Bezpieczne lampki
Bez obaw możemy kupować i używać oferowane w sklepach lampki choinkowe i girlandy świetlne wynika z danych Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku. Przeprowadzone w sklepach m.in. Łomży kontrole wykazały, że w tym roku lampki są bezpieczne.
Diler z Miastkowa wpadł w Ostrołęce
Ostrołęccy policjanci w nocy z soboty na niedzielę zatrzymali kolejnego dilera narkotyków. Tym razem okazał się nim 19-letni mieszkaniec gm. Miastkowo. Młody mężczyzna miał przy sobie 10 tabletek extazy.
PO apeluje do PiS o współpracę dla dobra regionu
O współpracę dla dobra woj. podlaskiego zaapelowali działacze PO z wicemarszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim do podlaskiego PiS w związku z trudnościami z wyborem zarządu województwa podlaskiego. Komorowski podkreślał na konferencji prasowej w Białymstoku, że podlaskie jest jedynym województwem, gdzie do tej pory nie udało się radnym sejmiku wybrać zarządu województwa i "nie ułożono relacji politycznych", by samorząd województwa mógł przejść do pracy na rzecz rozwoju regionu. Według niego ta sytuacja może wpływać na opinię społeczeństwa o polskim samorządzie.
Kolejny śmiertelny wypadek koło Wyrzyk
Do wypadku doszło w piątek kilkanaście minut po 18-stej. Kierowca Volkswagena Passata jadący drogą Łomża - Wizna w kierunku Wizny w okolicach Wyrzyk najprawdopodobniej zobaczył pieszego, który chciał wejść na drogę. Próbował go ominąć, wówczas stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Kierowca Passata zginął na miejscu. Jak się później okazało pieszy był pijany.
Prezesi spółdzielni mogą być radnymi
Wojewoda podlaski Jan Dobrzyński nie dopatrzył się naruszenia prawa poprzez zasiadanie w łomżyńskiej Radzie Miasta prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Wątpliwości czy radni prezesi Zbigniew Lipski i Jerzy Brodziuk działają w samorządzie legalnie miał przewodniczący RM Wiesław Grzymała. W jego ocenie mógł być naruszony artykuł tzw. antykorupcyjny ustawy o samorządzie gminnym (Art. 24 f). O rozstrzygnięcie wątpliwości Grzymała poprosił wojewodę Dobrzyńskiego, a ten jego obaw nie podzielił.
Wypłaty dla pracowników „Bawełny”
Byli pracownicy łomżyńskiej „Bawełny” dostaną część należnych im pieniędzy. W najbliższy poniedziałek i wtorek syndyk masy upadłościowej spółki będzie wypłacał po 40% zaległych wynagrodzeń. Łomżyńskiej Bawełny NAREW upadła przed ośmioma laty, od tamtej pory na wypłatę niezapłaconych wówczas pensji czekało około 300 osób.
Stan wojenny „przeżywany wewnętrznie”
13 grudnia 2006 roku w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Łomży służby miejskiej nie wywiesiły nawet jednej biało-czerwonej flagi. Przedstawiciele władz miasta nie wzięli udziału w konferencji zorganizowanej przez organizacje pozarządowe poświęconej tej rocznicy. Prezydent Łomży te tragiczne wydarzenia „przeżywał wewnętrznie”
SamoPiS radzi, SamoPiS rządzi... SamoPiS nie ustąpi
Krzysztof Tołwiński (uciekinier z PSL) także w czwartek nie został wybrany wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Popierająca go koalicja SamoPiS po raz trzeci nie mogła zebrać większości mogącej wybrać drugiego wicemarszałka. Za Tołwińskim głosowało 15 radnych i przeciwko niemu także było 15. „Radni są bezradni – taki jest wynik głosowań” - stwierdził przewodniczący Sejmiku po czym ponownie przerwał obrady do poniedziałku 18 grudnia do godz. 16.00.
Malinowski zrezygnował z MKRPA
Zenon Malinowski nie jest już przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. Po czterech latach kierowania komisją zrezygnował z funkcji i członkostwa w niej. Jak podkreśla były ku temu dwie zasadnicze przyczyny. Po pierwsze drogi polityczne jego i prezydenta rozeszły się, a po drugie stracił nadzieję na zmianę pracy ratusza w sprawie podziału koncesji alkoholowych.
Proces o korupcję w wymiarze sprawiedliwości odroczony
Miał się rozpocząć, ale znowu się nie rozpoczął. Sąd Okręgowy w Łomży odroczył proces w sprawie korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości. Oskarżeni, wśród których są m.in.: sędzia z Suwałk oraz dwaj suwalscy adwokaci, domagają się wyłączenia prokuratora, któremu zarzucają nieprawidłowości w przeprowadzaniu śledztwie.
Dni przestępców w samorządach policzone
8,5 tys zł będzie kosztowało Łomżę sprawdzenie czy któryś z pracowników rausza był karany za przestępstwo popełnione umyślnie. Jeśli ktoś taki jeszcze pracuje w urzędzie jego dni są policzone. Prezydent Łomży na zapytanie sądu czy wśród jego podwładnych są osoby karane ma czas do 10 stycznia.
Rada powiatu łomżyńskiego uczciła ofiary stanu wojennego
Podczas II sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego – radni uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego w 25-rocznicę jego ogłoszenia. Radni wysłuchali też okolicznościowego referatu, a po sesji złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą XX rocznicę założenia NSZZ „Solidarność” znajdującą się w Katedrze
Je my, albo one nas...
Wszystkie środki komunikacji na świecie razem wzięte nie emitują do atmosfery takiej ilości gazów cieplarnianych, jak 1,5 mld krów hodowanych przez człowieka. Takie zaskakujące wnioski przynosi raportu ONZ na temat ekologicznych skutków hodowli. Dodajmy, że w województwie podlaskim żyje ponad 700 tys krów, a w powiecie łomżyńskim ponad 60 tys.
Nakaz internowania nr 13
„13 grudnia w moim życiu” - taki tytuł nosił wieczór wspomnień jaki w przeddzień 25 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego odbył się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. O swoich przeżyciach sprzed ćwierć wieku opowiadała Teresa Steckiewicz, działaczka NSZZ „Solidarność” zatrzymana tuż po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Nakaz internowania „numer 13” dostała ona dopiero po dwóch tygodniach siedzenia w więzieniu na Kopernika w Białymstoku.
Bezpieczny Gaspol 2006
Około stu strażaków, policjanci i ekipa pogotowia ratunkowego uczestniczyli akcji na terenie łomżyńskiego Gaspolu. Przeprowadzone w samo południe ćwiczenia obejmowały akcję ratunkową po ataku terrorystycznym. Scenariusz zakładał, że nieznany sprawca podpalił cysternę przewożącą propan butan, mimo podjęcia natychmiastowej akcji gaśniczej doszło do jej wybuchu, a następnie eksplodowały jeszcze znajdujące się na terenie zakładu zbiorniki gazu.
Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego organizacją uwiarygodniającą Stan Wojenny.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. dało początek likwidacji opozycji antykomunistycznej, skupionej wokół NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie kładło też kres nadziejom dużej części społeczeństwa na przeprowadzenie demokratycznych zmian oraz możliwość zreformowania systemu komunistycznego. Zamach stanu jakim faktycznie było to wydarzenie, dokonany został przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i kierowana przez niego Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Dzięki wyprowadzeniu na ulice wojska i milicji udało się im stłumić organizowany na terenie kraju opór oraz zastraszyć pozostałą część społeczeństwa.
Zarząd województwa znów bez Łomży?
Do wyboru nowego zarządu województwa podlaskiego zabrakło matematycznej większości i „szerszego pomyślenia decydentów na temat ziem byłego województwa łomżyńskiego” - mówi Marek Olbryś radny Sejmiku województwa podlaskiego. Zgodnie z tym co mówi Olbryś w nowo planowanym zarządzie województwa podlaskiego znowu zabrakło miejsca dla przedstawiciela z Łomży.
Tutaj mieszkańcy są bardzo religijni
Diecezja łomżyńska jest jedną z najbardziej religijnych w kraju. Potwierdzają to badania socjologiczne prowadzone aż przez osiem ostatnich lat. W sumie ankieterzy przepytali ponad 10 tysięcy osób o ich wyznanie i praktykę religijną.
Z łomżyńskiej Katedry do rodzin w całym kraju
„Tylko sakramentalne przymierze z Bogiem gwarantem miłości małżeńskiej” - to temat głoszonych nauk i świadectw małżeńskich, a jakie przez najbliższe trzy dni będą rozbrzmiewać z Katedry w Łomży na cały kraj. Ogólnopolskie Rekolekcje dla Rodzi właśnie stąd poprowadzi biskup łomżyński Stanisław Stefanek, a transmitować je będzie diecezjalne Radio Nadzieje i ogólnopolskie Radio Maryja.
25 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego – XI Łomżyńskie Dni Społeczne 2006