Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ukazała się książka o bursztynach na Kurpiowszczyżnie

Po kilku wiekach wydobywania i obróbki bursztyny z kurpiowszczyzny doczekały się w końcu naukowego opracowania. Ukazała się właśnie unikalna książka poświęcona bursztyniarstwu zatytułowana "Bursztyn w dorzeczu Narwi" Jej autorem jest dyrektor Muzeum północno-Mazowieckiego w Łomży, dr Jerzy Jastrzębski. Placówka ma najpiekniejszy i najbogatszy zbiór bursztynu w Polsce, zaliczany także do najbardziej okazałego w Europie. Najwieksze nasilenie eksploatacji bursztynu nad Narwią przypada na I połowę XIX wieku, ale ślady miejscowego przemysłu bursztyniarskiego siegają XVIII wieku.


Dr Jerzy Jastrzębski uważa, że jeszcze dziś w tym rejonie znajdują się pokłady bursztynu, ale interesu na nim Kurpie parwdopodobnie już nie zrobią, gdyż jego ilości nie są zbyt duże. Książka Obala m.in. mit o tym, że w naszym regionie bursztyn znajdowano wyłącznie na Kurpiowszczyźnie. Dr Jerzy Jastrzębski przytacza wiele przykładów znajdowania tego kruszcu także na bardzo długim odcinku Narwi od Wizny aż za Pułtusk. Tam m.in. bursztyn znajdowano , w piasku, w glinie, przy czym były to znaleziska przypadkowe. Ilość pozyskiwanego z nich bursztynu wynosiła od kwarty do kilku garnców.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę