Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

O prywatyzacji oświaty ani słowa?

„Dostosowanie bazy materialnej i wyposażenia do potrzeb szkolnictwa w istniejących i przyszłych warunkach demograficznych”, oraz „racjonalizacja wydatków na oświatę wynikająca ze spadku liczby uczniów” - to główne założenia nowej Polityki Społeczno-Gospodarczej Miasta Łomża na 2014 rok w dziale „oświata i wychowanie”. Prezydent przesłał do radnych nowy – już trzeci w tym roku taki dokument – zmieniając znacząco jego zapisy odnośnie reformy oświaty. W pierwszym dokumencie wprost wskazano szkoły i przedszkola do likwidacji i przekształceń, w drugim była mowa o przekazywaniu przedszkoli i szkół organizacjom pozarządowym i korekcie sieci szkół. Pierwotne wersje dokumentu wywoływały protesty środowiska oświatowego i niezadowolenie wśród miejskich radnych.

Uchwała o założeniach polityki społeczno–gospodarczej na rok 2014, to dokument strategiczny, na którego  podstawie pisany ma być budżet miasta na przyszły rok. Przesłana w połowie września pierwsza wersja dokumentu, która wskazywała trzy miejskie przedszkola 1, 2, 10 do przekazania w przyszłym roku organizacjom pozarządowym, zapowiadała przekształcenie SP nr 2 w szkolę filialną „czwórki” i m.in. rozparcelowanie Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych  wywołała prawdziwe oburzenie. Już kilka godzin po opisaniu przez nas projektu prezydent wycofał te zapisy, tłumacząc, że w przesłanym radnym dokumencie miały się znaleźć rzekomo przez pomyłkę. Drugi dokument skierowany do radnych w dalszym ciągu mówił o prywatyzacji oświaty. Wśród „proponowanych działań” było partnerstwo publiczno-prywatne (przekazywanie przedszkoli i szkół organizacjom pozarządowym), korekty sieci szkół poszczególnych typów z uwzględnieniem zasady, że optymalna liczba uczniów w szkole, gwarantująca możliwie najlepsze efekty dydaktyczne oraz racjonalne wydawanie środków finansowych, zawiera się w przedziale 600 - 800 uczniów, oraz zwiększenie rezerwy oświatowej w budżecie Miasta o środki potrzebne do zabezpieczenia dotacji dla innych organów prowadzących szkoły oraz pokrycie zasadnych wydatków nieplanowanych w budżetach jednostek samorządowych.
Zapisy dokumentu w dalszym ciągu wywoływały dużą krytykę, i ostatecznie cały dokument radni zdjęli z porządku obrad wrześniowej sesji zalecają prezydentowi jego zmianę. Teraz do radnych dotarła już trzecia wersja „założeń”. I w dziale „oświata i wychowanie” są istotne zmiany. Nie żadnej listy szkół do likwidacji, mowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, czy korekcie sieci szkół. Są zapisy jeszcze bardziej ogólne. „dostosowanie bazy materialnej i wyposażenia do potrzeb szkolnictwa w istniejących i przyszłych warunkach demograficznych”oraz „racjonalizacja wydatków na oświatę wynikająca ze spadku liczby uczniów.”
Ze starych zapisów w zasadnie niezmieniony pozostał tylko ten dotyczący zwiększenia rezerwy oświatowej o środki potrzebne do zabezpieczenia dotacji dla innych organów prowadzących szkoły, w przypadku zwiększenia liczby uczniów ponad liczbę planowaną do 30 września.

cz
wt, 22 października 2013 10:44
Data ostatniej edycji: wt, 22 października 2013 10:56:59

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę