Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

PIT od soboty

W sobotę rusza kampania PIT-owa. Z ubiegłorocznych dochodów z fiskusem trzeba rozliczyć się do 30 kwietnia. Fiskus zapewnia, że podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na jeszcze łatwiejsze niż przed rokiem rozliczenie rocznego podatku. Np. od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. Urząd na oddanie pieniędzy ma 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Rozliczenia rocznego PIT można dokonać w usłudze Twój e-PIT , e-Deklaracje i papierowych formularzy PIT, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym. Najprostszym sposobem jest  usługa Twój e-PIT dostępna wyłącznie na podatki.gov.pl. Fiskus przygotowuje indywidualne dla każdego podatnika rozliczenia PIT-37 lub PIT-38. Podatnik będzie przygotowane zeznanie może zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku), ewentualnie uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy. Jeżeli do 30 kwietnia 2020r. nic nie zrobimy z tym zeznaniem, przygotowanym przez urząd skarbowy PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany. 
W ubiegłym roku w usłudze Twój e-PIT rozliczono blisko 7 milionów e-PIT-ów. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób. W tym roku rozliczenie w ten sposób ma być jeszcze łatwiejsze. Oto najważniejsze z ułatwień jakie w usłudze Twój e-PIT wprowadził fiskus.

PIT-28 i PIT-36
Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.  Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy.
PIT-36 i PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej.
- Podatnicy znajdą już w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) - przypomina Radosław Hancewicz rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. - Ważne! PIT-28 za 2019 r. można składać w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego do 2 marca 2020 r. Ponieważ PIT-28 wypełnia się tylko indywidualnie, to również składając go za pośrednictwem usługi nie można skorzystać z preferencji podatkowych, takich jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Ulga dla dzieci i dla osób do 26. roku życia
Inną nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r.
Podobnie będzie z wprowadzoną w 2019 r. tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11 (w 25. wersji formularza):

  • jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi, 
  • jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym, wówczas uzupełnia i wysyła swój e-PIT,
  • jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (i np. przekroczył próg, objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze. 

Stan zwrotu nadpłaty i mikrorachunek
Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu. W usłudze Twój e-PIT, która startuje 15 lutego, już od końca lutego będzie czekać na nich informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.
Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT.

Wspólne uwierzytelnianie małżonków
W tegorocznej usłudze nastąpią zmiany na etapie uwierzytelnienia się do usługi w przypadku wspólnego rozliczenia się małżonków. W przypadku kwoty 0 (zero) podatnik będzie podawać imię ojca małżonka.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę