Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Victoria Komorowskiego

Główne zdjęcie
Marek Komorowski odbiera zaświadczenie o wyborze na senatora z okręgu łomżyńsko-suwalskiego

- Uzyskaliście mandaty senatorów najjaśniejszej Rzeczypospolitej - mówił Wiesław Kozielewicz, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej wręczając zaświadczenia zwycięzcom w wyborach do Senatu X kadencji. Wśród 100 senatorów odbierających zaświadczenie o wyborze był także Marek Adam Komorowski z Zambrowa, który senatorski mandat wygrał w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Odbierając zaświadczenie pokazywał znak victorii. - Victoria to znak radości – mówi Komorowski, choć przyznaje, że ze względu na złożone protesty po jego wygraniu wyborów „cała sytuacja jest wyczekująca”.

Marek Adam Komorowski ma 60 lat i jest radcą prawnym z Zambrowa. W latach 1990-1998 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Łomży, a w latach 1998-2002 starosty zambrowskiego. Politycznie związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Od 2006 roku był wybierany na radnego sejmiku wojewódzkiego podlaskiego. W obecnej kadencji był  wiceprzewodniczącym Sejmiku. 
Wygrana w październikowych wyborach senackich jest swoistym ukoronowaniem jego dotychczasowej działalności polityczno-społecznej. Wcześniej w latach 2007 i 2015 bezskutecznie   starał się o mandat poselski. Teraz jako kandydat PiS na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim wygrał zdecydowanie zdobywając ponad 111 tysięcy głosów, czyli poparcie ponad 58% wyborców. 

Sytuacja jest wyczekująca
Po wygranych przez Komorowskiego wyborach do Sądu Najwyższego wpłynęło kilka protestów wyborczych. Protesty złożyli m.in. pełnomocnicy Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. We wszystkich protestach podnoszony jest ten sam zarzut – zbyt późnego dopisania Komorowskiego do listy kandydatów. Stało się to 30 września, w dniu śmierci Kornela Morawieckiego, który pierwotnie był kandydatem PiS na „naszego” senatora. Protestujący podnoszą, że doszło do tego na 13 dni przed wyborami, a według składających protesty, kodeks wyborczy pozwala na to „do 15 dni przed wyborami”. 
Marek Komorowski, jeszcze przed wyborami dopytywany o to zapewniał, że „wszystko odbyło się zgodnie z prawem”. - Rejestracji dokonuje Okręgowa Komisja Wyborcza. Sędziowie podjęli uchwałę o wygaszeniu kandydatury Kornela Morawieckiego i dokonali rejestracji kolejnej osoby. Tego nie dokonuje komitet wyborczy, tego dokonuje Komisja – mówił Marek Komorowski, który teraz dodaje: „ze spokojem oczekuję na orzeczenie Sądu Najwyższego”. Ten na rozpatrzenie protestów wyborczych ma 90 dni. 

Formalnie Marek Komorowski senatorem zostanie po złożeniu ślubowania. Mówi, że w pracy parlamentarnej chce skupić się na gospodarce i rozbudowie infrastruktury w regionie. Wskazuje drogową Via Baltica i kolejową Rail Baltica oraz planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z nowymi liniami kolejowymi, w tym z Warszawy przez Łomżę i Kolno do Giżycka. - To będzie miało bezpośrednie odniesie się do naszego okręgu i wzmocnienie Łomży i Suwałk, czyli całego naszego okręgu wyborczego – mówi Marek Komorowski.  

Po wygraniu wyborów senackich Komorowski stracił miejsce w Sejmiku województwa podlaskiego. Je powinien zająć Piotr Modzelewski z Łomży, który w październikowych wyborach, bez powodzenia, ubiegał się o mandat poselski.

cz
pt, 25 października 2019 14:30
Data ostatniej edycji: wt, 29 października 2019 13:25:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę