Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Krwiodawcy z Wety

Od kilku lat w Zespole Szkół Weterynaryjnych w Łomży szkolne koło PCK prowadzone przez nauczyciela religii Lecha Śleszyńskiego przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łomży, organizuje akcje oddawania krwi. W tej ostatniej krew oddało aż 41 uczniów. Łącznie w szkole zebrano około 19 litrów krwi, czyli mniej więcej tyle ile w sobie ma czterech dorosłych ludzi.

Organizatorzy akcji oddawania krwi w Wecie
Organizatorzy akcji oddawania krwi w Wecie

Krew należy do jednych z najpotężniejszych leków, jakimi dysponuje współczesna medycyna. Niestety nie można jej wyprodukować w laboratorium, czy kupić w aptece. Można ją „zdobyć” tylko od zdrowego dawcy, który dobrowolnie oddając część – około 10% swojej krwi - ratuje zdrowie a niejednokrotnie życie innemu człowiekowi. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele i uczniowie łomżyńskich szkół, w których od lat organizuje się akcje krwiodawce. Jedną z takich szkół w Łomży jest Weta, w której kolejna akcja oddawania krwi odbyła się w czwartek. Jak przekazuje Magdalena Budziszewska aż 41 uczniów oddało około 19 litrów krwi.

Całkowita objętość krwi krążącej w ludzkim organizmie dorosłego człowieka wynosi ok. 5 litrów czyli ok. 8% masy ciała. Standardowo od dawcy pobiera się około 450 mililitrów krwi. Kobiety tyle krwi mogą oddać maksymalnie cztery razy do roku, a mężczyźni maksymalnie 6 razy. I w Wecie jest wielu, którzy krew oddają systematycznie. Wśród nich wyróżnia się Przemysław Bazydło. Tegoroczny maturzysta pod koniec 2014 roku odebrał odznaczenie jako najmłodszy zasłużony dawca krwi w regionie Łomży. W sumie oddał już 15 litrów swojej krwi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę