Dochodowy fotoradar
Blisko 900 mandatów z tytułu jazdy z nadmierną prędkością wystawili w minionym roku strażacy miejscy w Łomży. Mandaty to efekt fotoradaru, który już przed trzema laty zakupiły władze miasta. Jak twierdzi Zbigniew Gadziński z-ca komendanta Straży Miejskiej dochód jaki uzyskał ratusz z fotoradaru tylko w ubiegłym roku po raz kolejny pokryłby koszty związane z jego zakupem.
WOŚP w Łomżyńskiem: Pieniądze na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach
Skończyło się wielkie, ogólnonarodowe granie Polaków w XV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaczęło się wielkie liczenie pieniędzy, tak aby w razie wypadku sprzęt do ratowania ludzkiego życia był nowoczesny, sprawny i mógł być szybko użyty. Aby pomoc nie nadeszła za późno. Ile zebrali wolontariusze w Łomżyńskiem? Ponad 74 tysiące złotych. Będzie pewnie trochę więcej, bo część pieniędzy jest jeszcze liczonych, a część - w drodze.
Niebezpieczne przedpołudnie
Do dwóch wypadków z udziałem pieszego i rowerzysty doszło w poniedziałkowe przedpołudnie w Łomży. Najpierw o godzinie 10.30 ciężarówka marki Volvo potrąciła 14-letnią dziewczynę. Do zdarzenia doszło na jednym z przejść dla pieszych na Al. Leginów. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.
WOŚP po raz 15 w Łomży
Była kwesta, pokazy straży pożarnej, policji i ratownictwa medycznego no i aukcja gadżetów. Już po raz XV w Łomży tak jak w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W mieście 130 wolontariuszy przez cały dzień do specjalnych puszek zbierało datki łomżan. Wieczorem wszystko wysypano i podliczono. Było 17 tys 800 zł.
Działania władz wobec Kościoła katolickiego w diecezji łomżyńskiej w latach 1945-1949.
Lata 1944-1945 nie były łatwe, miedzy innymi ze względu na toczące się nadal działania zbrojne oraz tworzenie struktur nowej władzy, której przeciwstawiało się silne podziemie niepodległościowe. W związku z tym powstały w sierpniu 1944 r. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Białymstoku i tworzone później Powiatowe UBP zajęły się w pierwszej kolejności jego zwalczaniem, mniej uwagi poświęcając pozostałym „przeciwnikom”. Za jednego z nich bez wątpienia władze komunistyczne uznawały Kościół katolicki.
Wiatr zerwał dach z Leader Price
Wiatr daje się we znaki łomżyńskim strażakom. W niedzielny wieczór kilkakrotnie interweniowali zabezpieczając zrywane fragmenty poszycia dachów. Uszkodzenia zauważono na jednym z domów przy ulicy Krótkiej, na bloku przy ul. Prusa, ale najwięcej szkód wiatr wyrządził w budynku sklepu Leader Price. Tu wiatr zerwał cały dach.
Mdleję na widok igły
Mirosław R. Derewońko: - Jak odbierasz zaangażowanie sztabów i wolontariuszy z małych miast: Zambrów, Kolno czy Grajewo, a nawet tak malutkich, ale od lat zaangażowanych całą społecznością jak kurpiowska Zbójna i sąsiednie gminy - zbierają do puszek niewiele w porównaniu z dużymi ośrodkami...? Jurek Owsiak: - Bardzo gorąco. Bardzo nas to podbudowuje, wręcz robimy wszystko, aby w tych ośrodkach, w tych miejscach, działo się jak najwięcej. Nigdy nie podkreślaliśmy ilości zebranych pieniędzy, ale pomysły, zaangażowanie, konsekwencje działań. Jeśli tylko mamy okazję o tym wspomnieć, to wspominamy. Jeśli tylko możemy "dopieścić", dać czegoś trochę więcej - robimy to. Bardzo wielu z tych ludzi znamy i cieszymy się, że po raz kolejny są i wymyślają nowe pomysły. Takim przykładem jest chociażby Krówka Mała z małej miejscowości Śrem. Są z nami bardzo, bardzo mocno, a przy okazji podkręcają cały Śrem. I takich sztabów są setki.
Świąteczna atmosfera i domowe ciasta
Prawie 50 paczek ze słodyczami i upominkami w postaci, m.in., koszulek, długopisów i latarek, podarował Mikołaj wychowankom Państwowego Domu Dziecka w Łomży. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Publicznego Gimnazjum nr 6 po raz 37. zorganizowali zabawę choinkową w zabytkowej auli gmachu przy ul. Bernatowicza, gdzie mieszczą się obie szkoły. Inicjatorką współpracy licealistów z placówka opiekuńczą była polonistka Aniela Malanowska. Jej idea wciąż angażuje młodzież i niesie radość dzieciom.
Jeszcze 800 gospodarstw bez prądu
Jeszcze 800 gospodarstw w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim nie ma w niedzielę prądu na skutek awarii energetycznych spowodowanych silnym wiatrem. Jak poinformował Zakład Energetyczny Białystok S.A., awarie będą usunięte w ciągu dnia, nowych nie przybywa.
Komisja zbada eSBeckie akta na duchownych
Do końca stycznia w Metropolii Białostockiej powstanie komisja historyczna, która będzie badać akta archiwalne dotyczące relacji księży ze Służbą Bezpieczeństwa – zapowiedział arcybiskup Edward Ozorowski metropolita białostocki. Jak podał Obiektyw - program informacyjny białostockiego oddziału TVP - komisja ta zajmie się księżmi z archidiecezji białostockiej, diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej.
Jarota załatwił trzynastki i dostał naganę
Łomżyński poseł Jan Jarota (LPR) otrzymał naganę za wprowadzenie w błąd posłów ze swojego klubu w trakcie sejmowego głosowania nad przywróceniem tzw. trzynastych pensji niektórym pracownikom administracji państwowej – poinformowała PAP powołując się na biuro prasowe klubu Ligi. W trakcie piątkowych głosowań w Sejmie Jarota był odpowiedzialny za instruowanie posłów Ligi, jak mają głosować zgodnie ze stanowiskiem klubu. Tymczasem wskutek błędnego poprowadzenia głosowania, posłowie LPR głosowali za przywróceniem "trzynastek", podczas gdy mieli głosować przeciwko temu rozwiązaniu.
Wielkoorkiestrowe granie tuż tuż
To już 15 Jubileuszowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Startujemy 14 stycznia. W niedzielę już od wczesnych godzin porannych na ulicach Łomży będzie można spotkać ponad 130 kwestarzy. Z samego rana przejdą oni specjalne szkolenie przygotowane przez Komendę Miejską Policji w Łomży. Specjalnie oznakowani orkiestrowymi serduszkami i wyposażeni w identyfikatory będą zbierać pieniądze po raz drugi na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach w tym na naukę udzielania pierwszej pomocy.
Wietrzna pogoda
Przez cały dzień będzie wiało - ostrzegają meteorolodzy. Na obszarze województwa podlaskiego silny wiatr z kierunków zachodnich osiągnie średnią prędkością 30-50 km/h, w porywach 65-90, a lokalnie dochodząc nawet do100 km/h. Wiatrowi towarzyszyć będą opady deszczu. Taka pogoda utrzyma się przez dwa – trzy dni.
Prokuratura bada stare oświadczenie majątkowe Macieja Głaza
Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego złożonego przez jednego z radnych poprzedniej kadencji. Choć prokuratorzy oficjalnie tego nie potwierdzają, chodzi o ówczesnego przewodniczącego rady Macieja Głaza - informuje na swojej stronie internetowej Gazeta Współczesna. Zawiadomienia o możliwości przekroczenia przez niego prawa złożyli prezydent Łomży Jerzy Brzeziński i Urząd Kontroli Skarbowej.
Bez większych strat
Stosunkowo niewiele zniszczeń poczynił wiatr, który dość silnie dmucha od wczorajszego wieczoru. Co prawda wichura powaliła dwa drzewa - w tym jedno w Łomży, i część mieszkańców okolicznych miejscowości nie miało rankiem prądu, ale strażacy i energetycy zgodnie twierdzą, że większych strat nie było.
Wietrzne godziny
Mieszkańców regionu czeka wietrzna noc. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków z Biura Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku w nocy prędkość wiatru będzie dochodziła w porywach nawet do 70-80 km/h. Rano prędkość wiatru ma dość szybko osłabnąć.
Rolnicy dostaną pieniądze za suszę?
Ponad pół tysiąca wniosków z odmownymi decyzjami ośrodków pomocy społecznej w sprawie przyznania odszkodowań dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w wyniku ubiegłorocznej suszy wpłynęło do Samorządowego Kolegium odwoławczego w Łomży. Co ciekawe zdecydowana większość z nich została przez Kolegium uwzględniona. Jak podkreśla Stanisław Grodzki prezes SKO w wydawanych przez gminne OPS decyzje aż roiło się od błędów.
Szczęsliwy wybuch butli z gazem
O wielkim szczęści może mówić jeden z mieszkańców Wizny. Dzięki szybkiej reakcji zdołała uratować swój dobytek. Mógł go stracić w eksplozji butli z gazem. Jak informują łomżyńscy strażacy mieszkaniec Wizny nic nie stracił bo w ostatniej chwili zdołał wynieść paląca się butlę z gazem na zewnątrz budynków.
Nadal nie ma nowego zarządu województwa
Po raz kolejny nie doszło do wyboru nowego zarządu województwa podlaskiego. Nie głosowano nawet żadnych kandydatur, bo na początku sesji sejmiku wojewódzkiego z porządku obrad sprawę powołania nowych władz wykonawczych wykreślono.
Rodzinne spotkanie
Ponad 50 osób – rodziców zastępczych, adopcyjnych i kandydatów na rodziców spotkało się w Centrum Katolickim w Łomży. Spotkanie noworoczne dla swoich podopiecznych zorganizował Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Diecezji Łomżyńskiej.Kolędowe spotkania organizuje co roku, i każdego roku liczna małych i dużych uczestników się powiększa.