Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Jak Kuba Zysk z II c zaprosił do Łomży Prezydenta RP

Główne zdjęcie
Jakub Zysk

- Kilkanaście dni temu przyszedł do prezydenta Bronisława Komorowskiego list z zaproszeniem na „Wieczór patriotyczny”, a prezydent wszystkich listów i zaproszeń nie czyta osobiście, bo przychodzi ich kilkaset tygodniowo – opowiadał w Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta do spraw historii i dziedzictwa narodowego. - List najpierw dotarł do mnie i ja autentycznie się wzruszyłem, nie tyle listem dyrekcji, co listem Jakuba. Wszystkie się czyta, ale ten ujął mnie tak, że zaproponowałem, aby nań odpowiedzieć. A prezydent: „Mam lepszy pomysł. Zapakujesz prezenty do bagażnika dla uczniów z klasy Jakuba, a przy okazji odwiedzisz Mietka Czerniawskiego, skoro się przyjaźnicie”.

Na „Wieczór patriotyczny” dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży zaprosiły Prezydenta RP, chociaż dyrektor Halina Szeligowska nie liczyła na tak błyskawiczny zwrot akcji. - Po cichu liczyłam, że prezydent Komorowski nam odpowie, ale żeby taki zaszczyt!
Nieoczekiwany zaszczyt był tym większy, że na zorganizowany po raz drugi wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z okazji Święta Flagi i Konstytucji 3. Maja do SP nr 7 przyjechali również: wojewoda podlaski Maciej Żywno z rzecznik Joanną Gaweł, Jacek Piorunek z zarządu Urzędu Marszałkowskiego i podlaski kurator oświaty Jerzy Kiszkiel. Gościom towarzyszyli prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, wiceprezydent Mirosława Kluczek i przewodniczący Rady Miasta Maciej Borysewicz z radnymi. Najważniejszymi bohaterami były dzieci z rodzicami i nauczycielami, śpiewający na znak Katarzyny i Krzysztofa Lipskich, propagatorów wspólnego śpiewania. Konferansjerem całości był Mariusz Rytel z TVP Białystok.

„Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach...”
Zanim jednak wszyscy w udekorowanej kwiatami doniczkowymi sali gimnastycznej sięgnęli po wydrukowane na te okazję zgrabne kilkunastostronicowe śpiewniki, popis umiejętności recytatorskich i wokalnych dali wychowankowie kl. II c Ewy Sawickiej i kl. I c Bożeny Wachowskiej, które przygotowały małych artystów do występów. Trudno słowami oddać przejęcie i żar, z jakim elegancko wystrojone dzieci w białych koszulkach z czerwonymi kokardami deklamowały wiersze o pięknie ojczystej ziemi, o niebie nad głową, bocianach na łące i znajomej drodze do domu. Nie zapomniały o strofach i zwrotkach piosenek w hołdzie żołnierzom, broniącym wolności Ojczyzny i ludzkiej godności. W zachwyt wprawiła wyjątkowo dojrzała interpretacja Urszuli Sulkowskiej z kl. III b, wychowanki od trzech lat Bernarda Karwowskiego w Studio Piosenki PopArt. Jej wahania o istotę przywiązania do Ojczyzny w przejmująco i czysto zaśpiewanej balladzie Andrzeja Rosiewicza „Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach” zapisze się w historii pięknego wieczoru. „Kto ty jesteś? Polak mały..” i dalsze pytania z wiersza Władysława Bełzy wzruszały zwłaszcza nestorów, w tym tych z Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej im. Leona Kaliwody. Irena Świderska (lat 75) z przyjemnością przyszła po raz drugi na „Wieczór patriotyczny”. - Takie inicjatywy są potrzebne dzieciom i rodzicom, bo to przygotowuje młodzież do późniejszego życia we wspólnocie – mówi harcerka seniorka. - Uczy wspólnej troski o symbole narodowe i radosnego spędzania czasu w gronie rodzinnym, szkolnym i osiedlowym z myślą o ukochanej Ojczyźnie.
Jakub Zysk i jego klasa byli dumni z wyróżnienia w przemowach na swój temat oraz z rzęsistych braw i włączania się dorosłych do śpiewania, klaskania, czasem otarcia łzy... Ponadto list do nich z podziękowaniami wysłała minister edukacji Krystyna Szumlas, której z kolei Kuby „list sprawił dużą przyjemność i zwyczajnie wzruszył”. Minister zaprosiła Kubę i II c na wycieczkę do Warszawy, najpewniej na koszt MEN.

Mirosław Robert Derewońko
Fot.: Krzysztof Mierzejewski

Foto: Jakub Zysk
Foto: Irena Świderska z Drużyną Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej
Foto: Klasa II c
Foto: Zaproszeni goście
Foto: Halina Szeligowska
Foto: Prof. Tomasz Nałęcz
Foto: Klasa II c
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Śpiewa Urszula Sulkowska z III b
Foto: Klasa I c z wychowawczynią Bożeną Wachowską i Katarzyną Lipską
Foto: Z-ca prezydenta Łomży Mirosława Kluczek i prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski
Foto: Drużyna Weteranów i rekonstruktorzy z Grajewskiej Izby Historycznej
Foto: Prof. Tomasz Nałęcz

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę