Wampiriada w Wecie
Ostatnią w tym roku szkolnym akcję zbiórki krwi przeprowadzono w piątek w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży. Wampiriada współorganizowana była przy udziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży i wzbogaciła jej bank o dodatkowe blisko 10 litrów bezcennego lekarstwa.
Gimnazjaliści poznali wyniki egzaminu
W piątek uczniowie III klas gimnazjów poznali wyniki kwietniowego egzaminu gimnazjalnego. W Łomży pisało go około 630 osób, w powiecie łomżyńskim ok. 530. Generalnie z egzaminem gimnazjalnym lepiej radzą sobie uczniowie z większych miast. Tendencję tę widać także w przypadku województwa podlaskiego. Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, a jego wynik będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Everybody loves Luis, a Luis Solaun kocha... Łomżę
- Nie byłem zainteresowany uczeniem się polskiego, ponieważ zamierzałem studiować w Łomży tylko sześć miesięcy, a za główny cel pobytu obrałem sobie poprawienie znajomości angielskiego – mówi po angielsku Luis Maria Solaun Vallhonrat (lat 26), student zarządzania Uniwersytetu Bilbao w Hiszpanii, który przez 10 miesięcy studiował w łomżyńskiej PWSIiP jako stypendysta w ramach programu Erasmus. Ponadto jako stażysta Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji, gdzie odbyło się podsumowanie 2. edycji projektu „Studenci Erasmus+ w łomżyńskiej szkole”, uczył nam dzieci. - Wybrałem małą Łomżę, a nie Warszawę, bo tu cicho, spokojnie i zielono, ludzie dobrzy i gościnni. Chciałem pożyć samodzielnie, bez rodziców, i na własną rękę poszukać swego miejsca w świecie.
Matematyczna niespodzianka w rankingu podstawówek Łomży
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wyniki sprawdzianu szóstoklasistów w rozbiciu na poszczególne szkoły. Dane te pozwalają na opracowanie swoistego „rankingu” podstawówek. I jest niespodzianka. Znakomity wynik z matematyki osiągnęli uczniowie „dziewiątki”. Zdobywając średnio 74% punktów, przy średniej miejskiej 66%, która i tak jest o 5 punktów wyższa od średniej ogólnopolskiej, wywindowali szkołę na pierwsze miejsce...
PWSIiP – nasze sukcesy i ambicje
Projekty z unijnym dofinansowaniem, zwiększona dotacja na badania naukowe, dodatkowe kierunki studiów, nowa specjalizacja, akcje społeczne studentów, współpraca z coraz szerszym gronem przedsiębiorców i instytucji, to tylko niektóre z osiągnięć oraz planów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży z ostatnich miesięcy.
Kosmos na korytarzu i pies Dulek w „Piątce”
- Nie spodziewaliśmy się, że malowanie tak błyskawicznie i tak sprawnie nam pójdzie, a korytarz na drugim piętrze uda się zmienić w przyjazną dziecięcej wyobraźni przestrzeń kosmiczną – mówi Małgorzata Pietrusewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży, zadowolona z przebiegu i efektów akcji „Let's colour”, jaką łomżyńska firma Farmal przeprowadziła wspólnie ze światowym potentatem w produkcji farb Dulux. - Dzieci „Piątki” i przedszkola nr 1 poradziły sobie znakomicie z przebieraniem się w stroje ochronne i malowaniem ściany. A uczniowie z pierwszej klasy mówili nawet, że to był ich najpiękniejszy dzień w tym roku szkolnym. Muzyka i śmiech, praca i zabawa!
Protest w Jańskim trwa nadal
Drugą noc w „Jańskim” spędziło czworo protestujących gimnazjalistów i ich rodzice, którzy domagają się umożliwienia im dokończenia nauki w tej szkole. Jak przekazują rodzice tym razem jednak nie było spokojnie. W nocy na teren szkoły zostało wpuszczonych dwóch młodych mężczyzn. Rodzice protestujących mówią, że czują się zastraszeni. Od mężczyzn – według jednego z rodziców - czuć było alkohol, a gdy przyjechała wezwana wezwana przez nich policja „goście” twierdzili, że „chcieli dołączyć do ich strajku”.
Białystok wygrywa V Łomżyński Konkurs Matematyczny
- Dla mnie to nie był duży wysiłek, mimo że zadania były o wiele trudniejsze niż rok temu – mówi w auli PWSIiP Witali Bułatow, 19-letni absolwent IV LO w Białymstoku i zdobywca 3. miejsca w V Łomżyńskim Konkursie Matematycznym, w którym 2. miejsce zajął maturzysta I LO w Białymstoku Przemysław Perkowski. Triumfował ich kolega z równoległej klasy I LO Przemysław Jakub Kozłowski. Zwycięzca w nagrodę dostał, m.in., tablet Samsung Galaxy 4 i książkę o 50 teoriach matematycznych, które każdy ambitny matematyk powinien znać. Jerzy Łuba, dyrektor I LO z Łomży, dostał z uczniami na pamiątkę puchar za zwycięstwo zbiorowe.
„By czas nie zaćmił i niepamięć”
Szymon Dzbeński uczeń klasy pierwszej III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży zwyciężył trzecim Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „By czas nie zaćmił i niepamięć. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.” Nagrodą główną w konkursie jest wizyta studyjna dla laureata i jego opiekuna w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Warunki są najlepsze, ale...
O jedno miejsce wyżej niż przed rokiem znalazła się Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w Rankingu „Perspektyw” wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych 2015. Zdobywając 69.2 punktu PWSIiP zajęła 13 miejsce na 30 ocenianych uczelni w kraju. Uczelnia najlepiej została oceniana za warunki kształcenia. Jako jedyna w Polsce zdobyła maksymalne 100 punktów. Łomżyńskiej uczelni wciąż jednak brakuje prestiżu.
Uczą także angażowania się...
Justyna Bogumił i Maciej Zduńczyk to uczniowie Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, którzy uczestniczyli w tegorocznym posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Była to już XXI sesji młodzieżowego parlamentu, a uczniowie łomżyńskiej „jedynki” zakwalifikować się do niej po raz siódmy. Anna Zakrzewska, wicedyrektor PG 1, podkreśla, że to szkoła, która stawia na kreatywność i wspieranie aktywności młodzieży. - Efektywność naszej pracy wychowawczej z młodzieżą polega na włączeniu jej do społecznego działania - mówi.
Na wymianie
Od już 18 lat uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych uczestniczą w wymianie młodzieży polsko-niemieckiej. Od ubiegłego wtorku 10-osobowa grupa uczniów „Drzewnej” wraz z ich niemieckimi rówieśnikami z Billberge wspólnie wykonują dębowy stół i ławkę oraz nad upiększają starą betonowa bryłę przy tamtejszym Domu Matek z Dziećmi.
W połowie stawki miast uczących się
Fundacja Schumana opublikowała pierwszy w Polsce ranking 66 miast uczących się. Łomża w tym zestawieniu znalazła się w połowie stawki – na 32 miejscu – między Płockiem a Częstochową. Twórcy rankingu definiując pojęcie miast uczących się wykorzystali pojęcie ukute m.in. przez urbanistę Richarda Floridę. Według niego miasta funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego.
Sprawdzian sprawdzony
72% z polskiego, 61% z matematyki i 77% maksymalnej liczy punktów z angielskiego – to średnie wyniki szóstoklasistów z tegorocznego sprawdzianu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała wstępne informacje o wynikach sprawdzianu, który odbył się 1 kwietnia. Dziś ruszył też serwis dla uczniów umożliwiający dostęp do informacji o uzyskanych wynikach ze sprawdzianu. Aby poznać wyniki uczniów rodzice muszą podać nr PESEL oraz hasło, które kolportowały szkoły. Generalnie po raz kolejny potwierdziła się zasada, że uczniowie z większych ośrodków mają lepsze wyniki od uczniów ze wsi i małych miasteczek.
Włoski staż Mechaniaka
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży po raz kolejny będą mieli okazję odbyć praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+. W łomżyńskim Mechaniaku zostanie zrealizowany projekt „Najlepsi w swoim zawodzie dzięki praktykom zagranicznym”, który otrzymał dofinansowanie o wartości ponad 106 tys. euro (432 tys. zł). W efekcie 40 uczniów klas trzecich szkoły będzie miało możliwość odbycia stażu we Włoszech w firmach z branży informatycznej, mechatronicznej i samochodowej.
Najpopularniejsze jest „drugie”
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej to najpopularniejsza szkoła wśród tegorocznych absolwentów gimnazjów. Na pięć dni przed upływem terminu rejestracji kandydatów chęć kontynuacji nauki w tej szkole deklaruje około 750 gimnazjalistów, z czego około 300 wskazuje ją jako szkołę pierwszej preferencji. To absolutny rekord popularności zważywszy, że do sześciu klas pierwszych tego liceum w tym roku przyjętych ma być łącznie (tylko) 168 uczniów.
Pouczający i frapujący I Bieg Patrolowy Śladami Historii Łomży
- Będziecie nosili na tych eleganckich plecakach logo Łomży, bo stąd jesteśmy, więc i barwy i imię naszego rodzinnego miasta powinniście teraz z dumą propagować – mówiła dyr. Irena Zwornicka z Zespołu Szkól Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży do trójek zwycięzców I Łomżyńskiego Biegu Patrolowego Śladami Historii Łomży, którymi zostały: drużyna dziewcząt z Gimnazjum w Wiźnie i drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. Na ponad cztery godziny zabsorbował i zaaferował ich bieg do utraty tchu i sił, kiedy z mapami szukali znanych miejsc i nieznanych listów.
Po konkursach po staremu?
Komisje konkursowe wybrały kandydatów na nowych dyrektorów II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży. Do ogłoszonych przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego konkursów zgłosiło się po 6 kandydatów, ale ostatecznie przesłuchania konkursowe przechodziło 10 osób. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w przypadku II LO zwycięzcą jest obecna wicedyrektor szkoły, a w SP4 wygrała obecna dyrektor szkoły.
W poszukiwaniu historii Łomży
Uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjów mogą jeszcze zapisać się do I Łomżyńskiego Biegu Patrolowego Śladami Historii Łomży. Bieg przy współpracy Hufiec Nadnarwiański ZHP im. Adama Chętnika i Wojska Polskiego organizuje miejscowy Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży. Startować w nim mogą trzyosobowe drużyny z opiekunem, które w trakcie biegu – jak zapowiadają organizatorzy – będą musiały wykazać się wiedzą związaną z udzielaniem pierwszej pomocy, historią Łomży, odwagą i dobrym humorem.
Lot w Kosmos + jajko Kolumba - 280 stopni C na Starym Rynku
Z mikrofonem w ręce, rozwianym włosem, w okularach badacza uwodzi młodą publiczność energią ze sceny, jakiej mogłaby pozazdrościć niejedna gwiazda disco polo. Chemiczka Patrycja Gorczyca z Piotrem Stankiewiczem z Instytutu Geofizyki PAN wykonują eksperymenty, po których dziecięca i młodzieżowa publiczność piszczy i bije brawa, kiedy z czeluści wydobywają się kłębiaste dymy i mgławicowe pary. Na Starym Rynku stanęło 11 białych namiotów laboratoryjnych Festiwalu Nauki, pod którymi dzieją się cuda niewidy: uczniowie przebierali się za polarników, samochody i piłkarze poruszali się siłą magnetyczną, skorupka jajek miękła jak gumowa skórka. Detektory poszły w ruch i można było odnaleźć klucze do wiedzy w torebce lubianej nauczycielki nielubianego przedmiotu.