Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Most w Wiźnie do remontu

Główne zdjęcie
Most na Narwi w Wiźnie

Od niespełna 350 tysięcy do niemal 1 miliona 300 tysięcy opiewają oferty na opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę mostu przez Narew w Wiźnie na drodze krajowej nr 64. GDDKiA chce mieć dokumentacje i pozwolenie na budowę pod koniec 2020 roku. Ponad dwa lata temu stwierdzono, że mający ponad pół wieku most przez Narew w Wiźnie wymaga pilnego gruntownego remontu.

Most przez Narew w Wiźnie został zbudowany w 1962 roku zgodnie z wyliczeniami projektowymi, ma nośność 30 ton. Tyle wówczas wynosiły normy dla tego typu obiektów, ale od lat nie odpowiada to wymogom ruchu. Przez most prowadzi droga krajowa nr 64 Łomża – Jeżewo i dopuszczony jest ruch wszystkich pojazdów, w tym największych ciężarówek o nacisku na jedną oś 11,5 tony. To – jak twierdzą drogowcy – spowodowało uszkodzenia konstrukcji mostu rzutujących na ogólny zły stan techniczny. Pilną potrzebę remontu mostu w Wiźnie zdiagnozowano w 2017 roku i niemal natychmiast Ministerstwo Infrastruktury zabezpieczyło ponad 12 milionów złotych potrzebne na jego remont. Pierwotnie planowano, że most zostanie wyremontowany w 2019 roku. 

Niestety dopiero teraz zabezpieczone przez GDDKiA środki na opracowanie dokumentacji projektowej pozwalają na wybór wykonawcy zadania. W ogłoszonym na początku miesiąca przetargu na dokumentację mostu w Wiźnie GDDKiA zaplanowała wydać ponad 420 tys. zł Z sześciu złożonych ofert dwie mieszczą się w tej kwocie, a trzecia nieznacznie ją przekracza.  Trzy pozostałe są znacznie droższe - dwie po ok. 900 tys. zł, a jedna za 1,3 mln zł. 

Zgodnie z wymaganiami projektant, który otrzyma zlecenie na opracowanie dokumentacji na rozbudowę mostu w Wiźnie będzie musiał uzyskać także pozwolenie na budowę. GDDKiA oczekuje, że zadanie zostanie wykonane do końca 2020 roku. Jeśli udałoby się to zrealizować w tym terminie prace przy przebudowie mostu w Wiźnie mogłyby ruszyć w 2021 roku.  

Drogowcy chcą rozebrać istniejący ustrój niosący mostu, wzmocnić jego fundamentów i podpory  a na nich zbudować nową mocniejszą konstrukcję mostu i poszerzyć go. 

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę