Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Łomża nie jest miastem dla młodych

Główne zdjęcie
Europolis: Miasta dla młodych

Warszawa, Rzeszów, Katowice - to miasta, w których najlepiej żyje się młodym ludziom. W raporcie Fundacji Schumana Łomża jest na 56 miejscu wśród 66 polskich miast wojewódzkich i na prawach powiatów. Ranking Europolis powstał w oparciu o punktację dotyczącą siedmiu obszarów: gospodarka lokalna, edukacja, infrastruktura, mobilność, kultura i rozrywka, otwartość, zdrowie i opieka.

Na potrzeby raportu osoby młode zostały zidentyfikowane jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat, choć niektóre wskaźniki obejmują nieco szersze grupy wiekowe. 
- Taka cezura obejmuje zarówno młodzież licealną, jak i tzw. „młodych dorosłych” - podają twórcy rankingu definiując, że „miasto dobre dla młodych to miasto elastyczne, dynamiczne, prorozwojowe i otwarte”. Na czoło zdecydowanie wychodzą metropolie (tj. miasta powyżej 300 tysięcy mieszkańców). Stanowią one połowę pierwszej dziesiątki, i wszystkie mieszczą się w pierwszej dwudziestce rankingu. 

Łomża w ogólnym zestawieniu znalazła się na 56 miejscu rankingu – przed Suwałkami, które wylądowały dwie pozycje niżej, ale też znacznie za Ostrołęką (33) i Białymstokiem (29).

Najlepiej z mobilnością, najgorzej z kulturą i infrastrukturą
Na potrzeby rankingu badano siedem płaszczyzn od lokalnej gospodarki przez edukację, kulturę, infrastrukturę po ochronę zdrowia.
Okazuje się, że najlepiej Łomża wypadła pod względem mobilności zajmując 20 miejsce w Polsce. To kategoria, która obejmowała m.in. liczbę krajowych połączeń kolejowych, która u nas w ogóle nie występuje, ale także „dostępność transportu publicznego w tym koszty biletów dla mieszkańców, oraz infrastrukturę dla rowerzystów - długość ścieżek rowerowych, system publicznego roweru miejskiego i liczba stacji wypożyczenia rowerów miejskich.
Najsłabiej – na 64 miejscu – Łomża wypadła pod względem infrastruktury. To zestawienie obejmowało m.in. jakość mieszkalnictwa, dostępność mieszkań, ale również stopień zazielenienia przestrzeni miejskiej i dbałość o czyste powietrze.

Niewiele lepiej sklasyfikowano nas także pod względem kultury i rozrywki. W tym zestawieniu zajęliśmy miejsce 63 czyli czwarte od końca.

Zobacz jak wypada Łomża na tle innych miast w rankingu Fundacji Schumana Europolis: Miasta dla młodych 

230804070022.gif
Foto: Europolis: Miasta dla młodych
Foto: Zestawienie główne rankingu Europolis: Miasta dla młodych
Foto: Ranking pod względem lokalnej gospodarki
Foto: Ranking pod względem edukacji
Foto: Ranking pod względem infrastruktury
Foto: Ranking pod względem mobilności
Foto: Ranking pod względem kultury i rozrywki
Foto: Ranking pod względem otwartości
Foto: Ranking pod względem zdrowia i opieki

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę