Matura z polskiego bez kwitnących kasztanów
1227 abiturientek i abiturientów z liceów i techników w Łomży po raz pierwszy mogło przystąpić do matury pisemnej z języka polskiego, zaś 424-oro mogło przystąpić po raz kolejny, na przykład, dlatego, że chcą poprawić ubiegłoroczne wyniki albo rok temu matury nie zdali. Zuzanna Choińska debiutuje w szrankach maturalnych w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Sadowej 12, gdzie w słoneczny wtorek inauguracji matur pisemnych z testem językowym i rozprawką mocował się każdy z 56 uczniów 2 klas maturalnych. - Po pierwszym dniu jestem mniej zestresowana - mówi z uśmiechem Zuzia Choińska, która będzie zdawać 3 rozszerzenia: z angielskiego, chemii i biologii.
Odebrali świadectwa gotowości do matury
1077 tegorocznych abiturientów szkół średnich w Łomży - w tym 713 licealistów i 364 techników - zostało zgłoszonych do egzaminów maturalnych, które zaczną się po długiej majówce w Polsce. Drugi rok z rzędu nie odbywały się uroczystości zakończenia roku szkolnego maturzystów, którym wcześniej świadectwa wręczali w klasie wychowawcy. - Niestety, z powodu pandemii tak ważnego wydarzenia w życiu uczniów i nauczycieli znowu nie mogliśmy zorganizować - mówi ze smutkiem Katarzyna Życzkowska, polonistka i dyrektor III LO w Łomży, gdzie świadectwa przygotowano dla 130 uczennic i uczniów. Odebrali je także wychowankowie cenionej historyczki Alicji Czarnockiej.
Jak naprawdę wyglądają studia?
Rozpoczęcie studiów zawsze jest związane z niemałym stresem – zwłaszcza, że dość często oznacza również pierwsze poważne uniezależnienie się od rodziców. Studia wyglądają również zupełnie inaczej, niż jakikolwiek wcześniejszy etap edukacji. Studenci nie siedzą bowiem w szkolnych murach od 8 do 15, lecz zajęcia mają rozłożone na cały dzień, co ma swoje plusy jak i minusy. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć, czym studenckie życie różni się od szkolnego, jak wygląda i jak się do niego przygotować
Skromni triumfatorzy 50. Olimpiady Biologicznej
- Chłopcy zdolni, mądrzy i bardzo pracowici, życzliwi względem siebie, co nie zawsze zdarzało się ambitnym olimpijczykom, chętnie dzielili się pozyskanymi informacjami i jeden drugiego wspierali na drodze do finału, uwieńczonego zasłużonym sukcesem - dawno licealiści nie słyszeli tak pięknej, opinii, jaką wystawiła Ewa Urbańska, nauczycielka biologii w I LO w Łomży. Dwaj trzecioklasiści: Kacper Borawski i Jędrzej Perkowski sięgnęli po laury ogólnopolskiej 50. Olimpiady Biologicznej. - Wiedza i wysoka kultura osobista. Każde spotkanie i każda rozmowa z nimi to była przyjemność.
VI Akademickie Mistrzostwa Makijażu Fantazyjnego - rozstrzygnięte
Mistrzostwa makijażu to okazja, aby pokazać pasję i zaprezentować własne umiejętności. Tegoroczny konkurs, ze względu na pandemię, nie mógł odbyć się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie przesłanych zdjęć wykonanego przez siebie makijażu.
„Ja tu jestem- szanuj mnie”
„Ja tu jestem- szanuj mnie” - piękne hasło tegorocznych Obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży przyświeca idei wzmacniania świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum. Fundacja DR OTIS przy wsparciu współorganizatora Prezydenta Miasta Łomży dr Mariusza Chrzanowskiego aktywizuje lokalną społeczność dając możliwość i szansę na wyjście poza własnej strefy komfortu, dostrzeżenie drugiego człowieka i zrozumienie specyfikacji zaburzenia autyzmu.
PWSIiP zaprasza na Otwarte Drzwi – Wirtualnie
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w czasie zamknięcia i izolacji zaprasza na Wirtualne Drzwi Otwarte. Zachęca do spaceru z wykładowcami i studentami po swoich włościach. Pokazać chce, gdzie studentom w zgłębianiu arkan wiedzy towarzyszą alchemicy dziedzin wielu.
Kiedy dzieci wrócą do szkoły?
Minister edukacji, Przemysław Czarnek, w porannej audycji radia RMF FM zapowiedział, że edukacja ma być pierwszym sektorem, w którym nastąpi luzowanie obostrzeń. Od danych ze środy i czwartku zależeć będzie, czy w poniedziałek 19. kwietnia otworzą się przedszkola.
Koronawirus w łomżyńskich szkołach
30 pracowników placówek edukacyjnych ma koronawirusa i przebywa na izolacji - poinformował Urząd Miasta. W sumie w izolacji i na kwarantannie przebywa 396 osób tj. pracowników i uczniów.
"Na styku kultur"
Dominika Żelechowska i Mateusz Jankowski wygrali II Edycję Wojewódzkiego Konkursu Recytatorsko – Fotograficznego „Podlasie w moim sercu”, którego temat brzmiał – Na styku kultur. - Cieszy nas, że pomimo sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju nie zawiedliście i nadesłaliście do nas swoje prace fotograficzne i nagrania recytatorskie – mówił na podsumowaniu Sławomir Łomotowski, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie.
Angielski online - 4 zalety kursu internetowego. Ucz się wygodnie, skutecznie i bez stresu!
O możliwościach, jakie daje w dzisiejszym świecie umiejętność biegłego posługiwania się językiem obcym, nie trzeba nikomu przypominać. Najbardziej powszechnym i uniwersalnym językiem, którego używają ludzie w każdym kraju świata, jest język angielski. Zmieniająca się sytuacja i warunki naszego życia skłaniają nas do poszukiwania nowych rozwiązań, które pozwolą na rozwój w zaciszu własnego domu. Przeczytaj, czym wyróżnia się kurs angielskiego online i dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką formę nauki.
Dziwna matura próbna: online, w szkole lub w ogóle
- Podjęte decyzje i działania mogą odbić się na losach człowieka i celu, do jakiego dążył w swoim życiu - mówi Natalia Konopka, maturzystka z I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, która drugi raz zdaje maturę próbną: w połowie lutego w ponad 100-letnim gmachu przy Bernatowicza i na podstawie materiałów autorskich nauczycieli "Pierwszego" oraz od środy, 3. marca na podstawie arkuszy egzaminacyjnych z OKE, lecz - online. Maturzystka z I LO argumentowała w rozprawce z języka polskiego dziejami Jacka Soplicy z "Pana Tadeusza", a maturzyści II LO oraz III LO - wcale.
Agnieszka Muzyk została dyrektorem OKE w Łomży
Od 2 marca 2021 roku dr Agnieszka Muzyk pełni funkcję dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Nowa Pani dyrektor wygrała dwuetapowy konkurs na to stanowisko.
Zrób makijaż, nagraj filmik i wygraj w PWSIiP
- Dobrze dobrany makijaż podkreśla urodę kobiety, tuszuje mankamenty i dodaje pewności siebie - mówi Monika Dąbrowska z Biura Rektora PWSIiP w Łomży i zachęca miłośników sztuki makijażu do startu w konkursie. - Pomimo pandemii koronawirusa, Zakład Kosmetologii na Wydziale Nauk o Zdrowiu PWSIiP zaprasza do udziału w VI Akademickich Mistrzostwach Makijażu Fantazyjnego. Rywalizacja odbędzie się wirtualnie pod hasłem „Po drugiej stronie lustra online”. Uczestniczkami i uczestnikami mogą być uczący się w szkołach policealnych kosmetycznych i studiujący w szkołach wyższych na kosmetologii. Zapraszamy także uczennice i uczniów ze szkół ponadpodstawowych.
Zamknięta przez Covid Szkoła Podstawowa w Piątnicy
- To trudna decyzja zamknąć całą szkołę, radykalna, ale podjęłam ją w porozumieniu z Sanepidem i organem prowadzącym, czyli Urzędem Gminy w Piątnicy - wyjaśnia dyrektor Marta Ogonowska-Stolarczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy. - Na kwarantannach, w izolacji domowej i na zwolnieniach lekarskich mamy 8 nauczycieli oraz 9 osób z obsługi. Bez personelu w szkole nie można wypełnić zaleceń sanitarnych, jak sprzątanie, wycieranie klamek i poręczy oraz mycie toalet. Postanowiłam, że do końca lutego klasy pierwsze, drugie i trzecie przejdą na tryb zdalny nauczania.
Profesorowie i doktorowie chętni się zaszczepić
- Chciałbym z przyjemnością zaszczepić się przeciwko COVID-19 z żoną, rodziną oraz pracownikami Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, ale jeszcze nie mogę, bo mam powyżej 65 lat - wyjaśnia z życiowym optymizmem prof. Roman Engler, 67-letni rektor WSA, w której z ok. 100 pracowników naukowych i dydaktycznych 16 zadeklarowało chęć przyjęcia szczepionki. Od poniedziałku kadra akademicka uczelni w Polsce może zgłosić się do przyjęcia szczepionki - aby uodpornić się na czas prowadzenia zajęć ze studentami, bo wykłady są online. Jak licznie zgłosili się naukowcy z Łomży?
Zapisz dziecko do zerówki albo klasy pierwszej
Zaczęła się rekrutacja dzieci do klas pierwszych w szkołach podstawowych i 6-latków do zerówek w oddziałach przedszkolnych szkół. Informacje szczegółowe i formularze dokumentów dla dzieci z roczników 2014 oraz 2015 znajdują się na stronie internetowej Nabór Łomża 2021/2022. Rodzice 6-latków mogą zgłaszać pociechy i składać dokumenty do 19. lutego, a pierwszaków do 22. lutego.
Zmarła Nauczycielka i Harcerka Alicja Barbara Walczuk (+ 78)
- Ala miała czas i uśmiech dla każdego: pochylała się nad maluczkim człowiekiem jako nauczyciel, lecz nie zapominała o koleżankach z pracy - wspomina ŚP. Alicję Barbarę Walczuk (+ 78) pedagog Alicja Wejroch w Szkole Podstawowej nr 3 w Łomży (SP nr 3 istniała przy starym szpitalu). - Basia Walczuk, nazywana w szkole Alą, to wspaniały człowiek. Służyła pomocą młodym adeptom sztuki bycia nauczycielem. Moje pierwsze kroki nauczycielskie stawiałam przy Jej wsparciu. Ala kochała ludzi i róże. Tę miłość dawała całą sobą. Jej działkowe kwiaty kwitły jak zaczarowane. Przyciągała swoją dobrocią jak magnes. Przy Ali każdy stawał się lepszym człowiekiem. Jej dar zostanie w nas.
Wojsko szuka ośmioklasistów do eksperymentu
UWAGA, ÓSMOKLASISTO! Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, a zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”? - zachęca Wojskowa Komenda Uzupełnień w Łomży w przesłanym komunikacie.
Powtórne testy przesiewowe nauczycieli szkół podstawowych
Od niedzieli, 7 lutego 2021 r. rusza kolejna ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa – zapowiada Ministerstwo EiN. Akcja zakończy się 19 lutego.