Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Indeks na wyciągnięcie ręki

Główne zdjęcie
Edyta Maliszewska

Edyta Maliszewska, uczennica III klasy Liceum Plastycznego im. Juliusza Kossaka w Łomży, została jedną z ośmiu laureatek „9. Makroregionalnego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby”. W odbywającym się po raz pierwszy w Łomży konkursie rywalizowało 36. uczniów ze szkół plastycznych północno-wschodniej Polski, a łomżyńskie liceum zajęło pośród nich trzecie miejsce w klasyfikacji szkół.

– Ilość i jakość liceów plastycznych w Polsce jest dla nas wielką dumą! – podkreśla prof. Maria Targońska, przewodnicząca jury. – Jest to ewenement w skali europejskiej, że mamy poziom nauczania na takim poziomie, a do tego tak wspaniale uzdolnioną młodzież. Liceum plastyczne w Łomży należy do ciekawszych szkół w Polsce – to mała szkoła, ale z potężnym potencjałem: pedagogicznym i tych dzieci, które chcą i marzą o tym, by zostać artystami!
W drugim etapie organizowanego przez Liceum Plastyczne im. Kossaka w Łomży „9. Makroregionalnego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby” brało udział po trzech  najlepszych uczniów ze szkół z Gronowa Górnego, Lublina, Łomży, Mińska Mazowieckiego, Nałęczowa, Olsztyna, Płocka, Radomia, Supraśla, Warszawy i Zamościa. W konkursie oceniano ich prace z rysunku, malarstwa i rzeźby, wykonane podczas pierwszego etapu w szkołach oraz w czasie obligatoryjnych piątkowych zajęć w Łomży. Komisja konkursowa w składzie: prof. Maria Targońska - ASP Gdańsk, prof. Jerzy Nowakowski- ASP Kraków, prof. Jacek Jagielski- UA Poznań, prof. Wiesław Łuczaj - ASP w Warszawie i Instytut Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, prof. Zofia Glazer - ASP Warszawa oraz prof. Jakub Łęcki - ASP Warszawa, oceniała zakodowane prace, każdy członek komisji indywidualnie. Maksymalnie można było zdobyć 30 punktów, Edyta Maliszewska, podopieczna Adama Tymińskiego, zdobyła ich łącznie 27,3, zdobywając II miejsce.
– To był duży stres, bo startowało dużo, naprawdę zdolnych osób i po prostu się bałam – mówi Edyta Maliszewska. – Bałam się też, że nie zdążę, bo to było sześć godzin i przerwa – w ostatnich godzinach czas leciał najbardziej. Zauważyłam, że wszyscy w swoich rzeźbach mieli na początku ustawione uszy, oczy, a ja początku starałam się ustawić tył głowy, żeby wszystko od początku było dobrze. Dopiero później zaczęłam robić uszy, oczy, detale.
Teraz przed Edytą etap ogólnopolski konkursu i szansa zdobycia indeksu.
– W tamtym roku zajęłam już pierwsze miejsce w konkursie „Tęcza” na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale z malarstwa, a w tym roku rzeźba! – mówi Edyta Maliszewska. 
–  Na razie nie myślę jeszcze o etapie ogólnopolskim, koncentruję się na tym, żeby zdać w szkole, bo mam problemy z przedmiotem nieartystycznym, matematyką. 
Prace pozostałych reprezentantek łomżyńskiej szkoły: Natalii Kosakowskiej (malarstwo) i Aleksandry Krystosiak (rysunek) również zostały ocenione bardzo wysoko przez jurorów, dzięki czemu Liceum Plastyczne im. Kossaka w Łomży zajęło III miejsce w rankingu szkół, za Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym oraz Zespołem Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie.
– Trzy uczennice reprezentujące naszą szkołę zdobyły w sumie taką liczbę punktów, że zagwarantowały szkole trzecią pozycję spośród 12 szkół – mówi Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – Jestem z tego i sukcesu Edyty Maliszewskiej, która już będzie walczyć o indeks w etapie ogólnopolskim, bardzo zadowolona, podobnie jak cała społeczność szkolna. Cieszę się też, że wszystko udało się organizacyjnie, goście są zadowoleni – również z pobytu w Łomży, zwiedzania zabytków, muzeów. Na naszym przykładzie – bo wygrała przecież szkoła w Gronowie Górnym pod Elblągiem – dokładnie widać, że nawet wśród plejady szkół z dużych miast takie małe ośrodki  jak nasz, ze szkołami istniejącymi od niedawna, też mają dużo do zaoferowania!


Wojciech Chamryk

Fot. Ewa Skłodowska

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę