Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Kiedy Prezes MPEC odda kasę?

mm cz, 28 września 2023 08:56

W MPEC-u w Łomży nie przestrzegano obowiązującego prawa przez co miejska spółka zapłaciła Prezesowi Żegalskiemu i Radzie Nadzorczej blisko 340 tys. zł więcej niż powinna. NIK, który odkrył tę nieprawidłowość, mówi o zwrocie zawyżonego wynagrodzenia.

Zainwestujmy w Olimpijkę

mm cz, 21 września 2023 08:27

18-letnia Martyna Krawczyńska z Łomży ma 4 rekordy Polski, zdobyła 15 medali Mistrzostw Polski, ustanowiła 43 rekordy województwa podlaskiego na 15-stu dystansach od 500 metrów do 10 kilometrów. - Martyna jest niezwykle szybka w biegach sprinterskich oraz jednocześnie bardzo wytrzymała na długich dystansach – mówi trener kadry narodowej lekkoatletów Jacek Wosiek. - Martyna jest w dobrym wieku, aby za 5 lat wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Z powodzeniem rywalizuje z zawodniczkami w Europie, które przygotowują się do Igrzysk. Wiele osób zauważa, że to jedna z najlepszych biegaczek młodego pokolenia w historii polskiej lekkoatletyki. Moim zdaniem, jest to realne, żeby pobiegła w Los Angeles.

Płynęła, jechała i biegła 29 godzin bez snu po zwycięstwo

mm pt, 08 września 2023 17:01

- Miał być Ironman i po nim już nic więcej – mówi Żaneta Bogusz, 31-letnia łomżynianka, która zwyciężyła tydzień temu Double Iron Man Tower Triathlon w Bolesławcu nad Prosną. Angielskie słowo wymawia się „dabl”, co oznacza podwójny Ironman: ponad 7 i pół kilometra pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegiem, czyli podwójny maraton. Do startu przygotowywała się przez 7 miesięcy, ale z rozmowy widać, że całe jej sportowe życie to preludium do niebywałego wyczynu. - Jestem osobą zadaniową, wytrwałą i zdyscyplinowaną. Jestem odporna, ale chciałam się sprawdzić.

Pijani zabójcy za kółkiem

mm cz, 07 września 2023 09:22

Dwie osoby zginęły, a trzecia została ranna w wypadku, do którego doszło 1 września br. na drodze wojewódzkiej 677. Choć policja i prokuratura czekają na ostateczne wyniki na zawartość alkoholu w organizmie sprawcy, to już teraz można powiedzieć, że był pod wpływem alkoholu.

Prywatny arsenał broni palnej

mm cz, 24 sierpnia 2023 08:38

Bardzo wyraźnie, wręcz skokowo wzrosła liczba osób w województwie podlaskim, którym wydano w 2022 r. pozwolenia na posiadanie broni. Możliwe, że wzmożone zainteresowanie bronią wywołał wybuch wojny na Ukrainie po inwazji Rosji 24. lutego 2022 r. W ubiegłym roku istniało najwięcej pozwoleń myśliwym na broń łowiecką – 5 582 osobom w Podlaskiem. Drugim celem pozwoleń są pistolety i karabiny kolekcjonerskie – w minionym roku posiadało je 2 867 osób, natomiast trzecie miejsce w statystyce zajmuje cel sportowy – pozwolenia miało 2 331 ludzi. Jak dowiadujemy się od łomżyniaków, uprawiających strzelanie, osoby składają wniosek o pozwolenie na broń sportową i chcą posiadać broń kolekcjonerską. Po przyjęciu takiego założenia i uwzględnieniu innych celów, jakim służy broń, szacujemy, że w województwie podlaskim posiada ją może około 8 500 cywilów.

Uffff, ale gorąco…

Gz pon, 14 sierpnia 2023 21:23

Jak na razie, prognozy meteorologów się sprawdzają. Termometry pokazywały w poniedziałek 30 stopni Celsiusa w cieniu, a zanosi się na to, że we wtorek, środę, czwartek może być jeszcze goręcej – po 30 kilka stopni w cieniu. Najmłodsi mieszkańcy Łomży i turyści na starówce mają miejsce do ochłody: fontannę 13-stu dysz, do której wchodzi się w celu orzeźwiającej zabawy. Niektórzy są tak śmiali, że… wspinają się na centralny kloc wodotrysku z kolistą głowicą. Ale plaży nic nie dorówna. W upały warto pamiętać o: ochronie głowy przed bezpośrednim słońcem i nawodnieniu organizmu.

III ligę ŁKS rozpoczął zwycięstwem

mm cz, 10 sierpnia 2023 09:15

ŁKS 1926 udanie rozpoczął rozgrywki III ligi. W sobotę 5 sierpnia przed własną publicznością 4:1 pokonał Unię Skierniewice.

Zagadki w Dolinie św. Brunona

mm cz, 03 sierpnia 2023 10:10

- Łomża jest bliska memu sercu, mimo że nie jestem łomżaninem ani łomżyniakiem – mówi Antoni Smoliński, archeolog, który prowadził badania na Wzgórzu św. Wawrzyńca w Starej Łomży w roku 2000, 2003 i 2022. Wiosną roku 2023 powrócił w tamte okolice nad Narwią, żeby szukać śladów po misji chrystianizacyjnej św. Brunona (ok. 974-1009). Zdaniem archeologa, pierwszy kościół przed tysiącem lat na wzgórzu założył św. Brunon i po śmierci męczeńskiej tam został z 18 towarzyszami pochowany. Badacz odkrył tajemnicze pozostałości po kamiennych schodach lub ścieżce z kamieni, wiodącej od podstawy doliny na szczyt między Wzgórzem św. Wawrzyńca a Górą Królowej Bony. W niedzielę Gmina Łomża zorganizuje tam „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”.

Radość babć i dziadków

mm cz, 27 lipca 2023 08:15

„To ja, Twój wnuczek. Babciu, módl się za mnie, bym się szczęśliwie urodził”. - Jak przeczytałam te słowa 11 lat temu i patrzyłam na USG, to się bardzo wzruszyłam... - mówi Teresa Ulatowska, 65-letnia łomżynianka, która ma trzech synów: Grzegorza, Adama i Krzysztofa oraz czterech wnuków. Ciąża była trudna, zagrożona, lecz dzięki wysiłkom lekarzy i modlitwom babci Franciszek narodził się szczęśliwie. Razem z bratankiem Antkiem i dwoma przybranymi wnukami Pani Teresy chłopiec wesoło bawił się na imieninach św. Anny i św. Joachima, którzy byli (według ewangelii apokryfów) rodzicami Maryi i dziadkami Jezusa. Biskup Janusz Stepnowski zaprosił 3 pokolenia na spotkanie do ogrodów, gdzie w słoneczną środę przybyło około 300 osób na zabawy i śpiewy, tańce i pączki. Babcie i dziadkowie z dziećmi i wnukami u biskupa

Jak duże są koszty wandalizmu na terenie Łomży?

mm cz, 20 lipca 2023 08:27

- Najważniejsze jest dobre wychowanie w rodzinie: postawa rodziców, którzy uczą dzieci szacunku dla innych ludzi, przyrody i mienia społecznego – mówi Bernadeta Krynicka, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. Zapytaliśmy o skalę, rodzaje zniszczeń i koszty wandalizmu na terenie Łomży w: MPGKiM i spółdzielniach mieszkaniowych w tym roku, rok i 2 lata temu. - Oprócz wpajania dobrych nawyków szanowania mienia społecznego i pracy rąk ludzkich, niezwykle ważna jest też edukacja w szkole od najmłodszych lat i zwiększanie świadomości mieszkańców o mieniu wspólnym, że wszyscy ponoszą koszty takich złych zachowań.

Młode pijane matki

mm cz, 13 lipca 2023 08:51

23-letnia matka „opiekowała się” w sobotę miesięcznym dzieckiem mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Dziecko zabrał pod opiekę ojciec, który zawiadomił Policję, a matka trafiła do aresztu. W poniedziałek dwoje dzieci zostało nocą w mieszkaniu - 27-latka z kilkuletnim dzieckiem wyszła na miasto. Fakt zgłosiła anonimowa osoba. Powracającą pijaną rodzicielkę powitali policjanci KMP w Łomży. Trójka dzieci trafiła pod opiekę pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zaś w finale do Rodzinnego Pogotowia Opiekuńczego. - To istna plaga te młode, pijane matki! – martwi się dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej Bożena Jabłońska. W tym półroczu aż 18-tka dzieci dostała zabezpieczenie ze strony instytucji, ponieważ młode, pijące alkohol matki nie zapewniałyby opieki.

Mistrz Muzycznych Dni przez 30 lat

mm cz, 06 lipca 2023 08:50

Jacek Szymański na 10. rocznicę Festiwalu wystawił operę „Nabucco”. Na 20. rocznicę pokusił się o „Makbeta”. Na 30. rocznicę w tym roku jest „Traviata” w piątek w Akademii Łomżyńskiej. Jacek Szymański to artysta, człowiek wielu talentów: śpiewak operowy, scenarzysta recitali i koncertów, reżyser kilkunastu oper w wersji estradowej i scenicznej. Człowiek orkiestra – potrafi projektować scenografię, wykonać dekorację, uszyć stroje i ustawić krzesełka dla publiczności na 5 minut przed występem. Niestrudzony społecznik wpadł na pomysł koncertów w salonie dworu Lutosławskich w Drozdowie, kiedy miał 16 lat. Po 41 latach rozmawiamy z inicjatorem Muzycznych Dni Drozdowo Łomża w Akademii Łomżyńskiej podczas przygotowań do wystawienia „Traviaty” G. Verdiego.

Szacunek dla Rodaków

mm cz, 29 czerwca 2023 10:49

- Doceniam Polaków i mieszkańców Łomży, ponieważ traktują nas – braci z Wilna z szacunkiem, pomimo tego, że mamy kłopoty z barierą językową – mówi 16-letni Aleksandr Skubilov, piłkarz i lekkoatleta Klubu Sportowego Polonia Wilno. Mama Aleksa jest Litwinką, tata – Białorusinem, a w domu mówi się po wileńsku, gwarze mieszanej z polskiego, rosyjskiego, litewskiego, angielskiego. - Rozmawiam po polsku, dzięki polonistce Danucie Szejnickiej, która jest prezesem Stowarzyszenia Polonistów na Litwie. Uczyłem się pilnie, celująco przez 8 lat w Progimnazjum imienia Jana Pawła II w Wilnie. Kontynuuję naukę w polskim Gimnazjum. Przyjechałem 5. raz na Polonijne Igrzyska.

ŁKS 1926 przed III ligą

mm cz, 22 czerwca 2023 09:00

- Celujemy w miejsca 1-5 – mówi prezes ŁKS 1926 Łomża Damian Polnicki przed startem III ligi, do której, po wielu latach, awansował klub piłki nożnej z Łomży. By się tak stało przed zarządem i klubem wiele wyzwań, szczególnie budżetowych, który powinien wzrosnąć o przynajmniej 100%.

Błąd, bałagan i klops

mm wt, 13 czerwca 2023 14:33

Ile lat potrzeba do załatwienia prostej sprawy? - pyta mieszkanka Łomży prezydenta, którą w sprawie wykupu mieszkania od prawie 4 lat rządzący miastem zwodzą. Bałagan, wykluczające się oświadczenia i w odczuciu mieszkanki gra na zwłokę.

Przysięga wojskowa żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w Łomży

mm so, 03 czerwca 2023 21:37

„Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że stajecie się gwarantem wolności i suwerenności Polski” – mówił płk Paweł Gałązka do żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy dziś w Łomży złożyli żołnierską przysięgę.

Potrafią zarabiać

mm cz, 01 czerwca 2023 08:41

Wiedza o majątku i dochodach prezydenta Mariusza Chrzanowskiego to nie jest przejaw wścibstwa mieszkańców Łomży. Przyglądamy się zestawieniom majątkowym, złożonym przez prezydenta i wiceprezydentów: Andrzeja Stypułkowskiego i Andrzeja Garlickiego, ponieważ mają oni ustawowy obowiązek złożyć oświadczenia jako urzędnicy, pełniący funkcje samorządowe. Dokument zawiera informacje na temat: dochodów, nieruchomości, pojazdów, kont bankowych, udziałów w spółkach i innych wartości majątkowych. Oświadczenia o stanie: zarobków i posiadania przez 3 prezydentów mają charakter publiczny. Są udostępniane obywatelom oraz sprawdzane są przez służby skarbowe.

Widokówka Łomży

mm cz, 25 maja 2023 08:43

Co powinna przedstawiać pocztówka z Łomży...? Na takie pytanie odpowiedzieli internauci portalu 4lomzapl. W sondzie oddali prawie 900 głosów. Królowała panorama miasta z wieżą ciśnień, która jest widoczna ze wszech stron – 194 głosy. Uczestnikom zabawy spodobał się pomysł z jeleniem na rozlewiskach Narwi – 132, XVI-wieczną Katedrą – 116, Stary Rynek sprzed 600 lat z nowoczesną fontanną – 78, łomżing z Browarem Łomża. O dziwo, zabytkowy ratusz z wieżą zegarową z XIX w. nie zyskał uznania głosujących. Tylko 18 głosów oddano na neoklasycystyczny gmach sprzed 200 lat. Zapytaliśmy historyków, regionalistów i muzealników, co chcą ujrzeć na pocztówkach z Łomży.

Ptasia grypa

mm cz, 18 maja 2023 08:11

Miasto Łomża razem z Piątnicą Włościańską i Poduchowną znalazły się w Strefie Objętej Zakażeniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Choroba nie zagraża ludziom, ale służby weterynaryjne zalecają ostrożność. Stanowi natomiast zagrożenie dla ptaków hodowlanych i dziko żyjących.

Matura w rodzinie

mm cz, 11 maja 2023 09:03

Wojciech Surawski 50 lat temu zdawał maturę pisemną w Technikum Weterynaryjnym przy Stacha Konwy. Jego córka Małgorzata Rytel poradziła sobie w 1997 r. na maturze w Społecznym LO przy Sadowej. Wnuk i syn Stanisław Rytel właśnie zdaje egzaminy maturalne w I LO imienia Tadeusza Kościuszki przy Feliksa Bernatowicza. - Matura to nie wszystko w życiu. Nie definiuje osobowości ani predyspozycji człowieka, ale otwiera drzwi na uczelnie wyższe – mówi rezolutny młodzieniec, z radością zauważając, że jego egzamin dojrzałości przypada akurat pół wieku po maturze dziadka.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę