Drogowcy poczuli wiosnę
Tegoroczna zima jest wyjątkowa. Wiosnę poczuli także drogowcy, którzy formalnie do 15 marca mają „martwy sezon” zimowy. Tymczasem na budowie np. Via Baltica prac nie przerwano od jesieni, a ci którzy planowali rozpoczęcie robót wiosną, już chcą wchodzić na budowy. Wójt gminy Łomża Piotr Kłys zapowiada, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa ulicy Janowskiej w Starych Kupiskach, a niedługo później także ulic Konarskiej i Bocznej w Zawadach.
Niższe nagrody miejskich urzędników
O blisko połowę mniej niż niż rok wcześniej, wyniosła pula środków jakie w ramach nagród otrzymali w 2019 roku urzędnicy ratusza. Prezydent zaoszczędził także na nagrodach dla kierowników i dyrektorów miejskich jednostek. Otrzymało je tylko 9 z nich, a najwyższe dwie wynosiły „tylko” po 5 tysięcy złotych.
Kolejny raz przeszukają okolice Starego Bożejewa
Kilkadziesiąt osób, policjanci, strażacy, przedstawiciele Grupy Ratowniczej „Nadzieja” od rana ponownie sprawdzają tereny w pobliżu Starego Bożejewa w poszukiwaniu zaginionego 47-latka. Mężczyzna ostatni raz widziany był 28 grudnia. O tamtej pory słuch o nim zaginął.
Zabytkowy Fort „czwarty” na sprzedaż
Trzynaście lat temu kupili go od Agencji Mienia Wojskowego. Miał być jednym z elementów „nowej Łomży”, którą oczom wyobraźni ukazywano na „Bawełnie”. Przygotowane wówczas plany zagospodarowania przestrzennego na terenach po byłej fabryce, lokowały wielkie centrum handlowo – usługowo - kulturalno - rozrywkowe, którego elementy miały sięgać aż po drogę do Ostrołęki i obejmować pozostałości carskiego Fortu nr 4. Teraz właściciele wystawili go na sprzedaż.
100-lecie 18. Dywizji Piechoty
- Czujemy się spadkobiercami 18. Dywizji Piechoty, która powstała 23 stycznia 1920 roku. Przed wojną stacjonowała w Łomży i miała przydomek „łomżyńska”. Chcemy wrócić do tej chlubnej tradycji, aby 18. Dywizja była obecna w mieście – mówił generał dywizji dr Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. Ta nowa w Polsce jednostka wojskowa powołana została dwa lata temu i na pamiątkę historycznej 18. Dywizji Piechoty, nazywana jest „żelazną dywizją”. Jej żołnierze 100-lecie powołania 18. Dywizji Piechoty świętowali w Łomży, a generał Gromadziński osoby i instytucje ją wspierające, wyróżnił medalami „Tradycja & Współczesność”.
Szukają budowniczego wielkiego gazociągu
Gaz-System poszukuje wykonawcy, który ma zbudować przebiegający w okolicy Łomży tzw. południowy odcinek gazociągu wysokiego ciśnienia łączącego Polskę z Litwą. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy od popisania umowy. Już trwa wycinka drzew w pasie, na którym ma zostać ułożony gazociąg, a w okresie od lutego do kwietnia szlak mają sprawdzić archeologowie.
Alarm w Polsce
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały do środy 29 stycznia 2020 r. do godziny 23:59 – podaje MSWiA.
Do zobaczenia w wieczności
- Możemy powiedzieć, że byłeś prawym człowiekiem, autentycznym chrześcijaninem, prawdziwym ojcem, bratem, pasterzem i przyjacielem każdego człowieka – mówił w homilii, podczas Mszy świętej pogrzebowej zmarłego biskupa Stanisława Stefanka, ks. bp Ignacy Dec. Modlitwie przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański, a w koncelebrze uczestniczyło ponad 30 biskupów i około 250 kapłanów. W ostatniej drodze byłemu Biskupowi Łomżyńskiemu towarzyszyło także około dwóch i pół tysiąca wiernych, w tym przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i lokalnych. „Wyrazy współczucia po stracie zasłużonego pasterza” przesłał także papież Franciszek. Napisał, że śp. ks. bp Stanisław Stefanek „dał się poznać jako gorliwy pasterz, a także jako wieloletni ofiarny koordynator duszpasterstwa rodzin”.
Uroczystości pogrzebowe Ks. Bp. Stanisława Stefanka
W Katedrze Łomżyńskiej trwają uroczystości pogrzebowe ks. bp. Stanisława Stefanka. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczy Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański. - Dziękując za dobro jakiego doświadczyliśmy dzięki jego obecności na ziemi i przepraszając za popełnione przez niego grzechy - mówił na wstępie Mszy świętej arcybiskup Gądecki przypominać postać zmarłego biskupa i jego dzieła w Diecezji Łomżyńskiej.
Wypadek na skrzyżowaniu drogi do Mężenina
Dwie osoby zostały zabrane do szpitala po wypadku, do którego doszło w okolicy skrzyżowania drogi do Zambrowa z drogą do Mężenina. Na miejscu pracują służby ratunkowe, a ruch odbywa się wahadłowo.
Wandale na cmentarzu
Porozbijane znicze, poprzewracane kwiaty... Na zabytkowym cmentarzu łomżyńskim przy ul. Mikołaja Kopernika doszło do aktu wandalizmu. Policjanci zatrzymali dwóch młodych mężczyzn w wieku 19 i 22 lat, którzy mają za to odpowiadać. Tymczasem radni apelują do prezydenta miasta o zainstalowanie na cmentarzu dodatkowych kamer monitoringu.
Strażnicy kontrolują, czym łomżyniacy palą w piecach
Sześć mandatów o wysokości od 20 do 250 złotych wystawili strażnicy miejscy, którzy od trzeciej dekady listopada skontrolowali około 150 pieców domowych w Łomży. - Ukarani mandatami palili w piecach, służących podgrzaniu wody centralnego ogrzewania: zwykle stare meble, lakierowane, z płyty paździerzowej – informuje Paweł Żebrowski, komendant Straży Miejskiej w Łomży. - Patrole odbywają się dwa dni w tygodniu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Strażnicy okazują upoważnienie do kontroli w ramach ochrony środowiska. Zazwyczaj mieszkańcy to rozumieją...
Kondukt żałobny Biskupa Stefanka (+84) do Katedry
Kamienny bruk Dwornej zalśnił po deszczu w środku zimy stalowym blaskiem. Odbijały się w nim żółte refleksy lamp ulicznych i niebieskie sygnalizatory wozów policyjnych od alei Legionów po ul. Giełczyńską. W środowy wieczór z Małego Kościółka do Katedry przeszedł ze zniczami kondukt pogrzebowy, liczący około 400 żałobników duchownych i świeckich, z trumną Biskupa Stanisława Stefanka (+84), ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej w latach 1996 - 2011. Procesja światła szła z bp. Januszem Stepnowskim, biskupem łomżyńskim, który odprawił mszę dla ok. tysiąca wiernych.
Kozioł ofiarny, czyli o niewyjaśnieniu „afery śmieciowej”
Dwa tygodnie temu – 9 stycznia 2020 roku - ujawniliśmy, że uchwała Rady Miejskiej Łomży wprowadzająca podwyżki opłat za śmieci, została unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. O sprawie wówczas nic nie wiedzieli nawet radni miasta, choć wyrok sądu zapadł 18 grudnia 2019 roku. W środę podczas pierwszej od wybuchu „afery śmieciowej” sesji Rady usiłowano przekonać, że sprawa została wyjaśniona, choć po około godzinie pretensji strony zostały przy swoich ocenach. Nie pomogło nawet jak kierownik biura Rady odczytała z kartki, że sprawa „jest wynikiem niefortunnego zbiegu okoliczności” i przeprosiła, że „nie dopilnowałam” i „nie zareagowałam”. Prezydencki radny Andrzej Wojtkowski ogłosił że „sprawa niepotrzebnie została upubliczniona”.
Oszuści zabrali 25 tysięcy
Wczoraj około południa do jednego z mieszkań na terenie Łomży zapukały dwie osoby - kobieta i mężczyzna i podając się za pracowników zakładu wodociągów, poinformowały starszych mieszkańców o rzekomej awarii. Osoby te zostały wpuszczone do mieszkania pod pretekstem konieczności sprawdzenia wody i spisania wskazań wodomierzy. Po wyjściu fałszywych pracowników okazało się, że z mieszkania skradziono pieniądze w kwocie 25 tysięcy złotych.
Wspomnienie bohaterów na „mokrej łączce”
Kilkanaście osób, przedstawiciele władz miasta, starosta i wicestarosta łomżyński, delegacja jednostek Wojska Polskiego oddało cześć bohaterom Powstania Styczniowego straconym na „ mokrej łączce” przy ul. Szosa Zambrowska. To miejsce jest symbolem wolności w historii Polski mierzonej krzyżami. To tutaj, w obecności spędzanych przez kozaków mieszkańców Łomży, odbywały się zbiorowe egzekucje powstańców styczniowych. Ich ciała wrzucano do przygotowanych dołów...
Odzież narciarska na każdą kieszeń - dobierz odzież i sprzęt na zimę 2020!
Wybierając się na stok powinniśmy zadbać o odpowiednią odzież narciarską, dzięki której będziemy czuli się komfortowo nawet w bardzo chłodne dni. Warto zatem poświęcić swój czas i właściwie ją dopasować, aby mogła pełnić swoją rolę, chroniąc nas przed zimnem podczas szusowania po śniegu. W sklepach możemy znaleźć ogromny wybór produktów należących do ubioru narciarza, różniących się między sobą nie tylko wyglądem czy materiałem, ale również ceną. Dodatki należące do ubioru narciarza tj. rękawice, czapka, skarpety, przyczyniają się do dodatkowej ochrony przed zimnem, w tym artykule jednak skupimy się na kluczowych elementach odzieży sportowej.
Bomba na budowie Via Baltica
Pracownicy budujący drogę ekspresową S61 w okolicy Śniadowa znaleźli niewybuch. To najprawdopodobniej to bomba lotnicza z czasów II wojny światowej.
„Rządząca 12” wybrała Konopkę na przewodniczącą RM
Alicja Konopka, z klubu Mariusza Chrzanowskiego, zgodnie z oczekiwaniami została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Łomży. W tajnym głosowaniu pokonała 12 do 10 zgłoszonego przez klub Prawo i Sprawiedliwość Wiesława Grzymałę. Wybory nowego przewodniczącego musiały się odbyć po tym jak „rządząca 12” z koalicji Chrzanowskiego i PO, odwołała 30 grudnia 2019 roku z tej funkcji Jana Olszewskiego z PiS. Był on ostatnim działaczem partii Jarosława Kaczyńskiego, odwołanym przez radnych koalicji Chrzanowski-PO, na której stronę w wakacje przeszedł z PiS radny Mariusz Tarka.
Czwartek będzie dniem żałoby w Łomży
- W związku ze śmiercią świętej pamięci Biskupa Stanisława Stefanka - Honorowego Obywatela Miasta Łomża, wyrażając żal, ogłaszam żałobę na terenie Miasta Łomża w czwartek 23 stycznia 2020 r.. Zarządzenie o wprowadzeniu jutro żałoby w mieście dziś wydał prezydent Mariusz Chrzanowski.