niedziela, 17 grudnia 2017 napisz DONOS@
171215122325.gif

Gdzie studiować - oto jest pytanie?

Kilkadziesiąt uczelni - przede wszystkim z północno-wschodniej Polski, ale także z Warszawy, a nawet Anglii - prezentuje się przed maturzystami w łomżyńskimi III Liceum Ogólnokształcącym. Już po raz 14. odbywa się tu „Giełda pomysłów na życie”. To impreza, której celem jest przedstawienie uczniom kończącym szkołę – nie tylko z „trójki” - możliwości dalszego kształcenia się. A że ostatnimi laty to uczelnie bardziej zabiegają o studentów jest na co popatrzeć i czego posłuchać.

Stoisko Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Stoisko Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Sala gimnastyczna III LO w Łomży
Sala gimnastyczna III LO w Łomży
Sala gimnastyczna III LO w Łomży
Sala gimnastyczna III LO w Łomży
Przedstawiciele uczelni i szkół zachęcali do wyboru ich propozycji
Przedstawiciele uczelni i szkół zachęcali do wyboru ich propozycji

- Niektóre uczelnie są z nami od samego początku imprezy – mówiła Grażyna Chodnicka, dyrektor III LO w Łomży. 
Po raz pierwszy Giełda pomysłów na życie zorganizowana została w tej szkole z inicjatywy Sławomiry Głasek szkolnego pedagoga w 2001 roku. Uczniowie klas maturalnych mieli wówczas możliwość spotkania z przedstawicielami łomżyńskich uczelni, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Do Łomży na swoiste uczelniane targi przyjeżdżają  uczelnie nie tylko z Łomży czy pobliskich: Ostrołęki,  Białegostoku, czy Olsztyna, ale także z Torunia, Bydgoszczy i Warszawy. 
Anna Płaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekonywała, że wybierając studia w jej uczelni młodzi wybierają bardzo dobrą szkołę, ale także to ładne miasto, które całe przyjazne i podporządkowane jest studentom i nauce. 
Reprezentantka Uniwersytetu w Białymstoku poza podnoszeniem argumentów naukowych – największa uczelnia w regionie, nowe obiekty i laboratoria – zachęcała do wyboru mówiąc, że „Białystok jest blisko... także od mamy”. 
Oprócz indywidualnych spotkań z potencjalnymi studentami niektóre z nich organizują w szkolnych klasach także specjalne wykłady czy pokazy. Urszula Kaźmierczak doktorantka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego  będzie mówiła o zastosowaniu fizyki w medycynie,  dr Marta Osuchowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o prawach ludzi w internecie, a  dr Eugeniusz Nikulin z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku o systemie bezpieczeństwa narodowego Polski w obliczu konfliktu na Ukrainie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0