Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Pieszy pod policyjną kontrolą

Główne zdjęcie
Policjanci przy przejściu dla pieszych na ul. Zawadzkiej

W całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W tym roku – według danych na koniec września – tylko w województwie w wypadkach zginęło 21 pieszych. - W Łomży policjantów można spotkać w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych - w okolicy przejść dla pieszych na ul. Zawadzkiej, Sikorskiego czy Piłsudskiego - mówi Ewelina Szlesińska z KMP Łomża podkreślając, że obecność policjantów w tych miejscach ma także działać prewencyjnie.

8 października 2019 roku samochód potrącił dwoje nastolatków na przejściu dla pieszych przez aleję Piłsudskiego
8 października 2019 roku samochód potrącił dwoje nastolatków na przejściu dla pieszych przez aleję Piłsudskiego

Policjanci zwracają uwagę, że znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni. Przypominają, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  •  omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policjanci apelują także do pieszych o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych. Poza obszarem zabudowanym to obowiązek, ale także w obszarze zabudowanym dodatkowy element bezpieczeństwa. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę