Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Olimpijczycy z I LO

Przemek Bugnacki i Anna Domian, trzecioklasiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, triumfowali w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w Białymstoku, zajmując dwa pierwsze miejsca i kwalifikując się do etapu centralnego. Dwoje uczestników Olimpiady Biologicznej również weźmie udział w etapie ogólnopolskim: druga w etapie okręgowym Weronika Wiśniewska z klasy III oraz drugoklasista Artur Ramotowski, który zmagania w Białymstoku ze starszymi rywalami zakończył na szóstym miejscu.

By rywalizować z ponad 50. konkurentów w etapie okręgowym podopieczni Katarzyny Lipskiej musieli przejść najpierw etap szkolny. W Białymstoku na początek zmierzyli się z testem pisemnym, po którym już tylko 10. najlepszych osób przeszło do etapu ustnego. Przemek i Anna mieli tylko 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi na dwa pytania i kolejne 10 na odpowiedź. Podkreślają jednak, że wiedza to nie wszystko, bo dopisało im też szczęście, a komisja, mimo licznych pytań dodatkowych, była przyjaźnie nastawiona.
– Wcześniej osiągałam już sukcesy w różnych konkursach, ale sądzę, że to jest moje największe osiągniecie! – mówi laureatka II miejsca Anna Domian. – Będę miała szansę zmierzyć się z rywalami z całego kraju na szczeblu ogólnopolskim – myślę, że to będzie ciekawe przeżycie, bo lubię się sprawdzać. Jestem  typową humanistką, interesuję się historią i wiedzą o społeczeństwie, a jeśli się uda, zamierzam pójść na prawo.
O zostaniu prawnikiem bądź studiowaniu stosunków międzynarodowych  myśli też zwycięzca etapu okręgowego w Białymstoku, Przemek Bugnacki – Długo się przygotowywałem, bo zależało mi na tym konkursie – podkreśla Przemek. – Jak widać opłaciło się i mam nadzieję, że w kolejnym etapie też uda mi się osiągnąć dobry wynik – zobaczymy za półtora miesiąca!
– Obydwoje charakteryzują się tym, że są niezwykle pracowici – ocenia swych uczniów Katarzyna Lipska. – Te sukcesy zawdzięczają tylko swojej pracy, bo jest to olimpiada, która nie mieści się w żadnych ramach programowych. Dotyczy wszystkiego, co się dzieje aktualnie na świecie, dlatego trzeba być znawcą wszystkich aktualnych wydarzeń,  tym bardziej, że w tym roku tematem zmiennym była rola ONZ we współczesnym świecie – można sobie wyobrazić ile trzeba wiedzieć na ten temat, by zająć I i II miejsce! – podkreśla nauczycielka, dodając, że do Przemka i Ani powinna jeszcze dołączyć  kolejna maturzystka Paulina Barwikowska, typowana do etapu ogólnopolskiego z historii.

W samych superlatywach  wypowiada się również o swych uczniach biolożka Ewa Urbańska, doceniając ich ciągłą chęć rozwoju i ogromną pracowitość, bo np. Artur jest też uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej, gdzie w rok zamierza zaliczyć dwie klasy puzonu.
– Weronika jest pasjonatką biologii i uczestniczyła w olimpiadzie biologicznej po raz drugi – mówi Ewa Urbańska. – W ubiegłym roku zajęła 17 miejsce w Polsce, teraz zajęła drugie miejsce w województwie. Artur jest uczniem drugiej klasy i moim wychowankiem.
W olimpiadzie biologicznej brał udział po raz pierwszy, napisał bardzo ciekawą pracę na temat tłumienia hałasu przy udziale roślin. Jego szóste miejsce jak na drugoklasistę to bardzo duże osiągnięcie, bo żeby zakwalifikować się do etapu centralnego potrzebował 64 punktów, a zdobył ich 66. Dlatego są typowani do etapu centralnego!
– Jesteśmy w zasadzie jedyną szkołą z terenu Łomży, której uczniowie co roku startują w kilku olimpiadach – ocenia dyrektor I LO Jerzy Łuba. –16 kwietnia będziemy gościli w Łomży ogólnopolską olimpiadę matematyczną, do której  na etapie okręgowym zakwalifikowało się czterech naszych uczniów. Do tego dochodzi dwoje z języka polskiego, dwoje z wiedzy o społeczeństwie i dwoje z biologii na etapach centralnych – myślę, że są to bardzo duże osiągnięcia i stanowią o jakości naszej szkoły.

Wojciech Chamryk
Fot. I LO/Narodowy Bank Polski

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę