Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

„Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom”

Główne zdjęcie
Agnieszka i Piotr Kłys z dziećmi

Nie będzie ogólnopolskiego referendum w sprawie 6-latków. Sejm niewielką większością głosów posłów PO i PSL odrzucił podpisany przez prawie milion Polaków wniosek o zorganizowanie referendum edukacyjnego. - Ludzie zrobili bardzo wiele, ale rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom – mówi Piotr Kłys. Wraz z małżonką psycholog Agnieszką Kłys mają trójkę małych dzieci w wielu od 7 do 2 lat i przez kilka miesięcy w Łomży i okolicy zbierali podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie tego referendum. - Referendum nie będzie, ale ja nie tracę nadziei i wierzę że te zmiany nastąpią – podkreśla Agnieszka Kłys. - Wreszcie zaczęto o problemie niedostosowania szkół do potrzeb 6-latków otwarcie mówić.

Teraz, zgodnie z obowiązującym prawem od 1. września 2014 r. połowa dzieci sześcioletnich - te urodzone od stycznia do czerwca 2008 r. włącznie – będą musiały obowiązkowo iść do pierwszych klas w szkole podstawowej. Pozostała część rocznika 2008 miałaby jeszcze wybór – przedszkole czy szkoła, a od 1. września 2015 r. już wszystkie dzieci sześcioletnie – czyli te urodzone w  2009 roku miałyby zostać objęte obowiązkiem szkolnym. 
- Baza dydaktyczna, wyposażenie dydaktyczne, warunki do prowadzenia zajęć, ale przede wszystkim dziecko w wieku pięciu, sześciu lat nie jest gotowe na tak szeroko rozbudowany  plan edukacyjny. Nie jest ono gotowe do siedzenia w ławce szkolnej przez 45 minut. To dla niego cierpienie, którego on nie jest w stanie zrozumieć – mówiła psycholog i mam Agnieszka Kłys gdy na początku roku zaczynała zbierać podpisy pod wnioskiem Stowarzyszenia i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców o ogólnopolskie referendum, które ostatecznie odwołałoby lansowaną przez rząd  reformę obniżenia wieku szkolnego do 5 lat. 
Wniosek, który w Polsce poparło prawie milion osób, a w Łomży i najbliższej okolicy blisko 2 tysiące pełnoletnich mieszkańców. 
- Odzew był naprawdę duży. Ludzie sami przynosili do nas listy z podpisami – mówi Agnieszka Kłys. - Zresztą najlepiej podejście rodziców widać w statystykach posyłanych sześciolatków do pierwszej klasy podstawówek. Z roku na rok – w całym kraju – tych dzieci jest coraz mniej. 
W tym roku – od 1 września 2013 roku – we wszystkich klasach pierwszych łomżyńskich podstawówek zasiadło zaledwie 31 sześciolatków. Siedmiolatków jest tam ponad pół tysiąca.    

Referendum – zgodnie z dzisiejszą decyzją Sejmu – nie odbędzie się. Za jego zorganizowaniem opowiedziało się 222 posłów, a przeciw było 232 – w tym cały klub PO i niemal wszyscy posłowie z PSL (dwóch posłów tej partii głosowało za).
Z posłów z województwa podlaskiego przeciwko organizacji referendum głosowali: Borawski Edmund (PSL), Kamińska Bożena (PO), Kudrycka Barbara (PO), Raczkowski Damian (PO), Tyszkiewicz Robert (PO).
Za zorganizowaniem referendum edukacyjnego opowiedzieli się: Bogucki Jacek (SP), Czykwin Eugeniusz (SLD), Jurgiel Krzysztof (PiS), Kamiński Mariusz Antoni (PiS), Kołakowski Lech (PiS), Piontkowski Dariusz (PiS), Rybakowicz Adam (TR), Zieliński Jarosław (PiS) i Żalek Jacek (niez.)
- Niestety rządzący nawet nie pozwolili wypowiedzieć się Polakom. To przykre – ocenia Piotr Kłys.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę