Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Pijani wpadli na Nowogrodzkiej

Główne zdjęcie
fot. KMP Łomża

Dziś rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Punkt kontrolny zorganizowany został na ul. Nowogrodzkiej, gdzie mundurowi przeprowadzili 673 takich sprawdzeń. Trzech kierowców miało jechać na „podwójnym gazie”. Policjanci od razu zabrali im prawa jazdy, czeka ich proces sądowy i surowe kary.

Jak przekazuje Urszula Brulińska z KMP w Łomży dwóch z nich odpowie przed sądem za przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu, a trzeci za wykroczenie. Uzależnione jest to stężenia alkoholu w organizmie. 35-letni kierowca ciężarowego iveco jechał mając w sobie niemal 0,8 promila alkoholu. 40-letni kierowca osobowego renaulta miał 0,7 promila, 44-letni kierowca citroenem „tylko” 0,23 promila. Dwaj pierwszy wsiadając za kierownice samochodów popełnili przestępstwa, a ten trzeci wykroczenie, bo zbdane przez policjantów stężenie alkoholu w organizmie było o 0,03 promila wyższe niż dozwolone.

Surowe kary za jazdę pod wpływem
Polskie prawo wyróżnia dwa stany związane ze spożytym alkoholem – stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. To wykroczenie drogowe. Sprawcy grozi grzywna od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Jeśli kierowca ma więcej niż 0,5 promila alkoholu to oznacza, że popełnia przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. Grozi za to kara grzywny, a nawet do 2 lat więzienia. Grzywna wymierzana jest w stawkach dziennych od 10 do 540 stawek dziennych (1 stawka dzienna: nie mniej niż 10 zł, nie więcej niż 2000 zł – sąd wyznacza w zależności od sytuacji majątkowej, osobistej skazanego). Poza tym są orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat i karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Pomimo tak surowych kar i jeszcze wyższych dla recydywistów, pijani kierowcy ciągle jeszcze jeżdżą po polskich drogach. W ubiegłym roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży zatrzymali 232 nietrzeźwych kierujących. Było to o 71 więcej niż w 2018 roku. 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę