Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

„Drzewna” zostaje... na rok?

Główne zdjęcie
Zespół Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży

Prezydent Łomży nie skierował na lutową sesję Rady Miasta projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Projekt takiej uchwały wraz z uzasadnieniem był przedstawiany przed styczniową sesją, ale na dzień przed obradami Rady Miasta, władze miasta zdecydowały się go wycofać. Miał powrócić - jak sądzono - w lutym, ale go nie ma. To oznacza, że szkoła w tym roku na pewno nie będzie likwidowana, bo prawo wymaga, aby uchwałę o zamiarze likwidacji podjąć pół roku wcześniej. Wiceprezydent ds. oświaty Agnieszka Muzyk powtarza, że nie wycofuje się zamiaru koniecznej likwidacji szkoły, ani reformy całej oświaty w mieście, i mówi, że tylko odsunięto je na rok.

Jako podstawowy argument za likwidacją szkoły drzewnej podawano sytuację demograficzną, czyli spadek liczby uczniów, który w Łomży utrzymuje się od lat i jeszcze się nie skończył. Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty, mówił radnym z komisji edukacji, że zgodnie z wyborami samych uczniów i ich rodziców w największym stopniu, ze wszystkich szkół w mieście, niż demograficzny dotknął właśnie ZSDiG. Dziś formalnie zespół składa się z trzech szkół gimnazjum, technikum i zawodówki. ZSZ istnieje tylko formalnie i już od kilku już lat nie kształci uczniów. W technikum w tym roku szkolnym nie ma klas pierwszych, a w gimnazjum z mieszkających w obwodzie szkoły ponad 270 dzieci rozpoczynających naukę w klasie pierwszej, do tej szkoły przyszło jedynie 13 uczniów.
Dlaczego projekt uchwały dotyczący zamiaru likwidacji drzewnej został wycofany z porządku obrad styczniowej sesji, tego nigdy nie uzasadniono. Teraz wiceprezydent ds. oświaty Agnieszka Muzyk powtarza, że nie wycofuje się zamiaru koniecznej likwidacji szkoły, ale mówi, że odsunięto to na rok.
- Nasze działania w tym zakresie poprzedzi kompleksowa i dogłębna diagnoza sytuacji w edukacji, którą będziemy przeprowadzać – mówi wiceprezydent Muzyk zaznaczając, że będzie ona obejmowała nie tylko demografię, efekty kształcenia, strukturę zatrudnienia, czy efektywnościowy ekonomiczną, ale także ogólną użyteczność społeczną szkół.

Nie tylko drzewna?
Z przedstawianych przy okazji zamiaru likwidacji drzewnej wyliczeń miejskich urzędników wynika, że do roku 2019 prognozowana liczba uczniów zawodówek, techników i liceów Łomży spadnie  aż o 660 osób. Jak oceniono to „stanowi liczbę uczniów zbliżoną do rozmiarów jednej dużej szkoły”. Likwidacja drzewnej w żaden sposób nie rozwiązuje więc tego problemu i rachubę wchodzić musi zlikwidowanie jeszcze jednej szkoły w tej grupie.
Miejscy urzędnicy podają także, że do roku 2016 spadek populacji 13-15 lat w Łomży wyniesie około 200 osób. „Dla sieci szkół gimnazjalnych zjawiska te nie powinny być przyczyną jej redukcji, z zastrzeżeniem koniecznej likwidacji Gimnazjum nr 3” - czytaliśmy w uzasadnieniu wniosku o zamiarze likwidacji „drzewnej”.
Materiały przygotowane przez wydział oświaty na styczniowa sesję w związku z wnioskiem dotyczącym uchwały o zamiarze likwidacji ZSDiG nie obejmował szkół podstawowych.
Jeszcze w 2013 roku ten sam wydział oświaty przedstawiając zamierzenia dotyczące struktury oświaty pisał o koniecznej „korekcie sieci szkół poszczególnych typów z uwzględnieniem zasady, że optymalna liczba uczniów w szkole, gwarantująca możliwie najlepsze efekty dydaktyczne oraz racjonalne wydawanie środków finansowych, zawiera się w przedziale 600 - 800 uczniów”.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę