Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Trzech posłów Ziemi Łomżyńskiej i jeden senator

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

Lech Antoni Kołakowski z Łomży, Kazimierz Gwiazdowski z Mścich koło Radziłowa i Stefan Krajewski ze wsi Krajewo Białe pod Zambrowem to posłowie Ziemi Łomżyńskiej w nowym Sejmie RP. Mandaty wygrali w wyborach 13 października, a dziś złożą ślubowania i formalnie rozpoczną czteroletnią poselską kadencję. Dla Kołakowskiego to piąta kadencja, dla Gwiazdowskiego czwarta, a Krajewski jest sejmowym debiutantem. Parlamentarnym debiutantem jest także Marek Komorowski z Zambrowa, który dziś po raz pierwszy złoży przysięgę senatora i obejmie mandat przypisany do okręgu łomżyńsko-suwalskiego.

Senator Marek Adam Komorowski
Senator Marek Adam Komorowski
Poseł Kazimierz Gwiazdowski
Poseł Kazimierz Gwiazdowski
Poseł Stefan Krajewski
Poseł Stefan Krajewski

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.” To treść składanej przez posłów i senatorów przysięgi. 

Z „nowych” naszych posłów rekordzistą jest Lech Antoni Kołakowski. 56-letni polityk w Sejmie będzie zasiadał już piątą kadencję. Po raz pierwszy posłem został wybrany w 2005 roku. Był posłem V kadencji, VI kadencji, VII kadencji, VIII kadencji i teraz zaczyna posłowanie w IX kadencji Sejmu RP. Kołakowski od początku wybierany jest z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości i z wyborów na wybory zdobywa coraz większe poparcie mieszkańców. 13 października 2019 r. posłem na Sejm wybrało go ponad 16 tysięcy osób. Zaczynając piątą kadencję sejmową poseł Kołakowski pobił „łomżyński” rekord długości zasiadania w Sejmie ustanowiony przez posła Mieczysława Czerniawskiego, który sprawował mandat posła jeszcze w PRL-u (X kadencji z ramienia PZPR) oraz posła na Sejm RP II, III i IV kadencji. 

Nieco krótszy staż parlamentarny ma poseł Kazimierz Gwiazdowski (57 lat) także wybierany z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiejsze ślubowanie było jego czwartym ślubowaniem poselskim. Po raz pierwszy mandat posła na Sejm obejmował w grudniu 2006 roku, po tym gdy ówczesny poseł PiS Roman Czepe wygrał wybory samorządowe na burmistrza Łap. Gwiazdowski został posłem na Sejm V kadencji, a następnie wygrywał wybory poselskie w 2007 i 2015 roku czyli VI i VIII kadencji. W ostatnich wyborach pochodzący z Mścich koło Radziłowa Kazimierz Gwiazdowski zdobył rekordowo duże poparcie - 14101 głosów. Posłem wybrali go głównie mieszkańcy powiatów: grajewskiego (6169) i kolneńskiego (2669) oraz łomżyńskiego (1206) i monieckiego (938).

Debiutantem w ławach poselskich jest 38-letni Stefan Krajewski. Urodził się w Zambrowie, a wychowywał i mieszka w Krajewie Białym. Z październikowych wyborach startował – jako szef wojewódzkich struktur - z pierwszego miejsca listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdobył mandat poselski uzyskując poparcie 13439 osób. 
Stefan Krajewski z wykształcenia jest politologiem - ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związany był z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2011-2015 r. był dyrektorem Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży. 
Z list PSL był radnym powiatu zambrowskiego (2010-2014) i Sejmiku Województwa Podlaskiego (2014-2019). W latach 2015 – 2018 był członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego. Od 2016 roku jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego PSL w województwie podlaskim.

Debiutantem w parlamencie jest także Marek Adam Komorowski. 60-letni radcą prawnym z Zambrowa obejmie mandat senatora z okręgu łomżyńsko-suwalskiego. Startując z listy PiS w październikowych wyborach zdobył ponad 111 tysięcy głosów, czyli poparcie ponad 58% wyborców. Wygrana w wyborach senackich jest swoistym ukoronowaniem jego dotychczasowej działalności polityczno-społecznej. Marek Adam Komorowski w latach 1990-1998 pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Wojewódzkiego w Łomży. W latach 1998-2002 był starostą zambrowskim. Od 2006 roku z list Prawa i Sprawiedliwości Komorowski był wybierany radnym sejmiku wojewódzkiego podlaskiego, a w obecnej kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. 
Komorowski dwukrotnie - latach 2007 i 2015 - bezskutecznie starał się o mandat poselski. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę