Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska koalicja „ziobrzystów” z PO?

Główne zdjęcie
W czerwonych kółkach zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski i radny miejski Mariusz Tarka na konwencji Solidarnej Polski. Przemawia szef SP Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. (fot. Solidarna Polska / Twitter)

Zastępca prezydenta Andrzej Stypułkowski, szef urzędowej kancelarii prezydenta Grzegorz Daniluk, radny miejski Mariusz Tarka, były radny Łukasz Kacprowski czy kręcący się przy prezydencie Dariusz Wojtkowski, to kilku z łomżan, którzy uczestniczyli w sobotniej konwencji partii Solidarna Polska. Mieli kartki z napisem „Solidarna Polska Łomża”, co sugeruje powołanie lokalnych struktur. Paradoksalnie więc „Ziobrzyści” we władzach Łomży, a na pewno w Radzie Miejskiej, byliby koalicjantami Platformy Obywatelskiej przeciwko radnym z Prawa i Sprawiedliwości.

Meandry lokalnej polityki to istny łomżing. Ustalenie kto jest z kim i przeciwko komu jest sporym wyczynem. Pochrzaniło się, gdy wyrzucony z PiS prezydent Mariusz Chrzanowski wygrał wybory pokonując partyjnych kontrkandydatów – Agnieszkę Muzyk z PiS i Macieja Borysewicza z PO. Wybory do Rady Miejskiej tak oczywistego zwycięstwa nikomu nie dały. Wydawało się, że wówczas w kampanii wyborczej rowy pomiędzy Chrzanowskim i PiS będą stopniowo zasypywane, co sugerował zawarty na przełomie 2018 i 2019 roku układ w Radzie Miejskiej Łomży, gdzie powołano „wielką koalicję” wszystkich komitetów, ale funkcje przewodniczących komisji podzieliły między siebie tylko kluby PiS i Chrzanowskiego. Nieoczekiwanie „układ” pękł latem ubiegłego roku, gdy po zmianie barw przez wybranego z listy PiS Mariusza Tarki, całą władzę w mieście sukcesywnie zaczęła przejmować koalicja Chrzanowskiego i Platformy Obywatelskiej. Do końca roku wyrzucili z władz Rady Miejskiej wszystkich radnych PiS. Ci oficjalnie przeszli do opozycji także wobec prezydenta Chrzanowskiego, a przypieczętował to szef wojewódzkich struktur PiS minister edukacji Dariusz Piontkowski, który jasno stwierdził, że nie było i nie ma koalicji, łączącej komitet skupiony wokół Mariusza Chrzanowskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości. 

Po tym komunikacie wiceprezydent Andrzeja Stypułkowski, ostentacyjnie rzucił legitymacją PiS, działacze PiS mówią, że wcześniej zapała decyzja o jego usunięciu z partii. Teraz Stypułkowski z napisem „Solidarna Polska Łomża” siedział na sobotniej konwencji tej partii. Obok niego było kilku innych „zaufanych” Chrzanowskiego i m.in. radny miejski Mariusz Tarka. W Radzie Miejskiej Łomży formalnie jest radnym nienależącym do żadnego klubu, ale głosuje ręka w rękę z radnymi Chrzanowskiego i Platformy Obywatelskiej. Będąc „12 radnym” prezydenckiej koalicji zapewnił jej przewagę 1 głosu w Radzie Miejskiej i m.in. wraz z radnymi PO wyrzucał wszystkich działaczy PiS z funkcji. 

Głównym tematem wystąpień kolejnych polityków Solidarnej Polski z szefem partii ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na czele, była reforma sądownictwa i obrona kolejnych ustaw, wprowadzanych przez obecny rząd. Mówiono, że „trwa zamach sędziowski na ustrój Polski”, a oni mają „razem walczyć o uczciwą i sprawiedliwą Polskę”.

Paradoksalnie w tym samym czasie, także w Warszawie, obradowała Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Ta partia negatywnie ocenia działania rządu, i większość „zjednoczonej prawicy” w Sejmie, wobec wymiaru sprawiedliwości i nawołuje do walki o „wolne sądy”. Sami radni PO z Łomży aktywnie uczestniczyli w ostatniej demonstracji przez Sądem Okregowym w Łomży w obronie sądów.

W skali ogólnopolskiej współpraca PO z „ziobrzystami” jest niemożliwa. W skali lokalnej najwyraźniej ideologiczne różnice nie mają znaczenia. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę