SamoPiS radzi, SamoPiS rządzi... SamoPiS nie ustąpi
Krzysztof Tołwiński (uciekinier z PSL) także w czwartek nie został wybrany wicemarszałkiem województwa podlaskiego. Popierająca go koalicja SamoPiS po raz trzeci nie mogła zebrać większości mogącej wybrać drugiego wicemarszałka. Za Tołwińskim głosowało 15 radnych i przeciwko niemu także było 15. „Radni są bezradni – taki jest wynik głosowań” - stwierdził przewodniczący Sejmiku po czym ponownie przerwał obrady do poniedziałku 18 grudnia do godz. 16.00.
Malinowski zrezygnował z MKRPA
Zenon Malinowski nie jest już przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łomży. Po czterech latach kierowania komisją zrezygnował z funkcji i członkostwa w niej. Jak podkreśla były ku temu dwie zasadnicze przyczyny. Po pierwsze drogi polityczne jego i prezydenta rozeszły się, a po drugie stracił nadzieję na zmianę pracy ratusza w sprawie podziału koncesji alkoholowych.
Proces o korupcję w wymiarze sprawiedliwości odroczony
Miał się rozpocząć, ale znowu się nie rozpoczął. Sąd Okręgowy w Łomży odroczył proces w sprawie korupcji w suwalskim wymiarze sprawiedliwości. Oskarżeni, wśród których są m.in.: sędzia z Suwałk oraz dwaj suwalscy adwokaci, domagają się wyłączenia prokuratora, któremu zarzucają nieprawidłowości w przeprowadzaniu śledztwie.
Dni przestępców w samorządach policzone
8,5 tys zł będzie kosztowało Łomżę sprawdzenie czy któryś z pracowników rausza był karany za przestępstwo popełnione umyślnie. Jeśli ktoś taki jeszcze pracuje w urzędzie jego dni są policzone. Prezydent Łomży na zapytanie sądu czy wśród jego podwładnych są osoby karane ma czas do 10 stycznia.
Rada powiatu łomżyńskiego uczciła ofiary stanu wojennego
Podczas II sesji Rady Powiatu Łomżyńskiego – radni uczcili minutą ciszy ofiary stanu wojennego w 25-rocznicę jego ogłoszenia. Radni wysłuchali też okolicznościowego referatu, a po sesji złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą XX rocznicę założenia NSZZ „Solidarność” znajdującą się w Katedrze
Je my, albo one nas...
Wszystkie środki komunikacji na świecie razem wzięte nie emitują do atmosfery takiej ilości gazów cieplarnianych, jak 1,5 mld krów hodowanych przez człowieka. Takie zaskakujące wnioski przynosi raportu ONZ na temat ekologicznych skutków hodowli. Dodajmy, że w województwie podlaskim żyje ponad 700 tys krów, a w powiecie łomżyńskim ponad 60 tys.
Nakaz internowania nr 13
„13 grudnia w moim życiu” - taki tytuł nosił wieczór wspomnień jaki w przeddzień 25 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego odbył się w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. O swoich przeżyciach sprzed ćwierć wieku opowiadała Teresa Steckiewicz, działaczka NSZZ „Solidarność” zatrzymana tuż po wprowadzeniu Stanu Wojennego. Nakaz internowania „numer 13” dostała ona dopiero po dwóch tygodniach siedzenia w więzieniu na Kopernika w Białymstoku.
Bezpieczny Gaspol 2006
Około stu strażaków, policjanci i ekipa pogotowia ratunkowego uczestniczyli akcji na terenie łomżyńskiego Gaspolu. Przeprowadzone w samo południe ćwiczenia obejmowały akcję ratunkową po ataku terrorystycznym. Scenariusz zakładał, że nieznany sprawca podpalił cysternę przewożącą propan butan, mimo podjęcia natychmiastowej akcji gaśniczej doszło do jej wybuchu, a następnie eksplodowały jeszcze znajdujące się na terenie zakładu zbiorniki gazu.
Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego organizacją uwiarygodniającą Stan Wojenny.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. dało początek likwidacji opozycji antykomunistycznej, skupionej wokół NSZZ „Solidarność”. Jednocześnie kładło też kres nadziejom dużej części społeczeństwa na przeprowadzenie demokratycznych zmian oraz możliwość zreformowania systemu komunistycznego. Zamach stanu jakim faktycznie było to wydarzenie, dokonany został przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego i kierowana przez niego Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Dzięki wyprowadzeniu na ulice wojska i milicji udało się im stłumić organizowany na terenie kraju opór oraz zastraszyć pozostałą część społeczeństwa.
Zarząd województwa znów bez Łomży?
Do wyboru nowego zarządu województwa podlaskiego zabrakło matematycznej większości i „szerszego pomyślenia decydentów na temat ziem byłego województwa łomżyńskiego” - mówi Marek Olbryś radny Sejmiku województwa podlaskiego. Zgodnie z tym co mówi Olbryś w nowo planowanym zarządzie województwa podlaskiego znowu zabrakło miejsca dla przedstawiciela z Łomży.
Tutaj mieszkańcy są bardzo religijni
Diecezja łomżyńska jest jedną z najbardziej religijnych w kraju. Potwierdzają to badania socjologiczne prowadzone aż przez osiem ostatnich lat. W sumie ankieterzy przepytali ponad 10 tysięcy osób o ich wyznanie i praktykę religijną.
Z łomżyńskiej Katedry do rodzin w całym kraju
„Tylko sakramentalne przymierze z Bogiem gwarantem miłości małżeńskiej” - to temat głoszonych nauk i świadectw małżeńskich, a jakie przez najbliższe trzy dni będą rozbrzmiewać z Katedry w Łomży na cały kraj. Ogólnopolskie Rekolekcje dla Rodzi właśnie stąd poprowadzi biskup łomżyński Stanisław Stefanek, a transmitować je będzie diecezjalne Radio Nadzieje i ogólnopolskie Radio Maryja.
25 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego – XI Łomżyńskie Dni Społeczne 2006
Marszałek z PiS, wicemarszałek z Samoobrony
Bogusław Dębski zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość został nowym marszałkiem województwa podlaskiego. W głosowaniu tajnym otrzymał on 16 głosów, a jego kontrkandydat Jarosław Dworzański (PO) - 13 głosów, ponadto 1 głos był nieważny. Wicemarszałkiem województwa podlaskiego wybrano Andrzeja Chmielewskiego z Samoobrony (15 za 14 przeciw, 1 nieważny). Wystarczającej liczy głosów do objęcia fotela drugiego wicemarszałka, mimo dwukrotnego głosowania, nie zdołał zebrać natomiast Krzysztof Tołwiński ("uciekinier" z PSL).
Stan wojenny w woj. łomżyńskim
O wprowadzeniu stanu wojennego większość społeczeństwa dowiedziała się 13 grudnia 1981 roku rano z radia i telewizji, a konkretnie z wystąpienia gen. Jaruzelskiego, powtarzanego tego dnia wielokrotnie. W tym czasie pierwsza fala internowań dobiegała już końca. Akcja „Jodła”, której celem było internowanie najaktywniejszych działaczy „S” rozpoczęła się w całym kraju 13 grudnia pół godziny po północy. Wcześniej wyłączono telefony. W miastach województwa łomżyńskiego wyłączono połączenia międzymiastowe, jedynie w samej Łomży również miejscowe. W Łomżyńskiem internowano tej nocy 26 osób, choć zamierzano przynajmniej o 10 więcej. O godzinie 6 rano, gdy w mediach nadawano po raz pierwszy przemówienie gen. Jaruzelskiego, do aresztu śledczego w Białymstoku na ulicę Kopernika dotarł pierwszy transport internowanych z województwa łomżyńskiego. Znaleźli się w nim między innymi: Lech Feszler, Lech Gizelbach, Henryk Kapuściak, Henryk Tomaszewski i Marek Rutkowski.(...)
Paradoksy wprost ze Stanu Wojennego
Wśród paradoksów stanu wojennego wymienić można wprowadzenie w połowie marca 1982 r. przez naczelnika gminy Klukowo (łomżyńskie) na jej terenie reglamentacyjnej sprzedaży pieczywa. Ludność rolnicza nabywała bez ograniczeń pieczywo po wywiązaniu się z zaplanowanej kontraktacją sprzedaży zboża. Natomiast ludność pozarolnicza otrzymywała jeden bochenek chleba dziennie na rodzinę, niezależnie od jej wielkości. Rolnicy nie wywiązujący się z dostaw zboża nie dostawali chleba w ogóle.
Pijany recydywista w Mercedesie
Niemal kompletnie pijany był kierowca mercedesa, który w czwartek wieczorem doprowadził do kolizji w Zambrowie. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Policji udało się go jednak zatrzymać. Miał 3,5 promila alkoholu, ale nie miał prawo jazdy bo zabrano mu je wcześniej za jazdę po pijanemu.
Nowy Starosta Zambrowski
Stanisław Rykaczewski został Starostą Zambrowskim, a dotychczasowy Starosta - Stanisław Krajewski został Wicestarostą. Tak postanowili radni powiatu zambrowskiego podczas czwartkowej sesji.
Sprawa „zmowy drogowców” nie będzie wyjaśniana
Prezydent Łomży nie będzie kierował do żadnych innych instytucji interpelacji radnego Zbigniewa Lipskiego w sprawie rzekomej „zmowy” firm drogowych z regionu - podało biuro prasowe ratusza. Radny Lipski chciał, aby prezydent skierował sprawę do NIK, UOKiK oraz CBA. Brzeziński interpelację wysłał tylko do NIK, ale Izba odesłała sprawę z powrotem do Łomży uzasadniając, że ma ograniczone kompetencje do kontroli w firmach prywatnych. NIK podkreślał, że od rozwiązania zagadki „zmowy” drogowców są inne organy państwa, ale prezydent Jerzy Brzeziński – jak twierdzi biuro prasowe – nie będzie z tą sprawa już nic więcej robił.
Autor wystawy antyaborcyjnej uniewinniony
Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił Łukasza Wróbla, autora kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej pt. "Wybierz życie". Wyrok jest prawomocny. Wystawa "Wybierz życie" to seria drastycznych, kolorowych fotogramów prezentujących ludzkie płody po aktach aborcji, zestawione ze zdjęciami ofiar ataków terrorystycznych, wojen czy czystek etnicznych. Wystawa była prezentowana także w Łomży.