PIT od soboty
W sobotę rusza kampania PIT-owa. Z ubiegłorocznych dochodów z fiskusem trzeba rozliczyć się do 30 kwietnia. Fiskus zapewnia, że podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze niż przed rokiem rozliczenie rocznego podatku. Np. od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. Urząd na oddanie pieniędzy ma 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Przedsiębiorca walczy o wodę dla rolników i ptaków
- Rolnicy chodzą na pola i drżą o warunki wegetacji roślin i plony w nadchodzącym sezonie, ponieważ od kilku lat obniża się poziom wód gruntowych – mówi przedsiębiorca Andrzej Konopka ze Śniadowa, który wysłał pismo otwarte do Zarządu Wód Polskich. Czytamy tam: „Zwracam się z prośbą o podjęcie przez Państwa Instytucję natychmiastowych działań, mających na celu retencję i zatrzymanie wód powierzchniowych przed ich spływaniem do rzek... Z zaskoczeniem obserwujemy działania spółek wodnych, które na dużą skalę czyszczą i pogłębiają rowy melioracyjne, choć powinno się w tej sytuacji robić wszystko, aby woda nie odpływała z terenów rolniczych”. - U nas też tragedia jest, tak brak wody obsusza łąki – potwierdza sołtys Marian Zaczek z Kupisk Nowych.
Złodziej kodów
Oryginalny sposób na kradzież pieniędzy „opracował” 37-latek, którego ujęli, w wyniku intensywnej pracy, Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Mężczyzna w realnych sklepach robił zdjęcia kodów płatniczych w systemie „paysafecard”, a później „za nie” robił zakupy internetowe. Teraz siedzi w tymczasowym areszcie.
Prezydent jeszcze nie wie co sądzić o kolei przez środek Łomży
- Po dokładnym zapoznaniu się z dokumentem władze Łomży zgłoszą do niego swoje uwagi – podaje Łukasz Czech z ratusza zapewniając, że władze miasta wezmą udział w ogłoszonych wczoraj konsultacjach społecznych dotyczących Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK. Z przesłanych odpowiedzi wynika, że póki co prezydent nie wie, co sądzić o przedstawionym w dokumencie przebiegu nowej linii kolejowej przez środek Łomży.
Pijani wpadli na Nowogrodzkiej
Dziś rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Punkt kontrolny zorganizowany został na ul. Nowogrodzkiej, gdzie mundurowi przeprowadzili 673 takich sprawdzeń. Trzech kierowców miało jechać na „podwójnym gazie”. Policjanci od razu zabrali im prawa jazdy, czeka ich proces sądowy i surowe kary.
Niebezpieczny pieszy
- Kobieta wtargnęła na czerwonym świetle na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód – to według dotychczasowych ustaleń policji przyczyna wieczornego wypadku na skrzyżowaniu alei Legionów z ul. Dworcową. 53-letnia piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
Ogłoszono Konsultacje Społeczne w sprawie... kolei przez środek Łomży
Rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny, udostępniła formularze do zgłaszania uwag do przedstawionego pod koniec stycznia dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL)”. W dokumencie zaprezentowano m.in. nowe odcinki linii kolejowych - dla których określono korytarze przebiegu. Jedna z nowych linii kolejowych ma przebiegać przez sam środek Łomży. Wnioski i uwagi do dokumentu, także w zakresie przebiegu korytarzy kolejowych można zgłaszać do 10 marca 2020 r.
Audi wypadło z zakrętu
O szczęściu może mówić kierowca audi, które wypadło z zakrętu w Żelechach. Samochód przejechał tuż przy płocie jednej z posesji, uderzył w bok autobusu szkolnego, po czym z dużą siłą uderzył w słup linii energetycznej, na którym się zatrzymał. Na szczęście nikomu z ludzi nic się nie stało.
Duży dąb wycięty w Lesie Jednaczewskim
Czytelnik 4lomza.pl przywiózł straszną nowinę i zdjęcia na dowód, że w Lesie Jednaczewskim leży wycięty dąb – duży, masywny, o obwodzie pnia w podstawie 470 centymetrów. Bulwersuje, że w sąsiadującym przez Groblę Jednaczewską z Łomżą lesie wycinają drzewa, zamiast je chronić. - To prawda, wycięliśmy około 100-letni dąb, ponieważ stanowił bardzo duże zagrożenie dla ludzi – potwierdza nadleśniczy Dariusz Godlewski z Nadleśnictwa Łomża. - Był w środku wypróchniały, a pień mogła przełamać i wywrócić większa wichura. Ponadto porywy wiatru powodowały, że z dębu spadały połamane konary i gałęzie. W okolicy pomnika Stacha Konwy często znajdują się ludzie...
Jak pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka przy pomocy zabawek?
Dzieci każdego dnia uczą się nowych rzeczy, poznają ciekawe zjawiska rządzące światem. W głowie rodzica może jednak rodzić się pytanie – jak najlepiej wpłynąć na rozwój pociechy? Sam Albert Einstein mówił, że zabawa jest najwyższą formą nauki. Słowa naukowca można w prosty sposób zinterpretować. Mianowicie, to zabawki mogą przyczynić się do najlepszego rozwoju maluchów!
Poznaj sielską Warmię i Mazury. Zaznaj namiastki Prowansji na Lawendowych Polach
Planujesz wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior i zastanawiasz się, jakie miejsca są warte uwagi? Sprawdź, które lokalizacje na Mazurach to prawdziwe perełki gwarantujące sielski wypoczynek i niebanalne atrakcje.
Łomżyńska koalicja „ziobrzystów” z PO?
Zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, szef urzędowej kancelarii prezydenta Grzegorz Daniluk, radny miejski Mariusz Tarka, były radny Łukasz Kacprowski czy kręcący się przy prezydencie Dariusz Wojtkowski, to kilku z łomżan, którzy uczestniczyli w sobotniej konwencji partii Solidarna Polska. Mieli kartki z napisem „Solidarna Polska Łomża”, co sugeruje powołanie lokalnych struktur. Paradoksalnie więc „Ziobrzyści” we władzach Łomży, a na pewno w Radzie Miejskiej, byliby koalicjantami Platformy Obywatelskiej przeciwko radnym z Prawa i Sprawiedliwości.
Dobudują brakującą część obwodnicy Zambrowa
W 2012 roku oddano do użytku obwodnicę Zambrowa w ciągu drogi ekspresowej S8 Warszawa Białystok. Wraz z tą obwodnicą projektowana była obwodnica miasta wzdłuż drogi krajowej nr 63 w kierunku Łomża – Sokołów Podlaski, wraz z połączeniem jej z drogą nr 66 w kierunku Wysokiego Mazowieckiego i Bielska Podlaskiego. Zrealizowano tylko jej fragment w kierunku Łomży. Teraz, po latach zabiegów, budowa dalszej części tej obwodnicy Zambrowa znalazła się w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030.
Wietrznie i... możliwe pierwsze burze
Do niemal 50 km/h dochodziły porywy wiatru rejestrowane o poranku przez stację meteorologiczną Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Marianowie koło Piątnicy. Wiatr był tak silny, że przewrócił na samochody duży bilbord stojący przy ul. Porucznika Łagody. Tymczasem synoptycy wietrzną pogodę zapowiadają na cały dzień, ale najsilniejsze porywy wiatru mają już być za nami.
Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych i dachowanie
Do dwóch wypadków drogowych doszło w poniedziałkowy poranek w Łomży i regionie. W Łomży na przejściu dla pieszych został potrącony mężczyzna. Z pierwszych informacji wynika, że pieszy doznał poważnych obrażeń i nieprzytomny został zabrany przez pogotowie do szpitala. Niestety 65-latek tam zmarł. Do szpitala trafił także kierowca osobówki, która dachowała na drodze Jedwabne – Przytuły.
Wiatr zmieni pogodę
Po kilku dniach nieco chłodniejszych synoptycy zapowiadają zmianę pogody. Pierwszą tego zapowiedzią ma być wiatr, który z godziny na godzinę będzie przybierał na sile. Karolina Kierklo z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku wydała ostrzeżenie przewidując, że nad ranem w porywach może osiągać prędkość do 85 km/h.
Ostatni Sybiracy
Tylko tego jednego dnia 10 lutego 1940 r. z Łomży i okolic wywieziono na Sybir ponad 1750 osób. Wśród deportowanych było około 150 mieszkańcy Podgórza. Przed siedzibą biblioteki znajduje się Aleja Zesłańców Sybiru, którą wieńczy wysoki na kilka metrów żelazny słup z wyciętym orłem, a po bokach stoją dwa mniejsze z imionami i nazwiskami wywieziony na Sybir mieszkańców Gminy Łomża. W niedzielę przed Aleją Zesłańców Sybiru stanęło tu około stu osób. Gdy chór śpiewał Hymnu Sybiraków Roman Kalista miał oczy pełne łez. - Kto nie był w czasie wojny na nieludzkiej ziemi za Uralem, ten nie wyobraża sobie, jak strasznie tam było... - wspominał 87 latek. 80 lat temu, w mroźny poranek 10 lutego 1940 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem został w mroźny poranek zabrany przez NKWD-na z Podgórza na stację kolejową w Łomży, skąd w bydlęcych wagonach wywieziono ich w nieznanym kierunku.
Zima wróciła. Górka w Rybnie ruszy w niedzielę
Stok narciarski w Rybnie to od kilkunastu lat największa zimowa atrakcja w okolicach Łomży. Choć kalendarzowa zima przekroczyła już półmetek, póki co śniegu i mrozu było jak na lekarstwo. Dopiero nocą z środy na czwartek lekko się ochłodziło. Okazuje się, że to wystarczyło, aby na stoku narciarskim w Rybnie zaczęły pracować armatki śnieżne, a w sobotę właściciel ogłosił: Zima wróciła. Zapraszamy 9.02.2020 od godz. 10.00
Łomżyńskie biuro senatora Komorowskiego
- Myślę, że będzie wspólna współpraca i alternatywa dla mieszkańców – mówił senator Marek Komorowski otwierając w sobotę swoje biuro parlamentarne w Łomży. Mieści się w bloku przy ul. Długiej 24, kilkadziesiąt metrów od biura posła Lecha Kołakowskiego. Obaj parlamentarzyści są z Prawa i Sprawiedliwości, a brak wspólnego biuro tłumaczony jest niemożnością znalezienia w Łomży odpowiedniego lokalu.
Cudowne „Cztery pory roku” w Parku Doliny Narwi
Przepiękny, zachwycający, unikalny, cudowny – tak o filmie pt. „Cztery pory roku”, zrealizowanym od A do Z przez Zdzisława Folgę (lat 44) wyrażali się widzowie po piątkowej premierze w Centrum Kultury w Łomży. Łomżyński artysta fotograf i operator przez 3 lata gromadził nagrania, ukazujące zjawiskową przyrodę, krajobrazy i zwierzęta Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi zimą, wiosną, latem i jesienią. Przez 38 minut obrazów jak w Animal Planet i National Geographic około 250 widzów przemierzało z wrażliwym i spostrzegawczym filmowcem rozległe przestworza orła bielika, pływało w szuwarach z rodzinami łabędzi i zaglądało do gniazd w dziuplach dudkom. Dziesiątki gatunków ptaków, ssaków i płazów zachwycało kształtami i kolorami natury jak w Raju.