Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
Poznaj sielską Warmię i Mazury. Zaznaj namiastki Prowansji na Lawendowych Polach, poznaj Skansen w Olsztynku i Leśne Arboretum.

Poznaj sielską Warmię i Mazury. Zaznaj namiastki Prowansji na Lawendowych Polach

Planujesz wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior i zastanawiasz się, jakie miejsca są warte uwagi? Sprawdź, które lokalizacje na Mazurach to prawdziwe perełki gwarantujące sielski wypoczynek i niebanalne atrakcje.

Zapoznaj się z propozycjami na eksplorowanie Warmii z Noclegowo.pl

W poszukiwaniu nieoczywistych miejsc na Warmii i Mazurach, możesz wybrać się do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur, Wilczego Szańca, na Lawendowe Pola w Kawkowie, zaznać wiejskiej etnografii w Olsztynku, poznać Świętą Lipkę czy zobaczyć majestatyczne mosty w Stańczykach, które przeniosą Cię do antycznego Rzymu. Oprócz mazurskich kurortów i żagli, możesz eksplorować wiele niebanalnych miejsc, które zaciekawią niejednego podróżnika. Jeśli planujesz pobyt w Giżycku, Mikołajkach czy Olsztynie, sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie w okolicy.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur
Odpoczywając na Warmii i Mazurach warto korzystać z zielonych uroków tego regionu. Mazury określane mianem Zielonych Płuc Polski oferują wiele terenów zielonych nasyconych świeżym powietrzem. Podczas podróży na Mazury, warto zatrzymać się w Leśnym Arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Lasy, stawy, oczka wodne i place zabaw to dobry pomysł na rodzinne popołudnie na świeżym powietrzu. Liczne drewniane kładki i zadaszenia zdecydowanie sprzyjają zwiedzeniu Arboretum z najmłodszmi.

Wilczy Szaniec, siedziba Adolfa Hitlera

Na Mazurach możesz zaznać dawki namacalnej historii. Adolf Hitler w gierłoskim lesie w latach 1941–1944 posiadał kwaterę główną, która umożliwiała mu sterowanie wojskami podbijającymi ZSRR. Zwiedzanie monumentalnych betonowych budynków i schronów w sercu zacienionych mazurskich lasów to niebanalne przeżycie. Niemcy stworzyli niemalże miasto w betonowych budynkach na Mazurach. W schronach znajdowały się mieszkania najbliższych współpracowników Hitlera, magazyny, kino, sklepy, herbaciarnia a nawet kasyno, a to wszystko w mazurskim lesie w okolicach Gierłoża. Warto zobaczyć logistyczne rozwiązania i architekturę schronów oraz poznać realne miejsca pobytu Hitlera i jego rodziny. Miejsce niewątpliwie zainspiruje niejednego pasjonata historii.


Lawendowe pola w Kawkowie i Akwedukty w Stańczykach
Na Mazurach znajdziesz także polskie odpowiedniki miejsc znanych na całym świecie. W Kawkowie oddalonym o około 20 km od Olsztyna poznasz namiastkę Prowansji. Tutejsze pola lawendy warto odwiedzić w okresie rozkwitu kwiatów, który przypada na przełom czerwca i lipca. Oprócz pól pełnych lawendy na terenie Kawkowa znajduje się także piękny dom z bali, w którym mieści się "Lawendowe Muzeum Żywe" oraz agroturystyka. Możesz wziąć również udział w wiejskich warsztatach alchemicznych i dowiedzieć się niemalże wszystkiego o lawendzie! Odcienie fioletowej ferii barw na wzniesieniach tworzą bajeczną panoramę, którą zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu na Warmii i Mazurach. We wsi Stańczyki możesz natomiast przenieść się do antycznego Rzymu za sprawą majestatycznych akweduktów górujących nad tą mazurską wsią. Monumentalne mosty kolejowe wznoszące się nad rzeką Błędzianką robią duże wrażenie. To największe mosty w Polsce, stworzone w latach 1917-1918 doczekały się równie potężnego wieku.

Sielski Park Etnograficzny w Olsztynku

W poszukiwaniu prawdziwie sielskiego klimatu, musisz udać się do Skansenu w Olsztynku. Nie jest to przykład nudnego zbioru drewnianych chat, a miejsce, które zdecydowanie przeniesie Cię w wiejski klimat. Malowane drewniane chaty w otoczeniu drzew, łąk i hasających dookoła zwierząt gospodarskich to obrazek, który przypadnie do gustu nie tylko dorosłym poszukiwaczom wytchnienia i spokoju, ale także najmłodszym, którzy przepadają za zabawami ze zwierzętami. Chaty, wiatraki, leśniczówki i błoga cisza - miejsce idealne na weekend z dala od zgiełku. Spacer po rozległych terenach Skansenu, które obejmują liczne kolorowe chaty, gospodarstwa, drewniany kościół, starą szkołę trwa około dwóch godzin.

Święta Lipka
W plan podróży warto wpleść także akcent sakralny znany na całych Mazurach. Sanktuarium w Świętej Lipce to perła baroku z pięknymi krużgankami. Koniecznie zajrzyj do wnętrza bazyliki, gdzie odbywają się nie tylko msze, ale także pokazy organów. Święta Lipka położona w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa z powodu licznych pielgrzymek bywa określana Częstochową Północy. Piękne barokowe bramy z misternymi zdobieniami pełnymi kunsztu czy barokowe organy z ruchomymi figurkami budują niepowtarzalne wrażenie. Niezliczone rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa czynią to miejsce niezaprzeczalnie wyjątkowym. Święta Lipka w ostatnim czasie zdobywa popularność nie tylko ze względu na unikatową architekturę, ale także dzięki lasom i jeziorom, które zachęcają do wypoczynku.

Jeśli planujesz wypoczynek na Warmii i Mazurach, koniecznie odwiedź te niebanalne miejsca i zrelaksuj się w sielskiej Krainie Tysiąca Jezior.


tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę