Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzieci same mogą wyjść z domów, a nauczyciele czekają na testy

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Dzieci mogą wychodzić na zewnątrz bez opieki dorosłych. W dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń. Zapowiedziano także testowanie nauczycieli klas 1-3 pod koniec ferii.

Od dziś nowelizacja znosi przepis, który do 17 stycznia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 nakazywał dzieciom do 16. roku życia przemieszczać się tylko pod opieką dorosłych. Sytuacja, w której w ferie dzieci są „zamykane” przed komputerem spotkała się z krytyką wielu środowisk. Krytykowano uniemożliwienie młodzieży korzystania z powietrza w ciągu dnia. Podkreślano brak logiki w tym, że w okresie ferii w dzień nakazuje się siedzieć przed komuterem jak na lekcjach. 

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że „mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania”.

W ostatnim tygodniu ferii będzie przeprowadzone testowanie na obecność koronawirusa nauczycieli nauczania początkowego w całym kraju - zapowiedział wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniejszy projekt, który zakładał testowanie nauczycieli trzech województw południowej Polski, został rozszerzony na cały kraj. Przy pomocy testów PCR (dokładniejszych) będzie prowadzone diagnozowanie w tej grupie zawodowej.  Ma być także testowanie zbiorowe, tzn. pobierane będzie kilka próbek, np. 10, i w sytuacji, gdy wyjdzie zakażenie, wtedy przeprowadzone zostaną testy indywidualne.

Przewiduje się, że to testowanie odbędzie się 11-15 stycznia. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę