Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Komisja zbada eSBeckie akta na duchownych

Do końca stycznia w Metropolii Białostockiej powstanie komisja historyczna, która będzie badać akta archiwalne dotyczące relacji księży ze Służbą Bezpieczeństwa – zapowiedział arcybiskup Edward Ozorowski metropolita białostocki. Jak podał Obiektyw - program informacyjny białostockiego oddziału TVP - komisja ta zajmie się księżmi z archidiecezji białostockiej, diecezji łomżyńskiej i drohiczyńskiej.

„Kościół nie boi się prawdy, nawet jeżeli jest to prawda trudna, zawstydzająca, a dochodzenie do niej czasem jest bardzo bolesne. Wierzymy głęboko, że prawda wyzwala, bo wyzwalającą prawdą jest sam Jezus Chrystus” - piszą w liście do wiernych biskupi. W niedzielę specjalny list biskupów do wiernych będzie odczytany w kościołach na wszystkich Msza Świętych.
O tym, że słowa te nie będą może świadczyć zapowiedź arcybiskupa Ozorowskiego szybkiego powołania komisji, która ma zając się badaniem kontaktów księży z regionu z komunistyczną SB.
Komisja ma pracować w oparciu o materiały zgromadzone w białostockim IPN-ie. Jak zapowiedział w Obiektywie abp Ozorowski w Komisji będą duchowni, ale tylko jako obserwatorzy, a nad dokumentami maja pracować historycy - fachowcy.
- Na pewno wymaga długiego czasu, ponieważ same akta IPN- u w Polsce mierzy się na kilometry – mówił abp Edward Ozorowski.
Efekty pracy komisji metropolitalnej, tak jak komisji ogólnopolskiej która ma zbadać przeszłość wszystkich biskupów, będą upublicznione.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę