Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes

Główne zdjęcie
Odsłonięcia nowego nagrobka Franciszka Gibesa dokonują: prof. Krzysztof Sychowicz (IPN), Krzysztof Gibes (wnuk) i Jan Olszewski (przewodniczący Rady Miasta)

101 lat temu gdy Polska odzyskiwała niepodległość po ponad wieku zaborów, także w Łomży Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku w trakcie rozbrajania stacjonujących w mieście oddziałów niemieckich zginęło pięciu Polaków. Najbardziej znanym z nich jest Leon Kaliwoda, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. W miejscu gdzie zginął odbywają się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Jedną z tragicznych ofiar pamiętnego 11 listopada 1918 r. w Łomży były także Franciszek Gibes, który wraz z peowiakami atakował niemieckich żołnierzy na ul. Giełczyńskiej. Przez lata zatarła się pamięć o nim i napisy na jego grobie. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jego nazwisko powtarzano wielokrotnie. Symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odremontowanego nagrobka było jednym z pierwszych punktów oficjalnych miejskich uroczystości Święta Niepodległości.

Miejskie uroczystości z okazji Święta Niepodległości od lat mają podobny przebieg. Kwiaty i znicze na grobie Leana Kaliwody i mogiłach żołnierskich, oraz przed tablicami poświęconymi dwóm najważniejszych „ojcom niepodległości” z 1918 roku, w pewien sposób związanym także z Łomżą i regionem. Ówczesny Naczelnik Państwa, a późniejszy marszałek Józef Piłsudski, w Łomży 20 lat wcześniej zmieniał wyznanie, by móc poślubić ówczesną miłość swego życia.  Roman Dmowski, którego podpis widnieje pod Traktatem Wersalskim kończącym I wojnę światową i „przypieczętowały powrót Polski na mapę Europy i świata”, 20 lat później zmarł w dworze Lutosławskich w Drozdowie. 
Była także Msza Święta w Katedrze w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego, z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii wojskowej i przedstawicieli władz. Po niej, w towarzystwie orkiestry dętej, około 300 osób przeszło na ul. Sienkiewicza, gdzie przed dawną kamienicą Śledziewskich, a dziś należącą do Andrzeja Makarewicza, w której ścianę wmurowana jest tablica upamiętniająca śmierć w tym miejscu Leona Kaliwody, były przemówienia. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, posłowie Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski i Rober Tyszkiewicz, wicemarszałek województwa Marek Olbryś oraz listownie minister edukacji Dariusz Piontkowski i europoseł Krzysztof Jurgiel powtarzali, że wolność Polski przodkowie okupili wielką daniną krwi i że ta wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, dobrze z niej korzystać, a dziś cieszyć się nią. Było także składanie, przy dźwiękach werbli, kwiatów przed tablicą bohatera. 
Niejako obok oficjalnych uroczystości, chwilę później, około 150-200 osób rozciągnęło na całą długość Starego Rynku biało-czerwoną flagę i odśpiewało Mazurka Dąbrowskiego. Wieczorem odbyły się koncerty patriotyczne w II Liceum Ogólnokształcącym i w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie.   

Przywrócony pamięci
Wyróżnikiem tegorocznych uroczystości jest próba przywrócenia pamięci o kolejnym, obok Leona Kaliwody, bohaterze, który 11 listopada 1918 roku w Łomży oddał życie za wolność Ojczyzny. To Franciszek Gibes, który miał wówczas 42 lat. 
- Nie był kimś ważnym – opowiada Sławomir Zgrzywa, historyk. - Był uczestnikiem tego ważnego momentu historycznego jakim było rozbrajanie Niemców w Łomży. Został śmiertelnie postrzelony w walkach, które toczyły się na ul. Giełczyńskiej, gdzie peowiacy usiłowali zdobyć posterunek policji niemieckiej, w budynku na rogu ul. Dwornej i Giełczyńskiej, w którym dziś mieści się Muzeum Północno-Mazowieckie. Są dwie relacje dotyczące jego śmierci. Jedna mówi, że wychylił się za bardzo próbując strzelać do Niemców, a  druga, że zdobywał samochód pancerny. Jedno jest pewne -  czynnie uczestniczy w tych walkach. 
Franciszek Gibes postrzelony z karabinu maszynowego został przetransportowany do szpitala Ducha Świętego, gdzie zmarł w nocy z 11 na 12 listopada 1918 r. Zostawił żonę Teodozje z siódemką dzieci. Pośmiertnie został odznaczonym krzyżem walecznych, a jego żona w 1920 roku otrzymała specjalną zapomogę, rentę dla wdowy po poległym bojowniku POW.
- Gibes nie był łomżyniakiem. Pochodził z Warszawy, ale z rodziny, która wywodziła się z Galicji, z okolicy pKrakowa – mówi Sławomir Zgrzywa. - Franciszek Gibes był mistrzem cegielnianym. Pracował w cegielniach jako nadzorujący produkcję cegieł i przemieszczał się po całej Guberni Łomżyńskiej był pod Grajewem, był w Ostrowi i był w Łomży. Długo walczył o obywatelstwo, bo był obywatelem Austrii, z tamtego zaboru pochodził. Dopiero w 1911 roku gubernator przyznał mu prawo stałego pobytu w Łomży, no i może dlatego nie mamy go na listach członków POW. Ponieważ nie był obywatelem rosyjskim mógł się obawiać, że w czasie I wojny będzie internowany. Na pewno działał w POW – podkreśla historyk, który na cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika dwa lata temu, z nieżyjącym już Czesławem Rybickim, odnalazł zapomniany i zniszczony grób Franciszka Gibesa. - Dobrze, że udało się znaleźć jego grób. Był w bardzo złym stanie, z zatartymi napisami. 
Renowację, a właściwie budowę nowego pomnika nagrobnego Franciszka Gibesa sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. 
- Rok 1918 dla nas Polaków jest niezwykle ważny. 11 listopada był, jest i mam nadzieję będzie najważniejszym naszym świętem narodowym. Wydarzenia 11 listopada przywracały Państwo Polskie. Żołnierze POW, którzy wyszli w Łomży walczyć i tworzyć Państwo Polskie właśnie w tym momencie, w tym dniu zasługują na naszą pamięć – mówi prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN podkreślając, że odbudowa grobu, i przywrócenie pamięci zbiorowej Franciszka Gibesa, było obowiązkiem Instytutu Pamięci Narodowej.

11 listopada 1918 roku w Łomży w trakcie rozbrajania stacjonujących tu niemieckich żołnierzy zginęło pięć osób. 
- Poszukujemy na cmentarzu grobu Jana Bukowskiego – mówi Sławomir Zgrzywa dodając, że to kolejny z tych pięciu poległych. - W Piątnicy na cmentarzu jest grób Józefa Florczyka. Jesteśmy jeszcze w trakcie ustaleń tego piątego – dodaje historyk. 

Foto: Odsłonięcia nowego nagrobka Franciszka Gibesa dokonują: prof. Krzysztof Sychowicz (IPN), Krzysztof Gibes (wnuk) i Jan Olszewski (przewodniczący Rady Miasta)
Foto: Józef Babiel (TPZŁ) przy nowym pomniku Franciszka Gibesa
Foto: Odsłonięcie nowego nagrobka Franciszka Gibesa
Foto: Sławomir Zgrzywa przy grobie Franciszka Gibesa
Foto: Poświęcenia dokonali proboszcz parafii katedralnej ks. Marian Mieczkowski i kapucyn Jan Bońkowski
Foto: Kwiaty składa Jan Olszewski, przewodniczący Rady Miasta
Foto: Kwiaty składa prof. Krzysztof Sychowicz, IPN
Foto: W imieniu prezydenta miasta kwiaty składa Łukasz Czech, pracownik biura prasowego
Foto: Wnuk Krzysztof Gibes
Foto: Znicze od harcerzy na grobie Franciszka Gibesa
Foto: Przedstawiciele wojska
Foto: Harcerze i wojsko zapili znicze na grobach zasłużonych
Foto: Chłopiec z polską flagą i w szaliku ŁKSu maszeruje z tatą po cmentarzu
Foto: Znicze na nagrobku Leona Kaliwody
Foto: Przy grobie Leona Kaliwody
Foto: Warta przy grobie Leona Kaliwody
Foto: Jedna flaga na bloku
Foto: Pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Jan Olszewski, przewodniczący Rady Miasta pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Maria Dziekońska, wicestarosta; Lech Marek Szabłowski starosta łomżyński i Jerzy Wnorowski pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Harcerze pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Przedstawiciele wojska pod tablicą Józefa Piłsudskiego. W środku płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży i ppłk Tomasz Żyłka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży
Foto: Przedstawiciele Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia pod tablicą Józefa Piłsudskiego
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej
Foto: Godło przy ołtarzu
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej, Waldemar Borusiewicz, dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Dętej
Foto: Msza za ojczyznę w Katedrze Łomżyńskiej, Waldemar Borusiewicz, dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Dętej
Foto: Poczty sztandarowe w drodze na uroczystości pod tablicę Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Mural przy ul. Polowej
Foto: Poczty sztandarowe w drodze na uroczystości pod tablicę Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Prezydenci przy pomniku harcerzy na ul. Polowej
Foto: Starostowie przy pomniku harcerzy na ul. Polowej
Foto: Harcmistrz Wiesław Domański, komendant hufca ZHP w Łomży, ul. Polowa
Foto: Wojska Obrony Terytorialnej, ul. Polowa
Foto: Wojska Obrony Terytorialnej, ul. Polowa
Foto: Wojska Obrony Terytorialnej, ul. Polowa
Foto: Wojska Obrony Terytorialnej, ul. Sienkiewicza
Foto: Poczty sztandarowe, ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Łomżyńska Orkiestra Dęta, ul. Sienkiewicza
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Foto: Wojska Obrany terytorialnej, ul. Sienkiewicza
Foto: Posłanka Bernadeta Krynicka
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Poseł Robert Tyszkiewicz
Foto: Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Piotr Modzelewski
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składa posłanka Bernadeta Krynicka
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składa poseł Lech Antoni Kołakowski w towarzystwie radnych Agnieszki Białobrzewskiej i Marianny Jóskowiak
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składa poseł Robert Tyszkiewicz w towarzystwie działaczy Platformy Obywatelskiej
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składają radni sejmiku województwa podlaskiego: Jacek Piorunek, Piotr Modzelewski i Marek Olbryś
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składaja radni miejscy pod przewodnictwem Jana Olszewskiego, przewodniczącego Rady Miasta
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składają Starosta Lech Marek Szabłowski i wicestarosta Maria Dziekońska
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty składa dyrektor ARiMR Wiesław Grzymała
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, znicze od kombatantów
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty od przedstawicieli wojska,  w środku płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży i po prawej ppłk Tomasz Żyłka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kwiaty od harcerzy pod przewodnictwem harcmistrza Wiesława Domańskiego, komendanta hufca ZHP w Łomży
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, przedstawiciele służb mundurowych
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, przedstawiciele TPZŁ: Wawrzyniec Kłosiński, Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, Zygmunt Zdanowicz i Mirosława Kluczek
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, przedstawicile PWSIiP: 	prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Sylwia Chojnowska i rektor dr hab. Dariusz Surowik
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, kombatanci
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, uczniowie 1 LO w Łomży
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, Łomżyńska Orkiestra Dęta
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, Łomżyńska Orkiestra Dęta
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, Łomżyńska Orkiestra Dęta
Foto: Uroczystości pod tablicą Leona Kaliwody na ul. Sienkiewicza, Łomżyńska Orkiestra Dęta
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Flaga biało-czerwona na Starym Rynku
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Anna Archacka, dyrektor Muzeum na Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński na Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Przedstawiciele Rady Powiatu ze starostą Lechem Markiem Szabłowskim na czele składają kwiaty pod tablicą Romana Dmowskiego w Drozdowie
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski składa kwiaty pod tablicą Romana Dmowskiego w Drozdowie
Foto: Kwiaty składają radni sejmiku województwa podlaskiego: Piotr Modzelewski, Marek Olbryś i Jacek Piorunek
Foto: Kwiaty składają: Krzysztof Sychowicz z IPN i Sławomir Zgrzywa z biura konserwatora zabytków
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich, wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski
Foto: Uroczystości pod tablicą Romana Dmowskiego, kwiaty od przedstawicieli wojska,  w środku płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży i po prawej ppłk Tomasz Żyłka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich
Foto: Uroczystości w Drozdowie pod tablicą Romana Dmowskiego na Dworku Lutosławskich, dzieci ze szkoły podstawowej w Drozdowie

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę