Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

I Liceum Ogólnokształcące szykuje się już do 400-lecia

cz śr, 27 listopada 2013 14:52

Najstarsza szkoła średnia ogólnokształcąca w Łomży, będąca nieprzerwanie spadkobiercą tradycji kolegium jezuickiego z 1614 r., przygotowuje się do uroczystego jubileuszu 400-lecia w dniach 27. - 29. czerwca 2014 r. Zakrojona na szeroką skalę impreza ma być, przede wszystkim, dobrą okazją do spotkania się aż trzech pokoleń nauczycieli i wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Publicznego Gimnazjum nr 6. Towarzyszyć temu będą: panel historyczny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, popisy artystyczne młodzieży, koncert Filharmonii Kameralnej, promocja osiągnięć nauczycieli i uczniów „Pierwszego” oraz bal jubileuszowy na miarę 400-lecia.

Kamień węgielny pod nową halę sportową wmurowany

cz wt, 26 listopada 2013 16:16

21 lat uczniowie czekali na budowę hali sportowej – mówił Józef Przybylski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego budowy hali sportowej, który następnie, wraz z kamieniem węgielnym wmurowano w fundamentu powstającej budowli. - Ta hala potrzebna jest młodzieży, nauczycielom i szkole. To inwestycja w przyszłość – podkreślał dyrektor Przybylski.

Flagi „protestacyjne” na łomżyńskich szkołach

cz pon, 18 listopada 2013 15:54

- Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, ponieważ w Łomży i powiecie łomżyńskim większość nauczycieli ma również „Dość tego!”, co planuje rząd od początku roku wprowadzić w ustawie o systemie oświaty i w ustawie Karta Nauczyciela – mówi Aleutyna Kołos, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. - Oflagowaliśmy prawie wszystkie budynki szkolne i rozwiesiliśmy plakaty, że protestujemy, bo mamy dość: niszczenia polskiej szkoły, komercjalizacji edukacji, rujnowania statusu zawodowego, bezrobocia nauczycieli, degradacji materialnej szkół, pogarszania warunków pracy i malejącym nakładom na oświatę. Liczymy teraz na pomoc Sejmu!

6.30 dla przedszkolaka to za wcześnie. Minister zleca kontrolę łomżyńskiego przedszkola

cz pon, 18 listopada 2013 08:04

- Rozpoczynanie bezpłatnego wymiaru godzin, opisanego jako „realizacja podstawy programowej” (ustalonego ogółem jako pięć godzin), od godziny 6.30 nie jest zgodne z zasadami higieny pracy dzieci w wieku przedszkolnym – twierdzi Justyna Sadlak z biura informacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. To jedyne przedszkole w Łomży, a prawdopodobnie także w całym regionie, które realizację podstawy programowe zaczyna o 6.30, gdy w przedszkolu – według danych dyrekcji placówki – jest tylko około 23 z blisko 170 zapisanych dzieci. - Niezgodne z prawem jest takie wyznaczenie bezpłatnych godzin, które uniemożliwia jakiemukolwiek dziecku skorzystanie z tego czasu – podaje Justyna Sadlak. I zapowiada, że MEN za pośrednictwem kuratora oświaty sprawdzi realizację bezpłatnego czasu nauczania w Przedszkolu Publicznym nr 4 w Łomży.

„Polska to My” – złote laury dla Łomży i Białegostoku

cz so, 09 listopada 2013 10:17

Pierwszymi miejscami sprawiedliwie podzielili się uczniowie liceów i gimnazjów z dwóch miast, z Mazowsza i z Podlasia, w VII Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej „Polska to My”, jaki odbył się w III LO w Łomży. Pierwsze miejsce wyrecytowała mazowszanka Katarzyna Górska z II LO w Łomży, a wyśpiewała zwycięstwo reprezentantka gospodarza podniosłej imprezy Anna Baczewska. W kategorii gimnazjów najlepiej wypadły w oczach jury podlasianki z Białegostoku: recytatorka Katarzyna Rosicka z Publicznego Gimnazjum nr 9 i wokalistka Julia Kuzyka z PG nr 32. Konkurs zgromadził w tym roku 86 młodych wykonawców z 28 szkół, którzy noszą w sercu dobro - Polski.

Śniadanie daje dzieciom moc do zabawy i nauki

cz pt, 08 listopada 2013 14:29

- Codziennie rano trzeba zjeść porządne śniadanie, żeby nasz organizm miał odpowiednią dawkę witamin i mikroelementów – mówi Szymon. - Aby nie być głodnym. I być zdrowym!– dodaje Akhmed. Obaj są uczniami klasy III b Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży i razem ze swoim koleżeństwem, pod kierunkiem wychowawczyni Katarzyny Łebkowskiej, uczyli się, jak głosi hasło ogólnopolskiej akcji na temat zdrowego i racjonalnego odżywiania się, że śniadanie daje im moc.

„Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom”

cz pt, 08 listopada 2013 12:35

Nie będzie ogólnopolskiego referendum w sprawie 6-latków. Sejm niewielką większością głosów posłów PO i PSL odrzucił podpisany przez prawie milion Polaków wniosek o zorganizowanie referendum edukacyjnego. - Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom – mówi Piotr Kłys. Wraz z małżonką psycholog Agnieszką Kłys mają trójkę małych dzieci w wielu od 7 do 2 lat i przez kilka miesięcy w Łomży i okolicy zbierali podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie tego referendum. - Referendum nie będzie, ale ja nie tracę nadziei i wierzę że te zmiany nastąpią – podkreśla Agnieszka Kłys. - Wreszcie zaczęto o problemie niedostosowania szkół do potrzeb 6-latków otwarcie mówić.

Pieniądze na stypendia socjalne są. Wypłaty będą za dwa tygodnie

cz śr, 30 października 2013 08:56

- Około połowy listopada powinny ruszyć wypłaty stypendiów socjalnych dla uczniów z naszego miasta – podaje Anna Sobocińska rzecznik prasowy prezydenta Łomży. - Na koncie ratusza są pieniądze na pierwsze raty stypendiów dla uczniów. Środki pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, przekazał nam je Podlaski Urząd Wojewódzki. Póki co nie wiadomo jeszcze ile będą wynosiły stypendia na które czeka tysiąc rodzin uczniów z Łomży.

Z wizytą w Brukseli

cz wt, 29 października 2013 08:20

Wizyta w Parlamencie Europejskim była głównym punktem kilkudniowej wizyty w Brukseli Patrycji Dąbrowskiej uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Łomży. Patrycja wygrała go zdobywając nagrodą główną w I Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „By czas nie zaćmił i niepamięć” - w poszukiwaniu prawdy o Katyniu i Smoleńsku. Wycieczkę dla laureatki konkursu i jej opiekunki - nauczycielki historii Elżbiety Wiśniewskiej - ufundował Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Gróbarczyk.

Tysiąc stypendystów z Łomży czeka na pieniądze

cz pt, 25 października 2013 09:35

Rodziny biednych uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Łomży, czekają na szkolne stypendia socjalne. Niestety, ani ich wysokość, ani termin wypłaty nie są znane. Do tej pory miasto nie otrzymało z rządu dotacji celowej, a nie nawet decyzji o tym ile otrzyma pieniędzy. Z sięgającej ok. 150 zł stypendium 80% pochodzi z dotacji rządowej, a 20% to wkład miasta.

Czy Romanowi Dmowskiemu należy się pomnik?

cz cz, 24 października 2013 10:34

Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego serdecznie zaprasza uczniów szkół średnich w woj. podlaskim do udziału w konkursie na esej „Czy Romanowi Dmowskiemu należy się pomnik?”. Na laureatów najlepszych esejów czekają wartościowe nagrody rzeczowe i książkowe, m.in. czytnik e-book, książki historyczne. Ponadto przewiduje się wydanie publikacji z najlepszymi pracami, wyłonionymi przez Kapitułę Oceniającą Konkursu.

O prywatyzacji oświaty ani słowa?

cz wt, 22 października 2013 10:44

„Dostosowanie bazy materialnej i wyposażenia do potrzeb szkolnictwa w istniejących i przyszłych warunkach demograficznych”, oraz „racjonalizacja wydatków na oświatę wynikająca ze spadku liczby uczniów” - to główne założenia nowej Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomża na 2014 rok w dziale „oświata i wychowanie”. Prezydent przesłał do radnych nowy – już trzeci w tym roku taki dokument – zmieniając znacząco jego zapisy odnośnie reformy oświaty. W pierwszym dokumencie wprost wskazano szkoły i przedszkola do likwidacji i przekształceń, w drugim była mowa o przekazywaniu przedszkoli i szkół organizacjom pozarządowym i korekcie sieci szkół. Pierwotne wersje dokumentu wywoływały protesty środowiska oświatowego i niezadowolenie wśród miejskich radnych.

Nowe trendy „in teaching English” są w Łomży trendy

mm so, 19 października 2013 10:30

- Na lekcjach, nie tylko języka angielskiego, nauczyciel zwykle stoi, mówi i zadaje pytania, a uczeń lub student rozgląda się niepewnie, żeby czasem nie padło na niego – opowiada ze śmiechem Ulrike Kleedehn-Göllner, nauczycielka angielskiego, francuskiego i nauk pedagoogicznych w Duisburgu i Oberhausen w regionie Rhein-Ruhr (Niemcy), która była gościem międzynarodowej konferencji językowej, jaką orgnizowała Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. - „Trendy i innowacje w nauczaniu języka angielskiego”, czyli trends and innovations in teaching English as a foreign language, jest próbą przełamania sztampy.

Hitler, Stalin, Bierut i... śmiech po 60 latach

cz wt, 15 października 2013 08:11

Jedenaście „dziewczynek”, jak mówią do siebie absolwentki Liceum Pedagogicznego w Łomży (rocznik około 1935, matura 1953), wspominało ze śmiechem lub z łezką w oku niezapomnianych profesorów, pierwsze miłości, potańcówki, wykopki kartofli w PGR-ach, „hersztów” ZMP, nakazy pracy, a nawet zawał serca podczas odmawiania różańca. - I choć już skroń posiwiała, zmarszczki na twarzy pojawiły, cieszmy się chwilą, bo i te chwile za chwilę miną... – napisała w wierszu Hanna Jabłońska, znakomita polonistka z nieistniejącej już dziś obok starego szpitala Szkoły Podstawowej nr 3 im. gen. Karola Świerczewskiego. Zorganizowała spotkanie po 60 latach od matury, w którego programie była msza św. w Katedrze za nauczycieli i koleżanki z klasy IV c, modlitwa o „wieczny odpoczynek”, wiązanka kwiatów i znicze na grobach kochanych profesorów oraz przepyszny obiad, szampan jubileuszowy i tort jogurtowy Zjazdu Absolwentek LP w Restauracji Orchidea w Łomży.

Stypedyści prezydenta

cz cz, 10 października 2013 15:41

Blisko 90 młodych łomżan będzie otrzymywało stypendia naukowe i sportowe fundowane przez samorząd miasta. Przez 10 miesięcy trafiać do nich będzie od 80 do 180 zł. Kwota zależna jest od typu szkoły – najniższe dostaną uczniowie podstawówek, najwyższe szkół ponadgimnazjalnych.

Przedszkolne „nakłanianie do łamania prawa”

cz śr, 09 października 2013 08:54

Podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel w odstępie trzech tygodni wystosował dwa różne listy do dyrektorów i nauczycieli w przedszkolach oraz rodziców przedszkolaków w sprawie organizacji i opłat za zajęcia dodatkowe. W pierwszym z połowy września 2013 r. zezwala Radom Rodziców, zgodnie z prawem oświatowym, na dobrowolne składki „w celu zapewnienia swoim dzieciom organizacji zajęć dodatkowych”. Ale po dwóch tygodniach zmienia zdanie o 180 stopni i przekonuje że rodzić ma płacić tylko złotówkę za godzinę zajęć dodatkowych i nic ponadto. Skąd tak nagła zmiana? To najwyraźniej efekt stanowiska minister edukacji z końca września, która branie przez przedszkola od rodziców innych opłat niż 1 zł za godzinę ponad bezpłatny pięciogodzinny czas realizacji podstawy programowej i to w jakiejkolwiek formie – także darowizn - uznała za „nakłanianie do łamania prawa”.

Studenci PWSIiP: od Hiszpanii przez Łomżę do Finlandii

cz wt, 08 października 2013 08:08

W 10. rok akademicki wkroczyła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, inaugurując kształcenie ponad 2 030 studentów, w tym na pierwszym roku 500 na studiach stacjonarnych i ok. 200 na studiach niestacjonarnych. - Łacińska maksyma głosi: „non progredi est regredi” – „kto nie idzie naprzód, ten się cofa! – przypomniał JM Rektor Robert Charmas. - Mamy świadomość wyzwań, przed jakimi stoi nasza uczelnia. Tego, w jak trudnym czasie będziemy nadal ją budować, bo dziewięć lat to początek drogi. Mamy 13 kierunków z najmłodszą fizjoterapią i po raz pierwszy w historii Łomży kategorię naukową B, pozwalającą finansować badania ze środków budżetowych. Tylko dwie państwowe wyższe szkoły zawodowe z 36 w Polsce dostały kategorię B. Rektor przemawiał w nowej auli wykładowej PWSIiP do studentów pierwszego roku oraz kilkuset gości, wśród których był inicjator założenia jedynej państwowej uczelni w Łomży prof. Kazimierz Pieńkowski, minister nauki Barbara Kudrycka i przedstawiciele świata naukowego z całego kraju.

Pobudzili zmysły młodych Niemców...

cz pon, 07 października 2013 15:57

Specjalną „ścieżkę zmysłów” wybudowali w niemieckiej miejscowości Billberge uczniowie z technikum łomżyńskiej szkoły Drzewnej. To podzielona na odcinki trasa wyłożona szyszkami świerkowymi i sosnowymi, drewnem, kamieniami oraz piaskiem. - Przejście po niej wymaga zdjęcia obuwia, aby bosymi stopami odczuć charakterystykę podłoża. Jest to pierwszy element z powstającego przy tamtejszej szkole „parku zmysłów” – mówi Ilona Bujko, nauczyciel ZSDiG w Łomży, i koordynator prowadzonej już od 16 lat wymiany młodzieży polsko-niemieckiej.

Technologie jutra już dzisiaj ma PWSliP w Łomży

cz pon, 07 października 2013 14:30

Z imponującym fasonem i rozmachem na miarę ogólnopolską wchodzi w rok akademicki 2013 / 2014 Instytut Technologii Żywności i Gastronomii Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. W nowo zbudowanym kompleksie przy ulicy Akademickiej, naprzeciwko gmachu głównego uczelni, w której naukę rozpocznie ponad 2030 studentów, pojawiły się lśniące chromem i stalą urządzenia o wartości 17 000 000 złotych, gdy cały kompleks kosztował 54 mln. Studenci żywieniowcy będą „produkowali” najwyższej jakości: płatki, chrupki, piwo, soki i mleko w proszku. Znawcy twierdzą, że PWSliP to teraz jedna z kilku najlepiej wyposażonych uczelni w Polsce. Przed inauguracją roku akademickiego przecięcia wstęgi dokonali, m.in., minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, rektor PWSIiP Robert Charmas i ks. bp Tadeusz Bronakowski, który poświęcił – jak sam to określił - „ośrodek poszukiwania i szerzenia prawdy”.

Inauguracja w „Agrobiznesie” na drodze do pełnoletności

cz pon, 07 października 2013 08:11

Hymn „Gaude Mater Polonia... ” rozpoczął 18. inaugurację roku akademickiego w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, gdzie kształcić się będzie 1620 studentów, zaś na pierwszym roku studiów zawodowych i magisterskich 580 oraz 90 słuchaczy studiów podyplomowych. - Mój najstarszy brat ukończył architekturę krajobrazu, a średni rolnictwo w WSA – mówi 21-letni Artur Krupa z okolic Ostrowi Mazowieckiej, który również wybrał kierunek rolnictwo, by po odziedziczeniu rodzinnego gospodarstwa o pow. 50 ha prowadzić hodowlę stada krów mlecznych i uprawy kukurydzy i traw. - - To moja pasja. Ukończyłem technikum rolnicze i chciałbym zawodowo związać się z rolnictwem.

« · «« · 75 · 76 · 77 · 78 · 79 · 80 · 81 · 82 · 83 · 84 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę