Stara Hala Targowa przebudowana w 88 %
Hala targowa na Starym Rynku w Łomży ma 90 lat, ale za pół roku – jak planuje prezydent Mariusz Chrzanowski – zostanie na nowo otwarta pod nową nazwą jako Hala Kultury i z innymi wnętrzami. Na razie z zewnątrz wygląda mało efektownie: przysadzista skorupa budynku z czarnym dachem i z szarymi, grafitowymi elewacjami. Gdyby nie fakt, że dominujący i obdarowany sentymentem przez pokolenia łomżyniaków gmach ma początek w 1929 r., przed wojną, trudno byłoby się domyślić, że to obiekt zabytkowy. Niewiele zostało z jego „starówkowego” charakteru. Szarawa bryła w centrum starówki zyska w ocenie po wejściu do środka. Przebudowa i wyposażenie to około 17 milionów zł.
„Nadzieja” była pierwsza
Pierwszy numer był w niedzielę 22 września 1996 roku. W niedzielę 17 listopada 2019 roku będzie numer 1000. „Nadzieja”, gazetka wydawana przez parafię Krzyża Świętego w Łomży, to pierwsza i najdłużej ukazująca się gazetka parafialna w Diecezji Łomżyńskiej. - Tysięczne wydanie „Nadziei” jest niewątpliwie jakimś sukcesem i okazją do choćby urodzinowego torciku – mówi ksiądz proboszcz Andrzej Godlewski.
Wiceprzewodniczący i skarbnik KP PiS
Poseł Lech Kołakowski został powołany na wiceprzewodniczącego i skarbnika Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Funkcje te poseł z Łomży pełnił także w poprzedniej kadencji.
Pieszy pod policyjną kontrolą
W całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W tym roku – według danych na koniec września – tylko w województwie w wypadkach zginęło 21 pieszych. - W Łomży policjantów można spotkać w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych - w okolicy przejść dla pieszych na ul. Zawadzkiej, Sikorskiego czy Piłsudskiego - mówi Ewelina Szlesińska z KMP Łomża podkreślając, że obecność policjantów w tych miejscach ma także działać prewencyjnie.
Zniszczone lipy z alei Papieskiej
- Przechodząc przez park (Park Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma w Łomży- dop. red.) zauważyłem, że ktoś zniszczył kilka drzew w dwóch miejscach przy głównej alei – napisał Czytelnik podsyłając zdjęcia obrazujące uszkodzenia. Do dewastacji kilku lip posadzonych wzdłuż alei Papieskiej doszło w ubiegłym tygodniu. Mariusz Zapert, zastępca dyrektora MPGKiM podkreśla, że w Parku zamontowany jest monitoring i ma nadzieję, że policjanci ustalą sprawcę.
Miecze i ozdoby Wandalów z II – III wieku koło Śniadowa
Archeolodzy po ponad miesiącu badań w Szabłach Młodych koło Śniadowa odkryli 11 grobów tzw. bogatych, w tym trzy groby z mieczami i jeden z pochwą po mieczu, oraz około 80 grobów ubogich ze stopionymi podczas palenia zmarłych bryłkami brązu, pozostałościami po zapinkach i ozdobach. - To dla nauki cenne potwierdzenie, że na północno-wschodnim Mazowszu przed wędrówką ludów również żyli germańscy Wandalowie – opowiada archeolog Mieczysław Bienia, kierujący pracami wykopaliskowymi na cmentarzysku, części hektarowego terenu pola pod budowę trasy Via Baltica. - Ważne odkrycie stanowi wstęp, aby opisać, jak żyli ludzie na tych ziemiach, co wzbogacą badania z Uśnika, gdzie zbadaliśmy cmentarzysko kurhanowe Gotów, oraz Drozdowa - Wandalów i Gotów.
Będzie remont cmentarza wojennego w Jeziorku
W przyszłym roku gmina Piątnica ma przeprowadzić renowację mogiły zbiorowej w Jeziorku, w której znajdują się prochy 52 mieszkańców Łomży, ofiar hitlerowskiej egzekucji z 1943 roku. Gmina poinformowała o otrzymaniu dofinansowania ze środków z budżetu Wojewody Podlaskiego na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych.
POR ARiMR informuje: termin składania wniosków suszowych został przedłużony do 29 listopada br.
Do 29 listopada 2019 r., czyli o kolejne dwa tygodnie, został przedłużony termin składania wniosków o pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pierwotnie nabór wniosków przez ARiMR miał trwać do 31 października. Następnie został przedłużony do 15 listopada. Teraz, decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi, rolnicy otrzymali kolejne dwa tygodnie, do 29 listopada, na złożenie w biurach powiatowych Agencji wniosków o pomoc suszową.
Zmiany we władzach ARiMR
Beata Orzołek z Kolna nie jest już zastępcą prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O jej odwołaniu mówiło się od kilki tygodni, a teraz zniknęła ze stron internetowych Agencji. Odwołanie miało nastąpić wczoraj.
Łomża nie jest miastem dla młodych
Warszawa, Rzeszów, Katowice - to miasta, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. W raporcie Fundacji Schumana Łomża jest na 56 miejscu wśród 66 polskich miast wojewódzkich i na prawach powiatów. Ranking Europolis powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka.
Chcą eko-rolników
- Marzy nam się, żeby mieć partnerów z okolicy - mówił Wojciech Dąbrowski właściciel łomżyńskiej firmy EDPOL Food & Innovation. Firma specjalizuje się w produkcji m.in. przypraw i mieszkanek przyprawowo-ziołowych. Był on jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim oraz produkcji żywności ekologicznej. W Starostwie Powiatowym w Łomży podpisało go kilkunastu rolników, włodarze wszystkich gmin z terenu powiat, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i przedsiębiorcy.
Flaga polska z Łomży pobiła rekord Polski w Marszu
Najdłuższa flaga biało-czerwona w historii Polski rozpoczęła Marsz Niepodległości w Warszawie 11. listopada. Sędzia Biura Rekordów Polski stwierdziła w pomiarze z użyciem koła mierniczego 2 270 metrów rozwiniętego materiału z wiskozy z poliestrem. - Myślałam, że to będzie taki spokojny i dostojny marsz, jak procesja – opowiada z przejęciem inicjatorka pobicia rekordu Polski na flagę najdłuższą, który do 101. rocznicy odzyskania Niepodległości miał Kraków (2057 m). - Nie wiem, czy maszerowało 50 czy 150 tysięcy ludzi, ale tłum był potężny, a nasza flaga o szerokości 160 cm dotarła z Ronda Dmowskiego na drugi brzeg Wisły w pięciu częściach, w nieprzewidziany sposób...
Rekordziści prędkości we wsi
Z prędkościami od 118 km/h do 136 km/h usiłowali przejechać przez podłomżyńskie miejscowości kierowcy, którym policjanci zatrzymali prawa jazdy. Rekordzista wpadł w Bożejewie Starym, gdy przekroczył dozwoloną prędkość aż o 86 km/h.
„Państwówka” napisze strategię na rozwój Ziemi Łomżyńskiej
Miasto Łomża, oraz okalające je gminy Łomża i Piątnica będą mieć jedną wspólna strategię promocji gospodarczej. Dokument w ciągu najbliższych 20 tygodni mają opracować pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koszty mają być pokryte po równo przez każdy z samorządów.
Trzech posłów Ziemi Łomżyńskiej i jeden senator
Lech Antoni Kołakowski z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Mścich koło Radziłowa i Stefan Krajewski ze wsi Krajewo Białe pod Zambrowem to posłowie Ziemi Łomżyńskiej w nowym Sejmie RP. Mandaty wygrali w wyborach 13 października, a dziś złożą ślubowania i formalnie rozpoczną czteroletnią poselską kadencję. Dla Kołakowskiego to piąta kadencja, dla Gwiazdowskiego czwarta, a Krajewski jest sejmowym debiutantem. Parlamentarnym debiutantem jest także Marek Komorowski z Zambrowa, który dziś po raz pierwszy złoży przysięgę senatora i obejmie mandat przypisany do okręgu łomżyńsko-suwalskiego.
Konkurs na najlepszy podlaski produkt turystyczny rozstrzygnięty
Spływ 500 kajaków, Puchar Polski Nordic Walking w Hajnówce, Podlasie SlowFest to najlepsze produkty turystyczne województwa podlaskiego. Certyfikaty przyznawane przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną wręczono podczas czwartkowej (7.11.) gali wieńczącej pierwszy dzień Podlaskiego Forum Turystycznego w Augustowie. W uroczystości wziął udział marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu województwa Marek Malinowski.
Żeby Polska była Polską
- Przez wiele pokoleń Polacy pragnęli niepodległości. Pragnęli godnego życia w wolnej Polsce. To pragnienie ziściło się w 1918 roku – mówił biskup Tadeusz Bronakowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. za Ojczyznę w Katedrze. Kilkakrotnie przywoływał piosenkę „Żeby Polska była Polską” podkreślając, że słowa te „pięknie oddają wymowę dzisiejszego święta”. Hierarcha definiował czy jest i czy nie jest patriotyzm. - Prawdziwy patriota to człowiek trzeźwy, odpowiedzialny za przyszłość Polski. (...) Patriota nie może akceptować traktowania państwa, samorządu i ich instytucji jako prywatnych zabawek rządzących – mówił biskup.
Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes
101 lat temu gdy Polska odzyskiwała niepodległość po ponad wieku zaborów, także w Łomży Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku w trakcie rozbrajania stacjonujących w mieście oddziałów niemieckich zginęło pięciu Polaków. Najbardziej znanym z nich jest Leon Kaliwoda, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. W miejscu gdzie zginął odbywają się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Jedną z tragicznych ofiar pamiętnego 11 listopada 1918 r. w Łomży były także Franciszek Gibes, który wraz z peowiakami atakował niemieckich żołnierzy na ul. Giełczyńskiej. Przez lata zatarła się pamięć o nim i napisy na jego grobie. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jego nazwisko powtarzano wielokrotnie. Symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odremontowanego nagrobka było jednym z pierwszych punktów oficjalnych miejskich uroczystości Święta Niepodległości.
Wojskowy piknik... pierwszy u logistyków
- Takie pikniki jak nasz, dziś odbywają się w całym kraju. Zorganizowaliśmy go, żebyśmy wspólnie cieszyli się ze 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży. W przed dniu Święta Niepodległości na terenie koszar wojskowych przy Alei Legionów odbywa się pikniki „Służymy Niepodległej”, na który przyszło setki, jeśli nie tysiące mieszkańców miasta i okolicy. - Frekwencja dopisuje. Mamy scenę, pieśni patriotyczne, konkursy, pokaz sprzętu wojskowego i grochówkę. Chcieliśmy coś zapewnić nie tylko dla uszu, dla oczu, ale i dla ciała – dodaje dowódca.
Testament w pamięci pokoleń
- Oni oddali życie za wolność. Dzięki takim ludziom jak Oni, nadal jesteśmy tutaj w wolnej Polsce – mówi Dariusz Raciborski, prezes KSS Bazuka. Członkowie klubu z Łomży, ale także Krakowa, Częstochowy, Warszawy i Radomia w przeddzień Święta Niepodległości spotkali się przy leśnym cmentarzu na skraju Czartorii w gminie Miastkowo, by oddać hołd polskim żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. Mogiła i pamięć o nich przetrwała dzięki rodzinie Adama Korytkowskiego, który przy krzyżu w lesie pochował 36 żołnierzy zasiekanych 1. sierpnia 1920 roku przez Kozaków. - Dziadek przepowiedział mojemu ojcowi, żeby broń Boże nie zostało to zaprzepaszczone i żeby o nich nie zapomnieć – opowiadała wnuczka Teresa Pawelczyk, która wraz z rodziną nadal opiekuje się leśną mogiłą.