czwartek, 14 listopada 2019 napisz DONOS@

Pieszy pod policyjną kontrolą

Foto: Pieszy pod policyjną kontrolą
cz cz, 14 listopada 2019 11:16

W całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W tym roku – według danych na koniec września – tylko w województwie w wypadkach zginęło 21 pieszych. - W Łomży policjantów można spotkać w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych - w okolicy przejść dla pieszych na ul. Zawadzkiej, Sikorskiego czy Piłsudskiego - mówi Ewelina Szlesińska z KMP Łomża podkreślając, że obecność policjantów w tych miejscach ma także działać prewencyjnie.

Zniszczone lipy z alei Papieskiej

Foto: Zniszczone lipy z alei Papieskiej
cz cz, 14 listopada 2019 09:08

- Przechodząc przez park (Park Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma w Łomży- dop. red.) zauważyłem, że ktoś zniszczył kilka drzew w dwóch miejscach przy głównej alei – napisał Czytelnik podsyłając zdjęcia obrazujące uszkodzenia. Do dewastacji kilku lip posadzonych wzdłuż alei Papieskiej doszło w ubiegłym tygodniu. Mariusz Zapert, zastępca dyrektora MPGKiM podkreśla, że w Parku zamontowany jest monitoring i ma nadzieję, że policjanci ustalą sprawcę.

Miecze i ozdoby Wandalów z II – III wieku koło Śniadowa

Foto: Miecze i ozdoby Wandalów z II – III wieku koło ...
cz cz, 14 listopada 2019 08:17

Archeolodzy po ponad miesiącu badań w Szabłach Młodych koło Śniadowa odkryli 11 grobów tzw. bogatych, w tym trzy groby z mieczami i jeden z pochwą po mieczu, oraz około 80 grobów ubogich ze stopionymi podczas palenia zmarłych bryłkami brązu, pozostałościami po zapinkach i ozdobach. - To dla nauki cenne potwierdzenie, że na północno-wschodnim Mazowszu przed wędrówką ludów również żyli germańscy Wandalowie – opowiada archeolog Mieczysław Bienia, kierujący pracami wykopaliskowymi na cmentarzysku, części hektarowego terenu pola pod budowę trasy Via Baltica. - Ważne odkrycie stanowi wstęp, aby opisać, jak żyli ludzie na tych ziemiach, co wzbogacą badania z Uśnika, gdzie zbadaliśmy cmentarzysko kurhanowe Gotów, oraz Drozdowa - Wandalów i Gotów.

Będzie remont cmentarza wojennego w Jeziorku

Foto: Będzie remont cmentarza wojennego w Jeziorku
cz śr, 13 listopada 2019 16:49

W przyszłym roku gmina Piątnica ma przeprowadzić renowację mogiły zbiorowej w Jeziorku, w której znajdują się prochy 52 mieszkańców Łomży, ofiar hitlerowskiej egzekucji z 1943 roku. Gmina poinformowała o otrzymaniu dofinansowania ze środków z budżetu Wojewody Podlaskiego na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych.

POR ARiMR informuje: termin składania wniosków suszowych został przedłużony do 29 listopada br.

Foto: POR ARiMR informuje: termin składania wniosków ...
cz śr, 13 listopada 2019 13:37

Do 29 listopada 2019 r., czyli o kolejne dwa tygodnie, został przedłużony termin składania wniosków o  pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pierwotnie nabór wniosków przez ARiMR miał trwać do 31 października. Następnie został przedłużony do 15 listopada. Teraz, decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi, rolnicy otrzymali kolejne dwa tygodnie, do 29 listopada, na złożenie w biurach powiatowych Agencji wniosków o pomoc suszową.

Zmiany we władzach ARiMR

Foto: Zmiany we władzach ARiMR
cz śr, 13 listopada 2019 11:39

Beata Orzołek z Kolna nie jest już zastępcą prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O jej odwołaniu mówiło się od kilki tygodni, a teraz zniknęła ze stron internetowych Agencji. Odwołanie miało nastąpić wczoraj.

Łomża nie jest miastem dla młodych

Foto: Łomża nie jest miastem dla młodych
cz śr, 13 listopada 2019 08:53

Warszawa, Rzeszów, Katowice - to miasta, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. W raporcie Fundacji Schumana Łomża jest na 56 miejscu wśród 66 polskich miast wojewódzkich i na prawach powiatów. Ranking Europolis powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka.

Chcą eko-rolników

Foto: Chcą eko-rolników
cz wt, 12 listopada 2019 16:05

- Marzy nam się, żeby mieć partnerów z okolicy - mówił Wojciech Dąbrowski właściciel łomżyńskiej firmy EDPOL Food & Innovation. Firma specjalizuje się w produkcji m.in. przypraw i mieszkanek przyprawowo-ziołowych. Był on jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie współpracy na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim oraz produkcji żywności ekologicznej. W Starostwie Powiatowym w Łomży podpisało go kilkunastu rolników, włodarze wszystkich gmin z terenu powiat, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i przedsiębiorcy.

Flaga polska z Łomży pobiła rekord Polski w Marszu

Foto: Flaga polska z Łomży pobiła rekord Polski w Marszu
cz wt, 12 listopada 2019 15:50

Najdłuższa flaga biało-czerwona w historii Polski rozpoczęła Marsz Niepodległości w Warszawie 11. listopada. Sędzia Biura Rekordów Polski stwierdziła w pomiarze z użyciem koła mierniczego 2 270 metrów rozwiniętego materiału z wiskozy z poliestrem. - Myślałam, że to będzie taki spokojny i dostojny marsz, jak procesja – opowiada z przejęciem inicjatorka pobicia rekordu Polski na flagę najdłuższą, który do 101. rocznicy odzyskania Niepodległości miał Kraków (2057 m). - Nie wiem, czy maszerowało 50 czy 150 tysięcy ludzi, ale tłum był potężny, a nasza flaga o szerokości 160 cm dotarła z Ronda Dmowskiego na drugi brzeg Wisły w pięciu częściach, w nieprzewidziany sposób...

Rekordziści prędkości we wsi

cz wt, 12 listopada 2019 14:23

Z prędkościami od 118 km/h do 136 km/h usiłowali przejechać przez podłomżyńskie miejscowości kierowcy, którym policjanci zatrzymali prawa jazdy. Rekordzista wpadł w Bożejewie Starym, gdy przekroczył dozwoloną prędkość aż o 86 km/h.

„Państwówka” napisze strategię na rozwój Ziemi Łomżyńskiej

Foto: „Państwówka” napisze strategię na rozwój Ziemi ...
cz wt, 12 listopada 2019 11:47

Miasto Łomża, oraz okalające je gminy Łomża i Piątnica będą mieć jedną wspólna strategię promocji gospodarczej. Dokument w ciągu najbliższych 20 tygodni mają opracować pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koszty mają być pokryte po równo przez każdy z samorządów.

Trzech posłów Ziemi Łomżyńskiej i jeden senator

Foto: Trzech posłów Ziemi Łomżyńskiej i jeden senator
cz wt, 12 listopada 2019 11:07

Lech Antoni Kołakowski z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Mścich koło Radziłowa i Stefan Krajewski ze wsi Krajewo Białe pod Zambrowem to posłowie Ziemi Łomżyńskiej w nowym Sejmie RP. Mandaty wygrali w wyborach 13 października, a dziś złożą ślubowania i formalnie rozpoczną czteroletnią poselską kadencję. Dla Kołakowskiego to piąta kadencja, dla Gwiazdowskiego czwarta, a Krajewski jest sejmowym debiutantem. Parlamentarnym debiutantem jest także Marek Komorowski z Zambrowa, który dziś po raz pierwszy złoży przysięgę senatora i obejmie mandat przypisany do okręgu łomżyńsko-suwalskiego.

Konkurs na najlepszy podlaski produkt turystyczny rozstrzygnięty

Foto: Konkurs na najlepszy podlaski produkt turystycz...
cz wt, 12 listopada 2019 08:49

Spływ 500 kajaków, Puchar Polski Nordic Walking w Hajnówce, Podlasie SlowFest to najlepsze produkty turystyczne województwa podlaskiego. Certyfikaty przyznawane przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną wręczono podczas czwartkowej (7.11.) gali wieńczącej pierwszy dzień Podlaskiego Forum Turystycznego w Augustowie. W uroczystości wziął udział marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Żeby Polska była Polską

Foto: Żeby Polska była Polską
cz pon, 11 listopada 2019 18:53

- Przez wiele pokoleń Polacy pragnęli niepodległości. Pragnęli godnego życia w wolnej Polsce. To pragnienie ziściło się w 1918 roku – mówił biskup Tadeusz Bronakowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. za Ojczyznę w Katedrze. Kilkakrotnie przywoływał piosenkę „Żeby Polska była Polską” podkreślając, że słowa te „pięknie oddają wymowę dzisiejszego święta”. Hierarcha definiował czy jest i czy nie jest patriotyzm. - Prawdziwy patriota to człowiek trzeźwy, odpowiedzialny za przyszłość Polski. (...) Patriota nie może akceptować traktowania państwa, samorządu i ich instytucji jako prywatnych zabawek rządzących – mówił biskup.

Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes

Foto: Nie tylko Piłsudski, Dmowski...  Kaliwoda i Gibes
cz pon, 11 listopada 2019 17:38

101 lat temu gdy Polska odzyskiwała niepodległość po ponad wieku zaborów, także w Łomży Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku w trakcie rozbrajania stacjonujących w mieście oddziałów niemieckich zginęło pięciu Polaków. Najbardziej znanym z nich jest Leon Kaliwoda, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. W miejscu gdzie zginął odbywają się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Jedną z tragicznych ofiar pamiętnego 11 listopada 1918 r. w Łomży były także Franciszek Gibes, który wraz z peowiakami atakował niemieckich żołnierzy na ul. Giełczyńskiej. Przez lata zatarła się pamięć o nim i napisy na jego grobie. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jego nazwisko powtarzano wielokrotnie. Symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odremontowanego nagrobka było jednym z pierwszych punktów oficjalnych miejskich uroczystości Święta Niepodległości.

Wojskowy piknik... pierwszy u logistyków

Foto: Wojskowy piknik... pierwszy u logistyków
mm nie, 10 listopada 2019 14:26

- Takie pikniki jak nasz, dziś odbywają się w całym kraju. Zorganizowaliśmy go, żebyśmy wspólnie cieszyli się ze 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży. W przed dniu Święta Niepodległości na terenie koszar wojskowych przy Alei Legionów odbywa się pikniki „Służymy Niepodległej”, na który przyszło setki, jeśli nie tysiące mieszkańców miasta i okolicy. - Frekwencja dopisuje. Mamy scenę, pieśni patriotyczne, konkursy, pokaz sprzętu wojskowego i grochówkę. Chcieliśmy coś zapewnić nie tylko dla uszu, dla oczu, ale i dla ciała – dodaje dowódca.

Testament w pamięci pokoleń

Foto: Testament w pamięci pokoleń
cz nie, 10 listopada 2019 12:40

- Oni oddali życie za wolność. Dzięki takim ludziom jak Oni, nadal jesteśmy tutaj w wolnej Polsce – mówi Dariusz Raciborski, prezes KSS Bazuka. Członkowie klubu z Łomży, ale także Krakowa, Częstochowy, Warszawy i Radomia w przeddzień Święta Niepodległości spotkali się przy leśnym cmentarzu na skraju Czartorii w gminie Miastkowo, by oddać hołd polskim żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej. Mogiła i pamięć o nich przetrwała dzięki rodzinie Adama Korytkowskiego, który przy krzyżu w lesie pochował 36 żołnierzy zasiekanych 1. sierpnia 1920 roku przez Kozaków. - Dziadek przepowiedział mojemu ojcowi, żeby broń Boże nie zostało to zaprzepaszczone i żeby o nich nie zapomnieć – opowiadała wnuczka Teresa Pawelczyk, która wraz z rodziną nadal opiekuje się leśną mogiłą.

Rekordowa flaga z Łomży na Marszu Niepodległości

Foto: Rekordowa flaga z Łomży na Marszu Niepodległości
cz nie, 10 listopada 2019 08:33

Kraków uszył sobie na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę flagę o długości ponad 2 kilometrów, a w rok później rekord krakusów pragnie pokonać łomżynianka Sylwia Załuska. - Mój zamiar w całości się powiódł: uszyliśmy przez miesiąc flagę biało-czerwoną o długości blisko 2 500 metrów i szerokości 160 cm, która będzie miała premierową prezentację 11. listopada na Rondzie Romana Dmowskiego podczas Marszu Niepodległości w Warszawie – cieszy się 30-letnia prezeska Fundacji „Wypracuj Siebie”. Jeżeli tłumy Polaków w drodze do Stadionu Narodowego nie rozerwą 2-ipółkilometrowej flagi z wiskozy i poliestru, Sylwia Załuska z Łomży pokona rekord z Krakowa.

Zablokowana DK63 Łomża - Kolno

Foto: Zablokowana DK63 Łomża - Kolno
mm so, 09 listopada 2019 20:24

Dwa samochody osobowe VW i Skoda zderzyły się na skrzyżowaniu DK 63 i drogi 648 obok wsi Korzeniste. Trzy osoby podróżujące Skodą trafiły do szpitala. Droga Łomża - Kolno w tej chwili jest zablokowana.

Zderzenie z łosiem

Foto: Zderzenie z łosiem
mm so, 09 listopada 2019 19:58

Około 18,30 na DK 63 pomiędzy Podgórzem a Wygodą doszło do zderzenia samochodu dostawczego i łosia. Ludziom nic poważnego się nie stało, zwierzę zginęło.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
190401023634.png
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę