Prezes „Perspektywy” o parkingu przy Rycerskiej
- Chciałbym, aby redakcja zajęła się sprawą zamiany miejsc parkingowych z prywatnym przedsiębiorcą w Spółdzielni Mieszkaniowej Perspektywa na parkingu przy ulicy Rycerskiej 10 w Łomży, ponieważ Pan prezes unika odpowiedzi – pisze Czytelnik do portalu 4lomza.pl. - Otóż 2 lata temu prywatny przedsiębiorca dobudował blok do budynku spółdzielni oraz zrobił parking dla swoich mieszkańców, oddalony o około 100 metrów od ich klatki, lecz żaden z mieszkańców nie korzystał z tamtych miejsc, zajmując parking spółdzielni, który znajduje się bliżej ich bloku.
Wybór najlepszego monitoringu do sklepu – różne rodzaje i funkcjonalności
Kamery do monitoringu znacznie zwiększają bezpieczeństwo każdego sklepu. Ograniczają ryzyko włamania, a w przypadku jego zaistnienia umożliwiają sprawną identyfikację sprawców. Na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu monitoringu?
Nowy asfalt na Wojska Polskiego
Firma BIK-Projekt, realizująca remont ulicy Wojska Polskiego w Łomży, wylewa pierwsze odcinki nowej jezdni. Zgodnie z planem remont odcinka ulicy pomiędzy skrzyżowaniami z Sikorskiego i Polową ma potrwać do 29 listopada.
Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne
Siedem zabytkowych kwater starego cmentarza w Łomży odzyskało dawno zapomnianą świetność, dzięki pieniądzom z kwesty do puszek TPZŁ na początku listopada 2018 r. Zebrano rekordowo aż 52 tysiące 575 zł 90 groszy, z których zdołano opłacić renowację, m.in., kamiennych nagrobków i grobów z ozdobnymi krzyżami oraz ręcznie wykutymi ogrodzeniami. Za tydzień jubileuszowa, 30. kwesta TPZŁ, w której od początku uczestniczył Józef Babiel, dobry duch społecznej inicjatywy. Z tej okazji odwiedzamy 218-letnią nekropolię, ażeby pokazać Darczyńcom, na co wydano ich datki.
Franciszek Andrzejczyk „zawołany po imieniu”
Podczas okupacji niemieckiej Franciszek Andrzejczyk z żoną i sześciorgiem dzieci mieszkali we wsi Czyżew-Sutki i przyjęli pod swój dach osiemnaścioro szukających pomocy Żydów – mężczyzn, kobiety i dzieci. Ukrywali ich przez pięć miesięcy, po czym przyjechali niemieccy żandarmi, żeby przeprowadzić rewizję gospodarstwa. Gdy znaleźli pierwszych z ukrywanych Żydów rozwścieczeni Niemcy pobili, a potem zamordowali strzałem w głowę Franciszka Andrzejczyka. W niedzielę, w ramach projektu Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu”, jego pamięć zostanie honorowana w jego rodzinnej wsi.
Wypadek na Legionów
Co najmniej jedna osoba została poszkodowana w wypadku do którego doszło przed godziną 15. na skrzyżowaniu alei Legionów z ul. Romana Dmowskiego w Łomży. To centrum Łomży, a wypadek spowodował duże utrudnienia w ruchu, ale - jak podają policjanci - aleja Legionów jest przejezdna.
Victoria Komorowskiego
- Uzyskaliście mandaty senatorów najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wręczając zaświadczenia zwycięzcom w wyborach do Senatu X kadencji. Wśród 100 senatorów odbierających zaświadczenie o wyborze był także Marek Adam Komorowski z Zambrowa, który senatorski mandat wygrał w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Odbierając zaświadczenie pokazywał znak victorii. - Victoria to znak radości – mówi Komorowski, choć przyznaje, że ze względu na złożone protesty po jego wygraniu wyborów „cała sytuacja jest wyczekująca”.
Mercedes roztrzaskał się na drzewie
Groźny wypadek na drodze Jednaczewo – Szablak. Samochód osobowy na zakręcie wypał z drogi i uderzył w drzewo. Jechały nim cztery osoby. Co najmniej dwie z nich odniosły poważne obrażenia. Strażacy musieli rozcinać karoserię, aby je wyciągnąć ze zniszczonego samochodu.
Dlaczego lokalizatory GPS są coraz bardziej popularne?
Lokalizator GPS jest już popularnym wyborem wśród osób poszukujących sposobu na skuteczne zarządzanie firmową flotą samochodową. Różnorodność jego funkcji sprawdza się nie tylko u klientów indywidualnych, ale też przedsiębiorców. Jakie ma konkretne zalety i z czego wynika moda na niego? Te wszystkie informacje znajdziecie w poniższym artykule!
Drogowcy w piątek na rondzie Kościuszki
Na jutro (piątek 25 października) zaplanowane jest malowanie oznaczeń na jezdni Placu Tadeusza Kościuszki w Łomży. Prace mają być wykonywane od godziny 7. rano do 15. po południu a w związku z nimi „zostanie wyłączony wewnętrzny pas ronda” - informuje Łukasz Czech z ratusza.
Fronton i dzwonnica Katedry w Łomży odzyskały blask
Skończyło się mozolne usuwanie zielonych glonów z powierzchni tysięcy cegieł sprzed ponad 300 lat, ze spoin między cegłami i żaluzji drewnianych na dzwonnicy Katedry w Łomży. Trzy tygodnie zajęły prace konserwatorom i robotnikom na wysokości do 28 metrów, patrząc od Dwornej. - Prace naprawcze i konserwatorskie trzeba było wreszcie przeprowadzić, ponieważ procesy metaboliczne glonów mogłyby spowodować dalszą destrukcję powierzchni cegieł, zaprawy i drewna – tłumaczy wieloetapowe działania przy liczącej 5 wieków świątyni inż. Andrzej Wszeborowski, szef firmy robót ogólnobudowlanych i konserwacji zabytków w Łomży. Do Dnia Wszystkich Świętych znikną rusztowania, o ile Pan Bóg pobłogosławi bezdeszczową pogodą.
Poselskie zaświadczenie
Lech Antoni Kołakowski z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Mścich koło Radziłowa i Stefan Krajewski ze wsi Krajewo Białe pod Zambrowem... Wybrani w wyborach z 13 października posłowie odebrali zaświadczenia o wyborze na posłów. Uroczystość odbyła się Sali Kolumnowej Sejmu RP. - To, że tutaj jestem 5. kadencję, to jest zasługa mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej – mówi poseł Lech Kołakowski, który takie zaświadczenie odebrał po raz 5.
Urodzinowe zabawki od ARiMR
Pięć organizacji: OSP Łapy Dębowina, Koło Gospodyń Wiejskich ze Stawisk, Stowarzyszenie Origo w miejscowości Półkoty z gminy Sejny, Fundacja Wsparcia i Rozwoju małych Szkół „Edukacja Razem” Żubr z gminy Szypliszki oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Wspomagania Wsi „Mediator” z Kosówki w gminie Rajgród otrzymało zestawy zabawek wartych po tysiąc złotych. To prezenty które ufundowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z okazji tegorocznych 25. jej „urodzin”. Zestawy zabawek przedstawicielom tych organizacji przekazał Wiesław Grzymała dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży.
Wiejski Ośrodek Aktywności Społecznej w Grądach - infrastruktura społeczna dla mieszkańców.
W piątek 18 października Grzegorz Palka - Burmistrz Nowogrodu podpisał z wykonawcą Zakładem Remontowo-Budowlanym mgr Sylwester Zawadzki umowę na realizację przebudowy i rozbudowy budynku remizy OSP w Grądach na Wiejski Ośrodek Aktywności Społecznej. To infrastruktura społeczna dla mieszkańców wiosek Grądy, Sławiec, Grzymały.
Różnica poniżej grosza
O 0,64 grosza więcej niż przed miesiącem i o 0,58 grosza mniej niż przed rokiem wyniosła średnia cena litra mleka po jakiej we wrześniu rolnicy z województwa podlaskiego sprzedawali je do mleczarń. Według wyliczeń GUS w województwie podlaskim za 1 hl mleka płacono w skupie po 137,35 zł.
Smartfon gamingowy – czy zastąpi konsolę i peceta?
Różnego rodzaju gry cieszą się wielkim zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. Szczególnie popularne są gry na smartfony. Stanowią niedrogą, a często nawet bezpłatną rozrywkę, z której można skorzystać wszędzie i o każdej porze. Wystarczy posiadać jedynie dobrej jakości smartfon dla gracza. Na co zwrócić uwagę, wybierając model przeznaczony przede wszystkim do gier? Sprawdź nasze porady.
Most w Wiźnie do remontu
Od niespełna 350 tysięcy do niemal 1 miliona 300 tysięcy opiewają oferty na opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę mostu przez Narew w Wiźnie na drodze krajowej nr 64. GDDKiA chce mieć dokumentacje i pozwolenie na budowę pod koniec 2020 roku. Ponad dwa lata temu stwierdzono, że mający ponad pół wieku most przez Narew w Wiźnie wymaga pilnego gruntownego remontu.
Taaakie grzyby nie tylko na Kurpiach
„Chyba warto na grzyby chodzić - wystarczy jeden i obiad dla całej rodziny gotowy. Takie grzyby to tylko na Kurpiach!” - napisał do nas szczęśliwy Czytelnik, który podczas grzybobrania znalazł nie lada okaz zdrowego prawdziwka. Borowik z brązowym z wierzchu kapeluszem i zielonkawym od spodu gąbczastym hymenoforem waży aż 419 gramów. Wysyp grzybów w lasach Nadleśnictwa Łomża nastąpił z końcem poprzedniego tygodnia, natomiast teraz – głównie dzięki ciepłym nocom i porannym mgłom, pozostawiającym w ściółce wilgoć - dorodnych owoców lasu jest jeszcze więcej.
Radni chcą kontroli w MPWiK
Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej chce skontrolować MPWiK. Wśród tematów kontroli mają być m.in. planowana przez miejską spółkę inwestycja za niemal 90 milionów złotych oraz kwestia wakacyjnego skażenia wody bakteriami coli. Niemal przez całe wakacje woda w mieście była chlorowana. Do tej pory spółka nie podała – także radnym miasta - co było przyczyną zanieczyszczenia miejskiego wodociągu.
Pijany dachował pod Jedwabnem
Kierowca, który wczoraj doprowadził do wypadku samochodu na drodze Jedwabne - Przytuły był pijany. Według policyjnych pomiarów miał prawie 1,3 promila alkoholu w organizmie. 51-latek w wyniku wypadku doznał obrażeń i trafił do szpitala.