niedziela, 19 maja 2019 napisz DONOS@

Big Cyc zagra na Starym Rynku

Foto: Big Cyc zagra na Starym Rynku
cz pt, 17 maja 2019 15:47

Big Cyc to jeden z najważniejszych rockowych zespołów Polski przełomu XX i XXI wieku. W tekstach piosenek, często „w poetyce zgrywy i parodii”, komentował i nadal komentuje bieżącą sytuację społeczno-polityczną kraju, przez co wielu te ich utwory odbiera jako manifestacje. Big Cyc w sobotę zagra na Starym Rynku w Łomży. Koncert odbędzie się w ramach akcji Motoserce. Prezydent Łomży przeznaczył na jego organizację kilkadziesiąt tysięcy złotych, a sponsorami są także miejskie spółki MPEC i MPWiK, ale obie póki co nie przyznały się ile wydały.

Pogrzeb carskich żołnierzy w Łomży

Foto: Pogrzeb carskich żołnierzy w Łomży
cz pt, 17 maja 2019 13:18

Urny ze szczątkami 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 r., pochowano na terenie dawnego cmentarza wojskowego przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Za czasów carskich zaborów był tu cmentarz garnizonowy armii rosyjskiej. Szczątki pochowanych dziś żołnierzy odnaleziono w Mątwicy, w trakcie remontu drogi Łomża – Nowogród. - To były szybkie pochówki, zaraz po przeprowadzaniu walk. Te szczątki pozostawały zapomniane, przypadek sprawił, że udało się je odnaleźć - mówił Adam Siwek dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. - To będzie pierwszy ich pogrzeb. Spoczną w poświęconej ziemi, pomodlą się nad nimi duchowni i wreszcie ten ich grób będzie prawdziwym grobem, który będzie już pod opieką Państwa i będzie na utrzymaniu Rzeczypospolitej

Cieplej, ale nadal popada

Foto: Cieplej, ale nadal popada
cz pt, 17 maja 2019 09:31

Przez ostatnią dobę w okolicy Łomży spadło niemal po 25 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni ziemi. W ciągu dwóch dni opady deszczu wyniosły połowę miesięcznej normy, ale po tygodniach suszy na nadmiar deszczu nie narzekają rolnicy, leśniczy i działkowcy. Synoptycy na weekend zapowiadają więcej słońca i ocieplenie, ale także przelotne opady deszczu, burze z dużymi opadami deszczu, a być może także gradu.

9 tysięcy rolników nie złożyło wniosków

Foto: 9 tysięcy rolników nie złożyło wniosków
cz pt, 17 maja 2019 08:53

Do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży do wczorajszego popołudnia wpłynęło niespełna 71 tysięcy wniosków pod rolników o dopłaty bezpośrednie za rok 2019. To około 87% tych, które powinny wpłynąć. Kilka dni temu informowaliśmy, że minister rolnictwa wydłużył do końca miesiąca termin składania wniosków, ale ARiMR apeluje by ze składaniem wniosków nie czekać do ostatniej chwili.

Wysoka grzywna za atak po pijaku w kebabie

Foto: Wysoka grzywna za atak po pijaku w kebabie
cz cz, 16 maja 2019 15:24

Przemysław C. stanął dziś przed Sądem Okręgowym w Łomży. W grudniu dwa lata temu, w jednym z kebabów będąc pijanym znieważył i groził śmiercią pracującym tam obcokrajowcom oraz zdemolował lokal. Teraz usłyszał wyrok. Ma zapłacić 8 tys. zł grzywny, po tysiąc złotych zadośćuczynienia dla dwóch obcokrajowców i pokryć koszty postępowania.

Wielki głód mieszkań w Łomży

Foto: Wielki głód mieszkań w Łomży
cz cz, 16 maja 2019 13:22

- Po raz pierwszy się z tym zetknąłem. Jak zobaczyłem jaka jest skala potrzeb, to ręce opadają – mówi Oszkinis Stanisław, przewodniczący Komisji Mieszkaniowej, która stworzyła nową listę 150 rodzin uprawnionych do zawarcia umowy najmu mieszkania komunalnego w Łomży. Około połowa z nich była na liście z 2015 roku, a niektórzy są jeszcze z takiej listy stworzonej w 2008 roku. - Myśmy musieli wybrać około 80 osób z ponad 900 chętnych, którzy zgłosili się po mieszkanie komunalne. W tej chwili to jest tragedia – podkreśla Oszkinis.

Spadł na ziemię, będzie odpowiadał przed sądem

Foto: Spadł na ziemię, będzie odpowiadał przed sądem
cz cz, 16 maja 2019 13:02

Paralotniarz, który w ubiegłym tygodniu spadł w okolicach Grobli Jednaczewskiej ma odpowiadać karnie. Okazuje się, że wykonywał lot pomimo, że nie posiadał wymaganego przez prawo lotnicze świadectwa kwalifikacji. 56-latkowi z okolic Łomży, który spadł z wysokości około 10-12 metrów i doznał urazu kręgosłupa, grozi grzywna a nawet więzienie.

Wreszcie większe opady

Foto: Wreszcie większe opady
cz cz, 16 maja 2019 08:45

W sobotę spadło ok. 4,4 mm deszczu, w poniedziałek 7,8 mm, a od wczorajszego do dzisiejszego ranka 13,1 mm. To dopiero początek. Synoptycy zapowiadają, że w ciągu dnia miejscami w województwie podlaskim może spaść nawet 20 mm deszczu. Podobne sumy opadów mogą być także w nocy i jutro.

Pogrzeb carskich żołnierzy

Foto: Pogrzeb carskich żołnierzy
cz cz, 16 maja 2019 08:34

Jutro, w piątek 17 maja 2019 r., o godz. 11:00, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, odbędzie się pogrzeb 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 r.. Ich szczątki odnaleziono w Mątwicy, podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych przy budowie drogi wojewódzkiej Łomża – Nowogród. W tym samym miejscu odkryto także szczątki polskich żołnierzy, ale ich pogrzeb odbędzie się we wrześniu – podał Instytut Pamięci Narodowej.

Wojna w gwarze i we wspomnieniach

Foto: Wojna w gwarze i we wspomnieniach
cz cz, 16 maja 2019 08:19

Ascetyczna, czarno-biała okładka. Na niej hasła: swój-obcy, getto, Szwab, partyzant, eksterminacja, bolszewik. Większość z nich do wybuchu II wojny światowej była mieszkańcom ziemi łomżyńskiej nieznana, ale lata 1939-45 umożliwiły im ich poznanie, nierzadko w tragiczny bądź okrutny sposób. Nagrywane przez wiele lat relacje stały się podstawą książki Doroty Cybulskiej „Językowy obraz wojny i okupacji utrwalony we wspomnieniach mieszkańców wsi w Łomżyńskiem”, wydanej przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów i promowanej w Domku Pastora. – Naszymi rozmówcami były zwykle osoby starsze – opowiadała Dorota Cybulska. – Rozpiętość wiekowa była bardzo duża, bo były nawet osoby mające ponad 100 lat – pamiętam zwłaszcza pana mającego 104 lata, mówiącego, że jeszcze sam kosi podwórko!

Śmierć rowerzysty

Foto: Śmierć rowerzysty
cz śr, 15 maja 2019 14:55

20-letni kierowca audi w trakcie manewru wyprzedzania, zderzył się z rowerzystą. Niestety w wyniku zdarzenia 65-letni rowerzysta zginął na miejscu.

Sposób na podwyżki cen śmieci, czy ratowanie miejskiej spółki ZGO?

Foto: Sposób na podwyżki cen śmieci, czy ratowanie mi...
cz śr, 15 maja 2019 11:33

Rząd pracuje nad nową ustawą śmieciową. Jej zapisy mają umożliwić ograniczenie wzrostu cen odpadów m.in. poprzez propozycję zniesienia konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji w ramach regionu, co – jak przekonuje rząd - powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne RIPOK-ów. Tymczasem zarządzony przez miejską spółkę śmieciową ZGO zakład w Czartorii, gdzie zgodnie z dziś jeszcze obowiązującym prawem muszą trafiać śmieci komunalne z Łomży i 18 okolicznych gmin, jest najdroższym w regionie i... generuje straty. Teraz władze miasta zaproponowały gminom „wejście do spółki”, ale samorządowcy zastanawiają się czy to się opłaca mieszkańcom ich gmin.

Łomża na linii 29

Foto: Łomża na linii 29
cz wt, 14 maja 2019 22:03

Za dwa tygodnie Łomża formalnie znajdzie się na „linii kolejowej”. We wtorek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. W załączniku do niego wskazano 318 linii kolejowych istniejących i planowanych do budowy, „które ze względów gospodarczych, społecznych, obronnych lub ekologicznych mają znaczenie państwowe”.

Trawa, trawka i dopalacze w Łomży

Foto: Trawa, trawka i dopalacze w Łomży
mm wt, 14 maja 2019 16:58

- Do poradni coraz częściej zgłaszają się młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat, a było nawet kilku 13-latków. Sięgają po narkotyki: marihuanę, amfetaminę oraz dopalacze – opowiada magister Anna Maksymiuk, certyfikowany specjalista uzależnień z ponad 25-letnim doświadczeniem w Centrum Leczenia Uzależnień „Neofita” w Łomży. - Nastolatki mówią, że nie mają problemu ze zdobyciem środka uzależniającego. Dilerka kwitnie i wśród dorosłych, i wśród dzieci. Handlują między sobą i zamawiają w internecie. Rodzice czują od dzieci odór alkoholu, lecz nie rozpoznają zapachu trawki.

Lista zadań dopuszczonych do głosowania na BO2020

cz wt, 14 maja 2019 09:08

10 zadań z Łomżycy, 9 z Centrum i „tylko” 6 z Południa – władze miasta ogłosiły listę 25 zgłoszonych przez mieszkańców projektów, które zostały dopuszczone do wyboru w głosowaniu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Głosowanie rozpocznie się w przyszły poniedziałek 20 maja i potrwa do 21 czerwca., ale wyniki zostaną ogłoszone dopiero dwa miesiące później 30 sierpnia.

Groźny wypadek na 61

Foto: Groźny wypadek na 61
cz wt, 14 maja 2019 08:59

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci zostało zabranych do szpitala po zderzeniu się peugeota partnera z oplem vivaro w Popowie koło Grajewa. Do wypadku doszło około godziny 8. Na miejscu pracują służby ratunkowe. Droga krajowa nr 61 pomiędzy Szczuczynem a Grajewem jest całkowicie zablokowana.

Wypadek w Piątnicy

Foto: Wypadek w Piątnicy
cz wt, 14 maja 2019 08:14

Jedna osoba trafiła do szpitala po porannym zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło przy wjeździe do Piątnicy na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 64 Piątnica - Jeżewo z drogą wojewódzką nr 668 Piątnica - Jedwabne. Są utrudnienia w ruchu, na miejscu pracują służby.

15 lat w Unii Europejskiej

Foto: 15 lat w Unii Europejskiej
cz pon, 13 maja 2019 10:01

W województwie podlaskim od 2004 roku zrealizowano i rozliczono blisko 12 tysięcy projektów, na które otrzymaliśmy 20 miliardów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Największym z zakończonych projektów była przebudowa drogi ekspresowej S-8 na odcinku od Wiśniewa do Jeżewa, na który unijna dotacja wyniosła ponad 527 mln zł – Naszym priorytetem jest zwiększanie konkurencyjności regionu i rozwój gospodarczy. Ale bez zbudowania bazy infrastrukturalnej nie moglibyśmy przejść do tego etapu. Zawdzięczamy go w dużej mierze funduszom europejskim - mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Więcej czasu na wnioski od dopłaty do ziemi

Foto: Więcej czasu na wnioski od dopłaty do ziemi
cz pon, 13 maja 2019 08:51

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o przedłużeniu o dwa tygodnie terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019. Decyzja ta oznacza, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2019 r.

Dzień ziół narwiańskich i apteczka królowej Marysieńki

Foto: Dzień ziół narwiańskich i apteczka królowej Mar...
cz pon, 13 maja 2019 08:23

Zioła polecane przy bezsenności były bohaterami sobotniego „Dnia ziół narwiańskich” w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Opowiadali o nich specjaliści, między innymi Teresa Grużewska z drozdowskiego muzeum oraz brat Jan z zakonu bonifratrów, a Joanna Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprezentowała opowieść panny apteczkowej oraz zrekonstruowaną podróżną apteczkę z XVII wieku, zawierającą też specyfiki stosowane przez Marysieńkę Sobieską. Można też było wykonać własnoręcznie zapachowe balsaminki według dawnej receptury oraz skosztować przysmaków przygotowanych przez młodych kucharzy z łomżyńskiej „Wety”.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę