Gigant historii z Łomży
Adam Chojnowski, uczący historii oraz wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, zajął drugie miejsce w teleturnieju „Giganci historii” TVP Historia. Jak sam mówi, bardziej interesował go inny temat, ale w tym dotyczącym generała Władysława Andersa i 2 Korpusu Polskiego poradził sobie równie dobrze, mimo silnych rywali. To kolejny sukces Adama Chojnowskiego w telewizyjnych turniejach, po dwukrotnym zwycięstwie w „1 z 10” i jak zapowiada, zamierza brać udział w kolejnych.
Marszałek nagrodził najzdolniejszych podlaskich uczniów, w tym dwóch z Łomży
Osiągają imponującą średnią ocen, zdobywają nagrody w olimpiadach i konkursach wiedzy – we wtorek (17.11) poznaliśmy tegorocznych laureatów stypendiów Zarządu Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce. Każdy z 22 nagrodzonych otrzyma po 4 tys. zł. Podczas przeprowadzonej w trybie online gali stypendialnej, gratulacje najlepszym podlaskim uczniom przekazał marszałek Artur Kosicki.
Przeczytaj to proszę. Po prostu: czytaj codziennie!
Warto czytać. Dlaczego warto to robić? Bo czytanie to cenna, wartościowa czynność, która wzbogaca nasze życie.
Pomóżmy łomżyńskim uczniom wygrać książki
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Generała Władysława Andersa uczestniczy w zorganizowanym przez Empik ogólnopolskim konkursie „1000 powodów by czytać...”. Została do niego zgłoszona praca Jana Bieniasa i można już na nią głosować. Jeśli SP 4 znajdzie się wśród dziesięciu szkół, które otrzymają największą liczbę głosów, dostanie od Empiku aż 1000 książek do szkolnej biblioteki. – Jesteśmy jedyną szkołą z Łomży zgłoszoną do tego konkursu, dlatego zapraszamy wszystkich łomżan do wsparcia naszej szkoły w głosowaniu! – podkreśla bibliotekarka Dorota Kaja, dodając, że szczególnie potrzebne są książki dla najmłodszych czytelników.
Kuratorium o "najdalej idących konsekwencjach" Czarnka
Czy doszły do Kuratorium Oświaty w Białymstoku instrukcje ministra edukacji Czarnka w sprawie zgłaszania przez kuratora i dyrektorów nauczycieli, którzy brali udział i/lub zachęcali uczniów do uczestnictwa w demonstracjach Strajku Kobiet przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji z powodu wad płodu? - wysłaliśmy pytania w miniony czwartek. - Informuję, że do Podlaskiego Kuratora Oświaty nie wpłynęły informacje o tym, by nauczyciele zachęcali uczniów do udziału w manifestacjach - odpowiedziała rzeczniczka kuratorium Małgorzata Palanis. Jak sama twierdzi, "odpowiadając na pytania", zatem Czytelnicy sami sprawdzą, czy doczekali się wyjaśnień.
Grecja … udało się
Po raz pierwszy w historii szkoły 44 osobowa grupa uczniów z Technikum Rolniczego i Technikum Mechanizacji i Agrotroniki z Marianowa wraz z wychowawcami Jolantą Tarnacką, Sławomirem Ptaszyńskim, dyrektorem Sławomirem Łomotowskim dotarła na zagraniczne praktyki zawodowe do Grecji.
Dyrektor Zdanowicz: "Minister nie rządzi sumieniami"
- Wymuszanie przez kuratora na dyrektorach inwigilacji nauczycieli jest szkodliwe dla pracy szkół i prawidłowego funkcjonowania systemu edukacji w Polsce - mówi Zygmunt Zdanowicz, absolwent Liceum Pedagogicznego w Łomży z 1955 r., nauczyciel matematyki - 1959 i dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży od 1978 do 2004 r. - Młodzież w wieku szkolnym poszukuje swego "ja", buntuje się przeciw dorosłym, rodzicom i nauczycielom, a studenci są pełnoletni i mają pełną samodzielność decyzji o popieraniu postulatów Strajku Kobiet bez pytania o zgodę wykładowców.
MEN: Rządowe wsparcie 500 zł dla nauczycieli na naukę zdalną (komunikat)
MEN informuje o uruchomieniu funduszy na dofinansowanie akcesoriów do pracy zdalnej.
Bezpłatne przedszkole
Motylek - przyjazny dla dzieci zdrowych jak i z niepełnosprawnościami. Ciepło, opieka, kreatywność, otwartość to nasza wizytówka. Nie oszczędzamy na jakości. Trudne pytania: Które przedszkole spełni moje oczekiwania? Będzie miejscem bezpiecznym, rozwijającym zainteresowania, które otoczy troską najmłodszych? Na te i inne pytania odpowiadam: Przedszkole Niepubliczne Motylek!
Nagrodzona magisterka absolwenta PWSIiP
Praca magisterska Emila Borkowskiego, dotycząca zinformatyzowanego zarządzania czasem pracy, znalazła się w prestiżowym zestawieniu 14 nagrodzonych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich absolwentów publicznych uczelni zawodowych. Praca absolwenta administracji Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, zdobyła wyróżnienie w drugiej edycji konkursu o Nagrodę Prezesa ARP na najlepszą pracę magisterską w kategorii zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach globalizujących się rynków.
Minister Czarnek (PiS) straszy nauczycieli "konsekwencjami"
"Mamy sygnały, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach" - napisali na stronie społecznościowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, którym kieruje Przemysław Czarnek (lat 43, PiS). "Naszym obowiązkiem jest natychmiastowa reakcja na takie informacje. Zgodnie z zapowiedzią poprosiliśmy kuratorów oświaty o sprawdzenie czy takie sytuacje miały miejsce w ich regionie i jaka była na nie reakcja dyrektorów szkół". TVN 24 podało, że Pan Czarnek - określający np. prawa człowieka i równość ludzi idiotyzmami - mówił, że "będą wyciągane wszystkie najdalej idące konsekwencje, które są w granicach możliwości prawnych ministerstwa i kuratoriów".
Oddział Przygotowania Wojskowego w "Ekonomiku"
- OPW w naszym zespole szkół nie jest odpowiedzią na pandemię koronawirusa, tylko nową formą współpracy z Wojskiem Polskim - opowiada ceniony polonista Paweł Drożyner, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży. - Na kierunku technik logistyk rozpoczęła funkcjonowanie jedna klasa, która ma 5-letni cykl szkolenia wojskowego, według programu MON.
Sukces bibliotecznego projektu „Łomżyński Bastion 1920”
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zakończyła realizację kolejnego projektu. „Łomżyński Bastion 1920”, dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, był skierowany do młodzieży w wieku 11-13 lat. Uczestniczyło w nim około 60 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, dla których przygotowano atrakcyjny program, złożony z prelekcji, spotkań i wycieczek historycznych. Uczestnicy mogli też sprawdzić swą wiedzę i zdobyć nagrody w konkursie historyczno-artystycznym, a całość projektu podsumowywał film.
Obracają intelektualnie w głowach scenariusze przyszłości
Prawie pusta aula na rozpoczęcie roku akademickiego to smutny symptom pandemii koronawirusa. - Dzisiejsza inauguracja jest diametralnie inna, niż wszystkie poprzednie - powitała gości w czarnej masce na twarzy filozof Jolanta Święszkowska, rzecznik Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Zapewniła, że dla społeczności PWSIiP jest to "czas wielkiej radości i nadziei". Do gości w Auli imienia prof. Antoniego Jakubczaka i online mówił rektor dr hab. Dariusz Surowik, zaś prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wygłosił wykład.
PWSIiP brata się z Japończykami i Albańczykami
Kanagawa University oraz Mediterranean University – to nowe uczelnie partnerskie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Właśnie od roku akademickiego 2020/2021 łomżyńska uczelnia podpisała umowy partnerskie z kolejnymi uczelniami. Łącznie PWSIiP współpracuje już ze stoma zagranicznymi z dwudziestu sześciu krajów – informuje PWSIiP w przesłanym komunikacie.
Nietypowa 25. inauguracja roku WSA - w maskach
Tylko 3 naukowców w czarnej osłonce na usta i nosy znajdowało się na podwyższeniu dla Senatu Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży podczas 25. rozpoczęcia roku akademickiego. - Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie studentów i pracowników zdecydowaliśmy się na symboliczną inaugurację – wyjaśnił rektor WSA prof. Roman Engler, serdecznie witając studentów I semestru, którzy przybyli na immatrykulację. Rok akademicki zaczęło około 1000 studentów studiów I i II stopnia na 5 kierunkach kształcenia, w tym 295 studentów i słuchaczy studiów podyplomowych na I semestrze. Rok szkolny zainaugurowało też ok. 300 uczniów średnich szkół akademickich ZSA.
Dyrektor Placówki została sama z wychowankami
"Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, inaczej Dom Dziecka, jest od 20 dni opuszczona przez wszystkich pracowników, powodem jest wirus Covid-19. Od 20 dni wszystkimi wychowankami opiekuje się jedna osoba przez 24 godziny na dobę" - zaalarmował Czytelnik w mailu do portalu 4lomza.pl. - To nieprawda: jestem sama z 14-orgiem wychowanków Placówki 24 godziny na dobę dopiero od tygodnia, bo wcześniej pomagało mi dwóch pracowników - prostuje dyrektor Placówki Inga Kolaska. - Muszę wytrwać z dziećmi, to osobista odpowiedzialność. Nie mam innego wyjścia.
Wiemy, ile wynosiła nagroda prezydenta
Nauczyciele i pracownicy łomżyńskich szkół i placówek oświatowych spotkali się z okazji Dnia Edukacji Narodowej w auli im. Hanki Bielickiej w II LO w Łomży. Ceniony nauczyciel w-f Andrzej Drozdowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży otrzymał odznaczenie za zasługi dla sportu od ministra sportu z rąk poseł Solidarnej Polski Aleksandry Szczudło oraz dyrektora „Ekonomika” Pawła Drożynera. Uroczystość poprowadził naczelnik wydziału oświaty UM w Łomży Paweł Piwowarski.
"Nasza Pani" Pieńkowska poświęciła życie dzieciom
- Dzieci po wojnie nienawidziły siebie nawzajem: każde mówiło po polsku, ale z innym akcentem - opowiada Daniela Pieńkowska, 93-letnia emerytowana nauczycielka szkolnictwa specjalnego. Trwa wspomnienie domu dziecka w Bartoszycach, gdzie trafiły dzieci autochtonów z Mazur, ze zsyłek na Syberię i Powstania Warszawskiego. Od 1967 do 1984 uczyła w szkole dla dzieci z upośledzeniami w Łomży. Powołanie zaczęło się przed wojną 1939. Przyszła studentka prof. Marii Grzegorzewskiej jako dziewczynka lubiła bawić się w szkołę i grała przedstawienia z dziećmi sąsiadów w rodzinnym Aleksandrowie Kujawskim. Niebawem została na 5 lat opiekunką małych Niemców, Petera i Ingrid.
W "Dziesiątce" i Placówce na kwarantannie, a w "Katoliku...
- W niedzielę późnym popołudniem dostałam informację z Sanepidu, że dwoje dzieci z naszej szkoły ma pozytywne wyniki testu na Covid-19 - informuje Jadwiga Kirejczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży. - Uzgodniłam z Sanepidem, że te dwie klasy: druga i czwarta, do których uczęszczają zakażone koronawirusem dzieci, przechodzą na nauczanie zdalne. Dyrektor "Katolika" Bożena Śliwowska potwierdziła nieobecność jednej grupy. Chora jest dyrektor w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży - przedłużono kwarantannę do 25. października.