Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Matura zdana, indeks w kieszeni

Główne zdjęcie
Marek Sokołowski

Kiedy znakomita większość maturzystów odebrała świadectwa ukończenia szkoły i w zaciszu domowym lub bibliotece przygotowuje się do majowych egzaminów maturalnych, laureaci i finaliści mają już maturę ze swego koronnego przedmiotu w kieszeni, i to z najwyższą punktacją. Z piątki uczennic i uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, którzy w tym roku zostali laureatami lub finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych tylko troje to maturzyści, a dwoje jest jeszcze w drugiej klasie.

Łukasz Lipski
Łukasz Lipski
Izabela Chełstowska
Izabela Chełstowska
Magdalena Sitkowska
Magdalena Sitkowska
Mateusz Wiśniewski
Mateusz Wiśniewski

Drugoklasista Marek Sokołowski został laureatem Olimpiady Matematycznej i będzie reprezentował Polskę w lipcu na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Kolumbii. Maturzysta Łukasz Lipski to laureat Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, zaś jego rówieśniczka Izabela Chełstowska jest finalistką Olimpiady Filozoficznej. Uczennica drugiej klasy Magdalena Sitkowska i maturzysta Mateusz Wiśniewski dotarli do zaszczytnego finału Olimpiady Historycznej. 

- Jesteśmy dumni i szczęśliwi z osiągnięć na szczeblu ogólnopolskim naszych uczniów – mówi Katarzyna Lipska, ucząca historii w I LO w Łomży. - To oni przyczyniają się do wysokiego miejsca „Pierwszego” w rankingu wojewódzkim i krajowym, gdyż kryterium wyników na etapach centralnych olimpiad jest brane pod uwagę przy klasyfikacji wszystkich szkół. Jednak wartość ich sukcesów jest tym większa, że laureaci i finaliści pokazują pozostałym uczniom, iż pasja w połączeniu z systematyczną pracą prowadzi do osiągnięć nie tylko w skali lokalnej, ale również na skalę województwa podlaskiego i całego kraju. Wszyscy reprezentowali nie tylko szkołę, ale i nasze miasto w olimpiadach na etapie centralnym. Myślę, że to dobra informacja, promująca nie tylko I LO i Łomżę, ale także i nasz region. 
Marek Sokołowski przygotowywał się pod opieką nauczyciela Piotra Łowickiego i ma też osiągnięcia w dziedzinie informatyki. Zdobył czwarte miejsce wśród młodych matematyków w Polsce i dlatego wejdzie z pięcioma kolegami w skład reprezentacji naszego kraju. W dniach 23. – 26. czerwca wystąpią w Czechach na zawodach czesko-słowacko-polskich, natomiast od 21. do 28. lipca będą reprezentowali Polskę na międzynarodowej olimpiadzie matematycznej, która odbędzie się w Santa Maria w Kolumbii.
Najmłodszy syn i uczeń historyczki z I LO Łukasz Lipski, zanim został laureatem Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, dał się poznać jako utalentowany wokalista Studia Piosenki PopArt, które w MDK-DŚT prowadzi Bernard Karwowski. Ciekawy i charakterystyczny głos ambitnego młodzieńca słyszeli nie tylko widzowie na koncertach premierowych PopArtu, ale i wielu dużych imprezach plenerowych, w tym – Gościńca Łomżyńskiego.
Finalistka Olimpiady Filozoficznej Izabela Chełstowska pracowała pod opieką nauczyciela Jana Łukasiuka i z zamiłowaniem rozwija talent recytatorski.
Finaliści Olimpiady Historycznej to wychowankowie Katarzyny Lipskiej. Magdalena Sitkowska wiąże swoje plany na przyszłość ze studiami humanistycznymi i działa społecznie, organizując takie akcje jak Szlachetna Paczka. Natomiast - zdaniem historyczki - Mateusz Wiśniewski to „niezwykle pracowity i skromny chłopak”.
- W finale olimpiad młodzi łomżyniacy mieli okazję spotkać się z najlepszymi w Polsce – podkreśla Katarzyna Lipska. - Z kolei kontakt z profesorami najbardziej renomowanych uczelni i Polskiej Akademii Nauk dał im okazję poznania innego sposobu zadawania pytań, odmiennego stylu formułowania odpowiedzi czy stawiania problemów, niż mieli na co dzień w swoim „Pierwszym” liceum.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę