Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Francuski wieczór dla gości z Bourges

Uczniowie Jean Renoir College z francuskiego Bourges ponownie odwiedzili Łomżę. Przyjechali na zaproszenie swych rówieśników z Publicznego Gimnazjum nr 6 w ramach współpracy Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W czasie tygodniowego pobytu poznają historię, tradycje i kulturę naszego regionu, zacieśniając też więzy przyjaźni z polskimi koleżankami i kolegami. – Jestem tu po raz pierwszy i powiedziano mi przed wyjazdem: zobaczysz, poznasz tam cudownych ludzi i będziesz się czuła wspaniale – mówi Rose-Marie Bouroux. – I to prawda!

Danuta Antoszewicz - Wojtaszek, Rose - Marie Bouroux, Christele Gond
Danuta Antoszewicz - Wojtaszek, Rose - Marie Bouroux, Christele Gond
Christele Gond, Jerzy Łuba
Christele Gond, Jerzy Łuba

W tym roku do Łomży przyjechała 14-osobowa grupa młodzieży pod opieką Christelle Gond,  wicedyrektor ds. wychowawczych Jean Renoir College oraz  Rose-Marie Bouroux, nauczycielki historii i geografii. Gospodarze, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Łomży, zadbali o to, żeby program tygodniowego pobytu francuskich przyjaciół w Łomży był jak najbardziej urozmaicony. Zwiedzane nie ograniczało się tylko do miasta i jego najbliższych okolic. Młodzi Francuzi byli w Tykocinie, Supraślu oraz w Nowogrodzie, gdzie z zaciekawieniem obejrzeli Skansen Kurpiowski. W Łomży zwiedzili starówkę i katedrę z kryptami pod prezbiterium. Byli też w Muzeum Północno-Mazowieckim oraz w ratuszu, gdzie spotkali się z wiceprezydent Mirosławą Kluczek. Przed nimi dalsze atrakcje, m.in. zwiedzanie fortów w Piątnicy i nauka strzelania. Również rodzice polskich gimnazjalistów, u których zamieszkali goście z Francji postarali się o to, by miniony weekend upłynął im jak najciekawiej. W poniedziałek zaś, w auli Zespół Szkół Ogólnokształcących zorganizowano specjalny „Wieczór francuski”, którego główną atrakcją były śpiewane w języku gości ponadczasowe przeboje takie jak „Padam, Padam”, „Milord” czy  „Champs Élysées” oraz pełen słodkości wspólny podwieczorek. Dlatego Francuzi, zachwyceni serdecznym przyjęciem i polską gościnnością, już zapowiadają, że w czasie kolejnego pobytu łomżyńskich gimnazjalistów w Bourges też dołożą wszelkich starań by ci, długo zapamiętali tę wizytę. 
– Jest cudownie! – ocenia Rose-Marie Bouroux. – Zostaliśmy przyjęci tak ciepło, jak to sobie tylko można wymarzyć. Jesteśmy tu po to, by pomóc odkryć naszym uczniom inne spojrzenie na świat, historię i kulturę. Tym bardziej, że mamy bardzo dużo wspólnych kulturalnych i historycznych  więzi z Polską, jesteśmy też razem w Unii Europejskiej. Przyjechałam tu pierwszy raz i mam nadzieję, że nie ostatni!
– Młodzież bardzo chętnie bierze udział w tym projekcie i wydaje mi się, że te kontakty mają coraz żywszy charakter – dodaje Jolanta Szabuńko, wicedyrektor ZSO w Łomży. – Goście z Francji poznają kulturę i historię naszego regionu, chętnie wywożą stąd pamiątki takie jak wycinanki czy hafty kurpiowskie. Pokazujemy też, dzięki wycieczkom do Supraśla czy Tykocina, nasz region także w wymiarze wielokulturowości. Jest to bardzo ciekawe porównanie dla naszych gości, bo ich okolice też zamieszkuje społeczność wielokulturowa. Kładziemy też duży nacisk na aspekty wychowawcze oraz zacieśnianie kontaktów i nawiązywanie przyjaźni. Myślę, że to wszystko stanowi o bogactwie tego przedsięwzięcia.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę