Szóstoklasiści ocenieni
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży jest najlepszą podstawówką w mieście. Tak wynika ze sprawdzianu jaki w kwietniu pisali szóstoklasiści. Uczniowie tej szkoły zdobywali średnio po 29,1 pkt. i znacząco wyprzedzili uczniów SP nr 10 im. Jana Pawła II, w której średnia ze sprawdzianu wyniosła 26,6 pkt. Kolejne, ale ze znacznie słabszymi wynikami są „piątka”, „czwórka”, „dziewiątka” i na końcu „dwójka”.
Pojechali na przygodę życia
Uczniowie klasy Ic i IIc z Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży pojechali do Warszawy na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Dwudniowa wycieczka, w trakcie której uczniowie z „siódemki” zwiedzą Stadion Narodowy, Centrum Nauki Kopernik i Kancelarię Premiera w całości finansowana jest przez rząd. - Pierwszy raz w historii naszej szkoły uczniowie spotkają się z premierem – mówiła tuż przed wyjazdem podekscytowana Halina Szeligowska, dyrektorka szkoły. - Dla mnie to też przygoda życia.
Francuski wieczór dla gości z Bourges
Uczniowie Jean Renoir College z francuskiego Bourges ponownie odwiedzili Łomżę. Przyjechali na zaproszenie swych rówieśników z Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach współpracy Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie tygodniowego pobytu poznają historię, tradycje i kulturę naszego regionu, zacieśniając też więzy przyjaźni z polskimi koleżankami i kolegami. – Jestem tu po raz pierwszy i powiedziano mi przed wyjazdem: zobaczysz, poznasz tam cudownych ludzi i będziesz się czuła wspaniale – mówi Rose-Marie Bouroux. – I to prawda!
Czas na wybór szkoły
Do końca tygodnia uczniowie gimnazjów muszą zadeklarować w której szkole chcą kontynuować naukę. Do 31 maj 2013 godz. 15:00 szkoły ponadgimnazjalne w Łomży przyjmują podania. Nabór prowadzony jest internetowo, ale ostateczną wersję trzeba wydrukować podpisać i zanieść do szkoły. Każdy uczeń może wybrać trzy szkoły ponadgimnazjalne ustalając tzw. szkołę i klasę pierwszego, drugiego lub trzeciego wyboru począwszy od tej do której najbardziej chciałby się dostać.
Dzieci żyją nadzieją na „Kolorowe boisko”. Pomóżmy im - apeluje radny Kłys
Podstawówka z Podgórza zakwalifikowała się, jako jedna ze 133 szkół w Polsce, do konkursu „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”. Szkoła istnieje od 1936 roku, ale boisko z którego korzystają uczniowie – jak sami mówią - „z nazwy jest tylko boiskiem. Jest to, nic innego jak plac o wymiarach 35m X25 m zasypany piaskiem z domieszką gliny, po dużych opadach deszczu mamy przed szkołą niezłe „bajorko” . - Pomóżmy dzieciom zamienić „bajorko” na boisko wielofunkcyjne – apeluje na swoim blogu radny gminy Łomża Piotr Kłys i zachęca do głosowania na szkołę z Podgórza w internetowym konkursie „Kolorowe boisko”
„Jedynka” obchodziła swoje święto
„Sukces jest sumą małych wysiłków powtarzanych dzień po dniu” - słowa J.M. Colliera stanowiły motto podniosłej uroczystości, obchodzonej 20. maja w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Łomży. W rocznicę nadania szkole imienia Noblistów Polskich była doskonała okazja do przypomnienia sylwetek patronów szkoły, wyrażenia radości i dumy z powodu sukcesów uczniów oraz nagrodzenia tych, którzy w swojej dziedzinie okazali się najlepsi.
Szkoły i przedszkola czekają na nowych dyrektorów
- Prezydent Łomży ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów czterech placówek: Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, Publicznego Przedszkola nr 8 i Publicznego Przedszkola nr 14 w Łomży – informuje Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. - Dotychczasowym dyrektorom tych placówek w tym roku upływa pięcioletnia kadencja. Anna Sobocińska, rzeczniczka prasowa prezydenta, rozwija tę informację: - W pierwszym dniu ogłoszenia konkursu na dyrektora szkoły lub przedszkola nie wpłynęła jeszcze ani jedna oferta.
Miasto Łomża kontra Edukator w sądzie
Sąd Okręgowy w Białymstoku odroczył do 3. czerwca ogłoszenie wyroku w sprawie apelacji, którą złożyło Stowarzyszenie Edukator od postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku uchylającego niemal wszystkie uchwały jakie zostały podjęte podczas ubiegłorocznego walnego zebrania delegatów Społeczno-Oświatowego Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym Edukator. To wówczas odwołano m.in. trójkę członków zarządu stowarzyszenia, w tym żonę prezydenta Łomży. O uchylenie wnioskuje zaś przedstawiciel prezydenta miasta, który formalnie sprawuje nadzór nad takimi stowarzyszeniami. Wczoraj sędzia odroczył wyrok – jak przekazuje Barbara Kuczałek, prezes, inicjatorka i współzałożycielka Edukatora - uzasadniając, że ten konflikt jest sprawą o bardzo dużym znaczeniu społecznym i wymaga dogłębnego przeanalizowania.
Drugie Łomżyńskie Forum Samorządowe
Samorządowcy, politycy i naukowcy przede wszystkim młodzi – spotkali się na II Łomżyńskim Forum Samorządowym. Konferencja naukowa w czwartek i piątek odbywała się w Państwowej Wyżej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, a tematem przewodnim tegorocznych spotkań jest samorząd terytorialny w procesie integracji europejskiej. - Konferencja jest organizowana przede wszystkim z myślą o naszych studentach – mówi jej współorganizator Mariusz Chrzanowski z PWSIiP. - Ale na bazie wygłaszanych referatów zostanie wydana publikacja, dzięki której z treścią będzie mogło zapoznać się znacznie szersze grono osób zainteresowanych samorządem.
Niecodzienne życie znanej pisarki
– W moim życiu naprawdę nie było się do czego przyczepić, ale czułam, że jeszcze trochę i zwariuję! – mówi Małgorzata Gutowska-Adamczyk. – Ta potrzeba realizacji była tak silna, że mówiłam, że pewnego pięknego dnia znajdę się w Tworkach. I marudziłam mojemu mężowi, że chciałabym pisać. Odpowiadał: no to pisz! I okazało się, że tematy leżą na ulicy! Pierwszym sukcesem okazał się kultowy serial „Tata, a Marcin powiedział…”. Po nim przyszły kolejne scenariusze i liczne książki, z cieszącym się ogromną popularnością cyklem „Cukiernia pod Amorem”, na czele. Dlatego popularna pisarka i scenarzystka miała w Łomży dwa spotkania autorskie, z młodzieżą oraz dorosłymi czytelnikami.
Jak Kuba Zysk z II c zaprosił do Łomży Prezydenta RP
- Kilkanaście dni temu przyszedł do prezydenta Bronisława Komorowskiego list z zaproszeniem na „Wieczór patriotyczny”, a prezydent wszystkich listów i zaproszeń nie czyta osobiście, bo przychodzi ich kilkaset tygodniowo – opowiadał w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta do spraw historii i dziedzictwa narodowego. - List najpierw dotarł do mnie i ja autentycznie się wzruszyłem, nie tyle listem dyrekcji, co listem Jakuba. Wszystkie się czyta, ale ten ujął mnie tak, że zaproponowałem, aby nań odpowiedzieć. A prezydent: „Mam lepszy pomysł. Zapakujesz prezenty do bagażnika dla uczniów z klasy Jakuba, a przy okazji odwiedzisz Mietka Czerniawskiego, skoro się przyjaźnicie”.
W rankingu szkół wyższych 2013.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży spada, a Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży pnie się w górę. „Rzeczpospolita” i „Perspektywy” ogłosiły wyniki Rankingu Szkół Wyższych 2013. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich wygrał, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Jagielloński, który o włos wyprzedził Uniwersytet Warszawski. „To zestawienie stworzyliśmy, by pomóc maturzystom w podjęciu kluczowej decyzji o wyborze uczelni” – tłumaczy Waldemar Siwiński, szef Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Królowa Nauk w maturalnym pociągu do Łomży
- Mieliśmy 34 zadania, w tym 25 zamkniętych, a resztę otwartych – mówi Agnieszka Nawrocka, maturzystka z II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży, która przed ponad 100-letnim gmachem siedzi na ławeczce w słonecznej zieleni. Trochę niepocieszona, ponieważ w ostatnim zadaniu wyszło jej 112, zaś koleżankom Kasi Tułowieckiej i Kindze Kozikowskiej – 63 i 72. Te liczby są na egzaminie maturalnym z matematyki niebagatelne – wskazują na prędkość, z jaką mogłyby jechać pociągi z Łomży do Warszawy i z powrotem, gdyby nie zmiany w kolejnictwie. Agnieszka odzyskuje humor, dopiero gdy okazuje się, że całej trójce w przedostatnim zadaniu wyszło 400!
Matura z polskiego - autorytety i obrazy przeszłości
W słoneczne przedpołudnie wyszły na zastawioną autami Senatorską rozpromienione, uśmiechnięte i zadowolone po pisemnej maturze z literatury i języka polskiego. Trzy przyjaciółki z jednej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży: Kasia Ruszczyk, Magdalena Kamionowska i Klaudia Czamarecka. Po blisko trzech godzinach mocowania się z myślami nad arkuszem egzaminacyjnym, tak jak 234 absolwentów III LO i ponad 1 500 maturzystów z 29 łomżyńskich liceów i techników, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Pokonały 14 poleceń na temat tekstu o postępie technologicznym ludzkości i zagrożeniach cywilizacyjnych oraz jeden z dwóch „łatwych” tematów wypracowania.
Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do podstawówki
Od września do klas pierwszych w szkołach podstawowych, prowadzonych przez Miasto Łomża, będzie uczęszczało 543 dzieci, w tym zaledwie 31 urodzonych w 2007 roku. To podsumowanie danych „Systemu Elektronicznego Naboru - Łomża 2013”. W rozbiciu na szkoły nabór wygląda jeszcze bardziej wyraziście: SP nr 2 - 45 pierwszaków, w tym 2 sześciolatków; SP nr 4 - 72 w tym 13 sześciolatków; SP nr 5 - 75 w tym 2 sześciolatków; SP nr 7 - 105 w tym 3 sześciolatków; SP nr 9 - 95 w tym 7 sześciolatków oraz SP nr 10 - 151 w tym 4 sześciolatków. Rodzice mają jeszcze wybór, czy skrócić dziecku dzieciństwo, jednak za rok obowiązek szkolny ma objąć wszystkie sześciolatki, co forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Matura się zaczyna, choć kasztany nie kwitną...
Ponad 1 500 uczniów w 29 szkołach w Łomży we wtorek przystąpi do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Odpowiedzi można będzie zapisywać długopisem wyłącznie z czarnym tuszem albo piórem z czarnym atramentem. Maturalne zmagania zaczynają się dla absolwentów liceów i techników obowiązkową maturą pisemną z literatury i języka ojczystego, trwającą od godz. 9. przez 170 minut. W środę obowiązkowa matura z matematyki, zaś w czwartek – również obowiązkowa z języka obcego, jakim w Łomży będzie praktycznie dla wszystkich język angielski.
Akademicka Szkoła Ponadgimnazjalna - dobra szkoła, trafny wybór
Na dzień otwarty w Akademickich Szkołach Ponadgimnazjalnych przyszło około 150 gimnazjalistów, zainteresowanych nauką w 4-letnim Technikum Informatycznym lub w 3-letnim Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w klasie językowo-kulturowej albo w klasach mundurowych o profilu policyjnym lub wojskowym. Oprócz krótkich prezentacji i wesołej „lekcji” angielskiego, na młodzież czekały pokazy: tresury psów policyjnych, pracownia z komputerem działającym w akwarium czy paintballowe i survivalowe zabawy w sali gimnastycznej Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Uczniowie ASP i ALO w kolorowych koszulkach lub białych koszulach oprowadzali młodszych, odpowiadali na pytania i zachęcali do wstąpienia w przyjazne szeregi swojej szkoły.
Brak miejsc w przedszkolach
Dla 166 dzieci zabrakło miejsc w przedszkolach publicznych w Łomży. Prowadzone przez miasto placówki w wyniku zakończonego właśnie naboru przyjęły do przedszkoli samorządowych 1 454 dzieci. Wśród nieprzyjętych dzieci najwięcej jest trzylatków – 78, czterolatków – 51, mających mniej niż trzy lata – 26 i jedenaścioro pięcioletnich. Wolnych miejsc nie ma także w niepodlegających miastu przedszkolach Stowarzyszenia Edukator.
Matura zdana, indeks w kieszeni
Kiedy znakomita większość maturzystów odebrała świadectwa ukończenia szkoły i w zaciszu domowym lub bibliotece przygotowuje się do majowych egzaminów maturalnych, laureaci i finaliści mają już maturę ze swego koronnego przedmiotu w kieszeni, i to z najwyższą punktacją. Z piątki uczennic i uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w tym roku zostali laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych tylko troje to maturzyści, a dwoje jest jeszcze w drugiej klasie.
Młodzi bohaterowie po 1. dniu egzaminu gimnazjalnego
- Samopoczucie mam średnie, ponieważ czuję, że historia i wiedza o społeczeństwie poszły mi dziś trochę gorzej niż język polski – martwi się Agata Kamińska (lat 15), trzecioklasistka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży, która ma już za sobą pierwszą rundę trzydniowych zmagań o jak najwyższą liczbę punktów z egzaminu końcowego z przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i języka obcego. - Postaram się zdawać do I LO w Łomży, bo to naprawdę bardzo dobra szkoła. A fakt, że nauczyciele są w niej wymagający i twardzi, tylko mnie mobilizuje. O miejsce w wyróżniającym się od lat w Łomży i w Podlaskiem I LO. im. Tadeusza Kościuszki stara się praktycznie 70 trzecioklasistów PG nr 6, podobnie jak o miejsce w wybranej szkole średniej trzy dni walczy z myślami ponad 500 ich rówieśników.