Choinka sprzed kościoła Benedyktynek na Starym Rynku
Jedni mówili, że to świerk kłujący, inni twierdzili, że jodła, lecz przechodnie i pracownicy sklepów, instytucji i firm na krótkiej trasie z ulicy Dwornej Giełczyńską na Stary Rynek z podekscytowaniem cieszyli się, że choinka miejska wjeżdża do centrum ponad 600-letniej starówki Łomży. Drzewo ma około 17 metrów długości, waży ponad 4 tony, a u podstawy mierzy w najszerszym miejscu pnia 58 centymetrów przekroju. Dużo, prawie dwa razy więcej, niż wynosi 33-centymetrowa średnica rury, która jest wkopana na głębokość około metra. Robotnicy musieli się ostro naciąć, żeby „naostrzyć” pień i wstawić choinkę, która we wtorkowy ranek jeszcze rosła przy kościele Panien Benedyktynek.
„Łomża” wróci na imprezy Łomży
Dni Miasta w czerwcu, Gościniec Łomżyński w sierpniu i jeszcze jedna impreza w ramach łomżyńskich wakacji. Na trzech dużych miejskich imprezach w 2020 roku ma być piwo Łomża. O zacieśnieniu współpracy z właścicielem marki „Łomża” poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski i Michał Szabłowski dyrektor Browaru Łomża należącego dziś do firmy Van Pur.
Trudne „początki elektromobilności” w Łomży
Dziesięć dni potrzebowali miejscy urzędnicy, aby spróbować wyjaśnić dlaczego uruchomione przed rokiem ładowarki do aut elektrycznych zostały wyłączone. Zaalarmował nas Czytelnik, który po zapowiedziach władz miasta, że „nie boimy się nowoczesności, chcemy być miastem nowoczesnym” kupił sobie auto elektryczne. - Obecnie nie mam gdzie go ładować, a sam zakup choć bardzo drogi okazał się bezcelowy – napisał dodając, że „osobiście czuje się wprowadzony w błąd przez władze miasta”. Okazuje się, że przekazane nam tłumaczenia miejskich urzędników są zupełnie inne niż te, jakie miał od nich usłyszeć Czytelnik.
Droga „objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej”
W projekcie przyszłorocznego budżetu województwa podlaskiego nie ma środków na zapowiadany remont drogi wojewódzkiej nr 677 od Konarzyc do Śniadowo. Podczas wczorajszej sesji Sejmiku dopytywał o to radny Jacek Piorunek: Czy to znaczy, że uzdrawianie tej drogi nie będzie kontynuowane? Odpowiedzialny za inwestycje drogowe wicemarszałek Marek Olbryś zapewniał, że droga zostanie wyremontowana bo „ta trasa jest objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej”, ale „nie możemy nagłaśniać tej sprawy”.
„Powrót do Jedwabnego”
„Powrót do Jedwabnego” to tytuł najnowszej książki Wojciecha Sumlińskiego oraz dr Ewy Kurek i Tomasza Budzyńskiego. Promocja odbyła się wczoraj w warszawskim Domu Dziennikarza. W czterech wcześniej umówionych miejscach, gdzie miało dojść do spotkania autorów z czytelnikami, zablokowano spotkania rzekomo po interwencjach Gminy Żydowskiej. W piątym miejscu na promocji było tysiąc osób.
Sklep internetowy, który sprzedaje
Wiele się mówi o tym, że handel przeniósł się do sieci i coraz silniejszą pozycję mają sklepy internetowe. Przede wszystkim lubimy tak robić zakupy - jest wygodniej i taniej, a dodatkowo mamy dostęp do wielu różnych marek. Poza tym szybkie płatności i dostawy kurierskie oraz paczkomaty sprawiają, że wymarzona sukienka, książka czy też nowy sprzęt grający są dostarczane do nas w tempie niemalże ekspresowym. Ci, którzy mają, lub planują założyć e-sklep zastanawiają się, jak sprawić, by klienci zostawiali pieniądze właśnie u nich. Warto postawić na tych, dla których codziennością jest projektowanie stron internetowych. Warszawa na swoim terenie ma kilka firm, które zajmują się tego typu działalnością.
WOŚP rekrutuje na Finał w Łomży
- Ruszamy z organizacją 28. Finału WOŚP w Łomży i zapraszamy wszystkich do wspólnego grania! - mówi Monika Orłowska-Laskowska szefowa Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży. Orkiestra zagra 12. stycznia 2020 roku i będzie zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Nowi radni województwa
- Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Ślubuję, tak mi dopomóż Bóg – mówił Piotr Modzelewski z Łomży. W poniedziałek on, ale także Wojciech Grochowski z Grajewa i Krzysztof Kondraciuk z Łap objęli mandaty radnych województwa podlaskiego.
POR ARiMR informuje: Ruszył nabór wniosków na rolniczy handel detaliczny ze wsparciem ARIMR
Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpoczął się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.
Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie
Pięć dni po zgonach w Łomży dwóch bezdomnych pięć instytucji podpisało porozumienie o współpracy w akcji „Nie bądźmy obojętni”. Skierowana jest ona na pomoc osobom bezdomnym, nadużywającym alkoholu i niezaradnych życiowo, dla których okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudnym i niebezpiecznym czasem. - Warunkiem niezbędnym jest zgoda takiej osoby, aby dała sobie pomóc – mówi podinsp. Krzysztof Sewioło, pierwszy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Łomży.
Dramatyczne poszukiwania grzybiarza
- Od samego początku i policjanci i ratownicy, myśmy wiedzieli, że walczymy o życie – mówi ks. dr Radosław Kubeł założyciel Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, której członkowie wraz z policjantami i strażakami w sobotnią zimną noc poszukiwali w okolicach Jedwabnego zaginionego grzybiarza. - Założyliśmy, że osoba doznała jakiegoś zachorowania, ewentualnie urazu i musi znajdować się na obszarze liczącym kilkaset hektarów. Akcja była o tyle dramatyczna, że wiedzieliśmy, że ten człowiek na pewno tam jest natomiast czas, temperatura, wiatr to wszystko działało na niekorzyść – opowiada ks. Kubeł.
Dwa pożary w byłej szkole
Dwa razy – wieczorem i w nocy – strażacy wyjeżdżali do gaszenia budynku po dawnej szkole w Starych Duchnach na terenie gminy Śniadowo. Znajdowały się w nim lokale socjalne, ale pod pożarach, które „wybuchały” w różnych miejscach teraz praktycznie nie nadaje się do użytku.
Przyszłość kryptowalut w Europie i na świecie
Cyfrowe pieniądze na dobre zagościły w naszym codziennym życiu. Chociaż w sklepach i punktach usługowych dalej można płacić gotówką, to papierowe pieniądze powoli odchodzą na dalszy plan. Wiele środowisk popiera wprowadzenie wyłącznie transakcji bezgotówkowych w wybranych obszarach. To optymistyczna wiadomość dla entuzjastów kryptowalut, którzy oczekują, że już niedługo będzie można powszechnie ich używać.
Zalety prywatnego akademika
Mimo że od rozpoczęcia roku akademickiego minęło już trochę czasu, to niektórzy studenci wciąż mają problem ze znalezieniem dla siebie lokum. W związku z tym zmuszeni są prosić rodzinę czy znajomych o nocleg, a w skrajnych sytuacjach – zmiany trybu stacjonarnego studiów na te zaoczne. Dodatkowo często prywatne stancje znacznie odbiegają poziomem i ceną od tego, co widać na zdjęciach w internetowych ogłoszeniach. Co zatem pozostaje? Zdecydowanie się na prywatny akademik!
Strażacy modlili się w Nowogrodzie
Prawie 150 strażaków, w tym dwadzieścia pięć pocztów sztandarowych jednostek Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu łomżyńskiego spotkało się w niedzielę w Nowogrodzie. W tutejszym kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbyła się msza święta za zmarłych strażaków z powiatu łomżyńskiego.
Jubileuszowa Cecyliada w kościele Krzyża Świętego
Uroczystą mszę świętą w intencji chórzystów, organistów i wszystkich osób współtworzących śpiew kościelny odprawiono w sobotni wieczór w kościele Krzyża Świętego. W liturgii uczestniczyły cztery chóry z Łomży i z Nowogrodu, czczące śpiewem swą patronkę św. Cecylię. Po nabożeństwie odbył się koncert, już 10, jubileuszowa „Cecyliada”. Chórzyści pod kierunkiem Katarzyny Szmitko przygotowali prawdziwy, muzyczny spektakl z łacińskimi, włoskimi i polskimi pieśniami z organowym akompaniamentem, dopełnione poetyckim słowem i grą świateł. – Za to wszystko, co dzisiaj słyszeliśmy i za codzienny trud, włożony w tak piękne przygotowanie utworów ku chwale Pana Boga z całego serca dziękuję! – mówił biskup Tadeusz Bronakowski, a liczna publiczność podziękowała śpiewakom owacją na stojąco.
Karambol na moście w Wiźnie
Przez cztery godziny zablokowana była droga krajowa nr 64 Łomża - Jeżewo. Na moście przez Narew w Wiźnie doszło do zderzenia się aż 8 pojazdów. Na szczęście nikt z jadących w samochodach nie odniósł obrażeń. Według policji była to tylko kolizja.
Złote Gody po ślubie w środku zimy albo środku lata
Poznali się pod koniec lat 60. w Klubie Futurysta w mieście Łodzi. Ona studiowała farmację w AM, on - włókiennictwo w PW. Zatańczyli twista i... umówili się na romantyczną potańcówkę we dwoje. - Mój przyszły mąż wydał całe stypendium na kolację z dancingiem w jednej z lepszych restauracji, nazywała się „Halka” – wspomina z rozbawieniem Alicja Białkowska – Gajos, która z Michałem Gajosem otrzymała w sobotnie południe Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenie przyznał prezydent RP Andrzej Duda i wręczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. - Państwo jesteście dla naszego młodszego pokolenia wzorem do naśladowania – gratulował włodarz miasta.
Koncepcja Civitas Christiana w nauczaniu Jana Pawła II
- Na pewno nie znam wszystkich tekstów Jana Pawła II, w związku z tym nie znam takiego tekstu, w którym osobiście papież użyłby tego sformowania (Civitas Christiana – dop. red.) - mówił ks. prof. dr. hab. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Był głównym prelegentem podczas jubileuszowych 25. Łomżyńskich Dni Społecznych. - To takie miejsce, w którym w popularny sposób ukazuje się ważkie zagadnienia społeczne poprzez pryzmat różnych dyscyplin naukowych i różnorodnych doświadczeń prelegentów, które czerpią źródła z nauczania społecznego kościoła – tłumaczy dr Tadeusz Kowalewski z Katolickiego Stowarzyszeniem Civitas Christiana w Łomży, który rokrocznie organizuje ŁDS.
Uwaga, możliwa gołoledź!
IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne m.in dla całego podlaskiego. Zdaniem meteorologów po godz. 13.00 mogą wystąpić miejscami opady śniegu z deszczem, deszczu oraz mżawki marznących, powodujących gołoledź. W tej chwili temperatura powietrza wznosi około -1 stopnia.