Dyrektor od... przedwczoraj!
W czwartek 3 września prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie informujące o tym, że od dwóch dni dyrektorem Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży jest... dotychczasowa dyrektor Teresa Galik-Chojak. Prezydent powierzył jej obowiązki dyrektora na rok.
Kalendarz roku szkolnego 2015/2016
1 września rozpoczęły się zajęcia w szkołach. Nim się skończą 24 czerwca 2016 r. uczniów i nauczycieli czeka kilka przerw. Pierwsza już w listopadzie. Co prawda 1 listopada, czyli urzędowo wolny od pracy dla wszystkich Dzień Wszystkich Świętych wypada w niedziele, ale w zaduszki wolne może zrobić dyrektor szkoły. Kolejny obowiązkowy wolny dzień to 11 listopada 2015 r. -Narodowe Święto Niepodległości, które w tym roku jest w środę.
Słoneczna inauguracja roku szkolnego z aspiracjami
Jaś Bienias dziarsko kroczy z tatą do ,, Dwójki” - Nie mogłem się doczekać roku szkolnego – mówi trzecioklasista, a tata Marcin dodaje, że synek spakował plecak do szkoły trzy tygodnie temu. - A my pocieszamy się, że to już ostatnia klasa i wyfruniemy na studia - uśmiecha się Adrianna Tyszka, maturzystka II LO w Łomży, która po zaczęciu roku szkolnego przysiadła z koleżankami przed ponad 100-letnim gmachem ,,Drugiego”. Adrianny nie zaskoczyła radość Jasia, że frunął jak na skrzydłach: w dzieciństwie również wyczekiwała pierwszego dzwonka. – Jestem bardzo zadowolona z wyboru szkoły, mimo że codziennie dojeżdżam 30 km – mówi sympatyczna licealistka. – Owszem, jest trzymany rygor, ale nie ma bezwzględnego nacisku na naukę. Nauczyciele liczą się z naszymi potrzebami, zainteresowaniami i możliwościami.
Słońce, upał i pomoc na nowy rok szkolny 2015 / 2016
1. września w województwie podlaskim naukę rozpocznie ponad 146 tys. uczniów, w tym około 17 300 pierwszoklasistów w szkołach podstawowych, z których 10 600 dzieci to 6-latki. Tak liczną rzeszę dziatwy wprowadzi w świat wiedzy około 24 tys. nauczycieli. W Łomży w roku szkolnym 2015/16 naukę czytania i liczenia w klasach pierwszych rozpocznie: w szkołach podstawowych - około 1021 uczniów, w gimnazjach - ok. 420 uczniów, w szkołach ponadgimnazjalnych - ok. 1193 uczniów. Do tego dochodzi blisko 2 tysiące przedszkolaków. Do szkoły wracają także nauczyciele oraz pracownic administracji i obsługi szkół. W sumie w mieście jest ich ok. 1700.
„Nowi” dyrektorzy w szkołach
Dr Iwona Borawska będzie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 w Łomży do 31 sierpnia 2020 roku. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisał dziś (27 sierpnia) zarządzenie w sprawie powierzenia jej obowiązków dyrektora na kolejne 5 lat. Dyrektor Borawska „czwórką” kieruje już od 10 lat i w maju wygrała konkurs na nowego dyrektora, co wywołało falę protestów.
333 uczniów w Łomży pisze maturę poprawkową
- Trzymam kciuki, aby 11. września wszyscy otrzymali upragnione świadectwa dojrzałości – mówi Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, w której do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym zasiądzie we wtorek o godzinie 9. rano 333 absolwentów liceów i techników. – Mieli sporo czasu w wakacje na przejrzenie materiału z języka polskiego, matematyki lub języków obcych oraz możliwość wglądu do swoich arkuszy egzaminacyjnych. Właśnie dzisiaj wpłynął 500. wniosek o udostępnienie w OKE arkuszy uczniom z dwóch „naszych” województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Czas kupować podręczniki i wyprawkę szkolną
- W tym tygodniu jest ogólne poruszenie, ale największej sprzedaży podręczników spodziewamy się w ostatnim tygodniu sierpnia i w pierwszym tygodniu września – mówi Dorota Żukowska, od 15 lat kierująca najbardziej znaną w Łomży Księgarnią Dom Książki przy ul. Dwornej 18. Sezon na nowe podręczniki w całej pełni, a jeśli ktoś woli tańsze, bo używane, może spróbować w księgarni przy Krótkiej. - Ale najwięcej klientów będziemy mieli 1. września i później – przewiduje Tomasz Mazurek, piąty rok prowadzący księgarnię przejętą po mamie. - Tu kolejka będzie aż na schodkach.
Pierwsze z Łomży w ogólnopolskim STEM
STEM to skrót od angielskich słów: science (nauka), technology, engineering i mathematics oraz nazwa rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy”, wyspecjalizowanego w prowadzeniu rankingów wszelkiego rodzaju z zakresu edukacji. Autorzy sięgnęli po zdobywającą od kilku lat popularność w Stanach i NASA oraz Wielkiej Brytanii metodę przybliżania dyscyplin, od których zależy poziom życia na Ziemi. W polskich realiach dało to listę 200 liceów, które z matematyki, fizyki, chemii i informatyki uczą najlepiej w Polsce. 1. miejsce zajęło Liceum Staszica z Warszawy, które ma ponad 30% przewagi nad kolejnymi szkołami. Jedyne w zestawieniu z Łomży - I LO im. Tadeusza Kościuszki - zajęło 57. miejsce w kraju i 3. w województwie.
Rewolucja w sklepikach szkolnych
Pierwszego września wszystkie sklepiki i stołówki szkolne czeka rewolucja. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia uczniowie mają jeść zdrowo. Koniec z batonikami, chipsami i lizakami w sklepikach. Koniec ze smażonymi i niepełnowartościowymi obiadami. Rodzice są zadowoleni, ale szkoły zapowiadają, że wolą zlikwidować sklepiki, niż je kontrolować. Często właściciele sklepików są przekonani, że zdrowe jedzenie jest drogie, ponieważ utożsamiają zdrową żywność tylko z żywnością ekologiczną. Czym zapełnić sklepikowe półki?
Będzie więcej magistrów z Łomży?
Informatyka i administracja to dwa kolejne kierunki studiów na których Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży chce kształcić magistrów. Wnioski muszą zostać ocenione jeszcze przez Polską Komisję Akredytacyjna, ale rektor uczelni dr hab. Robert Charmas liczy, że studia te ruszą już od października. Do tej pory PWSIiP magistrów kształci tylko na pielęgniarstwie. - Dostaliśmy już zgodę ministerstwa na zwiększenie liczby studentów i to aż o 47% - podkreśla rektor zaznaczając, że po uruchomieniu studiów magisterskich na tych dwóch nowych kierunkach liczba studentów państwowej uczelni w Łomży zwiększy się do około 2400.
Dotacje na badania i szansa na rozwój
Dodatkowe ponad 270 tys. zł na utrzymanie specjalistycznych urządzeń badawczych otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Łącznie z przyznaną w marcu subwencją na rozwój potencjału naukowego (257 tys. zł) „Państwówka” to ponad pół miliona złotych oraz nowe perspektywy rozwoju. - Koszty utrzymania specjalistycznego sprzętu: odczynniki, materiały eksploatacyjne, serwis, ubezpieczenie majątkowe, koszty pośrednie itp., są bardzo wysokie. Natomiast naukowe doświadczenie należy zdobywać podczas wielogodzinnych prób technologicznych – wyjaśnia prof. dr hab. Mieczysław Obiedziński, dyrektor Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii PWSIiP, który wspólnie z zespołem przygotował uzasadnienie merytoryczne dwóch projektów wysłanych do MNiSW.
Wakacyjny kurs języka angielskiego dla dzieci za darmo!
Tak jak w poprzednie wakacje, tak i w tym roku, szkoła języków obcych LINGUO zaprasza dzieci na darmowe wakacyjne kursy języka angielskiego. Zabawa językiem angielskim w placówkach szkoły w Łomży, Zambrowie oraz Ostrowi Mazowieckiej będzie trwała przez cały sierpień.
„Drzewna” się obroniła
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zdecydował, że od 1 września zostanie otwarta klasa pierwsza technikum Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Uczniowie będą kształcić się na 3 specjalnościach: technik technologii drewna, technik ochrony środowiska, technik geodezji. - Bardzo cieszy nas ta decyzja. Mimo, że wszędzie mówiło się o likwidacji szkoły, udało się - nasza praca została doceniona - mówi dyrektor szkoły Irena Zwornicka zapraszając zainteresowane osoby do zapisywania się do szkoły, bo nabór w tym wypadku jeszcze trwa. - Szkoła dysponuje nowoczesnym laboratorium chemicznym, najwyższej klasy sprzętem do nauki przedmiotów geodezyjnych. Posiadamy trzy specjalistyczne sale komputerowe, wyposażone w laptopy, plotery i niezbędne programy komputerowe – dodaje.
Drugie przed pierwszym
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Łomży po raz drugi z rzędu miało najwyższą zdawalność z matury w mieście. Ze 184 absolwentów szkoły przystępujących do majowych egzaminów maturalnych świadectwa dojrzałości otrzymało 183, czyli 99,5%. W zestawieniu tym „drugie” wyprzedziło I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, gdzie zdawalność wyniosła 98,4%. Gdy porównamy średnie wyniki poszczególnych egzaminów to wynika, że najlepsze ma „pierwsze”, a drugie jest „drugie”.
Zwolnienia w szkole
10 nauczycieli straci pracę w Łomży od nowego roku szkolnego. Taką informację przekazała radnym wiceprezydent ds. edukacji Agnieszka Muzyk ogólnie informując o wynikach naboru do miejskich szkół. Najtrudniejsza sytuacja z naborem jest w Zespole Szkół Drzewnych. Tu do trzech rożnych klas technikum zgłosiło się od 5 do 12 uczniów. Jak mówiła radnym wiceprezydent nie ma jeszcze decyzji czy te klasy zostaną uruchomione, ale dyrektor Drzewnej Irena Zwornicka wyjaśnia, że podczas spotkania z prezydentem Mariuszem Chrzanowski uzgodniono, że w technikum zostanie uruchomiona jedna klasa trzech zawodów, gdy szkoła zbierze 20 uczniów. - Taka liczbę już mamy, czekamy teraz na formalną decyzję prezydenta – mówi Zwornicka.
„Bernatowicz” jest najlepszy
Publiczne Gimnazjum nr 6 im. T. Kościuszki to zdecydowanie najlepsze gimnazjum w Łomży wynika z zestawienia średnich wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Szkoła wyraźnie odstaje od pozostałych. Jej uczniowie osiągnęli o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent lepsze wyniki niż uczniowie pozostałych szkół z każdego przedmiotu. Oto ranking gimnazjów Łomży na podstawie średnich wyników osiąganych przez uczniów szkoły podczas egzaminy gimnazjalnego 2015.
Indeks za opisanie kanibalizmu i wydziobywania piór u ptaków
Filip Łapiński, absolwent technikum weterynaryjnego w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży zdobył indeks na I rok Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. To nagroda główna w 12. już Konkursie Jana Stypuły dr nauk weterynaryjnych Senatora Ziemi Łomżyńskiej. Filip Łapiński otrzymał ją za pracę pt. „Kanibalizm i pterofagia u ptaków”.
75% zdało maturę
3/4 tegorocznych maturzystów zaliczyło egzamin dojrzałości. Tradycyjnie już lepiej z majowym egzaminem poradzili sobie absolwenci liceów ogólnokształcących niż techników. Licealiści pisali egzamin w nowej formule i mają zdawalność na poziomie 82%. Absolwenci technikum przystąpią do matury jeszcze w formule obowiązującej w 2014 r. i zaliczyło ją tylko 62% chętnych. Z informacji podanej przez OKE w Łomży wynika, że blisko 1800 maturzystów z województwa podlaskiego ma prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu.
Słoneczne wakacje na Mazurach albo w domu na wsi
Zdarza się, że na zakończenie roku szkolnego bardziej zadowoleni są dyrektorzy i nauczyciele, niż uczniowie. Takie wrażenie można było odnieść z uroczystej powagi, w jaką wychowanków III LO wbiła słoneczna dekoracja w sali gimnastycznej z hasłem „Już wakacje”, słońce na niebie i piosenki o lecie i wolnym od nauki czasie. - Dziękuję za wysiłki i pracę nauczycielom, Wam, że chcieliście się czegoś nauczyć, rodzicom za wsparcie naszych wspólnych starań – przemawiała więc króciutko dyrektor Grażyna Chodnicka w III LO, gdzie najwyższą średnią ocen na świadectwie z czerwonym paskiem uzyskała pierwszoklasistka Anna Jankowska: 5 oraz stypendium Prezesa Rady Ministrów. Ania podczas kanikuły wybiera się na Mazury pożeglować i odpocząć. Odpoczynek od wstawania do szkoły w Łomży czeka 9322 uczennice i uczniów podstawówek, gimnazjów, liceów i techników, a wolne od chodzenia przedszkola będzie miało także około trzech czwartych z 1338 milusińskich.
„Budowlanka” z Łomży współpracuje z Politechniką Białostocką
Największa uczelnia techniczna w Polsce północno-wschodniej – Politechnika Białostocka, która kształci około 12 000 studentów – podpisała pierwszą umowę o współpracy z łomżyńską szkołą średnią. - Politechnika Białostocka to najlepsza uczelnia w naszym regionie, kształcąca na kierunku budownictwo, dlatego sami wystąpiliśmy z inicjatywą o prowadzeniu wspólnych działań – wyjaśnia zwięźle dyrektor Artur Ciborowski (lat 53), już od 24 lat kierujący Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Zielonej w Łomży, gdzie gościł rektor PB prof. Lech Dzienis (lat 62).