Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@

Ogłoszono Konsultacje Społeczne w sprawie... kolei przez środek Łomży

Główne zdjęcie
Przebieg linii kolejowej przez środek Łomży

Rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny, udostępniła formularze do zgłaszania uwag do przedstawionego pod koniec stycznia dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL)”. W dokumencie zaprezentowano m.in. nowe odcinki linii kolejowych - dla których określono korytarze przebiegu. Jedna z nowych linii kolejowych ma przebiegać przez sam środek Łomży. Wnioski i uwagi do dokumentu, także w zakresie przebiegu korytarzy kolejowych można zgłaszać do 10 marca 2020 r.

Warianty przebiegu linii pomiędzy Ostrołęką a Łomżą
Warianty przebiegu linii pomiędzy Ostrołęką a Łomżą
Warianty przebiegu linii pomiędzy Łomżą a Kolnem
Warianty przebiegu linii pomiędzy Łomżą a Kolnem
Konsultacje społeczne odbywają się za pośrednictwem strony internetowej CPK - www.cpk.pl
Konsultacje społeczne odbywają się za pośrednictwem strony internetowej CPK - www.cpk.pl

Przypomnijmy, Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) opublikowano w ostatnich dniach stycznia. To – jak przekazywano - nowy etap procesu planistycznego Programu Kolejowego CPK. Obejmuje ponad 1 600 km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Wewnątrz każdego z przedstawionych korytarzy linii kolejowych zaprezentowane są warianty przebiegu danej linii.  Wśród nowych linii kolejowych jest także linia do Łomży. Przez miasto ma przebiegać linia kolejowa nr 29. Dziś biegnie ona do Ostrołęki, ale w ramach CPK ma być przedłużona przez Łomżę i Kolno do Pisza, Orzysza i Giżycka. To jedna z linii korytarza („szprychy”) nr 3.

Zarówno na południe jak i na północ od Łomży nowa linia kolejowa ma po kilka możliwych przebiegów. W mieście wszystkie prowadzą tym samym szlakiem – po obecnym torowisku do ul. gen. Władysława Sikorskiego, przekraczają ją i dalej prowadzą terenami dawnej rezerwy kolejowej wzdłuż ul. Romana Dmowskiego i Kaktusowej, przecinają ul. Wojska Polskiego przy bloku nr 31., po czym wzdłuż ul. Adama Chętnika prowadzą do ul. Nowogrodzkiej, a po jej pokonaniu biegną na północ, przecinając Groblę Jednaczewską i przechodząc przez Narew pomiędzy Piątnicą a Czarnocinem. Dalej w kierunku Kolna nowa linia kolejowa ma znowu trzy możliwe warianty.  

Uwagi i wnioski do projektu dokumentu pn. „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” można zgłaszać do 10 marca 2020 r. włącznie. Wczoraj na stronie internetowej CPK opublikowano odpowiednie formularze.

CPK zaznacza, że przedstawiony dokument SSL nie obejmuje aspektów ekonomicznych poszczególnych przedsięwzięć, terminów ich realizacji ani nakładów. Szczegółowe analizy w tym zakresie wykonywane będą w ramach opracowań koncepcyjnych dla poszczególnych inwestycji.

Na razie nie wiadomo jakie jest stanowisko władz miasta wobec przedstawionego w SSL przebiegu linii kolejowej przez środek Łomży. W ubiegłym tygodniu pytaliśmy: czy prezydent Łomży zapoznał się Strategicznym Studium Lokalizacyjnym CPK, a także co sądzi o możliwości przeprowadzenia linii kolejowej nr 29 przez Łomżę po śladzie dawnej rezerwy kolejowej? Czekamy na odpowiedzi.  

zobacz: Szybka kolej przez sam środek Łomży?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę