sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

„Cześć i chwała bohaterom”

Społeczność Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży włączyła się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w szkole odbyło się spotkanie z profesorem Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, który przypomniał uczniom sylwetki żołnierzy podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, których władze PRL-u skazały na śmierć, zniesławienie i zapomnienie.

Irena Zwornicka dyrektor ZSDiG
Irena Zwornicka dyrektor ZSDiG
prof. Krzysztof Sychowicz
prof. Krzysztof Sychowicz

Każdy uczeń „drzewnej” tego dnia otrzymał symboliczną biało-czerwoną wstążeczkę. Spotkanie z historykiem rozpoczęło się od wysłuchania piosenek dwóch popularnych artystek, które w ten sposób oddały cześć żołnierzom wyklętym: Haliny Młynkowej „Panie generale” i  Kasi Kowalskiej „Niezłomni”. Prof. Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku przywołując sylwetki żołnierzy niezłomnych z rejonu łomżyńskiego, podkreślał, że tragiczna historia „wyklętych”, przez dziesięciolecia była przemilczana albo fałszowana, i dopiero obecnie staje się jednym z najważniejszych fundamentów tożsamości współczesnych Polaków.
- Ja nie mam wątpliwości, kto wówczas bronił Polski i polskości, a kto był zdrajcą – mówił profesor Sychowicz. - To właśnie ci żołnierze wyklęci, którzy zbrojnie przeciwstawiali się narzuconemu przez Związek Sowiecki komunistycznemu reżimowi i terrorowi w powojennej Polsce są prawdziwymi bohaterami.
Jak podkreśla Katarzyna Mieczkowska nauczycielka tej szkoły młodzież identyfikuje się z „żołnierzami wyklętymi”, znajdując wspólne wartości oparte na dążeniach uczciwego człowieka do wolności, sprawiedliwości i prawdy.
Apel zakończono utworem pt. „Noc” – Ani Brachaczek i Darka Malejonka.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0