ziemskiej jest Chińczykiem, a Pekin - stolica Państwa Środka ma ponad 24 miliony mieszkańców, czyli o 5 milionów więcej niż połowa ludności Polski. - Polska jako marka w Chinach nie istnieje w ogóle lub istnieje prawie niewidoczna – mówił w wywiadzie dla 4lomza.pl 5 lat temu Krzysztof Florczyk, wówczas student 5. roku prawa UW i 2 roku finansów i rachunkowości SGH w stolicy, gdzie był prezesem Warsaw - Beijing Forum: Youth for Business. Teraz w ratuszu odwiedził prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego przed odlotem do Pekinu. 4 lata będzie sekretarzem ds. ekonomicznych Ambasady RP, gdzie przygotuje analizy i raporty o gospodarce Chin dla Ojczyzny, a także weźmie udział w spotkaniach, promujących Polskę za Wielkim Murem.

Dworzec autobusowy przecieka

Foto: Dworzec autobusowy przecieka
mm pt, 07 maja 2021 17:57

„Nowootwarty dworzec autobusowy przecieka”, taką informację przesłał do redakcji czytelnik, a na dowód dołączył film. Czyżby „wizytówka naszego miasta” jak mówił prezydent Chrzanowski na otwarciu, była fuszerką?

Duże straty po kradzieży w wiejskiej szkole

Foto: Duże straty po kradzieży w wiejskiej szkole
mm pt, 07 maja 2021 12:21

Na 50 tys. zł oszacowano skradziony w Szkole Podstawowej w Rutkach sprzęt komputerowy. W ten sposób kilkadziesiąt dzieci z wiejskiej szkoły pozbawiono nowoczesnych narzędzi do nauki.

Zderzenie z łosiem

Foto: Zderzenie z łosiem
mm pt, 07 maja 2021 10:32

W rejonie Chojn Młodych, pod Łomżą, łoś wybiegł na ulicę wprost pod najeżdżający samochód osobowy. Ranny mężczyzna trafił do szpitala, a łoś zginął.

Luzowanie gospodarki - najnowsze rozporządzenie

Foto: Luzowanie gospodarki - najnowsze rozporządzenie
mm pt, 07 maja 2021 09:13

Od 15 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu i dopuszcza publiczność na imprezach sportowych. Od jutra (8. maja) startują hotele. Opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Bomba pod spódnicą na maturze

Foto: Bomba pod spódnicą na maturze
mm cz, 06 maja 2021 16:37

We wtorek oraz czwartek rano, czyli pierwszego i trzeciego dnia matur pisemnych w Polsce, do co najmniej kilku szkół średnich w Łomży przyszły e-maile. Anonimowi autorzy wysłali "ostrzeżenia" o bombach, podłożonych w budynkach, gdzie setki abiturientek i abiturientów pochylało się nad arkuszami egzaminacyjnymi. W 21 placówkach do matury przystępowało około 1650 maturzystów.

Wczytaj i rozlicz swój e PIT – czyli elektroniczna rewolucja i jej zalety

Foto: Wczytaj i rozlicz swój e PIT – czyli elektronic...
JJS cz, 06 maja 2021 16:19

Część podatników pamięta jeszcze, funkcjonujące do niedawna, wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Rozwiązanie to polegało na tym, że administracja skarbowa przygotowywała dla określonej części podatników, tak zwane, wstępnie wypełnione PIT. Można było skorzystać z nich i na ich podstawie przygotować własną deklarację indywidualną. Obecnie te rozwiązania już nie funkcjonują. Jednak dość podobne w działaniu może być wczytywanie Twój e PIT oraz rozliczenie PIT w specjalnych aplikacjach do PIT online. Jak to działa i dlaczego warto przemyśleć to rozwiązanie?

Okradli szkołę w Rutkach

Foto: Okradli szkołę w Rutkach
mm cz, 06 maja 2021 11:34

Złodzieje wybili szybę, weszli do szkoły i wynieśli sprzęt komputerowy. Nieoficjalnie, straty mogą być duże.

Nieletni wandale

Foto: Nieletni wandale
mm cz, 06 maja 2021 10:00

Wieczorem na ul. Mickiewicza młodzi ludzie zniszczyli samochody. Wcześniej nietrzeźwy, nieletni chłopak usiadł za kierownicę auta i taranował znaki i samochody w centrum Łomży.

Najpierw chłód, a później „bomba ciepła”

Foto: Najpierw chłód, a później „bomba ciepła”
mm cz, 06 maja 2021 08:55

Najbliższe dni dość chłodne i deszczowe. W niedzielę zmiana temperatury. Synoptycy spodziewają się „bomby ciepła”, tzn. nagłego wzrostu temperatury.

Pułkownik Leon Wagner (+ 91) na wiecznej warcie

Foto: Pułkownik Leon Wagner (+ 91) na wiecznej warcie
mm śr, 05 maja 2021 20:57

W łomżyńskim szpitalu zmarł Pułkownik Leon Wagner (+ 91), łomżyniak i emerytowany żołnierz Wojska Polskiego, który jako 10-letni chłopiec z mamą, tatą i trzema braćmi został wywieziony 10. lutego 1940 r. do Archangielska w północnej Rosji, aż w okolice północnego koła podbiegunowego. Miał maksymę życiową: "Chcę umrzeć zdrowo", którą kierował się w latach aktywnej służby oraz w działalności prezesa przez cztery kadencje w Związku Żołnierzy WP i w Związku Sybiraków. W czwartek - uroczystości pogrzebowe z mszą w kaplicy św. Józefa i pochówek na starym cmentarzu.

Prędkość ... to za mało

Foto: Prędkość ... to za mało
mm śr, 05 maja 2021 18:35

Przekroczył prędkość, podawał się za brata, był po użyciu alkoholu!! Jakby tego było mało już 2 lata temu cofnięto mu uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami.

Zmiażdżony samochód i jedna ofiara śmiertelna w Kisielnicy

Foto: Zmiażdżony samochód i jedna ofiara śmiertelna w...
mm śr, 05 maja 2021 15:10

Ciężarówka zmiażdżyła osobówkę czekającą na zielone światło w Kisielnicy. W wyniku najechania jedna osoba zginęła na miejscu. W sumie uszkodzonych zostało 4 pojazdy.

Pościgi, bo nie zatrzymali się do kontroli policji

Foto: Pościgi, bo nie zatrzymali się do kontroli policji
mm śr, 05 maja 2021 11:51

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i przez kilka kilometrów uciekał policjantom. Kierowca osobówki także poczuł prędkość i próbował uciekać. Obie próby okazały się nieskuteczne.

Nie wyrobił się na zakręcie?

Foto: Nie wyrobił się na zakręcie?
mm śr, 05 maja 2021 10:56

Do szpitali w Łomży, Kolnie i Ostrołęce trafili ranni z wtorkowego wypadku pod Nowogrodem. Po czołowym zderzeniu przy moście na Pisie droga była zablokowana przez kilka godzin.

Czołówka pod Morgownikami

Foto: Czołówka pod Morgownikami
mm wt, 04 maja 2021 21:37

Dwa samochody dostawcze (busy) zderzyły się czołowo na drodze w Morgownikach. 5 osób zostało rannych. Droga z Nowogrodu na Stawiski jest zablokowana.

Policjanci „suszą” na drogach

Foto: Policjanci „suszą” na drogach
mm wt, 04 maja 2021 16:41

W ciągu dwóch dni prowadzonych działań, łomżyńscy policjanci skontrolowali 186 pojazdów. 160 kierowców przekroczyło prędkość, z czego 2 osoby straciły prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę.

Odszedł Jerzy Szymanowski

Foto: Odszedł Jerzy Szymanowski
mm wt, 04 maja 2021 14:27

Przerzedzają się szeregi łomżyńskich Sybiraków: dzień po Leonie Wagnerze zmarł Jerzy Szymanowski, jeden z założycieli i wiceprezes Związku Sybiraków w Łomży. Miał zaledwie dwa tygodnie, gdy w roku 1940 został z rodziną wywieziony na Sybir. Przeżył cudem, co nie udało się jego ojcu i rodzeństwu, do kraju wrócił, licząc prawie siedem lat. – To niepowetowana strata, nie tylko dla członków rodziny, ale również dla nas – mówi Sybiraczka Nina Żyłko, sekretarz Związku Sybiraków w Łomży. – Jerzy był urodzonym społecznikiem, który nie szczędził czasu i wysiłku żeby coś zorganizować i pomóc innym. Będzie go nam bardzo brakowało, ale taka jest niestety kolej rzeczy, że wykruszamy się, jest nas coraz mniej.

Kobieta z cegłą

Foto: Kobieta z cegłą
mm wt, 04 maja 2021 14:09

W środę, 28. kwietnia na ul. Sikorskiego zniszczono wiatę przystankową. Straty oszacowano na kwotę ponad 1100 złotych. 

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę