Brzoza, klon i inne drzewa uchronione przed wycinką
- Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa ostatnio zaczęła budować kolejny parking pomiędzy budynkami przy ulicy Konstytucji 3 Maja 5 i 7, niszcząc przy okazji korzenie drzew rosnących obok. Ciekawe, ile potem z tych drzew uschnie? - alarmuje Czytelnik portalu 4lomza.pl. Na miejscu od razu widać, że znowu niewinna zieleń trawnika z rozłożystymi drzewami przegrała z hegemonią właścicieli samochodów, potrzebujących miejsca do stawiania aut. Prezes ŁSM Wojciech Michalak wyjaśnia, że chodzi o poprawę warunków mieszkańcom i zapewnienie dróg dojazdowych służbom.
Dachowanie pod Jedwabnem
W Kubrzanach na drodze wojewódzkiej 668 Jedwabne - Przytuły auto uderzyło w drzewo i dachowało. Jedna osoba trafiła do szpitala.
Pijany rozjechał „kolegę”
Na trzy miesiące do tymczasowego aresztu trafił Białorusin, który ciężarówką z umyślnie miał rozjechać innego Białorusina. Do śmiertelnego wypadku doszło w poprzednią sobotę w Szumowie.
Kpina władzy. Stracili miliony, ale twierdzą, że...
Łomża straciła niemal 27 milionów złotych dofinansowania. Wniosek władz miasta złożony w kwietniu do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku pod nazwą „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży” został odrzucony ze względu na „niespełnienie kryteriów formalnych I stopnia”. Porażkę władze miasta usiłują zatuszować przekształcaniem zakładu budżetowego MPK w spółkę prawa handlowego. Zgodę na przekształcenie radni miasta wyrazili w kwietniu, ale dopiero dziś – po naszych wcześniejszych pytaniach – prezydent Mariusz Chrzanowski powoła „zespół ds. przekształcenia”. Usiłuje przekonywać, że w związku z tym konieczna jest modyfikacja wniosku o dotację unijną na projekt „Zrównoważona mobilność miejska w Łomży”.
Piątuś radę da? OSM Piątnica chce zdobyć serca małych Polaków
Piątuś to jogurt z Piątnicy stworzony specjalnie dla dzieci. OSM Piątnica rozpoczęła kampanię reklamową tych jogurtów. Bohaterem jest żyjący w okolicach Piątnicy łoś o imieniu Piątuś, który niedawno pojawił się na opakowaniach produktów, a teraz w filmiku odkrywa, że chociaż nie umie wspinać się po drzewach ani latać, to świetnie pływa i nurkuje. Kampania obejmuje emisję spotów w telewizji oraz pre-rolle na Youtube, od 8 listopada będą emitowane także w kinach w całej Polsce.
Stracili prawo jazdy
Dwóch kolejnych zbyt szybkich kierowców straciło prawa jazdy. Obaj wpadli na policyjny pomiar prędkości w Zbójnej. Jedne z nich jechał o 63 km/h, a drugi „tylko” o 56 km/h za szybko.
Śmierdzące powietrze
Nawet ponad 140 µg/m3 pyłu zawieszonego PM 10 było w powietrzu wczoraj wieczorem w Łomży. Najgorsza sytuacja była w godzinach 18 – 22. Zanotowane wówczas wysokie stężenia tego pyłu sprawiły, że po raz drugi w ostatnich dniach zanotował w mieście przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeń powietrza. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzi.
Narkotyki warte milion
Blisko 23 kilogramy ziela konopi, których szacowana czarnorynkowa wartość to ponad milion złotych przejęli policjanci z Łomży. Funkcjonariusze zlikwidowali także nielegalne uprawy blisko 200 sztuk tych roślin. W związku ze sprawą 4 osoby już usłyszały zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.
II Łomżyński Konwent Osób z Niepełnosprawnościami
- Językiem ludzi są nie tylko słowa, to spojrzenie, uśmiech, gesty, podanie szklanki wody i życzliwa obecność, to bycie przy kimś – mówi ceniona psycholog Małgorzata Rytel z Łomży, która gościła z prelekcją na temat ludzi z pasją podczas Łomżyńskiego Konwentu Osób z Niepełnosprawnościami, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży. Salę starostwa wypełniły tłumy gości z placówek, pomagających osobom z zaburzeniami, oraz zwycięskich dzieci, którym dyrektor PCPR Jacek Nowakowski i wicestarosta Maria Dziekońska wręczali nagrody w konkursie. Współorganizatorem spotkania wykładowego był Podlaski Sejmik Osób z Niepełnosprawnościami.
Zaczyna się brudne powietrze
Mimo ładnej i ciepłej pogody, sobota była pierwszym tej jesieni dniem w którym zanotowano w Łomży przekroczenie dobowej normy zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi PM10. Tego zanieczyszczenia powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych, a w Łomży ich poziom wzrasta w okresie grzewczym.
Mogło być niebezpiecznie
Wielkie bele słomy spadły z przyczepy rolniczej wprost na jezdnię. Na szczęście żadna z nich nie uderzyła w jadące drogą samochody.
Przeciąganie inwestycji coraz droższe
To miałaby być konieczna i jak się okazuje będzie największa finansowo inwestycja w Łomży. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji od ponad półtora roku szuka wykonawcy modernizacji oczyszczalni ścieków. Planowano wydać na nią mniej niż 50 milionów złotych, ale tak tania wycena okazała się mrzonką. Władze MPWiK, które trzy razy unieważniały przetargi, bo ceny były za wysokie, w czwartym zwróciły się do jedynego pozostałego na polu bitwy wykonawcy o zgodę na przedłużenie o dwa miesiące terminu związania ofertą. Jego wycena sięga 88 milionów złotych, czyli jest o 10 milionów większa niż cena z pierwszego przetargu, którą wówczas odrzucono bo była za droga.
Wygrał wybory tylko gdzie?
Komisarz Wyborczy w Białymstoku wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów dwójki „naszych” radnych sejmiku województwa podlaskiego, którzy w niedzielę wygrali wybory parlamentarne. To Stefan Krajewski z PSL i Marek Komorowski z PiS. Pierwszy wygrał mandat posła na Sejm, a drugi... kandydował do Senatu, ale w postanowieniu Komisarza jest, że także on miał zostać wybrany posłem na Sejm.
Sesja literacka, tablica i album na cześć noblisty Miłosza
Tegoroczna noblistka, pisarka Olga Tokarczuk zadebiutowała pod koniec epoki Gierka pierwszym opowiadaniem, gdy ukrywany przed Polakami przez cenzurę poeta Czesław Miłosz w 1980 r. nagle dostał literackiego Nobla. Opromieniony światową sławą po 30 latach emigracji we Francji i USA autor „Zniewolonego umysłu” triumfalnie odwiedził Ojczyznę w 1981. - Łomża na taką wizytę długo będzie czekała – mówił o pobycie noblisty w Łomży i Nowogrodzie 15. i 16. czerwca 1981 historyk prof. Krzysztof Sychowicz na sesji literackiej „Szczęśliwy naród, który ma poetę”. 70-letni wtedy Miłosz był symbolem opozycji i „Solidarności”, dlatego niechętnie przyjmowały go komunistyczne władze PRL. Grupa miłośników talentu Czesława Miłosza (1911 – 2004) chce upamiętnić owe dni.
Firany panele: alternatywa dla twoich firanek?
Firany panele pojawiły się wśród rozwiązań wnętrzarskich stosunkowo niedawno, ale szybko stały się godną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Są wykorzystywane jako dekoracyjny i niezwykle funkcjonalny element wystroju kuchni, sypialni, pokoi dziecięcych, jak i salonów. Czy faktycznie warto wymienić zasłonę na firany panelowe?
Szanowni Państwo, dziękuję serdecznie
W związku z wyborami parlamentarnymi w dniu 13 października 2019 r. chciałbym serdecznie podziękować wszystkim wyborcom, którzy oddali głos na Komitet Wyborczy „Prawo i Sprawiedliwość”, w tym na moją osobę w wyborach do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 59 łomżyńsko-suwalskim.
Biuro europosła Frankowskiego
Tomasz Frankowski, poseł do Parlamentu Europejskiego ze zbudowanej przez Platformę Obywatelską Koalicji Europejskiej, otworzył swoje biuro w Łomży. - Chciałbym być aktywnym europosłem. Tak jak podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego obiecywałem otwarcie lokalu w Łomży, tak z tego słowa się wywiązuję – mówił. Biuro europosła Frankowskiego mieści się na pierwszym pietrze kamienicy przy ul. Długiej 6. W tym samym lokalu było biuro europoseł Barbary Kudryckiej także z PO.
Chcą świateł na skrzyżowaniu
„Na wniosek pracowników szkoły oraz w imieniu Rady Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i pana Bernarda Szymańskiego (…)”. Małgorzata Pietrusewicz dyrektor „Piątki” ponawia złożony dwa lata wcześniej wniosek i prosi prezydenta o budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Polną, która prowadzi do szkoły.
„Komisję przekonał realizm mojej wizji”
Teresa Fromelc-Pawelczyk, wieloletni kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, wygrała konkurs na stanowisko dyrektora tej instytucji. Pokonała pięcioro rywali z miasta i z regionu, przedstawiając komisji konkursowej plan ulepszenia funkcjonowania MBP i jej dalszego rozwoju. Z przyszłą dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej rozmawia Wojciech Chamryk.
Drogę zbudowali, ale za ziemię nie zapłacili
Właściciel gruntów, na których zbudowano obwodnicę Kupisk Starych i o które poszerzano drogę Łomża – Nowogród, nadal czekają na odszkodowania. Drogę zbudowano i grunty przejęto na podstawie decyzji ZRID wojewody podlaskiego z grudnia 2017 roku. Zakończenie robót nastąpiło 6 września tego roku – informuje Krzysztof Barbachowski, zastępca dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dodając, że odszkodowania właścicielom gruntów zostaną wypłacone w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzje ZRID wojewody z 2017 roku staną się ostateczne. Póki co to nie nastąpiło, a Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju, który teraz zajmuje się sprawą, na początku października najpierw odwiesił, po czym tego samego dnia ponownie zawiesił prowadzone postępowanie.